Studio Piranha Bytes zamknięte! To koniec najbardziej polskiego z niemieckich twórców gier

Gothic

Na początku bieżącego roku pojawiły się niepokojące wieści, które sugerowały, że studio odpowiedzialne za gry z serii Gothic, czyli Piranha Bytes zostanie zamknięte. Dość szybko od tamtych wieści pojawił się komunikat, w którym deweloperzy prosili graczy, aby nie spisywali ich na straty. Okazuje się jednak, że były to tylko czcze zapowiedzi, bo ostatecznie istnienie tej ekipy dobiegło końca.

Pracownik potwierdza, że Piranha Bytes zostało zamknięte

Gothic II
Gothic 2 Noc Kruka

Według informacji pochodzących od jednego z deweloperów, na których powołuje się polski portal CD-Action, wraz z końcem czerwca 2024 roku studio Piranha Bytes zakończyło swoją działalność. Oznacza to, że ponad 20-letnia historia studia, które — szczególnie wśród polskich graczy zyskało ogromne uznanie — dobiegła końca i nadszedł czas, aby „zgasić światło”.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jest to smutna wieść, zwłaszcza dla osób, które darzyły to studio sympatią lub sentymentem, licząc, że uda się im jeszcze wydać coś, co mogłoby przekonać graczy do nich samych. Tak się jednak nie stanie. Wedle informacji, które uzyskało CD-Action gracze nie powinni spodziewać się żadnego konkretnego komunikatu ze strony twórców, którzy najwidoczniej wolą postawić na „ciche pożegnanie”.

Piranha Bytes
Piranha Bytes

Okazuje się jednak, że „duch Piranii” pozostanie w branży na swój sposób, bo legendarny Bojrn Pankratz wraz z żoną ogłosili dziś otwarcie nowej firmy — Pithead Studios. Celem tegoż studia będzie tworzenie gier akcji z elementami horroru, a wszystkie gry będą (na razie) wydawane bez wsparcia wydawców. Mniejsza skala projektów ma być też czymś, co pozwoli deweloperom skupiać się na detalach bardziej niż do tej pory.

Sam przypadek Piranha Bytes jest wyjątkowo smutny, choć trzeba pamiętać, że od kilku ładnych lat niemieckie studio nie radziło sobie zbyt dobrze. W zasadzie to tylko dzięki serii Gothic udało się im wejść na salony, choć i tak tylko na te w Europie Wschodniej. Jest to więc koniec pewnej historii, trochę szkoda.

Źródło: gamestar.de, CD-Action

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.