Jaka przyszłość czeka PS Plus i Xbox Game Pass? Ludzie w USA płacą wyraźnie mniej za subskrypcje

Subskrypcje na gry felieton

Przez pewien czas wydatki na subskrypcje growe w USA tylko rosły. Od początku tego roku obserwowaliśmy jednak ich spadek, a wykres jak na razie odbił się w górę tylko raz. Wpływ na tę sytuację może mieć co najmniej kilka czynników.

Spadek wydatków na subskrypcje growe w USA

Wydatki na subskrypcje growe w USA
Wydatki na subskrypcje growe w USA. Źródło: GamesIndustry.biz

O sytuacji na rynku growym w USA pisaliśmy już wczoraj. Warto jednak poświęcić więcej miejsca na jeden pojawiający się tam temat ze statystyk przygotowanych przez Circanę, czyli spadek wydatków na subskrypcje growe.

Tekst GameIndustry.biz doniósł bowiem, że usługodawcom nie udało się utrzymać piorunującego wzrostu z pandemicznych lat 2020-2021. Przyczyn takiego obrotu spraw można się natomiast dopatrywać w zmęczeniu subskrypcjami, mniejszej ilości pieniędzy dostępnych na trzeciorzędne wydatki z powodu rosnących cen gazu oraz żywności, powolnym wdrażaniu gier w chmurze na rynku masowym i dużej liczby wydań tytułów premium.

Zwłaszcza pierwszy z tych powodów – zmęczenie tego typu modelem sprzedaży – jest szczególnie interesujący. Na razie ciężko wieścić, że zarobki z subskrypcji będą stale spadać, ale na pewno warto się nad tym zastanowić.

Tym bardziej że powoli era tanich usług wydaje się dobiegać końca. Dla przykładu Microsoft jakiś czas temu ogłosił koniec Xbox Live Gold, co z kolei oznacza jednocześnie koniec „taniego” abonamentu Xbox Game Pass. Co więcej, na chwilę przed premierą Starfield zdecydowano również o rezygnacji ze sprzedaży subskrypcji za 4 zł, wcześniej skracając jej czas trwania z miesiąca do 2 tygodni.

Zobacz też: Ranking procesorów

Kup Xbox Series S

Ciekawe więc, jak w takich warunkach poradzą sobie sztandarowe abonamenty. Na razie możemy przypuszczać, że wpływy z Xbox Game Pass chwilowo wzrosną ze względu na Starfield oraz Lies of P, ale nigdzie nie jest powiedziane, że stan ten utrzyma się na długo.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.