Tomb Raider, Deus Ex i inne marki sprzedane! 3 studia znalazły nowego właściciela

Tomb Raider

Square Enix sprzedało trzy zachodnie studia: Crystal Dynamics, Eidos-Montréal oraz Square Enix Montréal. Nabywcą okazał się Embracer Group, w którego rękach znajdą się takie marki jak m.in. Tomb Raider, Deus Ex, Thief i Legacy of Kain. Co zadziwiające, kwota transakcji nie jest przesadnie wysoka jak za tak ogromny zakup.

REKLAMA

Tomb Raider, Deus Ex i inne marki w rękach nowego właściciela

Embracer Group zdecydował się na zakup Crystal Dynamics, Eidos-Montréal i Square Enix Montréal za 300 milionów dolarów. Do rąk szwedzkiego giganta trafi ponad 50 IP Square Enix (m.in. Tomb Raider, Deus Ex, Thief, Legacy of Kain), ale też blisko 1100 pracowników trzech studiów rozlokowanych w ośmiu lokalizacjach na całym świecie.

Transakcja ma zostać domknięta do końca września bieżącego roku. Square Enix poinformowało, że sprzedaż jest podyktowana chęcią inwestycji w nowe dziedziny takie jak blockchain, sztuczna inteligencja czy chmura. Niemniej pieniądze, za jakie firma pozbywa się swoich zachodnich zespołów oraz tak kultowych marek, są stosunkowo małe. Wielu obserwatorów z branży określa tę transakcję jako „rozbój w biały dzień” i po prawdzie trudno nam się z nimi nie zgodzić.

Przeczytaj też: 3 gry za darmo dla abonentów Xbox Live Gold i Xbox Game Pass Ultimate

Warto przypomnieć, że nowy Tomb Raider jest już w produkcji. Tytuł powstaje na bazie silnika Unreal Engine 5, tak jak Wiedźmin 4 (lub jakkolwiek inaczej będzie się nazywała nowa gra w uniwersum). A wy co sądzicie o takim posunięciu Square Enix? Dajcie znać w komentarzach poniżej!

REKLAMA
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj XGP.pl w Google News!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

REKLAMA
Zobacz jak oszczędzić na abonamencie!