Najnowsza aktualizacja popsuła Wiedźmina 3 na PC. Na szczęście gracze znaleźli na to sposób

Wiedźmin 3 Geralt

13 marca 2023 roku ukazała się aktualizacja 4.02 do gry Wiedźmin 3, która miała poprawić problemy z wydajnością na PlayStation 5, Xboxach Series X|S oraz komputerach osobistych. Niestety jak się okazało, pomimo poprawy i „najlepszej jak dotąd płynności na konsolach„, część użytkowników PC nie może cieszyć się w pełni tytułem. Gracze po ostatniej aktualizacji skarżą się na problemy z wydajnością, choć na szczęście udało się znaleźć na to rozwiązanie.

Patch 4.01 downgrade” do gry Wiedźmin 3 – modyfikacja ratuje pecetowców

Zwiastun next-genowej wersji gry Wiedźmin 3

Ostatni patch miał poprawić wydajność oraz rozwiązać sporo problemów, które dolegały next-genowemu Wiedźminowi 3. Jednak część użytkowników komputerów osobistych narzeka, że na DX11 gra utraciła swoją płynność; DX12 również boryka się z tym problemem, w zależności od posiadanej karty graficznej. CD Projekt RED jeszcze nie zareagowało na skargi, ale gracze sami znaleźli rozwiązanie, tworząc odpowiednią modyfikację.

Na stronie Nexus Mods pojawił się „patch 4.01 downgrade”, który cały czas zyskuje na popularności. W opisie moda możemy przeczytać:

„Łatka 4.02 wprowadziła okropną wydajność na DX11, doprowadzając do ogromnych spadków FPS i poważnego zacinania gry. Pojawiły się też awarie na DX12 dla użytkowników kart z serii 4000. Niestety, twórcy nie rozwiązali jeszcze żadnego z tych problemów. Ten mod obniża grę z powrotem do wersji 4.01, zastępując plik wiedźmin3.exe na taki sprzed wystąpienia problemów”.

Zowbaid

Modyfikacja podmienia jedynie plik wiedzmin3.exe, dzięki czemu wszystkie poprawki wprowadzone z aktualizacją 4.02 zostaną zachowane. Wszystkie mody dostosowane do marcowego patcha również będą działały bez problemu.

Zobacz też: Najlepsze laptopy do 6000 zł

„Patch 4.01 downgrade” można pobrać na stronie nexusmods.com, gdzie dostępna jest cała instrukcja instalacji. A Wy spotkaliście się z podobnymi spadkami wydajności po aktualizacji? Dajcie znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Spora okazja!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.