Najnowsza aktualizacja popsuła Wiedźmina 3 na PC. Na szczęście gracze znaleźli na to sposób

Wiedźmin 3 Geralt

13 marca 2023 roku ukazała się aktualizacja 4.02 do gry Wiedźmin 3, która miała poprawić problemy z wydajnością na PlayStation 5, Xboxach Series X|S oraz komputerach osobistych. Niestety jak się okazało, pomimo poprawy i „najlepszej jak dotąd płynności na konsolach„, część użytkowników PC nie może cieszyć się w pełni tytułem. Gracze po ostatniej aktualizacji skarżą się na problemy z wydajnością, choć na szczęście udało się znaleźć na to rozwiązanie.

Patch 4.01 downgrade” do gry Wiedźmin 3 – modyfikacja ratuje pecetowców

Zwiastun next-genowej wersji gry Wiedźmin 3

Ostatni patch miał poprawić wydajność oraz rozwiązać sporo problemów, które dolegały next-genowemu Wiedźminowi 3. Jednak część użytkowników komputerów osobistych narzeka, że na DX11 gra utraciła swoją płynność; DX12 również boryka się z tym problemem, w zależności od posiadanej karty graficznej. CD Projekt RED jeszcze nie zareagowało na skargi, ale gracze sami znaleźli rozwiązanie, tworząc odpowiednią modyfikację.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Na stronie Nexus Mods pojawił się „patch 4.01 downgrade”, który cały czas zyskuje na popularności. W opisie moda możemy przeczytać:

„Łatka 4.02 wprowadziła okropną wydajność na DX11, doprowadzając do ogromnych spadków FPS i poważnego zacinania gry. Pojawiły się też awarie na DX12 dla użytkowników kart z serii 4000. Niestety, twórcy nie rozwiązali jeszcze żadnego z tych problemów. Ten mod obniża grę z powrotem do wersji 4.01, zastępując plik wiedźmin3.exe na taki sprzed wystąpienia problemów”.

Zowbaid

Modyfikacja podmienia jedynie plik wiedzmin3.exe, dzięki czemu wszystkie poprawki wprowadzone z aktualizacją 4.02 zostaną zachowane. Wszystkie mody dostosowane do marcowego patcha również będą działały bez problemu.

Zobacz też: Najlepsze laptopy do 6000 zł

„Patch 4.01 downgrade” można pobrać na stronie nexusmods.com, gdzie dostępna jest cała instrukcja instalacji. A Wy spotkaliście się z podobnymi spadkami wydajności po aktualizacji? Dajcie znać w komentarzach!

O autorze
Magda Żugier
Autor

Pierwsze kroki w świecie gier stawiała budując drogi w Faraonie czy pływając statkiem w Sea Dogs. Nie przepada za multiplayerami, za to kocha gry z długą fabułą, ale specjalne miejsce na jej półce zawsze zajmuje FIFA. Jeśli nie gra na konsoli, słucha muzyki lub gra na gitarze. Pewnego dnia wystąpi w Masterchefie.

Liczba wpisów: 190 (w redakcji od 14.03.2023)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.