Nowa aktualizacja Windowsa 11 wprowadza szereg udogodnień dla graczy

Xbox na PC

Microsoft w ostatnim czasie wprowadza bardzo dużo innowacji zarówno na konsolach, jak i komputerach osobistych, które w znaczący sposób ułatwiają zabawę wielu graczom. Dobrym tego przykładem jest niedawna aktualizacja ograniczająca DRM na Xboxach Series X|S, czy udogodnienia wprowadzone do aplikacji Xbox na PC. Okazuje się, że „zieloni” nie poprzestali tylko na tym i użytkownicy „blaszaków” wraz z nową aktualizacją zyskali dostęp do zupełnie nowych funkcji.

REKLAMA

Aktualizacja Windows 11 2022 zmienia wygląd Xbox Game Bara i nie tylko

Xbox Game Bar
Nowy wygląd Xbox Game Bar

W ramach aktualizacji 2022 dedykowanej dla systemów Windows 11 Microsoft odświeżył pasek Xbox Game Bar, który od teraz jest o wiele bardziej przystępny. Zapewnia on dostęp do ostatnio uruchamianych gier oraz programów takich jak Steam czy EA Play. Z jego pomocą gracze mogą także odpalać gry dostępne w ramach biblioteki Xbox Game Pass na PC. Dostęp do nowej wersji Xbox Game Bar uzyskać można poprzez przycisk Xboxa na oficjalnym kontrolerze lub odpowiadający mu klawisz na padzie innej marki.

Aktualizacja 2022 wprowadza także ulepszenia grafiki w grach, które wyświetlane są w oknie. Od teraz produkcje uruchamiane w ten sposób będą obsługiwać automatyczny HDR czy zmienną częstotliwość odświeżania, czyli funkcje poprzednio zarezerwowane dla trybu pełnoekranowego. Ważne w tym przypadku jest to, że z opcji tej korzystają tytuły zgodne bibliotekami DirectX 10 i 11.

Subnautica różnice pomiędzy SDR a HDR
Różnice pomiędzy SDR a HDR w Windowsie 11 na przykładzie Subnautici.

Ponadto wraz z aktualizacją pojawiła się też nowa aplikacja do kalibracji HDR, która umożliwia graczom poprawę dokładności kolorów na wyświetlaczach obsługujących tę opcję. Ulepszeń doczekała się także biblioteka DirectX 12 oraz funkcja DirectStorage, która od teraz wspiera więcej konfiguracji, w tym RAID 0 (technika rozmieszczania zapisanych danych na kilku dyskach HDD jednocześnie).

W dalszej części komunikatu Microsoft wspomniał o możliwości uruchamiania gier z biblioteki Xbox Cloud Gaming z poziomu przeglądarki Edge. Dodatkowo zyskała ona dwa tryby: Clarity Boost (wyostrza obraz strumieniowany z chmury) i Efficiency (poprawia wydajność w grach, zmniejszając zużycie zasobów przeglądarki po uruchomieniu gry). Funkcje te dostępne są od 23 czerwca 2022 roku.

Przeczytaj też: Pad do PC — najlepsze modele

Trzeba przyznać, że wprowadzone zmiany robią wrażenie i zapewne duża część graczy z nich skorzysta. A co Wy sądzicie o tych nowościach? Skorzystacie z nich podczas gry na pecetach, czy raczej nie? Dajcie znać w komentarzach!

REKLAMA
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj XGP.pl w Google News!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

REKLAMA
Zobacz jak oszczędzić na abonamencie!