Najlepsze gry podobne do Minecraft. TOP 5 alternatyw dla hitu Mojangu

Najlepsze gry podobne do Minecraft

Wielu graczy, niezależnie od wieku, ceni sobie charakterystyczną dla produkcji Mojangu niemal nieograniczoną swobodę rozgrywki. Choć wydaje się ona trudna do powtórzenia, to obecnie na rynku da się znaleźć inne produkcje stawiające na naszą pomysłowość. W niniejszym artykule zebraliśmy najlepsze gry podobne do Minecraft, które zapewniają długie godziny kreatywnej zabawy na najwyższym poziomie.

Zestawienie składa się z 5 różnorodnych tytułów dostępnych na współczesnych platformach i z pewnością zainteresuje każdego fana nieskrępowanego budownictwa. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem!

Najlepsze gry podobne do Minecraft

Opracowany i wydany przez Mojang Studios Minecraft to tak zwana „piaskownica” (z ang. sandbox), która podbiła serca graczy na całym świecie. Od premiery w 2011 roku wyjątkowy świat sześciennych bloków znalazł grupę ponad 200 milionów nabywców, plasując się na szczycie listy najlepiej sprzedających się tytułów w historii interaktywnej rozrywki. Pod tym względem dzieło kilku niezależnych deweloperów przebiło prawdziwych gigantów z sektora AAA (w tym Grand Theft Auto V), a nawet legendarnego Tetrisa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Na ogromny sukces produkcji składa się wiele czynników, wśród których do najistotniejszych należą możliwość kreatywnej rozgrywki oraz wolność eksploracji proceduralnie generowanego otwartego świata. W połączeniu z wyjątkowym systemem budowania tytuł zespołu Mojang oferuje niekończące się możliwości, gdzie jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę wyobraźnia graczy.

Nie należy zapominać o tym, że w omawianej produkcji obecne są również mechaniki znane z gier survivalowych, które wymuszają na nas zupełnie inne podejście do rozgrywki. Gdyby jednak ktoś zaczął odczuwać wkradającą się nudę, to bez problemu może urozmaicić sobie zabawę, korzystając z szerokiej bazy modów do Minecrafta.

Mając na uwadze wcześniej wspomniane cechy, nasze propozycje oferują przede wszystkim dużą dawkę wolności oraz możliwość tworzenia ciekawych przedmiotów lub budowli. Dodatkowo wybrane przez nas gry podobne do Minecraft oddają w ręce użytkowników świetny tryb multiplayer, wszak nic nie cieszy bardziej niż kreatywna zabawa ze znajomymi. Wstęp mamy za sobą, pora więc przejść do listy 5 najlepszych tytułów przypominających największy hit Mojangu!

1. Astroneer

Astroneer
Astroneer

Zestawienie zawierające najlepsze gry podobne do Minecraft rozpoczynamy od Astroneer, którego akcja toczy się w przestrzeni kosmicznej. Jak łatwo się domyślić, w produkcji wcielamy się w postać astronauty, a naszym głównym zadaniem jest eksploracja zróżnicowanych planet fikcyjnego układu planetarnego.

Charakterystyczną cechą dzieła opracowanego przez System Era Softworks jest mechanika wytwarzania przedmiotów. Kolonizując proceduralnie generowane ciała niebieskie, gromadzimy niezbędne zasoby, które możemy wykorzystać do zbudowania na przykład elektrycznie napędzanych łazików, budynków użytkowych lub statków kosmicznych. Większość przydatnych urządzeń zużywa energię podczas spełniania swojej funkcji, zatem będziemy musieli dbać także o stan ich akumulatorów.

Warto również wspomnieć o specjalnym urządzeniu do terraformacji — jak przystało na prawdziwego kolonizatora kosmosu, topografię danej mapy możemy kształtować wedle uznania. Rozgrywka na powierzchni ziemi to oczywiście nie wszystko, co oferuje Astroneer. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokopać się do jądra planety lub odnaleźć szereg ukrytych jaskiń z przydatnymi minerałami.

Co ważne: grać możemy również w trybie multiplayer — opcja kooperacyjna umożliwia wspólną zabawę dla 4 astronautów jednocześnie. Kosmiczny odpowiednik Minecrafta wchodzi w skład gamingowej subskrypcji Microsoftu. Wszystkich zainteresowanych abonamentem zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem ze sposobami na tani Xbox Game Pass Ultimate.

Zwiastun Astroneer
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,2/10

Kup Astroneer

2. Terraria

Terraria
Terraria

Omawiając podobne gry do Minecraft nie mogliśmy pominąć Terrarii — dzieło niezależnych twórców z Re-Logic to jeden z najpopularniejszych sandboksów na rynku. Omawiana produkcja zyskała uznanie wśród graczy ze względu na wciągającą rozgrywkę i szybko stała się ikoną piaskownic dzięki urokliwej grafice 2D. Ponadczasowa perspektywa kamery oraz sposób poruszania się naszej postaci przypomina przedstawicieli metroidvanii, co z pewnością wzbudzi zainteresowanie fanów klasycznych gier wideo.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Na początku przygody z omawianym tytułem trafimy do losowo wygenerowanego świata złożonego z wielu zróżnicowanych biomów. Podczas gry będziemy musieli zmierzyć się z niebezpiecznymi przeciwnikami lub potężnymi bossami, w trakcie starć korzystając z przystępnej mechaniki walki. Twórcy udostępnili graczom możliwość atakowania za pomocą broni krótkiej lub dystansowej, do naszej dyspozycji oddano także umiejętności magiczne — styl walki dostosujemy wedle uznania.

Zgromadzone podczas eksploracji zasoby możemy wykorzystać nie tylko do ulepszania naszego ekwipunku, ale również do budowania bazy oraz handlowania. W świecie Terrarii spotkamy bowiem niezależne postacie, które oferują dobrze płatne zadania, wymieniają się ciekawymi przedmiotami lub dostarczają nam cennych informacji.

Warto również wspomnieć o trybie sieciowym umożliwiającym zarówno zabawę w kooperacji, jak i pojedynki jeden na jednego z prawdziwymi graczami. Co więcej, tak jak w przypadku wcześniej wspomnianego Astroneer, Terraria również zasila szeregi pokaźnej biblioteki Xbox Game Pass.

Zwiastun Terraria
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, PS Vita, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo 3DS, Nintendo Wii U, Nintendo Switch, Android, iOS, Windows Phone
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Terraria

3. LEGO Worlds

LEGO Worlds
LEGO Worlds

Kolejną propozycją w naszym zestawieniu jest LEGO Worlds, które znakomicie wpasowuje się w klimaty Minecrafta ze względu na wysoce interaktywny świat zbudowany w całości z klocków. Oprócz najważniejszej opcji swobodnej rozgrywki omawiana produkcja oferuje również tryb przygody — wybierając drugą formę zabawy, naszym zadaniem będzie eksploracja danej mapy w poszukiwaniu ukrytych skarbów.

Część zebranych podczas podróży klocków pełni funkcję waluty, którą możemy wykorzystać na odblokowanie nowych zestawów lub figurek Lego. Nasze kreacje zbudujemy za pomocą wszechstronnego edytora umożliwiającego stosowanie gotowych schematów zdobywanych podczas rozgrywki lub łączenie najmniejszych elementów jeden po drugim. Jakby tego było mało, otaczające nas środowisko możemy dowolnie modyfikować dzięki narzędziu do kształtowania krajobrazu.

W podróży po zróżnicowanych biomach składających się między innymi z terenów pustynnych lub rozległych zamków pomoże nam ponad setka dostępnych pojazdów, w tym samoloty, motocykle, rakiety kosmiczne, a nawet łodzie podwodne. Na naszej drodze spotkamy również zwierzęta, zarówno te niebezpieczne, jak i spokojniejsze, które umożliwią nam podróż na ich grzbiecie. Warto zaznaczyć, że do wspólnej zabawy w świecie Lego może dołączyć tylko jeden gracz.

Zwiastun LEGO Worlds
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,6/10

Kup LEGO Worlds

4. Don’t Starve & Don’t Starve Together

Don't Starve
Don’t Starve

Don’t Starve oraz samodzielny dodatek Don’t Starve Together to idealne propozycje dla zwolenników Minecraft’owego trybu przetrwania. Zgodnie z tytułem dzieła kanadyjskiego studia Klei, zadaniem graczy jest niedopuszczenie do zagłodzenia kontrolowanej postaci. Długość naszego życia śledzi specjalny licznik przetrwanych dni, gdzie jedna doba w grze trwa 8 minut.

Głównym bohaterem Don’t Starve jest naukowiec o imieniu Wilson, który za pomocą własnoręcznie zbudowanej maszyny przetransportował się do nieznanego świata. Aby przetrwać, protagonista musi gromadzić zasoby, dbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną oraz tworzyć przedmioty niezbędne do dalszej eksploracji.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wędrówka w poszukiwaniu jedzenia nie będzie prosta, ponieważ w mrocznej krainie czyhają na nas niebezpieczne stworzenia, a każdy zgon jest permanentny. Zupełnie tak jak w przypadku popularnych gier roguelike, śmiertelne rany lub zagłodzenie głównego bohatera zmuszą nas do rozpoczęcia kampanii od nowa.

Don’t Starve Together to samodzielne rozszerzenie podstawowej wersji omawianej gry, które wprowadza zaproponowany przez fanów tryb wieloosobowy. Wcześniej wspomniane główne mechaniki rozgrywki pozostały niezmienione, chociaż tym razem mamy okazję połączyć nasze siły nawet z 5 innymi graczami. Godne pochwały jest to, że multiplayer działa nie tylko online, ale również w sieci LAN.

Co ciekawe, kupując Don’t Starve Together w wersji na komputery osobiste otrzymujemy dwie kopie tego dodatku. Bonusowy kod możemy odebrać na skrzynce mailowej lub w ekwipunku klienta Steam, a następnie przesłać znajomemu.

Zwiastun Don’t Starve Together
 • Rok wydania:
  • Don’t Starve: 2013
  • Don’t Starve Together: 2016
 • Dostępne na:
  • Don’t Starve: PC, PS3, PS4, PS5, PS Vita, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Wii U, Nintendo Switch, Android, iOS
  • Don’t Starve Together: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa:
  • Don’t Starve: nie
  • Don’t Starve Together: nie
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • Don’t Starve (PC): 8,3/10
  • Don’t Starve Together (PC): 8,1/10

Kup Don’t Starve & Don’t Starve Together

5. Eco

Eco
Eco

Eco to nietuzinkowe połączenie głównych założeń Minecrafta z tym, co najlepsze w grach ekonomicznych. Naszym głównym zadaniem jest zbudowanie dobrze funkcjonującej cywilizacji, jednocześnie starając się uchronić planetę przed katastrofą ekologiczną.

Warto zaznaczyć, że działania graczy mają spory wpływ na otaczające ich środowisko — podczas przygody musimy uważać na negatywne skutki między innymi masowej wycinki lasów, industrializacji lub nierozsądnego polowania na zwierzęta. Aby zapobiec degradacji środowiska, powinniśmy stworzyć odpowiednie przepisy ograniczające destruktywne praktyki, na przykład nakładając zakaz kłusownictwa lub zwiększając podatki od maszyn spalinowych.

Fajne gry podobne do Minecraft powinny wyróżniać się także ciekawą warstwą multiplayer — pod tym względem Eco ma się czym pochwalić, ponieważ do jednego serwera może dołączyć aż 100 osób. Co więcej, ekonomia omawianego tytułu napędzana jest przez graczy, zupełnie tak, jak w najlepszych produkcjach z gatunku MMORPG. W Eco stworzymy bowiem własną walutę, a także podatki lub dofinansowania, nad którymi czuwają organy rządowe. Jednym słowem — losy cywilizacji są w naszych rękach, a decyzje jednego gracza mogą wpłynąć na całą grupę.

Warto dodać, że dzieło Strange Loop Games jest obecnie w fazie wczesnego dostępu. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ twórcy stale pracują nad ulepszaniem gry i dodawaniem nowej zawartości. Co najważniejsze: oceny użytkowników, którzy mieli przyjemność wkroczyć w świat Eco, mówią same za siebie.

Zwiastun Eco
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic: brak
 • Ocena graczy na Steam: bardzo pozytywna (82%)

Kup Eco

Najlepsze gry podobne do Minecraft – podsumowanie

Pomimo teoretycznie nieograniczonych możliwości rozgrywki, po pewnym czasie nawet bardzo wytrwali gracze mogą zacząć szukać alternatywy dla najważniejszego IP Mojangu. Na szczęście ogromny sukces blokowego świata skłonił innych deweloperów do pracy nad konkurencyjnymi produkcjami, dzięki czemu możemy znaleźć zróżnicowane gry podobne do Minecraft. Niezależnie od preferowanego stylu oprawy graficznej oraz miejsca akcji, przedstawione powyżej tytuły z pewnością pobudzą nasz „zmysł architekta”.

Przeczytaj też: Najlepsze gry podobne do Gothic

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Które gry podobne do Minecraft są Waszym zdaniem najlepsze? Wolicie rozgrywkę jednoosobową, czy może kreatywną zabawę ze znajomymi? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach poniżej!

O autorze
Piotr Sowa
Autor

Miłośnik gier wideo od najmłodszych lat. Wychowany na konsolach, a obecnie jego ulubiona platforma to PC. Większość wolnego czasu poświęca emulacji. Ogromny fan serii Mass Effect.

Liczba wpisów: 23 (w redakcji od 21.12.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.