Xbox i Game Pass mają być „wspaniałym doświadczeniem” na handheldach. Phil Spencer stawia na przenośne granie

Asus ROG Ally Xbox

Ostatnio Xbox doczekał się odświeżenia interfejsu. Polubili go gracze i nie tylko oni. Nowy panel spodobał się też Asusowi, który zapytał Phila Spencera o wdrożenie podobnego rozwiązania na przenośnej Windowsa, która napędza ROG Ally. Firmie odpowiedział Phil Spencer.

Phil Spencer o grach Xboxa oraz Game Passie na handheldach

Phil Spencer wprost przyznał, że Xbox skupia się, aby jego gry oraz produkcje z Game Passa były „wspaniałym doświadczeniem” dla użytkowników przenośnych konsol. To odpowiedź na żartobliwie zabarwione pytanie Asusa, który „poprosił” o wdrożenie rozwiązań z nowego panelu Xboxa do mobilnej wersji Windowsa.

Taka postawa Microsoftu raczej nikogo nie dziwi. Wydanie przenośnych PC-tów otworzyło przed nim kolejny rynek zbytu dla swoich usług oraz produkcji. Asus ROG Ally to w końcu zwyczajny komputer, który operuje na „okienkach”.

Niestety wszystko ma się nieco inaczej w przypadku Steam Decka. Urządzenie Valve wykorzystuje autorski Steam OS, który opiera się na Linuxie.

Takie rozwiązanie sprawia, że do grania w gry z Windowsa jest potrzebny Proton. To oprogramowanie, które adaptuje DirectX do poleceń OpenGL oraz Vulkan umożliwiających rozgrywkę na systemach z pingwinem w logo.

Pewną alternatywą jest instalacja zwyczajnego Windowsa, dzięki czemu bez przeszkód można zainstalować m.in. aplikację Xbox Game Pass. Spotyka się to jednak z problemami w użytkowaniu Steam Decka, ponieważ w przeciwieństwie do Asus ROG Ally, nie posiada on interfejsu tego systemu dostosowanego do urządzeń przenośnych.

Zobacz też: Najlepsze gry na PS5 dla dzieci

Kup Asus ROG Ally

Jak widać, sprawa jest mocno utrudniona. Kwestie kompatybilności mogą być zagmatwane, więc pozostaje mieć nadzieję, że Xbox znajdzie jakieś rozwiązanie, aby udostępnić swoje tytuły oraz Game Passa jeszcze większej grupie odbiorców.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.