Kolejne Xboxy będą „bardziej elastyczne dla twórców gier”. Microsoft mówi o nowej generacji konsoli

Xbox Series X

Kilka miesięcy temu wspominaliśmy już o potencjalnym terminie premiery kolejnej generacji konsol Xbox i PlayStation. Jak wynikało z dokumentów sądowych przedstawionych podczas rozprawy Microsoftu z Federalną Komisją Handlu, dotyczącej przejęcia Activision Blizzard, został on zaplanowany na 2028 rok. Najnowsze informacje potwierdzają tę datę, a także ujawniają kolejne szczegóły o następcy Xbox Series X|S.

Nowa generacja Xboxa ma być „bardziej elastyczna” dla deweloperów

Zwiastun Xbox Series X|S z okazji światowej premiery

Jak informuje serwis Axios, kadra kierownicza Microsoftu już w maju 2022 roku spodziewała się premiery nowej generacji Xboxów w 2028 roku. Tak wynika z opublikowanego w ramach pozwu Federalnej Komisji Handlu zapisu konwersacji ze spotkania kilkunastu członków kadry kierowniczej wyższego szczebla. Uczestniczyli w nim między innymi dyrektor generalny Satya Nadella, dyrektor finansowa Amy Hood oraz szef działu gier Phil Spencer.

W trakcie wymiany zdań osoba spoza kierownictwa Xboxa spytała zespół zajmujący się grami, czy następna konsola odejdzie od tradycyjnego modelu o ustalonych standardach sprzętowych, na których opierają się wszyscy producenci. Kevin Gammill odpowiedział, że deweloperzy już „rozpoczęli tę podróż z Xbox One i Xbox One X, kontynuując ją w Series X|S”, odnosząc się do modeli konsol poprzednich generacji o różnej mocy.

Musimy być jeszcze bardziej elastyczni w nadchodzącej 10. generacji, ale także zapewnić twórcom możliwość korzystania z unikatowych możliwości sprzętowych.

Kevin Gammill, wiceprezes korporacyjny ds. ekosystemów gier

Z powyższej konwersacji wynika, że Microsoft planuje stworzenie „bardziej elastycznego” dla deweloperów sprzętu. Dzięki temu będą oni mogli płynniej tworzyć nowe gry i zapewnić też dzięki temu lepsze wrażenia.

Zobacz także: Laptop gamingowy do 4500 zł

Kup Xbox Series X

Pamiętajmy też, że istnieją jeszcze inne poszlaki mówiące o debiucie kolejnej generacji konsol, choć w tym przypadku od Sony. Zgodnie z nimi, PlayStation 6 może trafić do sprzedaży w 2027 lub 2028 roku. Na następców PS5 i Xbox Series X|S zatem jeszcze trochę poczekamy.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.