Xbox nie będzie płacić za gry na wyłączność, aby zaszkodzić PlayStation. Jasne stanowisko Phila Spencera

Phil Spencer

Nadal trwa proces, na mocy którego FTC domaga się od sądu czasowego wstrzymania fuzji Microsoftu i Activision Blizzard. Podczas swojego przesłuchania Phil Spencer został zapytany, czy byłby skłonny zapłacić za ekskluzywność gry, aby ta ominęła PlayStation. Szef Xboxa wprost powiedział, że nie zdecydowałby się na takie działanie.

Phil Spencer o wykupowaniu gier na wyłączność przez Xboxa

Xbox Logo
Xbox

Przesłuchanie Phila Spencera trwało długo i w dużej mierze dotyczyło głównie biznesowych tematów. Nie zabrakło jednak także pytań ciekawych z punktu widzenia graczy, a jednym z takich jest zdecydowanie kwestia wykupowania gier na wyłączność.

Pytanie: Gdybyś miał finansową możliwość, by deweloper pominął PlayStation w dowolnym momencie, zrobiłbyś to?

Odpowiedź: Nie zrobiłbym tego.

Pytanie: Gdybyś miał możliwość wycofania gry z PlayStation, zrobiłbyś to?

Odpowiedź: Nie w praktyce, nie, to nie jest coś, co bym zrobił.

Przesłuchanie Phila Spencera podczas rozprawy przeciwko FTC

Byliśmy więc świadkami jasnej deklaracji szefa Xboxa. „Zieloni” nie chcą płacić wydawcom za omijanie gier na PlayStation.

Przypomnijmy, że w przypadku Microsoftu byłoby to działanie co najmniej utrudnione. Xbox jest dopiero trzecią po Nintendo i PlayStation siłą, więc musiałby zapłacić sporo więcej, aby wykluczyć dane produkcje z konkurencyjnych platform.

Inaczej to wygląda w przypadku „Niebieskich”. Silna pozycja na rynku daje dużo szersze pole do negocjacji, co kończy się często przynajmniej czasową ekskluzywnością. Tak było w przypadku tytułów ZeniMax, zanim firma została przejęta przez Microsoft. Mowa tu więc o grach pokroju Ghostwire: Tokyo czy Deathloop.

Zobacz też: Gry hack and slash

Kup Xbox Series X

Z drugiej strony Microsoft generalnie dysponuje dużo większymi środkami finansowymi, co zezwala mu na całkowite przejmowanie większych deweloperów i ograniczanie ich tytułów do swojego ekosystemu. Ostatnim takim przykładem jest Indiana Jones, który – choć planowany także na PS5 – zostanie finalnie wydany wyłącznie na PC i Xboxach Series X|S.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.