Xbox przegrał wojnę konsol. Microsoft przyznaje się do porażki i podaje udział w rynku

PlayStation Nintendo Xbox

Dziś rozpoczęła się rozprawa pomiędzy Microsoftem a FTC. Całość potrwa łącznie aż pięć dni, a stawką jest finalizacja przejęcia Activision Blizzard. Na chwilę przed startem sądowej batalii Xbox wprost podał, że przegrał wojnę konsol i regularnie jest trzecią siłą na całym rynku.

Xbox przyznaje się do przegrania wojny konsol

Linia obrony Microsoftu jest jasna. Firma wprost podaje, że Xbox przegrał wojnę konsol i posiada obecnie najmniejszy udział w rynku spośród całej wielkiej trójki producentów konsol, do których zalicza się jeszcze Sony i Nintendo.

Xbox przegrał wojnę konsol, a jego rywale są przygotowani do podtrzymania dominacji, wliczając w to wykorzystanie ekskluzywnej zawartości.

Xbox systematycznie zajmował trzecie miejsce wśród konsol, znajdując się za PlayStation i Nintendo.

Dokumentacja Microsoftu

„Zieloni” przyznają, że sytuacja wygląda tak od momentu ich debiutu na rynku w 2001 roku. Wtedy wydano klasycznego Xboxa, który sprzedał się gorzej od Nintendo GameCube oraz PlayStation 2.

Dokumentacja ujawniła też konkretny udział w rynku, który przypada na Xboxa. W 2021 roku wynosił on dokładnie 16%. W treści podano również odpowiednie liczby dla konkurentów, ale niestety zostały one zredagowane przed publikacją w przestrzeni publicznej.

Co ciekawe, pod koniec grudnia Microsoft również mówił o 16-procentowym udziale w rynku za 2021 rok. Wtedy stwierdził, że za jego 50% odpowiada Nintendo, a Sony przypada z niego 34%. Ciężko jednak ustalić, czy są to te same dane.

Xbox jest wyraźnie w tyle także w przypadku przychodów i udziału z konsol używanych aktualnie przez graczy. Tutaj w 2021 roku zgarnął zaledwie 21%, podczas gdy Nintendo i Sony odpowiadają za pozostałe 79%.

Bynajmniej nie są to informacje wstrząsające. Już na początku zeszłego miesiąca Phil Spencer uznał, że Xbox One poniósł wyraźną porazkę w starciu z PS4. W obecnej generacji swój kawałek tortu chce też mieć Nintendo, które obudziło się z letargu po definitywnej porażce Wii U.

Zobacz też: Gry hack’n’slash

Kup Xbox Series X

Na ten moment trudno być pewnym, że taka linia obrony przekona amerykański sąd. Przypomnijmy, że FTC domaga się od niego wstępnego nakazu sądowego zabraniającego fuzji do momentu rozpoczęcia się osobnej rozprawy, której start zaplanowano na 2 sierpnia 2023 roku.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.