Xbox przegrywa wojnę konsol? Microsoft odpowiada na pozew FTC danymi sprzedażowymi za 2021 rok

PlayStation Nintendo Xbox

Spór pomiędzy Microsoftem a Federalną Komisją Handlu trwa w najlepsze. Po otrzymaniu pozwu ze strony FTC Zieloni postanowili odnieść się do niego w liczącym 37 stron dokumencie. W nim znajdziemy informację sugerującą, że Xbox miał być najsłabiej sprzedającą się konsolą w 2021 roku.

Microsoft twierdzi, że Xbox sprzedał się w 2021 roku gorzej niż PlayStation i Nintendo

Liczba sprzedanych konsol Xbox, PlayStation i Nintendo według Microsoftu
Udział w sprzedaży konsol w 2021 roku według Microsoftu

Firmy z reguły nie lubią się dzielić statystykami działającymi na ich niekorzyść, ale w tym przypadku ma to swoje uzasadnienie. Microsoft w ten sposób chce bowiem rozwiać obawy rynku, jakoby zakup Activision Blizzard miał doprowadzić do jego monopolizacji. Gigant z Redmont wskazuje, że jego udział w branży jest zbyt mały, aby pozwolić sobie na całkowitą dominację po dokonaniu transakcji.

I tak spoglądając na przedstawiony wykres, możemy zauważyć, że według samego Microsoftu Xbox to zaledwie 16% całej sprzedaży konsol w 2021 roku. Wykorzystując fakt, że Nintendo i Sony publikują swoje oficjalne dane, możemy spróbować obliczyć konkretną liczbę zbytych konsol.

Według wykresu sprzedaż konsol Nintendo wyniosła połowę wszystkich sprzedanych jednostek. Wcześniej mogliśmy dowiedzieć się, że w ubiegłym roku Japończycy sprzedali łącznie 23,67 milionów sztuk, więc całkowita sprzedaż wszystkich konsol powinna wynosić 47,34 milionów. 34% z tego to marka PlayStation, co daje nam 14,7 milionów egzemplarzy. Odejmując od siebie otrzymane liczby, dowiemy się więc, że w 2021 sprzedano zaledwie 8,97 milionów Xboxów.

Zobacz też: Najlepsze gry multiplayer

Zaskakujące? Być może, ale nie zapominajmy, że Microsoft jest mistrzem w dobieraniu statystyk pod tezę. Nie wiemy też, czy dane prezentowane przez firmę odnoszą się do całkowitej sprzedaży, czy też do liczby wysyłek – to właśnie ta druga opcja została użyta do wyliczenia konkretnych liczb z wykresu. Zieloni mogli posłużyć się również wskaźnikiem STR, który wylicza sprzedaż produktu w stosunku do ilości dostępnej w sklepach.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Super okazja!
>
Z