Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do Xbox Series X|S lub Xbox One?

Podłączanie słuchawek bezprzewodowych do Xbox Series X|S i Xbox One

Wielu graczy, w tym użytkowników konsol Microsoftu, coraz chętniej korzysta z headsetów bez kabla. Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do Xbox Series X|S lub Xbox One? Cały proces jest bardzo intuicyjny i w minimalnym stopniu wydłuża przygotowanie się do gry. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz bez problemów sparować osobisty system audio z konsolą.

Parowanie słuchawek bezprzewodowych z konsolami Xbox Series X|S i Xbox One — przygotowanie

Współczesne headsety umożliwiające komunikację bez kabla możemy charakteryzować na podstawie szeregu właściwości. Dla nas jednak kluczowym parametrem jest ich kompatybilność z konsolami Microsoftu 8. i 9. generacji. Jedynie tak oznaczone modele dają użytkownikowi pewność, że proces podłączania słuchawek przebiegnie bez komplikacji. Poza tym oficjalne wsparcie ze strony Xboxa gwarantuje pełną funkcjonalność zestawu audio, z działającym mikrofonem oraz dźwiękiem przestrzennym włącznie. Jeżeli zakup odpowiedniego urządzenia mamy dopiero przed sobą, to zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najlepszych słuchawek do Xbox Series X|S.

Co bardzo ważne: konsole, których dotyczy niniejszy poradnik, nie obsługują Bluetooth. Choć da się obejść to ograniczenie, to funkcjonalność tak połączonego zestawu będzie ograniczona — musielibyśmy pogodzić się z niedziałającym mikrofonem, jak również niższą jakością i opóźnieniami audio. Mimo wszystko uwzględniliśmy takie rozwiązania w naszym poradniku, by pomóc osobom bez dedykowanego headsetu cieszyć się dźwiękiem z konsoli bez plączących się kabli. Łącznie omówiliśmy 3 sposoby na to, jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do Xbox Series S, Xbox Series X lub Xbox One:

 1. Parowanie z konsolą dedykowanego headsetu, który ma wbudowany moduł Xbox Wireless — taki zestaw nie potrzebuje do działania adaptera USB ani stacji bazowej.
 2. Łączenie z Xboxem kompatybilnych słuchawek bezprzewodowych z wykorzystaniem adaptera USB lub stacji bazowej — dodatkowe peryferium wpinamy do portu USB-A Xboxa, a sama synchronizacja zachodzi między headsetem a jego odbiornikiem.
 3. Korzystanie z bezprzewodowych słuchawek przez protokół Bluetooth — odtwarzanie dźwięku niższej jakości, brak obsługi mikrofonu.

Dodatkowe funkcje i rozwiązania zaimplementowane przez producentów w słuchawkach mogą wpływać w niewielkim stopniu na sposób łączenia headsetu z Xboxem Series X|S lub Xbox One. Informacje dotyczące zalecanej przez producenta procedury parowania powinny zawsze znajdować się w dołączonej instrukcji obsługi. Jak mantrę będziemy powtarzać, by pamiętać o aktualizacji oprogramowania — część starszych systemów audio poprawnie połączy się z Xboxami 9. generacji dopiero po wgraniu nowego firmware’u. Mając wszystko wyjaśnione, przechodzimy do parowania bezprzewodowych słuchawek z konsolą.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do Xbox Series X|S lub Xbox One? Zestawy bez adaptera i stacji bazowej

Najłatwiejszą metodą podłączania słuchawek bezprzewodowych do Xbox One lub Xbox Series X|S jest ich sparowanie z konsolą tak, jak robimy to w przypadku oryginalnych kontrolerów. Rozwiązanie to jest dość często wykorzystywane przez producentów, jednak podczas zakupu headsetu musimy zwrócić szczególną uwagę na informację o jego kompatybilności. Nie mamy gwarancji, że wszystkie zestawy słuchawkowe współpracujące z poprzednią generacją konsol Microsoftu będą również wspierane przez Xbox Series X|S, dlatego warto przed ewentualnym zakupem sprawdzić to na stronie danego modelu. Najczęściej proces podłączania przebiega następująco:

 1. Uruchamiamy Xboxa.
 2. Jeżeli planujemy korzystać z mikrofonu, należy upewnić się, że jest on podpięty do zestawu słuchawkowego. Jeżeli headset wyposażono w pokrętło głośności czatu, warto sprawdzić, czy nie jest on wyciszony.
 3. Włączamy słuchawki w trybie parowania (najczęściej przez dłuższe przytrzymanie guzika „Power„), ewentualnie po ich uruchomienia znajdujemy odpowiedni przełącznik (może być oznaczony jako „Sync” lub „Connect„).
 4. Na konsoli wciskamy przycisk odpowiedzialny za synchronizację z peryferiami. Logo Xbox powinno zacząć migać.
 5. Czekamy na zakończenie procesu synchronizacji konsoli z headsetem (najczęściej kontrolki na Xboxie oraz zestawie słuchawkowym przestaną migać).
 6. Sprzęt jest gotowy do użytku. Na ekranie telewizora powinna pojawić się informacja o przypisaniu słuchawek do konsoli.

Parametry pracy zestawu słuchawkowego kontrolujemy z poziomu ustawień Xboxa. Powyższa metoda komunikacji słuchawek z konsolą umożliwia korzystanie z przestrzennego audio (Dolby Atmos, DTS Headphone:X lub Windows Sonic). Jeżeli dojdzie do utraty synchronizacji między urządzeniami (na przykład na skutek podłączenia headsetu do innego źródła), proces parowania należy ponownie przeprowadzić w identyczny sposób.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do Xbox Series X|S lub Xbox One? Zestawy z adapterem lub stacją bazową

Część producentów dodaje do swoich słuchawek bezprzewodowych specjalne adaptery USB lub całe stacje bazowe. Sama obecność takich elementów w komplecie nie gwarantuje jednak, że konsole Microsoftu 8. i 9. generacji wspierają dany model. Odpowiednia informacja o zgodności zestawu z naszym sprzętem powinna być wyraźnie zaznaczona w specyfikacji headsetu. W przeciwnym wypadku możemy być skazani na połączenie kablem do gniazda 3,5 mm na kontrolerze lub adapterze do gamepadów Xbox One. Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do Xbox One, One S, One X lub Xbox Series X|S, jeżeli mamy nauszny system audio z adapterem USB lub stacją bazową? Proces parowania urządzeń najczęściej wygląda następująco:

 1. Uruchamiamy Xboxa.
 2. Jeżeli baza lub adapter ma przełącznik trybu pracy, przestawiamy go na pozycję Xbox.
 3. By korzystać z mikrofonu, powinniśmy podłączyć go do słuchawek. Jeżeli mikrofon jest zainstalowany na stałe, warto zlokalizować jego włącznik i upewnić się, że nie jest wyciszony na pokrętle głośności.
 4. Podłączamy stację lub nadajnik USB do portu USB-A w konsoli. Niektóre podstawy wymagają również połączenia przez kabel optyczny TOSLINK (dotyczy tylko Xbox One, Xbox One S i Xbox One X).
 5. Włączamy słuchawki. Większość headsetów jest wstępnie skonfigurowana z adapterem lub stacją bazową. Jeżeli urządzenia nie są zsynchronizowane, należy wykonać proces parowania zgodnie z informacjami w instrukcji obsługi. W przypadku braku wskazówek w dokumentach dołączonych do zestawu trzeba skontaktować się z dystrybutorem lub producentem.
 6. Zestaw słuchawkowy jest gotowy do pracy.

Wszelkie ustawienia headsetu możemy zmieniać z poziomu konsoli. Część konfiguracji może również przebiegać z poziomu dedykowanych aplikacji, wszystko zależy od pomysłowości producenta. Oczywiście mamy możliwość korzystania z przestrzennych formatów audio, przygotowanych specjalnie pod kątem słuchawek.

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do Xbox Series X|S lub Xbox One? Zestawy Bluetooth

Warto pamiętać, że nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia bezprzewodowych słuchawek Bluetooth do Xboxa One lub Series X|S. Wymienione konsole Microsoftu nie wspierają tego protokołu, w związku z czym musimy wykorzystać pewne sztuczki. Dwie, które wydają się najprostsze do wdrożenia, to:

 1. Opcja bezkosztowa — parujemy słuchawki Bluetooth z TV, do którego mamy podłączoną naszą konsolę. Jeżeli wybór odpowiedniego wyświetlacza jest dopiero przed nami, to na naszym portalu omawialiśmy już najlepsze telewizory do Xbox Series X|S.
 2. Rozwiązanie wymagające drobnej inwestycji — za stosunkowo niewielką kwotę możemy kupić zasilany bateriami nadajnik Bluetooth wpinany do gniazda minijack 3,5 mm w padzie do Xboxa.
Podłączanie bezprzewodowych słuchawek Bluetooth do Xboxa
Przykładowy adapter Bluetooth na minijack i miejsce jego wpięcia do gamepada Xbox Series

Musimy mieć na uwadze to, że opisane powyżej sposoby na korzystanie ze słuchawek BT podczas grania na konsolach Microsoftu przekłada się na gorszą jakość dźwięku. Przy połączeniu przez Bluetooth do wyświetlacza bez obsługi Dolby Atmos lub DTS:X w wersjach na słuchawki, nie będziemy mogli cieszyć się przestrzennym audio. Do tego mogą wystąpić drobne opóźnienia dźwięku względem obrazu. Jeśli jednak nie są to dla nas istotne mankamenty, przedstawione powyżej rozwiązania – przynajmniej tymczasowo – mogą uwolnić nas od przewodu przy headsecie.

Podłączanie słuchawek bezprzewodowych do Xbox Series X, Series S lub Xbox One — podsumowanie

Jak widać, rygorystyczne wymagania dotyczące kompatybilności bezprzewodowych headsetów z konsolami Microsoftu mają swoje wady i zalety. Z jednej strony liczba modeli obsługiwanych przez Xbox One i Xbox Series X|S jest dość mocno ograniczona, ale w zamian za to dostajemy bajecznie prosty proces parowania słuchawek. Jesteśmy przekonani, że dzięki drobnej pomocy naszego poradnika każdy użytkownik bez najmniejszych problemów poradzi sobie z tym zadaniem.

Przeczytaj też: Jak podłączyć kierownicę do Xbox One lub Xbox Series X|S?

Przypominamy, że zanim pierwszy raz połączymy bezprzewodowe słuchawki z Xbox Series X|S lub Xbox One, warto zadbać o aktualizację oprogramowania. Dotyczy to nie tylko headsetu, ale też samej konsoli. Wykonanie tego kroku może nas uchronić przed niepotrzebnymi komplikacjami w synchronizacji między urządzeniami. Jak zawsze zachęcamy też do zerknięcia w instrukcję obsługi. Producenci stosują niekiedy nie do końca oczywiste rozwiązania, które mogą wpływać na nasz komfort użytkowania sprzętu.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.