Skończyły się czasy, w których gry na telefon stanowiły prymitywną rozrywkę, ledwo starczającą na zabicie czasu w kolejce do fryzjera. Dzisiejsze smartfony to zminiaturyzowane komputery, potrafiące uruchamiać gry niewiele ustępujące produkcjom, które znamy z PC-tów czy konsol stacjonarnych. Właśnie takie pozycje wyselekcjonowaliśmy w naszym zestawieniu, choć nie zabrakło również kilku klasyków.
Spis treści
Najlepsze gry na telefon
Nawet osoby żyjące z technologią za pan brat, mogą się zdziwić, widząc, jak zaawansowane potrafią być współczesne gry na iPhone i Androida. Potencjał drzemiący w smartfonach dostrzegli nawet najwięksi wydawcy tacy jak Nintendo czy Sega, którzy z chęcią wydają na urządzenia mobilne produkcje ze swoimi flagowymi bohaterami w rolach głównych.
W tym artykule wybraliśmy zarówno fajne gry na telefon za darmo, jak i takie, za które trzeba zapłacić. Wyróżnikiem produkcji z naszego zestawienia jest ich jakość i różnorodność. Zatem nie przedłużając, oto najlepsze naszym zdaniem tytuły na smartfony, którym zdecydowanie warto dać szansę. Kolejność na liście jest zupełnie przypadkowa.
1. Call of Duty: Mobile
Mobilna odsłona popularnego FPS-a to przykład gry na telefon, która zaskakuje swoim rozmachem. Przeniesienie Call of Duty na ekrany smartfonów wydawałoby się niemożliwe, a jednak chiński deweloper Studio TiMi świetnie sobie z tym poradził. Aby jak najlepiej dostosować się do preferencji gracza, twórcy zadbali o różne tryby sterowania.
Gra pozwala nam toczyć sieciowe potyczki na mapach i trybach znanych z „pełnoprawnych” części serii – osoby, które grały w poszczególne odsłony Modern Warfare czy Black Ops poczują się jak w domu. Największą atrakcję stanowi tryb battle royale, w którym rywalizuje ze sobą aż 100 graczy, walcząc indywidualnie lub w zespołach.
- Licencja: darmowa
- Skąd pobrać:
2. Rayman Adventures
Ktoś skradł starożytne jaja, które podtrzymywały Święte Drzewo w zaczarowanym lesie. Niestety nie ma wiele czasu, żeby je odzyskać – na poszukiwania wyrusza Rayman wraz ze swoją towarzyszką Barbarą.
Produkcja Ubisoftu jest platformówką typu auto-runner, czyli bohater cały czas biegnie przed siebie, a rolą gracza jest zrobić użytek ze swojego refleksu i poprzez kombinację różnych przycisków skakać nad przepaściami, huśtać się na linach czy zbierać różne przedmioty. Jak na grę z serii Rayman przystało, otrzymujemy tutaj fantastycznie zaprojektowane plansze i przyjemną dla oka oprawę graficzną.
- Licencja: darmowa
- Skąd pobrać:
3. Ace Attorney Trilogy
Wybierając najlepsze gry mobilne na iOS i Androida, trzeba wspomnieć o serii Phoenix Wright: Ace Attorney. To niezwykle popularne nowele graficzne, w których wcielamy się w rolę prawnika. Życie naszych klientów zależy od tego, jak poprowadzimy sprawę, a potyczki w sądzie wyglądają efektownie niczym w topowych japońskich animacjach.
Osobom niezaznajomionym z cyklem Ace Attorney najlepiej będzie sięgnąć po oryginalną trylogię, która składa się z trzech pierwszych gier, łącznie liczących 14 odcinków. Całość jest do tego stopnia wciągająca, iż mało możliwe, aby na samej trylogii zakończyć przygodę z serią Capcomu. Do pełni szczęścia przydałaby się jednak polska lokalizacja.
- Licencja: płatna
- Skąd pobrać:
4. XCOM: Enemy Within
Akcja osadzona jest w niedalekiej przyszłości, w której obcy atakują Ziemię. Zadaniem gracza jest zarządzanie żołnierzami w kwaterze XCOM i toczenie bardzo wciągających, turowych bitew z wrogimi najeźdźcami.
Zabawa toczy się na dwóch płaszczyznach: z jednej strony na zarządzaniu organizacją, z drugiej — taktycznej rozgrywce w terenie. Tytuł ten ukazał się najpierw jako rozszerzenie do XCOM: Enemy Unknown, a następnie doczekał się samodzielnej gry na Android i iOS. Co ważne, zdaniem graczy i recenzentów — to bardzo udany port.
- Licencja: płatna
- Skąd pobrać:
5. Stardew Valley
Wcielamy się w postać pracownika korporacji, który dziedziczy farmę po zmarłym dziadku. Posiadając kilka podstawowych narzędzi i garść monet, rozpoczynamy życie na wsi. Oprócz prowadzenia farmy musimy także dbać o relacje z postaciami niezależnymi, które zamieszkują miasteczko.
Ten bijący rekordy popularności symulator potrafi być naprawdę uzależniający. Pielenie ogrodu, zajmowanie się zwierzętami czy randkowanie to tylko ułamek możliwości, jakie daje ten tytuł. Stardew Valley to świetny przykład gry na telefon, która sprawdza się zarówno podczas dłuższych sesji, jak i kilkuminutowych posiadówek.
- Licencja: płatna
- Skąd pobrać:
6. Super Mario Run
Nie trzeba posiadać konsoli Nintendo, żeby zagrać w produkcję z kultowym hydraulikiem w roli głównej. Opisywany tytuł to kolejny przedstawiciel podgatunku auto-runner, w którym postać biegnie przed siebie, a gracz pokonuje wszelkie przeszkody, wykorzystując swój refleks.
Głównym celem zabawy jest przejście wszystkich plansz, a jeśli nam się to uda, możemy pobawić się w bicie rekordów ustanowionych przez innych użytkowników. Zabawa na wiele godzin gwarantowana – tego typu gry mobilne potrafią naprawdę wciągnąć!
- Licencja: darmowa
- Skąd pobrać:
7. Mario Kart Tour
Trzeba się cieszyć, że Nintendo robi gry na telefony, którymi możemy choć częściowo zaspokoić pustkę wywołaną brakiem 3DS-a albo Switcha. A mówiąc całkiem serio, Mario Kart Tour to kolejna ciekawa propozycja Japończyków na smartfony, którą można pobrać za darmo.
Gra stanowi nawiązanie do kultowych wyścigów Mario Kart, znanych również z „dużych konsol”. W tym tytule możemy się ścigać z maksymalnie siedmioma innymi graczami, niezależnie od tego, czy są zarejestrowani jako znajomi w grze, czy to przypadkowe osoby rozproszone po internecie. Do dyspozycji otrzymujemy fajne trasy i pojazdy, wachlarz rozpoznawalnych postaci i przydatne power-upy.
- Licencja: darmowa
- Skąd pobrać:
8. Genshin Impact
Gra chińskiego studia MiHoYo często porównywana jest do serii The Legend of Zelda. Nic w tym dziwnego, ponieważ Chińczycy skopiowali wiele elementów z kultowego RPG niemal jeden do jednego. Jeśli komuś to jednak nie przeszkadza, będzie się świetnie bawił.
Twórcy oddają nam do dyspozycji malowniczy otwarty świat, postać potrafiącą wspinać się po różnych obiektach oraz magiczne ataki, oparte na sile żywiołów. Mocnym elementem tej gry na telefon jest także nacisk na tryb multiplayer.
- Licencja: darmowa
- Skąd pobrać:
9. GWINT: Wiedźmińska gra karciana
Każdy, kto grał w Wiedźmina 3, wie, że Geralt lubi proponować partyjkę Gwinta losowo napotkanym osobnikom, czasem w najmniej oczekiwanych momentach. Teraz możemy poczuć się jak on, mając Gwinta zawsze przy sobie, aby móc ścierać się z innymi graczami gdziekolwiek jesteśmy.
W tej grze karcianej możemy toczyć szybkie pojedynki sieciowe, zbierać karty z postaciami z wiedźmińskiej sagi oraz rywalizować w różnych trybach — klasycznym, sezonowym i arenie. Produkcja w sam raz na partyjkę w trakcie oczekiwania na autobus, która dodatkowo czerpie z magicznego uniwersum Andrzeja Sapkowskiego.
- Licencja: darmowa
- Skąd pobrać:
10. PUBG Mobile
PUBG, czyli trzecioosobowa strzelanina typu battle royale, to kolejny przykład fajnej gry na telefon, którą zaimportowano z PC-tów i konsol. Na stacjonarnych urządzeniach znana jest jako PUBG: Battlegrounds.
Rozgrywka jest prosta: lądujemy ze spadochronem na wyspie, aby zmierzyć się z pozostałymi graczami o to, kto pozostanie ostatnią osobą przy życiu. Każdy mecz trwa 30 minut, zaś rywalizować możemy w pojedynkę albo w dwu lub czteroosobowych grupach. Warto podkreślić, że w ciągu czterech lat od premiery grę pobrano miliard razy! Dzięki temu możemy być spokojni, że chętnych do rozgrywania potyczek online długo nie zabraknie.
- Licencja: darmowa
- Skąd pobrać:
11. Contra Returns
Popularna seria strzelanin od Konami również doczekała się swojej gry na telefon. W mobilnej Contrze ponownie wcielamy się w dwójkę komandosów, żeby zmierzyć się z zastępami kosmitów, zombiaków, jak również żołnierzy wrogiej armii Red Falcon.
Contra Returns to klasyczna strzelanina side-scrollowa, którą uzupełniono o elementy sieciowego multiplayera, gdzie gracze mogą rywalizować między sobą o ulepszenia zbroi czy broni. Sterowanie zostało całkiem nieźle dostosowane do ekranów smartfonów, a design poziomów niejednokrotnie przywodzi na myśl klasyczną Contrę z 8-bitowych konsol.
- Licencja: darmowa
- Skąd pobrać:
12. Evoland 2
Wskutek zaburzenia kontinuum czasoprzestrzennego, demony powracają do świata ludzi i zaczynają siać spustoszenie. Żeby wykurzyć je z powrotem do swojego wymiaru, będziemy musieli przemierzyć różne gatunki… gier.
Siłą Evoland 2 jest jej eklektyzm. Rozrywka oscyluje wokół różnych typów gier: RPG, platformówki 2D i 3D, strzelaniny, a nawet karcianki. Do tego towarzyszą nam ciągle zmieniające się style graficzne, dając poczucie, jakbyśmy w krótkim czasie przeżywali trzy dekady ewolucji gier wideo. Trzeba pochwalić twórców zarówno za pomysł, jak i wykonanie.
- Licencja: płatna
- Skąd pobrać:
13. GRID Autosport
Szukając dobrej gry na telefon w kategorii wyścigówek, najlepszym wyborem będzie hit od specjalistów w tym gatunku — Codemasters, twórców takich serii jak Colin McRae, TOCA czy F1.
Grid Autosport daje nam do wyboru 100 samochodów i tyle samo tras. Sterowanie jest intuicyjne, ale jeśli zechcemy zamienić ekran dotykowy na pada, to też nie będzie z tym problemu. Dodatkowo zróżnicowany poziom trudności sprawia, że zadowoleni będą zarówno fani zręcznościówek, jak i realistycznych symulacji. Całości dopełnia fantastyczna jak na smartfony oprawa graficzna.
- Licencja: płatna
- Skąd pobrać:
14. League of Legends: Wild Rift
W tej popularnej grze sieciowej rozgrywane są bitwy przez dziesięciu graczy, którzy zostają podzieleni na dwie 5-osobowe drużyny. Zwycięża ta ekipa, która zdoła zniszczyć strukturę zwaną Nexus w drużynie przeciwnika.
Mobilna wersja LoL-a została uproszczona w stosunku do swojego komputerowego odpowiednika. Mapy zostały pomniejszone, czas regeneracji został skrócony, a zdobywanie złota stało się szybsze. Dzięki temu gra nie tylko jest lepiej zoptymalizowana pod słabsze urządzenia, ale pozwala też na rozgrywanie krótszych pojedynków niż na PC. Dzięki temu łatwiej oddać się zabawie w przerwie między różnymi zajęciami, jak to zwykle bywa z grami na smartfony.
- Licencja: darmowa
- Skąd pobrać:
15. Sonic The Hedgehog Classic
Gra z pędzącym na złamanie karku jeżem została wydana po raz pierwszy w 1991 roku. Sega postanowiła przenieść tę klasyczną platformówkę na telefony, dając możliwość zapoznania się z tytułem nowemu pokoleniu graczy.
Dokładnie tak jak w oryginalnej produkcji sprzed lat, tak i tutaj pędzimy przed siebie, pokonując serpentyny i zbierając pierścienie. Nie zabrakło jednak kilku usprawnień – w wersji mobilnej po raz pierwszy możemy zagrać również jako Tails i Knuckles, przyjaciele Sonica. Całość działa w przyjemnych dla oka 60 klatkach na sekundę.
- Licencja: płatna
- Skąd pobrać:
16. Hero Wars: Alliance
Gra, w której musimy zebrać drużynę, aby stawić czoła mitycznym stworzeniom, demonom i innym graczom w różnych trybach PVP. Główną część fabuły tej produkcji poznajemy wraz z postępami w kampanii, która składa się z 13 rozdziałów i 190 misji.
Hero Wars: Alliance oferuje wiele trybów PvE i PvP, takich jak Kampania, Arena i Grand Arena, Wieża, Outlands, Ekspedycja i wydarzenia czasowe, które potrafią zapewnić wiele godzin bardzo dobrej zabawy.
- Licencja: darmowa
- Skąd pobrać:
Fajne gry na telefon — podsumowanie
To już wszystko w naszym zestawieniu, w którym wyselekcjonowaliśmy najciekawsze gry mobilne na Androida i iOS. Mamy nadzieję, że wskazane tytuły będą inspiracją odnośnie do tego, co warto pobrać podczas kolejnego wertowania biblioteki Google Play lub App Store.
Przeczytaj też: Najlepsze gry indie
Standardowo zachęcamy do zostawienia po sobie znaku w sekcji komentarzy poniżej. Chętnie usłyszymy, jakie gry na telefon Wy wspominacie najlepiej i czy macie swoje ulubione!
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.