Najlepsze gry ekonomiczne na PC i konsole. TOP 10 produkcji sprawdzających umiejętności zarządzania

Najlepsze gry ekonomiczne

Wielu graczy szuka w wirtualnych światach wyzwań związanych z zarządzaniem i długofalowym planowaniem działań. Obserwowanie z dumą, jak nasze „imperium” rośnie w siłę dzięki trafnym decyzjom, jest bezapelacyjnie jednym z najprzyjemniejszych uczuć podczas rozgrywki.

W tym artykule wskazujemy najlepsze gry ekonomiczne, w których zdobywanie zasobów, analizowanie rynku oraz przewidywanie działań konkurencji są elementami doskonałej zabawy nie tylko dla weteranów gatunku. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Najlepsze gry ekonomiczne

Nie ulega wątpliwości, że elementy ekonomiczne spotkamy w wielu produkcjach przynależnych do różnych gatunków gier. Choć często nie zwracamy na to uwagi, to każda zwerbowana jednostka, zakupiony pancerz czy sprzedana wilcza skóra jest częścią gospodarki danego wirtualnego świata. Oczywiście w zależności od tytułu, złożoność zasad rządzących obrotem pieniędzy bywa różna.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Do niniejszego zestawienia wybrane zostały jedynie takie pozycje, w których ekonomia gra pierwsze skrzypce — o ile deficyt złota w grze RPG nie oznacza końca rozgrywki, to w przypadku wskazanych przez nas tytułów brak płynności finansowej jest równoznaczny z porażką. Zaprezentowane poniżej produkcje wymagają zatem mądrego zarządzania funduszami, jako że pieniądze są w ich przypadkach jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, czynnikiem.

Nie da się ukryć, że gry ekonomiczne są podtypem strategii, co może początkowo odstraszać mniej doświadczonych graczy. Na szczęście różnorodność w ramach samego gatunku jest na tyle duża, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie, nawet w przypadku braku wcześniejszego kontaktu z podobnymi produkcjami. Tradycyjnie przypominamy również, że wszystkie tytuły w zestawieniu umieszczone zostały na losowych pozycjach. Skoro wstęp mamy za sobą — zapraszamy do lektury!

1. Space Warlord Organ Trading Simulator

Space Warlord Organ Trading Simulator
Space Warlord Organ Trading Simulator

Nasze zestawienie prezentujące najlepsze gry ekonomiczne na PC oraz konsole otwiera produkcja pod wieloma względami nietypowa. Space Warlord Organ Trading Simulator, bo taką nazwę nosi omawiany tytuł, to symulator handlu organami na czarnym rynku. Wcielamy się w rolę jednego z potentatów i walczymy z podobnymi nam „biznesmenami” o dominację w tym specyficznym sektorze gospodarki.

Jeśli chcemy osiągnąć sukces, musimy działać sprawnie. Rynek zmienia się niesamowicie szybko, a tylko od nas zależy, czy za nim nadążymy, czy też zostaniemy w tyle za konkurencją i zbankrutujemy. Specyfika towaru wprowadzanego przez nas do obrotu sprawia, że musimy zadbać o jego odpowiednie przechowywanie oraz rozlokowanie.

Niektóre organy zdecydowanie ze sobą nie współgrają i powinny być trzymane jak najdalej od siebie. Mimo specyficznej oprawy audiowizualnej i dość makabrycznej tematyki, Space Warlord Organ Trading Simulator jest grą zdecydowanie godną uwagi, szczególnie jeśli jesteśmy fanami czarnego humoru.

Zwiastun Space Warlord Organ Trading Simulator
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,5/10

2. Winkeltje: The Little Shop

Winkeltje: The Little Shop
Winkeltje: The Little Shop

Jeśli chodzi o gry ekonomiczne po polsku, to warto zainteresować się Winkeltje: The Little Shop („winkeltje” to po holendersku „sklepik”). W dziele studia Sassybot wcielamy się w postać właściciela niewielkiego sklepu, a naszym celem jest oczywiście uzyskanie jak najwyższych dochodów. Nasz przybytek możemy swobodnie rozbudowywać i umieszczać w nim nowe wyposażenie, jednak nie jest to darmowe. Choć karierę przedsiębiorcy zaczynamy skromnie, mamy szansę odnieść sukces, jeśli tylko będziemy zwracali uwagę na trendy rynkowe oraz potrzeby naszych klientów.

Kupione lub stworzone przez nas przedmioty umieszczamy na wystawach w taki sposób, aby zainteresowały one potencjalnych nabywców. Jako że gra utrzymana jest w stylistyce fantasy, możemy handlować rzeczami pokroju własnoręcznie wykutych narzędzi oraz broni, jak również zebranymi plonami. Dostępny asortyment wciąż się powiększa dzięki wydawanym stopniowo aktualizacjom, jednak nawet obecna zawartość zapewnia zabawę na długie godziny. Co istotne, przy Winkeltje: The Little Shop miło spędzą czas zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi gracze.

Zwiastun Winkeltje: The Little Shop
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): brak

Kup Winkeltje: The Little Shop

3. Game Dev Tycoon

Game Dev Tycoon
Game Dev Tycoon

Game Dev Tycoon pozwala nam przeżyć karierę developera gier wideo — od pisania kodu w garażu w latach 80. ubiegłego wieku, po własne studio ulokowane w nowoczesnym biurze. W trakcie swojej podróży przez świat gamedevu nasz protagonista zdobywa doświadczenie oraz cenną wiedzę, która pozwoli projektować mu jeszcze lepsze produkcje.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jednocześnie sami zdobywamy ogrom wiedzy dotyczącej tego, które połączenia gatunków mają szansę odnieść sukces i na jakich platformach nasze tytuły osiągają najlepsze wyniki. To, co charakteryzuje naprawdę fajne ekonomiczne, to utrzymanie zbalansowanego poziomu trudności przez cały czas trwania rozgrywki. Nie inaczej jest z Game Dev Tycoon — tytuł stawia przed graczami coraz to nowe wyzwania, dzięki czemu zabawa nie nudzi się nawet po wielu godzinach.

Początkowo pracujemy samodzielnie, jednak wraz z rozwojem własnej firmy możemy zatrudnić dodatkowych programistów, grafików oraz projektantów. Musimy dbać o naszych pracowników i zapewniać im regularne szkolenia, aby utrzymać wydawane gry na najwyższym możliwym poziomie. Opisywana produkcja nadaje się świetnie zarówno na dłuższe posiedzenia przed komputerem, jak i krótsze sesje.

Zwiastun Game Dev Tycoon
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Game Dev Tycoon

4. Offworld Trading Company

Offworld Trading Company
Offworld Trading Company

Nasz ranking gier ekonomicznych nie mógłby obyć się bez tytułu osadzonego w klimatach science-fiction. Offworld Trading Company zabiera nas na Marsa, gdzie rywalizujemy z innymi korporacjami o uzyskanie jak największych udziałów w nowopowstałym rynku. W omawianej produkcji nie uświadczymy jednak szkolenia jednostek ani wysyłania wojsk celem zniszczenia bazy oponentów. Cała rozgrywka kręci się wokół konfliktu stricte gospodarczego.

Gra oferuje dwa tryby rozgrywki — kampanię dla jednego gracza oraz moduł wieloosobowy dla maksymalnie ośmiu osób. W misjach singleplayer, jako przedstawiciel jednej z korporacji, staramy się zdominować marsjański rynek. Jak łatwo się domyślić, nasi konkurenci nie śpią, co bez wątpienia nie ułatwia nam zadania.

Podczas gry musimy nieustannie dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się warunków gospodarczych oraz inwestować w najbardziej opłacalne materiały. Offworld Trading Company jest tytułem niezwykle rozbudowanym, który jest w stanie zapewnić nam tonę zabawy i jednocześnie zmobilizować nasze szare komórki do wysiłku.

Zwiastun Offworld Trading Company
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup Offworld Trading Company

5. Tropico 6

Tropico 6
Tropico 6

Szósta odsłona serii Tropico, podobnie jak jej prequele, pozwala nam wcielić się w dyktatora i władać własną republiką bananową. Na przestrzeni czterech epok zarządzamy państwem, budujemy infrastrukturę drogową, wznosimy mosty oraz monumentalne konstrukcje. Wszystko to jednak ograniczone jest zasobnością naszego portfela, będącego zarazem skarbem państwa. Aby zadbać o stabilny dopływ gotówki, warto do naszego prywatnego raju ściągać rzesze turystów, którzy nie omieszkają zostawić w nim swoje ciężko zarobione dolary.

Choć właściwy wybór jest tylko jeden, w Tropico od czasu do czasu odbywają się wybory. Nasz El Presidente musi w tym okresie w szczególny sposób dbać o potrzeby dynamicznie zmieniającej się populacji wyspy. Podobnie jak w rzeczywistości, nasze wyspiarskie państwo zamieszkują zróżnicowane grupy polityczne oraz społeczne. Każda z nich ma swoją własną agendę i poprze naszą kandydaturę tylko wtedy, gdy będziemy działać zgodnie z jej interesem.

Należy pamiętać, że oprócz problemów wewnętrznych, naszej republice zagrażają również obce mocarstwa oraz katastrofy naturalne. Dlatego poza rozwojem infrastruktury cywilnej, musimy dbać o wojsko i jego morale. Kiedy dysponujemy odpowiednimi środkami, możemy dotować też działalność szpiegowską. Nasi agenci „uprowadzają” najbardziej rozpoznawalne konstrukcje z poszczególnych krajów i transportują je do swojej ojczyzny. Jeśli interesują nas gry ekonomiczne na Xboxa, PlayStation lub PC, warto bliżej przyjrzeć się przedstawionej produkcji.

Zwiastun Tropico 6
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,5/10

Kup Tropico 6

6. Zeus: Pan Olimpu + Posejdon: Bóg Atlantydy

Posejdon: Bóg Atlantydy
Posejdon: Bóg Atlantydy

Idealnym wyborem dla osób lubujących się w rozbudowanych grach ekonomicznych jest zestaw zawierający strategię Zeus: Pan Olimpu z dodatkiem Posejdon: Bóg Atlantydy. Opisywane produkcje są podręcznikowym przykładem city buildera, jako że, jak sama nazwa gatunku wskazuje, polegają one na budowaniu miasta. Aby zapewnić sobie zwycięstwo, musimy opanować wszystkie elementy składowe rozgrywki — ekonomię, dyplomację, logistykę oraz wojnę.

Podstawowa wersja gry początkowo może zdawać się łatwa, jednak są to tylko pozory. Liczba opcji i mechanik nadaje jej głębi, której brakuje wielu współczesnym produkcjom. Nasze włości znajdują się całkowicie pod kontrolą gracza, jednakże nie mamy bezpośredniego wpływu na zachowanie jednostek.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Bez wątpienia stworzenie sprawnie działającego miasta z wydajną infrastrukturą nigdy nie jest proste. W trakcie gry mamy możliwość wznoszenia nie tylko zwykłych budynków zapewniających funkcjonowanie metropolii, ale również monumentalnych świątyń i posągów, które okazują się pomocne w zjednywaniu sobie przychylności bogów. Dodatek Posejdon: Bóg Atlantydy rozwija pomysły znajdujące się w podstawowej wersji.

Co ważne: zestaw występuje też w formie cyfrowej pod nazwą Acropolis (Zeus + Poseidon) — niestety w takiej wersji nie wspiera on języka polskiego.

Zwiastun Zeus: Pan Olimpu + Posejdon: Bóg Atlantydy
 • Rok wydania:
  • Zeus: Pan Olimpu – 2000
  • Posejdon: Bóg Atlantydy – 2001
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa:
  • wersja fizyczna: tak (napisy + dubbing)
  • wersja cyfrowa Acropolis (Zeus + Poseidon): nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC):
  • Zeus: Pan Olimpu – 8,7/10
  • Posejdon: Bóg Atlantydy – 7,8/10

Kup Zeus: Pan Olimpu + Posejdon: Bóg Atlantydy

7. Anno 1800

Anno 1800
Anno 1800

Anno 1800 to kontynuacja popularnej serii gier strategicznych ze stajni Ubisoftu. Data umieszczona w tytule bezpośrednio wskazuje okres, w którym rozgrywa się akcja produkcji. Dzięki postępującej rewolucji przemysłowej XIX. wieku otrzymujemy prawdziwe zatrzęsienie możliwości rozwoju.

Oprócz opracowywania nowych technologii, mamy również szansę odwiedzania nieznanych nam wcześniej rejonów oraz zamieszkujących je społeczeństw. Wyprawy w niezbadane przez Europejczyków ostępy Ameryki Południowej są niezwykle istotną częścią rozgrywki i mogą przynieść nie tylko wiele korzyści, ale też zagrożeń.

Wszelkie odkrycia spełzną jednak na niczym, jeśli wcześniej nie zadbamy o stabilność finansową naszego małego imperium. Ekonomia odgrywa tu znaczącą rolę i sprawne zarządzanie funduszami może decydować o byciu albo niebyciu całego miasta. W Anno 1800 możemy bawić się samemu lub z przyjaciółmi w trybie multiplayer. Omawiany tytuł jest jedną z niewielu tak rozbudowanych strategii dostępnych na konsolach, więc gdy pragniemy znaleźć fajne gry ekonomiczne na PS5 lub Xbox Series X|S, to Anno 1800 będzie strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Anno 1800
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup Anno 1800

8. Merchant of the Skies

Merchant of the Skies
Merchant of the Skies

Merchant of the Skies można określić mianem symulatora obwoźnego handlarza. Wszystkie posiadane towary transportujemy na pokładzie osobistego statku powietrznego, który przemieszcza się pomiędzy tętniącymi życiem ośrodkami ulokowanymi na urokliwych, dryfujących wyspach. Mimo że początkowo nie możemy pochwalić się ani imponującym okrętem, ani dostępnym na nim asortymentem, to w toku rozgrywki jesteśmy w stanie dorobić się prawdziwej fortuny.

Kampania dla pojedynczego gracza stanowi rodzaj rozbudowanego samouczka. W trakcie około ośmiu godzin zabawy poznamy nie tylko mechanikę gry, ale również jej fabułę wypełnioną postaciami i przygodami. Dla weteranów gatunku przygotowano tryb sandboxowy, w ramach którego mamy wolną rękę w eksploracji świata, zawiązywaniu traktatów handlowych oraz budowaniu własnej bazy. Co ciekawe, Merchant of the Skies jest jedną z niewielu gier ekonomicznych dostępnych również na Nintendo Switch.

Zwiastun Merchant of the Skies
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): brak

Kup Merchant of the Skies

9. Port Royale 4

Port Royale 4
Port Royale 4

W Port Royale 4 wcielamy się w młodego gubernatora jednej z zamorskich kolonii, który ma ambicje uczynić z niej tętniący życiem ośrodek handlowy. Na XVII-wiecznym Morzu Karaibskim spotkać możemy przedstawicieli czterech ówczesnych potęg: Anglii, Francji, Hiszpanii oraz Holandii. Naszym zadaniem jest doprowadzenie do wzrostu gospodarczego naszej kolonii bez zwracania na siebie uwagi konkurentów.

Jeśli jednak zostaliśmy postawieni pod murem lub uważamy, że zastosowanie przemocy da nam pozytywne efekty, możemy wziąć udział w bitwach morskich przeprowadzanych w systemie turowym. W każdej z nich uczestniczy maksymalnie osiem okrętów, jednakże sama ilość to nie wszystko. Ważną rolę odgrywają kapitanowie statków, którzy mają w zanadrzu parę sztuczek mogących odmienić obraz potyczki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Omawiany tytuł może pochwalić się szeroką kompatybilnością wśród współczesnych platform do grania. Niezależnie od tego, czy interesują nas gry ekonomiczne na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, PC lub Nintendo Switch, Port Royale 4 jest pozycją godną naszej uwagi.

Zwiastun Port Royale 4
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,3/10

Kup Port Royale 4

10. Victoria 3

Victoria 3
Victoria 3

Zwieńczeniem niniejszego zestawienia jest Victoria 3 — gra strategiczna stworzona przez Paradox Development Studio. Osadzona na przełomie XIX i XX wieku produkcja pozwala nam objąć stery nad jednym z istniejących wówczas państw. Tylko od naszych decyzji zależy, w jaki sposób rozwinie się wybrana przez nas nacja.

Czy postawimy na tradycyjny model gospodarczy? A może zdecydujemy się na szybki rozwój oraz uprzemysłowienie, ze wszystkimi wadami i zaletami tego rozwiązania? Co ważne, nie tylko kwestie społeczne pozostają w zakresie naszych zainteresowań. Mamy ogromny wpływ również na ekonomię, wliczając w to import i eksport towarów, przeszkolenie siły roboczej oraz dostępność poszczególnych dóbr.

W omawianym tytule równie dobrze możemy dokonywać reform na ogromną skalę, całkowicie zmieniając dotychczasowy obraz gospodarki lub też trzymać się tradycji. W Victorii 3 nie istnieje jedna, słuszna ścieżka rozwoju. Wszystkie nasze decyzje powinny być jednak podejmowane rozsądnie, jako że tytuł nie wybacza błędów nawet po długim czasie od ich „popełnienia”.

Zwiastun Victoria 3
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 4,7/10

Kup Victoria 3

Najlepsze gry ekonomiczne – podsumowanie

Tym sposobem dotarliśmy do końca rankingu przedstawiającego najlepsze gry ekonomiczne na PC oraz konsole. Jak nietrudno zauważyć, przedstawione produkcje należą do gatunku strategii i najczęściej opierają się na rozwoju miasta lub nawet całego państwa.

W zestawieniu znalazło się również miejsce dla tytułów nieco bardziej abstrakcyjnych, jak chociażby otwierający listę Space Warlord Organ Trading Simulator. Bez względu na tematykę i charakter zaprezentowanych przez nas gier, wszystkie oferują długie godziny dobrej zabawy, oczywiście pod warunkiem mądrego dysponowania wirtualną gotówką.

Przeczytaj też: Jaka klawiatura mechaniczna do 100 zł?

A co Wy sądzicie o grach ekonomicznych? Lubicie przeglądać tabele i zestawienia pełne liczb, czy preferujecie jednak rozgrywkę bardziej nastawioną na akcję? Nie omieszkajcie dać znać w komentarzach!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA ZNIŻKA DLA OBECNYCH SUBSKRYBENTÓW!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.