Najlepsze gry kooperacyjne na PC i konsole. TOP 11 tytułów do co-opa

Najlepsze gry kooperacyjne

Nie od dziś wiadomo, że nic nie sprawia tyle radości, co wspólna zabawa. Jeżeli czas z rodziną lub znajomymi chcemy spędzić przed telewizorem czy monitorem, możemy oczywiście ze sobą rywalizować, ale dobrym pomysłem są także produkcje nastawione na działanie w drużynie.

Wybraliśmy najlepsze gry kooperacyjne na PC i konsole, które sprawdzą się nie tylko na imprezach, ale też podczas jesiennych wieczorów z ciepłą herbatą. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym omówiliśmy 11 najlepszych tytułów nastawionych na współpracę!

Najlepsze gry kooperacyjne

Historia gier kooperacyjnych jest niemal tak długa, jak cyfrowej rozrywki w ogóle. Ogromną popularność produkcjom umożliwiającym współpracę między graczami przyniosły tytuły znane z automatów lat 80., takie jak Bubble Bobble, Contra czy Double Dragon. Niezależnie od przynależności gatunkowej, wspólnym mianownikiem tego typu gier jest dążenie uczestników do zwycięstwa jako zespół.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Mnogość tytułów co-op sprawia, że wybranie 11 topowych produkcji nie jest łatwym zadaniem. W poniższym rankingu przyjęliśmy zatem pewne kryteria, które przyświecały nam podczas selekcji najlepszych gier. Kluczowa była dla nas kompatybilność ze współczesnymi platformami do grania, a zatem konsolami 8. i 9. generacji oraz pecetami. Co ważne: mowa tu o natywnym wsparciu bez użycia dodatkowych emulatorów.

W związku z powyższym kompilacja zawiera wybrane przez nas najlepsze gry kooperacyjne na Xbox One, Xbox Series X|S, PS4, PS5, Nintendo Switch i PC. Kolejność przedstawienia konkretnych tytułów na liście jest przypadkowa. Nie przedłużając — zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!

1. Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge
Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge

Jeśli interesują nas oldschool’owe gry kooperacyjne na PC oraz konsole 8. i 9. generacji, warto zwrócić uwagę na TMNT: Shredder’s Revenge. Produkcja w konwencji beat’em up czerpie pełnymi garściami z sięgających lat 80. XX wieku korzeni serii.

Nietypowi obrońcy Nowego Jorku, Wojownicze Żółwie Ninja, muszą uratować swoje miasto przed knowaniami Klanu Stopy. Za działaniami złowieszczej organizacji stoi kosmiczny złoczyńca Krang we współpracy z jednym z najbardziej ikonicznych antagonistów popkultury — Shredderem (zwanym niegdyś „Szatkownikiem”).

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge wykorzystuje dobrze znany z automatów schemat „chodzonej bijatyki”. Tytuł w pełni „rozwija skrzydła” podczas zabawy w kilka osób — w tym wypadku mówimy o aż 6 uczestnikach jednocześnie. Do wyboru jest 7 postaci: Leonardo, Donatello, Raphael, Michelangelo, Mistrz Splinter, dziennikarka April O’Neil oraz dostępny po pierwszym przejściu gry Casey Jones.

Bohaterowie różnią się między sobą statystykami i atakami specjalnymi. Gracze mogą wspierać się nie tylko walcząc, ale też ratując nieprzytomnych towarzyszy. Co ciekawe, TNMT: Shredder’s Revenge ukazało się również na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS.

Zwiastun Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge

2. Rayman Legends

Rayman Legends
Rayman Legends

Rayman Legends jest najstarszą pozycją w naszym zestawieniu — ma na tyle długi „staż”, że wymieniana była wśród najlepszych produkcji na PS3 dla dzieci. Na szczęście jej kompatybilność sięga konsol 9. generacji oraz komputerów PC. Mimo wieku ta niesamowicie kolorowa, bajkowa platformówka 2D nic nie straciła ze swojego uroku ani grywalności.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Tytułowy bohater musi kolejny raz stawić czoła złu, które zagraża Rozdrożu Marzeń. Protagonista nie jest sam — w walce z niegodziwymi czarodziejami u boku Raymana znów zobaczymy Globoxa oraz Małaki, a nowym wsparciem są Księżniczka Barbara i jej wojownicze siostry.

To, dzięki czemu możemy śmiało mówić o Rayman Legends w kontekście godnej polecenia gry co-op, to tony doskonałej zabawy dla nawet 4-osobowej drużyny. Gracze mogą wspólnie przechodzić dokładnie te same etapy, które są dostępne w trybie singleplayer. Rozgrywka staje się wtedy dużo bardziej angażująca i pełna niespodziewanych interakcji.

Bohaterowie mogą się podsadzać, chwytać spadających towarzyszy ratując ich przed niechybną zgubą, a nawet przywracać do życia. Na szczególne wyróżnienie zasługują etapy „muzyczne” oraz walki z bossami — emocje towarzyszące ich pokonywaniu są jeszcze większe niż przy pozostałych poziomach.

Zwiastun Rayman Legends
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS Vita, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Wii U, Nintendo Switch (tylko wersja Definitive Edition)
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Rayman Legends

3. Gears 5

Gears 5
Gears 5

Marka Gears of War to ważna karta w portfolio Microsoftu, która miała niebagatelny wpływ na popularność jego konsol. Piąta główna odsłona serii, nazwana krótko Gears 5, pozwala graczom poznać dalsze losy Kait Diaz oraz drużyny Marcusa Fenixa. Bohaterowie starają się odkryć pochodzenie złowrogiej rasy zwanej Szarańczą, z którą ludzie walczą o dominację nad Serą — fikcyjną planetą będącą miejscem akcji dotychczasowych części serii.

Nie każdy wie, że wszystkie odsłony Gears of War to także doskonałe gry co-op na Xbox Series X|S, Xbox One i PC. Nie inaczej jest w przypadku Gears 5 — całą kampanię możemy rozegrać w nawet trzyosobowej drużynie, łącząc się przez internet lub lokalnie na podzielonym ekranie. Gracze podczas walki mogą pomagać sobie nawzajem i leczyć rannych towarzyszy. Nie bez znaczenia jest także to, że potyczki z przeważającymi siłami wroga lepiej prowadzi się w zgranej ekipie.

Warto wspomnieć, że tytuł jest częścią growej subskrypcji Microsoftu. Osoby chcące kupić abonament w świetnej cenie zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika na tani Xbox Game Pass Ultimate.

Zwiastun Gears 5
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 8,2/10

Kup Gears 5

4. Overcooked! 2

Overcooked! 2
Overcooked! 2

Nie ma żadnych wątpliwości, że najlepsze gry co-op nie tylko bawią, ale też uczą współpracy oraz dobrej organizacji. Doskonałym przykładem takiego połączenia rozrywkowo-edukacyjnego jest Overcooked! 2, zabawny i kolorowy „symulator” prowadzenia biznesu gastronomicznego. Cel rozgrywki jest jeden — wydać jak najwięcej posiłków w jak najkrótszym czasie.

W omawianej produkcji można oczywiście bawić się samemu, ale nijak ma się to do przezabawnego chaosu panującego w kuchni z czterema graczami. By przyrządzić odpowiednie danie, powinniśmy przygotować produkty, pokroić je, ugotować, usmażyć, połączyć ze sobą i zaserwować.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Brzmi pracochłonnie, choć dość banalnie. Sprawy komplikują się jednak ze względu na szalone tempo pracy. Dodajmy do tego konieczność mycia naczyń, liczne pożary wybuchające w kuchni oraz wchodzenie sobie nawzajem w drogę, a uzyskamy dość szczegółowy obraz produkcji. Radosny charakter i niezobowiązująca rozgrywka w Overcooked! 2 sprawiają, że jest to również jedna z najlepszych gier na imprezę ze znajomymi.

Overcooked! 2
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,1/10

Kup Overcooked! 2

5. Cuphead

Cuphead
Cuphead

Cuphead to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie wymagające gry kooperacyjne. Mimo niepozornego wyglądu produkcji, inspirowanego kreskówkami z lat 30. XX wieku, ta platformówka potrafi nieźle dać w kość mniej doświadczonym graczom.

Głównymi bohaterami są dwaj bracia: Cuphead i Mugmen (w polskiej wersji językowej pieszczotliwie nazywani Filusiem i Kubusiem), którzy na skutek przegranego zakładu z diabłem muszą dostarczyć mu dusze jego dłużników. By tego dokonać, protagoniści przedzierają się przez szereg dwuwymiarowych poziomów wypełnionych po brzegi niebezpiecznymi istotami.

Część wyzwań to klasyczne etapy typu run-and-gun, jednak istotą gry jest walka z wyjątkowo morderczymi bossami. Do naszej dyspozycji twórcy oddali różnego rodzaju broń palną i specjalne umiejętności. Zaliczenie każdego etapu jest warunkiem pchnięcia rozgrywki dalej, co w połączeniu z wyśrubowanym poziomem trudności zapewnia długie godziny zabawy. Lokalny tryb kooperacji pozwala dwóm osobom wspierać się podczas walki oraz ratować nawzajem od śmierci przez chwycenie uciekającej duszy zagrożonej postaci.

Zwiastun Cuphead
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Cuphead

6. A Way Out

A Way Out
A Way Out

Jeśli interesują nas bardziej „dojrzałe” gry co-op na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S i PC, warto zainteresować się A Way Out. Co ciekawe, tytuł ten jest całkowicie nastawiony na współpracę — nie ma możliwości prowadzenia rozgrywki w pojedynkę. Dwoje graczy wciela się w rolę skazanych przestępców, Vincenta i Leo, którzy decydują się na ucieczkę z zakładu karnego. By to osiągnąć, uczestnicy zabawy muszą ze sobą ściśle współpracować, w czym z pewnością pomaga charakterystyczny widok akcji na podzielonym ekranie.

Jak łatwo się domyślić, wymknięcie się z więzienia to dopiero początek problemów protagonistów. Bohaterowie okazują się mieć wspólnego wroga, co zacieśnia współpracę między Leo i Vincentem. A Way Out to przygodowa gra akcji z dużym naciskiem na poznawanie historii. Co ważne, do wielu problemów pojawiających się na naszej drodze możemy podejść w różny sposób, co dodaje produkcji swego rodzaju „głębi”.

Mnogość aktywności czekających na graczy zapewnia długie godziny angażującej rozrywki. Oprócz zróżnicowanych działań niezbędnych do poznania całej historii Leo oraz Vincenta do naszej dyspozycji oddano szereg minigier. Urozmaicają one czas spędzony w A Way Out, jak również niepostrzeżenie zwiększają immersję i budują nasze przywiązanie do bohaterów. Ciekawostką w omawianej produkcji jest możliwość „zaproszenia” do zabawy osoby nieposiadającej własnej kopii gry.

Zwiastun A Way Out
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,9/10

Kup A Way Out

7. It Takes Two

It Takes Two
It Takes Two

Zestawienie omawiające najlepsze gry kooperacyjne nie mogłoby się obyć bez It Takes Two. Produkcja nie bez powodu została bardzo ciepło przyjęta przez graczy — jej grywalność stoi na bardzo wysokim poziomie, a niepowtarzalny klimat i oryginalna fabuła napędzają nas do przechodzenia kolejnych etapów. Kołem zamachowym całej historii jest rozwód rodziców pewnej małej, smutnej dziewczynki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Na skutek działania bliżej nieokreślonej magii, May oraz Cody, czyli odpowiednio mama i tata, zostają zamienieni w lalki. Jedynym sposobem na odwrócenie zaklęcia jest dotarcie do ich córki, jednak na drodze bohaterów staje niejaki Dr. Hakim. Gadająca książka, bo tym właśnie jest rzeczona postać, niejednokrotnie utrudnia rodzicom zbliżenie się do Rose, jednocześnie stawiając przed nimi wyzwania wymagające ścisłej współpracy.

It Takes Two jest jednym z niewielu tytułów z naszego rankingu, w których obecność drugiego gracza jest obligatoryjna — nie ma możliwości zabawy w pojedynkę. Podczas rozgrywki trafimy na liczne zagadki logiczne lub środowiskowe, nie obędzie się także bez dość wymagających starć ze złowrogimi istotami. Bez wątpienia jednak produkcja nastawiona jest na wspólne przeżywanie historii May i Cody’ego, którzy podczas pokonywania wszelkich przeszkód odbywają też podróż przez wiele wspólnych wspomnień.

Zwiastun It Takes Two
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 9,1/10

Kup It Takes Two

8. Sackboy: Wielka Przygoda

Sackboy: Wielka Przygoda
Sackboy: Wielka Przygoda

Jeśli chodzi o fajne gry kooperacyjne na PS4 i PS5, to nie można nie wspomnieć o spin-offie serii LittleBigPlanet, czyli Sackboy: Wielka Przygoda. Produkcja przez prawie 2 lata była exclusivem na konsolach Sony, po czym została zaadaptowana również dla komputerów osobistych. Po raz kolejny wcielamy się w maskotkę PlayStation, czyli tytułowego Sackboya. Tym razem uroczy bohater musi uratować swoich przyjaciół z rąk niejakiego Vexa, który planuje unicestwić Świat Rzemiosła.

W tej wyjątkowo kolorowej platformówce możemy bawić się solo lub z maksymalnie trojgiem przyjaciół. Członkowie zespołu pomagają sobie nawzajem, przemierzając trójwymiarowe poziomy. Co ciekawe, część etapów została przygotowana specjalnie z myślą o pracy drużynowej — warunkiem ich ukończenia jest sprawna współpraca między graczami. Choć produkcja jest uznawana za jedną z najlepszych gier dla dzieci na PS4, PS5 i PC, to dorośli również mogą znaleźć w niej mnóstwo dobrej zabawy.

Zwiastun Sackboy: Wielka Przygoda
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8,6/10

Kup Sackboy: Wielka Przygoda

9. Don’t Starve Together

Don't Starve Together
Don’t Starve Together

Świetną okazją do nauki współpracy jest samodzielna, multiplayerowa wersja survivalowej gry Don’t Starve. W edycji wieloosobowej może bawić się jednocześnie do 6 uczestników, którzy działając razem, zwiększają swoje szanse na przeżycie. Każdy z graczy może jednak podjąć decyzję o samotnej walce o przetrwanie w pełnym niebezpieczeństw świecie inspirowanym stylem graficznym Tima Burtona.

W Don’t Starve Together, podobnie jak w oryginale, na każdym kroku może spotkać nas zguba. Polujące na graczy potwory, morderczy bossowie, a przede wszystkim nieznośny głód mogą doprowadzić do śmierci naszej postaci. Do dyspozycji uczestników zabawy oddano szereg bohaterów, różniących się atutami i wadami.

Współpracujący gracze mogą razem zbierać surowce, wytwarzać przedmioty, wznosić budowle i zabezpieczenia, a także stawiać czoła groźnym bestiom. Ostatecznie jednak każdy walczy o siebie, co w trakcie rozgrywki może przynieść nieoczekiwane zwroty akcji.

Zwiastun Don’t Starve Together
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,1/10

Kup Don’t Starve Together

10. LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów

LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów
LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że tytuły sygnowane logo duńskich klocków to naprawdę fajne gry co-op. Nie inaczej jest w przypadku LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów. Produkcja to swego rodzaju podsumowanie 9 głównych epizodów Star Wars, dzięki czemu pozwala odegrać kluczowe dla sagi sceny. Fani uniwersum stworzonego przez Georga Lucasa mogą między innymi zmierzyć się z podstępną Federacją Handlową, stawić czoła legendarnemu Darth Vaderowi, aby w finalnym zrywie oprzeć się potędze samego Imperatora.

W podstawowym trybie zabawy wcielamy się w bohaterów adekwatnych dla danego etapu, podczas gry swobodnej wybór postaci jest dużo szerszy. Zaliczając kolejne poziomy i misje poboczne, odblokowujemy dodatkowe postacie oraz pojazdy. Największą frajdę sprawia jednak współpraca z drugim graczem, wszak Świat Gwiezdnych Wojen pełen jest ikonicznych duetów, które znajdziemy również w omawianej grze.

Zwiastun LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 8,7/10

Kup LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów

11. New Super Mario Bros. U Deluxe

New Super Mario Bros. U Deluxe
New Super Mario Bros. U Deluxe

Trudno wyobrazić sobie ranking przedstawiający najlepsze gry kooperacyjne bez najbardziej rozpoznawalnego rodzeństwa w historii cyfrowej rozgrywki, czyli braci Mario. Omawiany przez nas tytuł, czyli New Super Mario Bros. U Deluxe, w zasadzie jest „portem” produkcji z Nintendo Wii U. Wersja na Switcha została jednak przystosowana do rozdzielczości Full HD, a co najważniejsze zawiera w sobie rozszerzenie New Super Luigi U oraz dwie dodatkowe postaci: Nabbita oraz Toadette.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jak nietrudno się domyślić, naszym celem jest uratowanie Księżniczki Peach z rąk złego Bowsera. By to osiągnąć, musimy przebić się przez ponad 150 kolorowych, ale napakowanych niebezpieczeństwami poziomów. Etapy wymagają niekiedy sporej zręczności, ale nie dyskwalifikuje to graczy z mniejszym doświadczeniem w grach platformowych.

Choć oprawa audiowizualna przywodzi na myśl bajki dla dzieci, to New Super Mario Bros. U Deluxe nie jest grą wyłącznie dla najmłodszych. Zwłaszcza wspólna zabawa, w której możemy sobie nawzajem zarówno pomagać, jak i przeszkadzać, zapewnia długie godziny mile spędzone przy konsoli. Jednocześnie udział w rozgrywce może brać do 4 osób, a do dyspozycji uczestników oddano 5 bohaterów.

Zwiastun New Super Mario Bros. U Deluxe
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 6,9/10

Kup New Super Mario Bros. U Deluxe

Najlepsze gry kooperacyjne – podsumowanie

Na tym kończymy nasze zestawienie zawierające najlepsze gry kooperacyjne. Jak widać na przykładzie powyższego rankingu, możliwych form wspólnej zabawy przed konsolą czy PC jest bardzo wiele. Cieszy fakt, że mimo upływu lat nadal pewną popularnością cieszą się klasyczne gatunki znane ze starych komputerów i automatów. Niezależnie od tego, czy preferujemy „staroszkolne” produkcje, czy też te bardziej nowoczesne, w powyższym artykule z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na 2 osoby do kooperacji w Xbox Game Pass

A jakie gry co-op na PC i konsole Wam najbardziej przypadły do gustu? Czy grając w coś ze znajomymi, wolicie ze sobą współpracować, czy konkurować? Jak zawsze dajcie znać w komentarzach poniżej!

O autorze
Jakub Foss
Zastępca redaktora naczelnego

Od trzech dekad zapalony miłośnik gier komputerowych. Od przyjaźni z Commodore, przez konsolki i konsole miał przyjemność dotrzeć do ekosystemu Xboxa. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.