Najlepsze gry na PS2. Ranking 15 kultowych produkcji

Najlepsze gry na PS2

Druga generacja PlayStation w czasie swojej premiery oferowała możliwości, których nie dało się porównać z żadną inną konsolą na rynku. Producenci gier szybko dostrzegli ten potencjał i przez lata dostarczyli wiele tytułów, które dziś obrosły kultem. Które gry na PS2 były najlepsze? W tym artykule prezentujemy nasze typy.

Najlepsze gry na PS2

Na łamach XGP.pl wybieraliśmy już najlepsze gry na PS3, jak i najlepsze produkcje na Xbox 360. W niniejszym zestawieniu cofamy się o kolejną generację i przyglądamy tytułom na konsolę PlayStation 2, która była produkowana w latach 2000-2013. Przez ten czas dorobiła się biblioteki liczącej ok. 6 tysięcy produkcji! Wybór piętnastu najlepszych nie odda zatem sprawiedliwości temu systemowi, ale przyjmijmy, że będzie drogowskazem, których produkcji na konsolę Japończyków absolutnie pominąć nie można.

Nie przedłużając, poniżej prezentujemy nasze zestawienie, przybliżające najlepsze gry na PS2. Przy wyborze kierowaliśmy się rozpiętością gatunkową, aby każdy znalazł coś dla siebie. Dodajmy, że ranking jest czysto subiektywny, a kolejność na liście nie ma żadnego znaczenia.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. Devil May Cry

Devil May Cry
Devil May Cry

Zestawienie opisujące najlepsze gry na PS2 otwieramy legendarnym wręcz tytułem, czyli Devil May Cry. W tej produkcji wcielamy się w białowłosego łowcę demonów imieniem Dante i przemierzamy gotyckie pałace, eliminując kolejne zastępy przeciwników.

Dante dysponuje mieczem, który służy do niezwykłych kombosów, a także dwoma gnatami, pieszczotliwie nazwanymi Ebony i Ivory — na cześć piosenki skomponowanej przez Paula McCartneya i Steviego Wondera. Charakterystycznym elementem tej produkcji jest wyrzucanie wrogów w powietrze i faszerowanie ich pociskami do momentu, aż ich truchło uderzy o ziemię. Adrenalinę dodatkowo podbija ostra gitarowa muzyka.

Zwiastun Devil May Cry
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2001
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,6/10

2. Resident Evil 4

Resident Evil 4
Resident Evil 4

Trzymając się horrorowych klimatów studia Capcom, kolejną pozycją na liście jest Resident Evil 4. W tej części kierujemy znanym z „dwójki” Leonem S. Kennedym i mamy za zadanie odbić córkę prezydenta USA, którą porwała tajemnicza okultystyczna organizacja. Fabuła jest niemal pretekstowa, ale siła RE4 leży gdzie indziej.

Swego czasu tytuł ten podzielił fanów serii, ponieważ odszedł od zmiennych kątów kamery i umieścił widok bezpośrednio za plecami bohatera. Dodatkowo postawiono większy nacisk na elementy akcji niż grozy. Z czasem okazało się, że ten kontrowersyjny lifting serii wyszedł jednak na dobre. Czwarta odsłona „Residenta” doskonale zniosła próbę czasu i dzisiaj uchodzi za jedną z najlepszych części. Szczególnie w pamięć zapadają mutujący bossowie niczym w klasyku filmowym „Coś” Johna Carpentera.

Zwiastun Resident Evil 4
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2005
  • Ocena graczy na Metacritic: 9,3/10

3. God of War

God of War
God of War

Wskakujemy w barwny świat greckiej mitologii i kierujemy poczynaniami Kratosa, który jest swego rodzaju antybohaterem. Spartański wojownik na zlecenie bogów z Olimpu musi odszukać Puszkę Pandory i zabić Aresa, który zapragnął podbić świat przy pomocy legionów nieumarłych wojowników.

Produkcja Sony Interactive Entertainment to przykład gry na PS2, która wyciskała wszystkie soki z konsoli Japończyków. God of War od pierwszych minut wręcz poraża swoim rozmachem, m.in. za sprawą fantastycznych plenerów, które widzimy w oddali kolejno przemierzanych poziomów, albo gigantycznych bossów, którym musimy stawić czoła. Kratos sieje spustoszenie dwoma ostrzami zawieszonymi na łańcuchach, ale czasem musi też ruszyć głową i rozwiązać kilka łamigłówek, które są przyjemnym przerywnikiem między kolejnymi brutalnymi walkami.

Zwiastun God of War
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2005
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,9/10

4. Jak II: Renegade

Jak II: Renegade
Jak II: Renegade

Wcielamy się w elfina o imieniu Jak, któremu partneruje zabawny Daxter, przywodzący na myśl skrzyżowanie łasicy z wydrą. Bohaterowie lądują w antyutopijnym Haven City, rządzącym przez Barona Praxisa. Na początku gry Jak zostaje pojmany i staje się królikiem doświadczalnym. Po szybkim odzyskaniu wolności poprzysięga zemstę na Baronie.

Druga odsłona tryptyku studia Naughty Dog to prawdziwie rewolucyjny tytuł dla całego gatunku platformówek. Twórcy oddali do dyspozycji graczy otwarte miasto i możliwość kierowania pojazdami, czyli stworzyli rasowego sandboxa w czasach, gdy tego typu gry były jeszcze rzadkością. Jak II oferuje zróżnicowane poziomy, wciągającą fabułę, dużo humoru i naprawdę wspaniałą grafikę. Ze względu na dość mroczny klimat i wysoki poziom trudności, nie jest to wcale tytuł dla dzieci.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Jak II: Renegade
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2003
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,4/10

5. Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty
Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Gdyby skompletować najbardziej wyczekiwane przez fanów gry na PS2, sequel Metal Gear Solid zająłby pierwsze miejsce. Historia rozpoczyna się w momencie, w którym Solid Snake przedostaje się na okręt mający przewozić potężnego mecha, zdolnego do przenoszenia ładunków nuklearnych. Infiltracja obiektu kończy się dość zaskakująco, a w dalszym etapie akcja przenosi się na platformę wiertniczą Big Shell, zaś główny bohater zostaje zmieniony na młodego agenta o imieniu Raiden.

Właśnie ta zamiana głównego bohatera rozczarowała fanów MGS i zaowocowała wieloma krytycznymi recenzjami, gdy tytuł miał swoją premierę. Patrząc z perspektywy czasu, trzeba jednak oddać, że produkcja Hideo Kojimy to doskonała gra ze świetną fabułą, wspaniałą grafiką i wieloma pomysłowymi rozwiązaniami, jak np. pamiętne odwracanie uwagi strażników przy pomocy „świerszczyków”. Fabularnie jest to produkcja wyprzedzająca swoje czasy, w której pojawiają się takie zagadnienia jak wojny dronów czy kontrolowanie populacji przy pomocy fałszywych wiadomości.

Zwiastun Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2001
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,8/10

6. Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Metal Gear Solid 3: Snake Eater
Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Akcja dzieje się w Związku Radzieckim w 1964 roku, gdzie wcielamy się w Naked Snake’a. Lądujemy w gęstej dżungli, a naszym zadaniem jest przedostanie się do rosyjskiej bazy w celu pojmania naukowca pracującego nad bronią masowej zagłady, która może rozstrzygnąć losy Zimnej Wojny.

Tym razem ciasne i chłodne wnętrza, z których słynęła seria MGS, zamieniono na otwartą dżunglę. Twórcy wykorzystali wszystkie możliwości otoczenia, tzn. Snake czołga się w gęstych zaroślach, nurkuje w wodzie i wspina się po drzewach. Do dyspozycji graczy oddano zaawansowany system inteligentnego kamuflażu, a także zupełnie nową mechanikę walki wręcz. Całości dopełnia filmowa fabuła i widowiskowe walki z bossami, czyli charakterystyczne elementy całej serii.

Zwiastun Metal Gear Solid 3: Snake Eater
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2004
  • Ocena graczy na Metacritic: 8/10

7. Ico

Ico
Ico

W niniejszej produkcji lądujemy w ponurym zamczysku i wcielamy się w chłopca o imieniu Ico. Naszym zadaniem jest wydostanie się w tego posępnego miejsca a pomóc ma nam Yorda, dziewczyna uwięziona przez złą królową w klatce. Bohaterowie muszą współpracować, aby wspólnie opuścić mury nieprzychylnej twierdzy.

Za stworzenie tej naprawdę fajnej gry na PS2 odpowiada Fumito Ueda – człowiek, który swoją przyszłość wiązał ze sztuką. Widać to praktycznie w każdym fragmencie tej oryginalnej produkcji, która zachwyca pomysłowością przedstawionego świata. Rozgrywka łączy w sobie elementy zręcznościowe i logiczne. Charakterystycznym elementem zabawy jest wspomniana współpraca dwójki protagonistów, a więź, jaka zostaje wytworzona między nimi, szybko udziela się także graczowi.

Zwiastun Ico
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2001
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,8/10

8. Shadow of the Colossus

Shadow of the Colossus
Shadow of the Colossus

Trzymając się twórczości wspomnianego powyżej Fumito Uedy, trzeba też wspomnieć o jego drugim dziele — Shadow of the Colossus. W tej produkcji młody chłopak o imieniu Wander musi przywrócić do życia dziewczynę imieniem Mono. Aby to zrobić, udaje się do Zakazanej Krainy, w której czeka na niego 16 kolosów. Bohater będzie musiał ich pokonać, mając na wyposażeniu jedynie miecz, łuk i nieprzeciętne umiejętności wspinaczkowe.

Shadow of the Colossus nie jest typem gry na PlayStation 2, która przypadnie każdemu do gustu. Kraina, w której toczy się akcja, jest mroczna i posępna. Rozgrywka bywa powolna, a jedynymi przeciwnikami są tytułowe kolosy, których należy traktować w kategorii bossów. Świat gry jest otwarty i zachwyca swoimi rozmiarami, budząc jednocześnie pytania, jak udało się osiągnąć taki efekt przy ograniczonej mocy PS2. Tytuł bez wątpienia magiczny, nic więc dziwnego, że doczekał się remake’u na PS4.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Shadow of the Colossus
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2005
  • Ocena graczy na Metacritic: 9,1/10

9. Ratchet & Clank: Up Your Arsenal

Ratchet & Clank: Up Your Arsenal
Ratchet & Clank: Up Your Arsenal

Dr Nefarious pragnie zniszczyć całe życie w galaktyce. Nieposkromiony duet pod postacią Ratcheta i Clanka łączy siły z Kapitanem Qwarkiem i jego oddziałem szturmowym Q-Force, żeby raz na zawsze pokonać przeciwnika.

Trzecia odsłona hitowej serii od Insomniac Games bierze to co najlepsze z poprzedników i wprowadza sporo nowego. Jeszcze mocniej postawiono na elementy akcji, dodano jeszcze więcej broni, a kraina, którą przemierzamy, jest bardziej rozległa i obfitująca w sekrety. Całości dopełnia wprowadzony po raz pierwszy tryb multiplayer, w którym można rywalizować w grupie do ośmiu osób, zarówno online, jak i na podzielonym ekranie. Oczywiście nie zabrakło fantastycznej oprawy i tony humoru, co jest wyróżnikiem tej serii.

Zwiastun Ratchet & Clank: Up Your Arsenal
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2004
  • Ocena graczy na Metacritic: 9/10

10. Silent Hill 2

Silent Hill 2
Silent Hill 2

James Sunderland otrzymuje list od zmarłej żony — podobno kobieta żyje i czeka na niego w tytułowym Silent Hill. James wyrusza więc na miejsce, aby odkryć przyprawiające o ciarki miasto spowite gęstą mgłą i stawić czoła licznym demonom — również tym wewnętrznym.

Druga odsłona „Cichego wzgórza” sprawia wrażenie tytułu kompletnego w każdym calu. Produkcja ta zapisała się w pamięci graczy jako survival-horror idealny i nawet dzisiaj trudno znaleźć współczesną grę, która straszyłaby równie skutecznie. Po kilku godzinach spędzonych z Silent Hill 2 dźwięk wyjących syren albo szumiącego radia nie będzie się kojarzył już z niczym innym jak przejściem do mrocznej, alternatywnej rzeczywistości rodem z koszmaru sennego. Trzeba uczciwie powiedzieć, że żadna kolejna część horroru Konami nie doścignęła mistrzowskiego poziomu „dwójki”.

Zwiastun Silent Hill 2
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2001
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,4/10

11. Tekken 5

Tekken 5
Tekken 5

Czym byłoby zestawienie zawierające najlepsze gry na PS2 bez Tekkena, czyli bijatyki, która chyba najbardziej kojarzy się z konsolami Sony? No właśnie. Dlaczego akurat piąta odsłona? W czwartej części bijatyki Bandai Namco nie wszystkim spodobała się odświeżona mechanika walki, która pozwalała zagonić przeciwnika pod ścianę i okładać go ciosami bez końca.

Piąta część odeszła od tego pomysłu i nawiązała do najlepszych standardów, ustanowionych jeszcze na pierwszej konsoli Sony. Zróżnicowane style walki i tworzenie niesamowitych kombosów to znak charakterystyczny tej serii. Tekken 5 dołożył do panteonu wojowników kilka ciekawych postaci jak Feng, Raven czy Asuka.

Zwiastun Tekken 5
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2005
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,6/10

12. Gran Turismo 3: A-Spec

Gran Turismo 3: A-Spec
Gran Turismo 3: A-Spec

Seria Gran Turismo to kolejny system seller dla konsol PlayStation, który zdefiniował, jak powinny wyglądać topowe gry wyścigowe. Wydane na pierwszą konsolę Sony Gran Turismo 2 zawiesiło wprawdzie poprzeczkę wysoko, ale trzecia część nie pozostała w tyle.

Mimo znacznie mniejszej liczby samochodów niż w poprzedniej odsłonie (180 pojazdów zamiast 650!), Gran Turismo 3 nadrabia niesamowitą oprawą, która wydaje się fotorealistyczna jak na swoje czasy. Miłośnicy symulacji ponownie zostali rozpieszczeni wyśmienitym modelem jazdy, a dodatkowo twórcy zadbali o kilka zróżnicowanych trybów rozgrywki, jak również charakterystyczne dla tej serii „dłubanie” w podzespołach samochodów. Wisienką na torcie okazały się nieoficjalne bolidy F1, które można odblokować.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Gran Turismo 3: A-Spec
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2001
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,4/10

13. Beyond Good & Evil

Beyond Good & Evil
Beyond Good & Evil

Przykład gry na PS2, która nie zachwyciła wszystkich krytyków w czasie premiery, ale przez lata doczekała się licznych fanów i obrosła mianem kultowej. Wcielamy się w fotoreporterkę Jade, która ma dość rządowej propagandy i chce zdemaskować spisek stojący za atakiem obcej rasy na jej rodzimą planetę.

Główny twórca gry, Michel Ancel, odpowiedzialny za kultowego Raymana, chciał dostarczyć tytuł wyróżniający się na tle wielu innych przygodówek i trzeba przyznać, że ta sztuka mu się udała. Gracze docenili w jego dziele niesztampowy, pełen zwrotów akcji scenariusz, a także interesujących bohaterów i bagaż emocji, jakich dostarcza rozgrywka. Na uwagę zasługuje równeż ciekawy system walki oraz świetna oprawa audiowizualna, która nieźle zniosła próbę czasu.

Zwiastun Beyond Good & Evil
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2003
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,9/10

14. Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time
Prince of Persia: The Sands of Time

Akcja tego tytułu zabiera nas na Bliski Wschód, gdzie wcielamy się w tytułowego księcia, syna wpływowego władcy, który postanawia napaść na pałac Maharadży. Sytuacja wymywa się spod kontroli, gdy młody książę odnajduje sztylet o magicznych właściwościach i rozbija klepsydrę z Piaskiem Czasu.

Produkcja Ubisoftu jest kontynuacją klasycznych platformówek, których historia sięga 1989 roku. Tytuł ten oddaje charakter klasycznych gier, przy okazji doskonale przenosząc znaną mechanikę do środowiska 3D. Zabawa w dużym stopniu opiera się na zwinności tytułowego księcia, który biega po ścianach, wspina się na obiekty i sprytnie omija liczne pułapki. Dodatkowego smaczku dodaje możliwość manipulowania czasem, która wyróżniła tę produkcję na tle konkurencji.

Zwiastun Prince of Persia: The Sands of Time
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2003
  • Ocena graczy na Metacritic: 8,8/10

15. Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas
Grand Theft Auto: San Andreas

Bohaterem gry jest Carl Johnson (w skrócie: CJ), drobny rzezimieszek, który po pięciu latach powraca do swojego rodzinnego Los Santos. Okoliczności nie są przyjemne, ponieważ bohater wraca na pogrzeb swojej matki. Dodatkowo zostaje wrobiony przez skorumpowanych funkcjonariuszy w zabójstwo gliniarza.

Tak rozpoczyna się epopeja Rockstar Games, która czerpie garściami z klimatu filmów uznanych afroamerykańskich twórców takich jak Spike Lee („Rób, co należy”) albo John Singleton („Chłopaki z sąsiedztwa”). GTA: San Andreas oddaje do dyspozycji graczy olbrzymie miasto i zaawansowane możliwości rozwoju postaci, które sprawiają, że pod wieloma względami jest to najbardziej rozbudowana odsłona całej serii. Misje są bardzo zróżnicowane, a fabuła trzyma za gardło do samego finału. Nic dziwnego, że wielu miłośników GTA do dzisiaj z przyjemnością sięga po tę produkcję.

W tym miejscu warto wspomnieć, że na łamach naszego portalu można znaleźć obszerne zestawienie zawierające kody do GTA SA. Odpowiednie komendy potrafią fajnie urozmaicić zabawę, więc może ktoś zdecyduje się po nie sięgnąć.

Zwiastun Grand Theft Auto: San Andreas
  • Polska wersja językowa: nie
  • Rok wydania: 2004
  • Ocena graczy na Metacritic: 9,1/10

Najlepsze gry na PS2. Podsumowanie rankingu

To już wszystko w naszym zestawieniu prezentującym fajne gry na PS2, które absolutnie trzeba znać. Mamy nadzieję, że ranking okazał się przydatny i niektórym dostarczył wiedzy o nieznanych wcześniej tytułach, zaś innym przypomniał kilka wyśmienitych produkcji sprzed lat.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na Nintendo Switch

Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że przy tak obszernej bibliotece gier ograniczenie się do piętnastu najlepszych produkcji jest prawie niemożliwe. Z pewnością wielu z Was widziałoby na powyższej liście inne tytuły, dlatego chętnie przeczytamy o nich w komentarzach!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Michał Nowak
Autor

Miłośnik konsol od małego. Tyle razy przechodził Metal Gear Solid, że potrafi cytować dialogi z pamięci. W grach fabularnych często stawia scenariusz ponad gameplay. Bywa też, że sięga po filmowe adaptacje gier, choć rzadko na tym dobrze wychodzi. Kiedy brakuje mu czasu na dłuższe sesje z padem w ręku, kopie w wirtualną piłkę. Kiedy w ogóle nie gra, lubi o grach czytać i pisać.

Liczba wpisów: 36 (w redakcji od 18.07.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TYLKO DO 31.12!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.