Najlepsze gry MMORPG. TOP 10 tytułów

Najlepsze gry MMORPG

Wielu graczy lubujących się w produkcjach nastawionych na rozwój postaci sięga w którymś momencie po gry MMORPG. Możliwość przeżywania wspólnych przygód z innymi uczestnikami zabawy dostarcza niepowtarzalnych wrażeń, a pojawiające się niekiedy starcia z prawdziwymi rywalami pozwalają sprawdzić nam swoje umiejętności. Co ważne, nie wymagają one setek poświęconych godzin (lub góry pieniędzy), aby dobrze się bawić.

W tym artykule zaprezentujemy listę 10 najlepszych produkcji MMORPG. Większość naszych rekomendacji jest darmowa lub oferuje bezpłatny okres próbny, natomiast naszpikowane mikrotransakcjami tytuły pay-2-win zostały od razu zdyskwalifikowane. Zapraszamy do lektury!

Czym są gry MMORPG?

Gry MMORPG (z ang. Massively Multiplayer Online Role-Playing Game) pozwalają na interakcje dużej liczby graczy we wspólnym wirtualnym świecie. Filarem omawianych produkcji jest kooperacyjna rozgrywka, relacje międzyludzkie oraz rozbudowana ekonomia.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Podczas przygody w dowolnym MMORPG będziemy musieli podjąć wiele decyzji w trakcie wykonywanych questów. W dużej mierze to my decydujemy o losach naszego bohatera, zupełnie tak jak w przypadku gier RPG. Co więcej, całokształt stworzonej postaci składa się z połączenia różnych klas, umiejętności oraz wyglądu, a zatem każdy z nas posiada inną rolę do odegrania w świecie danej produkcji.

Jednym z kluczowych elementów składających się na sukces gier MMORPG jest ich społeczność. Podczas eksploracji napotkamy na naszej drodze wielu wędrowców, z którymi możemy wymienić się doświadczeniami, zapytać o pomoc lub po prostu porozmawiać. Wspomniana na początku ekonomia jest również napędzana przez graczy i często ma ona odzwierciedlenie w świecie rzeczywistym — wirtualne przedmioty możemy sprzedać lub kupić za realną gotówkę.

Miłośnicy omawianego gatunku łączą się również w grupy — dołączenie do gildii jest świetnym sposobem na znalezienie nowych przyjaciół. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własną ekipę lub działać w pojedynkę.

Niemalże każdego przedstawiciela gatunku MMORPG łączy jedna cecha — teoretycznie nielimitowany czas rozgrywki. Większość tytułów oferuje setki dodatkowych zadań do wykonania, regularne aktualizacje z nową zawartością oraz dalekosiężne cele do wypełnienia. Jednak ilość poświęconego czasu jest kwestią indywidualną — gry z naszego zestawienia nie wymagają wielogodzinnych sesji, aby świetnie się bawić.

Najlepsze gry MMORPG

Wstęp mamy za sobą, pora więc przedstawić 10 najlepszych gier MMORPG. Kolejność tytułów na liście jest zupełnie przypadkowa. Bez przedłużania, zestawienie rozpoczyna się poniżej.

1. World of Warcraft

World of Warcraft
World of Warcraft

Rozpocznijmy od World of Warcraft — jest to pozycja obowiązkowa w każdym zestawieniu zawierającym najlepsze gry MMORPG. Ikona omawianego gatunku debiutowała w 2004 roku, jednak w tym przypadku wiek nie ma znaczenia. Od początku swojego istnienia „WoW” jest regularnie aktualizowany, a dzienna liczba aktywnych graczy podawana jest w milionach. Miłośnicy tego tytułu mogą się pochwalić jedną z największych społeczności wszech czasów.

Dzieło dobrze znanego studia Blizzard Entertainment miało ogromny wpływ na branżę gier wideo, popularyzując gatunek MMORPG. „WoW” był rewolucyjny zarówno pod względem modelu biznesowego, jak i zastosowanej technologii. Duże i płynnie połączone środowisko przedstawione z perspektywy 3D było wówczas rzadkością w tego rodzaju produkcjach.

Gameplay tego legendarnego tytułu polega na wykonywaniu questów, które nagradzają nas punktami doświadczenia, złotem lub cennymi przedmiotami. W miarę postępów nasza postać staję się potężniejsza, dzięki czemu możemy podjąć się coraz to trudniejszych zadań. System walki jest bardzo satysfakcjonujący — wymaga on umiejętności, jak i strategicznego sposobu myślenia.

World of Warcraft oferuje darmowy okres próbny z pewnymi ograniczeniami. Niestety większość zawartości tej gry jest płatna.

Zwiastun World of Warcraft
 • Rok wydania: 2004
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10

Kup World of Warcraft

2. The Elder Scrolls Online

The Elder Scrolls Online

The Elder Scrolls Online, w skrócie ESO, to produkcja stworzona przez studio Zenimax Online pod bacznym okiem Bethesdy. Akcja gry toczy się na kontynencie Tamriel, który jest częścią wspólnego uniwersum popularnej serii RPG dla jednego gracza — The Elder Scrolls.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Tamriel to różnorodny świat pełen ciekawych miejsc do odkrycia — każdy region ma swój unikalny charakter oraz scenerię. Pustynie, lasy, jaskinie, czy chociażby miasta są domem dla wielu różnych ras i kultur. Podczas wyprawy będziemy musieli znaleźć sposób na odzyskanie naszej duszy oraz powstrzymanie zagłady kontynentu.

Najlepsze gry MMORPG powinny wyróżniać się również rozgrywką — pod tym względem ESO zdecydowanie nie zawodzi. W kreatorze postaci mamy do wyboru szereg klas i umiejętności, dzięki czemu dopasujemy styl walki wedle upodobań. Zupełnie jak w większości gier tego gatunku, w omawianej produkcji znajdziemy także tryb PvP, który pozwoli przetestować nasze umiejętności przeciwko innym graczom na specjalnej arenie.

The Elder Scrolls Online wchodzi w skład biblioteki popularnej subskrypcji Microsoftu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem na tani Xbox Game Pass Ultimate, dzięki któremu – jak sama nazwa wskazuje – można kupić ją taniej.

Trailer The Elder Scrolls Online
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,7/10

Kup The Elder Scrolls Online

3. Guild Wars 2

Guild Wars 2

Czy istnieją fajne darmowe gry MMORPG? Oczywiście, że tak — doskonałym tego przykładem jest Guild Wars 2. Od momentu premiery w 2012 roku, dzieło studia ArenaNet funkcjonuje w modelu free-2-play.

Akcja Guild Wars 2 toczy się na kontynencie Tyria — świecie fantasy wypełnionym magią i mitycznymi potworami. Nasz bohater w podstawowej wersji fabuły będzie musiał zjednoczyć wielorasową gildię w celu unicestwienia pradawnego smoka Zhaitan’a. Należy jednak pamiętać, że opowiadana historia w tej produkcji stale się rozwija.

Unikalną cechą Guild Wars 2 jest system Living World składający się z sezonów — opowieść kontynuowana jest w formie krótkich epizodów. W trakcie trwającego sezonu otaczający nas świat zmienia się, również pod wpływem działań graczy, oferując nowe wyzwania i możliwości.

Pod kątem rozgrywki, tytuł ten oferuje dynamiczny system walki, zarówno w systemie PvE, jak i PvP. Oprócz mniejszych, bardziej taktycznych starć, w Guild Wars 2 znajdziemy również bitwy na ogromną skalę o nazwie World vs World. Dobre wyniki w tym trybie nagradzane są lepszymi przedmiotami.

Zwiastun Guild Wars 2
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

4. Path of Exile

Path of Exile

Path of Exile jest kolejną propozycją o charakterze free-to-play. Dzieło opracowane przez studio Grinding Gear Games osadzone jest w mrocznym i ponurym świecie — inspiracją twórców były klasyczne gry hack’n’slash, takie jak Diablo czy Torchlight.

Ta wysoko oceniania gra MMORPG wyróżnia się nietypowym podejściem do rozwoju postaci. Zamiast poziomów lub premii do statystyk, w Path of Exile gracze zdobywają specjalne klejnoty, które aktywowane są dopiero po umieszczeniu w ekwipunku. Szereg tych unikatowych perków pozwoli idealnie dopasować naszego bohatera do preferowanego stylu walki, co znakomicie wpływa na grywalność tego tytułu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Path of Exile słynie także z wymagających starć, szczególnie w przypadku zawartości „gry końcowej” — ukończenie questów w tym etapie może zająć nawet kilkadziesiąt godzin. Ze względu na tryb Hardcore, jest to również idealna propozycja dla zapalonych graczy, których interesują trudniejsze gry MMORPG.

Wspomniana wyżej forma zabawy wykorzystuje mechanikę znaną z gier roguelike i funkcjonuje ona na zasadzie ligi — mogą w niej uczestniczyć tylko postacie, które dotąd nie umarły. Zgon skutkuje spadkiem naszego bohatera do podstawowej dywizji, stracimy również zdobyty ekwipunek. Oczywiście możemy spróbować ponownie, ale będziemy musieli zacząć od początku z nowo stworzoną postacią.

Zwiastun Path of Exile
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

5. Final Fantasy XIV

Final Fantasy XIV

Final Fantasy XIV to jedna z najlepszych gier na PS4 i PS5 w formule multiplayer, dostępna także dla użytkowników komputerów PC. Co ciekawe, omawiana produkcja zebrała sporo przeciętnych recenzji podczas swojej premiery w 2010 roku. Oczywiście taka sytuacja nie spodobała się zarządowi japońskiego studia Square Enix — w ciągu 3 lat oryginalne wydanie zostało zastąpione reedycją o nazwie A Realm Reborn. Tym razem, kompletnie przebudowana wersja spotkała się z przytłaczająco pozytywną opinią graczy.

Uniwersum Final Fantasy XIV (w skrócie FF XIV) osadzono na Hydaelyn — kontynencie z trzema różnymi regionami. Jest to ogromny, otwarty świat, a jego eksploracja to ważny element rozgrywki. Gracze mogą podróżować pieszo lub konno, odkrywając wszystkie zakamarki zróżnicowanych biomów — znajdziemy tu nawet obszary podwodne.

FF XIV zasługuje na miano fajnej gry MMORPG również ze względu na rozgrywkę. Wliczając wszystkie dodatki, do wyboru mamy aż 20 różnych klas postaci — każda z nich posiada specyficzną rolę na polu walki oraz unikalny styl. Co więcej, gracze mogą przełączać się pomiędzy specjalizacjami w dowolnym momencie — jest to idealny sposób na przetestowanie innych dostępnych umiejętności.

Omawiana produkcja posiada bezpłatny tryb próbny do aż 60 poziomu postaci bez żadnych ograniczeń czasowych. Niestety dalsza rozgrywka wymaga zakupu pełnej gry lub subskrypcji.

Zwiastun Final Fantasy XIV
 • Rok wydania: 2010
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Final Fantasy XIV

6. Albion Online

Albion Online

Albion Online jest pierwszą na liście propozycją gry MMORPG po polsku — za ten tytuł odpowiedzialni są nasi sąsiedzi z Niemiec. Deweloperzy ze studia Sandbox Interactive nie ukrywają swojego zamiłowania do epoki średniowiecza. To właśnie w tym okresie historycznym toczy się akcja omawianej produkcji.

Albion Online wyróżnia się bezklasowym systemem rozwoju postaci. Zdobywane przedmioty i uzbrojenie nie wymagają żadnej specjalizacji — jedynym ograniczeniem jest kreatywność graczy. Aktywne wyposażenie determinuje umiejętności oraz statystyki naszego bohatera, co wpływa na łatwą i natychmiastową możliwość dostosowywania stylu walki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Oprócz charakterystycznej dla omawianego gatunku rozgrywki, ekonomii oraz dużej społeczności, warto zwrócić uwagę również na funkcję crossplay pomiędzy PC a sprzętami mobilnymi. Co więcej, jedno konto może być używane na wszystkich dostępnych urządzeniach, umożliwiając graczom „żonglerkę” pomiędzy platformami w dowolny sposób. Wisienką na torcie jest darmowy model biznesowy — Albion Online to tytuł free-2-play.

Zwiastun Albion Online
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,3/10

7. Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic, w skrócie SWTOR, to jeden z najciekawszych przedstawicieli gatunku MMORPG. Jak sama nazwa wskazuje, dzieło studia BioWare osadzone jest w znanym i lubianym uniwersum Gwiezdnych Wojen. Podczas rozgrywki możemy wcielić się w rolę Szturmowca, Wojownika Jedi lub złowrogiego członka Zakonu Sithów.

SWOTR znalazł się w naszym zestawieniu głównie ze względu na interesującą fabułę oraz sposób jej przedstawienia. Akcja gry toczy się w czasach wątpliwego pokoju między Imperium Sithów a Republiką Galaktyczną. Co ciekawe, tytuł ten posiada również podkład głosowy dla wszystkich linii dialogowych — nie zdarza się to zbyt często w innych grach MMORPG.

Fabułę poznajemy w trakcie misji solowych, grupowych przedsięwzięć lub wydarzeń masowych o galaktycznej skali. W trakcie zabawy odwiedzimy również szczegółowo odwzorowane planety znane z filmów lub serii animowanych, np. Tatooine, Hoth czy Alderaan.

Większość zawartości SWOTR jest darmowa, jednak podniesienie maksymalnego poziomu naszego bohatera i niektóre dodatki wymagają płatnej subskrypcji.

Zwiastun Star Wars: The Old Republic
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6/10

Kup Star Wars: The Old Republic

8. RuneScape

RuneScape

Dzieło brytyjskiego studia Jagex debiutowało w 2001 roku i może się pochwalić imponującą bazą nawet 300 milionów graczy. RuneScape znajduje się na liście Księgi Rekordów Guinnessa jako największa pod tym względem darmowa gra MMORPG.

Naszym zadaniem jest eksploracja średniowiecznej krainy Gielinor, podczas której możemy brać udział w zróżnicowanych czynnościach. Możliwości jest wiele — zaczynając od walki, zarówno z innymi graczami, jak i NPC-ami, a kończąc na czymś bardziej relaksującym, np. łowieniu ryb. RuneScape charakteryzuje się otwartym stylem rozgrywki — deweloperzy oferują nam dużą swobodę podejmowanych działań, nie przedstawiając żadnych konkretnych celów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Pamiętajmy jednak, że najlepsze gry MMORPG powinny wyróżniać się również ciekawymi potyczkami. W tej produkcji przypominają one popularną zabawę „papier, kamień, nożyce”. Do naszej dyspozycji udostępniono system Combat Triangle, który składa się z trzech stylów walki — każdy z nich ma jedną słabą i mocną stronę. Oczywiście wynik starcia nie jest przesądzony wyłącznie na podstawie specjalizacji dwóch przeciwnych stron, jednak wybór odpowiedniej klasy znacznie zwiększy naszą skuteczność.

RuneScape oferuje dwie możliwości rozgrywki — darmową i płatną. Opcjonalna subskrypcja oferuje m.in. dostęp do nowych umiejętności, zadań czy przedmiotów kosmetycznych.

Zwiastun RuneScape
 • Rok wydania: 2001
 • Dostępne na: PC, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

9. Broken Ranks

Broken Ranks

Broken Ranks udowadnia, że Polacy mogą tworzyć świetne gry — również te z gatunku MMORPG. Programiści z wrocławskiego studia Whitemoon oddali w nasze ręce produkt, który zapewni wiele godzin świetnej rozrywki.

Broken Ranks charakteryzuje się emocjonującą fabułą osadzoną w mrocznych świecie Taern — krainy opanowanej wojną. Nasz główny bohater będzie musiał uporać się z najeźdźcami i spróbować zjednoczyć wyniszczoną konfliktem nację. W trakcie przygody spotkamy również frakcje, które nie będą pewne naszej lojalności.

Omawianej produkcji nie można odmówić oryginalności pod względem rozgrywki. Odbywa się ona z perspektywy izometrycznej, a sama walka wykorzystuje mechanizm turowy. Na naszej drodze spotkamy ponad 400 różnych potworów, z którymi będziemy musieli się zmierzyć, wykorzystując jedną z 7 dostępnych specjalizacji.

Broken Ranks jest najnowszą propozycją w naszym zestawieniu, jednak społeczność skupiona wokół produkcji szybko się rozwija i zdecydowanie warto do niej dołączyć. Wszystkich zainteresowanych na pewno ucieszy fakt, że gra jest darmowa.

Zwiastun Broken Ranks
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10

10. Black Desert

Black Desert

Listę rekomendującą fajne gry MMORPG kończymy Black Desert. Produkcja koreańskiego studia Pearl Abyss słynie przede wszystkim z rozbudowanego kreatora postaci, starannie skonstruowanego świata oraz niezłej oprawy graficznej.

Black Desert wykorzystuje autorski silnik zbudowany od podstaw. Korzysta on z najnowszych technologii, które umożliwiają szybkie ładowanie tekstur o wysokiej rozdzielczości w olbrzymim, płynnie połączonym świecie. Oświetlenie oraz cienie również robią duże wrażenie — niektórzy uważają, że dorównują one swoją jakością metodzie ray tracingu. Całość oprawy wizualnej komplementują płynne animacje podczas poruszania się lub walki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wcześniej wspomniany kreator postaci jest często chwalony za niebywałą elastyczność i mnogość opcji. Gracze mogą dostosować m.in. typ budowy ciała, rysy twarzy, styl fryzury oraz wiele innych elementów, z wysoką dokładnością. Co więcej, liczba dostępnych klas jest równie imponująca — znajdziemy ich tutaj aż 26. Żadna postać w Królestwie Haso nie będzie identyczna.

Co prawda Black Desert jest produkcją płatną, jednak nowi gracze mogą skorzystać z 7-dniowego, darmowego okresu próbnego.

Zwiastun Black Desert
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,8/10

Kup Black Desert

Najlepsze gry MMORPG – podsumowanie

Dotarliśmy do podsumowania naszego zestawienia omawiającego najlepsze gry MMORPG. Przedstawione produkcje są bardziej popularne na PC, jednak większość wybranych przez nas tytułów jest również dostępna na konsolach 8. i 9. generacji.

Przeczytaj też: Najlepsze gry ekonomiczne na PC i konsole

Co więcej, deweloperzy dbają także o optymalizację tych gier — „pójdą” one nawet na starszych komputerach. Jesteśmy pewni, że wśród wybranych przez nas produkcji każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od posiadanego sprzętu czy upodobań.

A jaka jest wasza ulubiona gra MMORPG? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach poniżej!

O autorze
Piotr Sowa
Autor

Miłośnik gier wideo od najmłodszych lat. Wychowany na konsolach, a obecnie jego ulubiona platforma to PC. Większość wolnego czasu poświęca emulacji. Ogromny fan serii Mass Effect.

Liczba wpisów: 23 (w redakcji od 21.12.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TAKIEJ PROMOCJI NIE BYŁO OD 2 LAT!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.