Exclusive Xboxa faktycznie narusza prawa autorskie BioShocka? Porównanie Clockwork Revolution daje do myślenia

Clockwork Revolution Bioshock Infinite

Jedną z ciekawszych zapowiedzi ostatniego Xbox Games Showcase okazała się ta dotycząca Clockwork Revolution od inXile entertainment. Dość szybko jednak po tym ogłoszeniu pojawiły się całkiem poważne zarzuty jakoby exclusive Microsoftu miał naruszać prawa autorskie BioShock Infinite. Tematowi postanowiła przyjrzeć się redakcja IGN i efekty tego dochodzenia zdają się całkiem interesujące…

Clockwork Revolution zbyt mocno inspirowany jest BioShock Infinite?

Porównanie BioShock Infinite i Clockwork Revolution

W materiale przygotowanym przez IGN porównano ze sobą kolejne ujęcia z Clockwork Revolution oraz BioShock Infinite. Zestawienie pokazuje, że twórcy exclusive’a dla Xboxów bardzo mocno inspirowali się produkcją tworzoną przez Kena Levine’a.

Podobieństwa jednak zdają się nie dotyczyć wyłącznie kolejnych kadrów czy ogólnego steampunkowego charakteru świata. Tym, co rzuca się w oczy to sam kształt miasta, podobne moce głównego bohatera, przeciwnicy i niektóre z postaci jakie pojawiły się na materiałach z Clockwork Revolution i BioShock Infinite.

Przeczytaj też: Gry symulatory

Kup Xbox Series X

Porównanie to może dawać do myślenia, bo poziom inspiracji jest faktycznie spory, choć warto wstrzymać się z rzucaniem wyrokami dotyczącymi naruszenia praw autorskich przez deweloperów z InXile — to już sprawa wyłącznie sądów. Z drugiej strony Clockwork Revolution zdaje się idealnie wpasowywać w gusta osób, które pałają sympatią do produkcji spod szyldu BioShock.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.