Final Fantasy XVI to gra RPG. Producent uważa, że termin „jRPG” może być dyskryminujący

Final Fantasy XVI

Wczoraj w sieci pojawiło się wrażenia z rozgrywki z Final Fantasy XVI. Tymczasem Naoki Yoshida – producent gry – udzielił wywiadu, w którym podkreślił, że wspomniana produkcja jest grą RPG, a nie – wbrew powszechnie panującemu przekonaniu – jRPG. Deweloper stwierdził nawet, że drugi z wymienionych terminów może być dla niektórych dyskryminujący.

Final Fantasy XVI jest grą RPG, a nie jRPG – podkreśla producent gry

Wywiad z producentem Final Fantasy XVI

W rozmowie z kanałem Skill Up udział wziął nie tylko Naoki Yoshida, ale także Koji Fox – dyrektor lokalizacji – który tłumaczył wypowiedzi japońskiego dewelopera. Podczas wywiadu producent Final Fantasy XVI został natomiast zapytany, czy produkcje jRPG mają przewagę nad wydawanymi obecnie grami akcji.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W odpowiedzi Yoshida zauważył, że termin „jRPG” używany jest głównie przez zachodnie media, a nie graczy czy też dziennikarzy z Japonii. Producent Final Fantasy XVI dodał także, że wspomniana nazwa pojawiła się po raz pierwszy około 15 lat temu i była wówczas dla deweloperów z Kraju Kwitnącej Wiśni „dyskryminującym określeniem”.

Yoshida wyjaśnił, że wielu twórców z Japonii czuło się „wyśmiewanych” za tworzenie tego typu produkcji. Jednocześnie producent Final Fantasy XVI zdaje sobie sprawę, że obecnie termin „jRPG” kojarzy się w nieco bardziej pozytywny sposób, ale japońscy deweloperzy nadal pamiętają czasy, gdy wspomniane określenie było kojarzone z czymś negatywnym.

Zobacz też: Najlepsze gry na PSP

Final Fantasy XVI zadebiutuje 22 czerwca wyłącznie na konsolach PlayStation 5. Deweloperzy są pewni, że wspomniana produkcja ukaże się na rynku wskazanym terminie. Zdaniem producenta gry premiera nowej odsłony serii Final Fantasy mogłaby zostać opóźniona jedynie przez spadający na Japonię meteoryt.

O autorze
Mikołaj C.
Redaktor działu Newsy

Miłośnik gier wideo z dobrą fabułą. Niegdyś wielki fan produkcji z otwartym światem, ale obecnie zdecydowanie częściej sięga po tytuły o nieco bardziej zamkniętej strukturze. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.