Jim Ryan uważa, że Xbox Game Pass jest szkodliwy dla branży. Szef PlayStation ostro o abonamencie Microsoftu

Xbox Game Pass i Jim Ryan

W przeciągu ostatniego roku Jim Ryan niejednokrotnie dał się poznać jako osoba, która — mówiąc delikatnie — nie przepada za Xbox Game Pass. Jakiś czas temu przyznał on, że abonament Microsoftu ma „destrukcyjny” charakter dla branży growej. Okazuje się, że stwierdzenie to nie zostało ukute na potrzebny batalii o przejęcie Activision Blizzard, a szef PlayStation takie poglądy miał od dosyć dawna.

Jim Ryan już w 2022 roku uważał, że Xbox Game Pass jest szkodliwy dla branży

W trakcie spotkania Jima Ryana z inwestorami jeszcze w 2022 roku omawiano liczne aspekty obecności PlayStation na rynku. Poza kwestiami dotyczącymi portfolio, celów strategicznych czy sprzętów, poruszono temat abonamentu Xbox Game Pass. Okazuje się, że już wtedy Ryan postrzegał abonament Microsoftu jako usługę szkodliwą dla całego rynku growego.

Co więcej, uważa on, iż przejęcie Activision Blizzard przez giganta z Redmond to efekt źle dobranej strategii Microsoftu, który musiał zapewnić „minimalną wartość przychodu” dla swojego abonamentu.

Rozmawiałem ze wszystkimi wydawcami i jednogłośnie nie podoba im się Game Pass, ponieważ jest to destrukcyjne dla wartości, nie tylko na podstawie pojedynczego tytułu, ale także na poziomie branżowym. Ostatnia liczba subskrybentów, którą Microsoft ogłosił w styczniu, wyniosła 25 milionów. Jestem pewien, że każdy ma swoje zdanie na ten temat, ale osobiście spodziewałem się większej liczby, biorąc pod uwagę wszystkie wydane pieniądze. Mamy blisko 50 mln abonentów PS Plus. Wierzymy, że mamy sensowną usługę subskrypcji. Jim Ryan

Biorąc pod uwagę, że mowa tutaj o 2022 roku, to słowa dotyczące liczby aktywnych subskrybentów mogą wyglądać zapewne inaczej. W końcu od tamtego czasu Microsoft doczekał się premiery m.in. Starfield, a Sony zaserwowało swoim subskrybentom podwyżki cen i raczej trudno się spodziewać, by przysporzyło to japońskiemu przedsiębiorstwu nowych członków.

Przeczytaj też: Gry podobne do Starfield

W dalszej części wywiadu Jim Ryan przyznał, że obecnie Sony musi zachowywać rozwagę w doborze strategii biznesowych. Jednocześnie szef PlayStation twierdzi, że zakup Bungie przyniesie przedsiębiorstwu „znacznie więcej niż 69 miliardów dolarów”, które Microsoft wydał na przejęcie Activision. Czy rzeczywiście tak będzie? Nawet teraz ciężko stwierdzić, czy rzeczywiście tak będzie.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.