Jest oficjalne odwołanie Microsoftu od decyzji ws. Activision Blizzard! „Zieloni” ostro krytykują CMA

CMA Microsoft Activision Blizzard

Jak wszyscy dobrze wiemy, CMA ostatecznie zablokowało przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. Od początku było też wiadome, że „gigant z Redmond” odwoła się od tej decyzji. Teraz brytyjski sąd przedstawił treść dokumentu, który został złożony w tej sprawie przez prawników Microsoftu.

Microsoft prosi sąd o unieważnienie decyzji CMA w sprawie przejęcia Activision Blizzard

Activision Blizzard
Activision Blizzard

Brytyjski sąd apelacyjny przedstawił właśnie treść dokumentu złożonego przez Microsoft. Amerykańska firma prosi w nim o całkowite unieważnienie decyzji podjętej przez CMA w sprawie przejęcia Activision Blizzard.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Co więcej, we wniosku zawarto również prośbę o zmuszenie brytyjskiego regulatora do poniesienia kosztów jego wniesienia oprócz wszelkich środków zaradczych, jakie zostaną uznane za stosowne. W całości znajdziemy również rozbudowaną sekcję powodów, które według przyjętej przez Microsoft linii wskazują na błędne przeanalizowanie całej transakcji oraz jej wpływu na rynek.

Z pełnym dokumentem można zapoznać się w tym miejscu. Poniżej umieściliśmy z kolei główne punkty argumentacji „giganta z Redmond”, w których oskarża on CMA o:

  1. Popełnienie „podstawowych błędów” w ocenie pozycji Microsoftu w kwestii gier w chmurze.
  2. Nieuwzględnienie trzech umów, jakie Microsoft zawarł z dostawcami gier w chmurze w celu licencjonowania swoich oraz stworzonych przez Activision Blizzard gier.
  3. „Irracjonalne” stwierdzenie, że Activison Blizzard prawdopodobnie udostępniłby swoje gry w chmurze, gdyby nie doszło do fuzji.
  4. „Irracjonalne”, „nieproporcjonalne” albo „niezgodne z prawem” ustalenia, według których Microsoft miałby możliwość i motywację do zablokowania grom Activision Blizzard dostępu do konkurencyjnych platform streamingowych.
  5. Nierozważenie szeregu środków zaradczych, które mogłyby powstrzymać monopolizację rynku.

Do całej sprawy odniósł się także rzecznik Microsoftu. W oświadczeniu dla serwisu TechRaptor zdradził on mianowicie, że:

Decyzja CMA jest błędna z wielu powodów, w tym z racji przecenienia roli streamingu w chmurze na rynku gier i naszej pozycji na nim, a także niechęci do rozważenia rozwiązań, które otrzymały przytłaczające wsparcie branżowe i publiczne. Jesteśmy przekonani o sile naszego odwołania i wiążących zobowiązaniach, które podjęliśmy w celu zwiększenia konkurencji i wyboru dla graczy dziś i w przyszłości.

Rzecznik Microsoftu

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Microsoft dalej walczy więc o „klepnięcie” umowy na terenie Wielkiej Brytanii. Tymczasem już jakiś czas temu zaakceptowała ją już Unia Europejska, a później zgodę na przejęcie Activision Blizzard wydały też Chiny.

Zobacz też: Gry z Mario na Nintendo Switch

Przyglądając się temu wszystkiemu z boku, można mieć wrażenie, że na razie istnieją dwaj przeciwnicy transakcji. Mowa tu o właśnie o brytyjskim CMA, a także o FTC ze Stanów Zjednoczonych, które również nie wydaje się być przychylne fuzji Microsoftu oraz Activision Blizzard.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2703 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TYLKO DO 31.12!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.