Jak wszyscy dobrze wiemy, CMA ostatecznie zablokowało przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. Od początku było też wiadome, że „gigant z Redmond” odwoła się od tej decyzji. Teraz brytyjski sąd przedstawił treść dokumentu, który został złożony w tej sprawie przez prawników Microsoftu.
Microsoft prosi sąd o unieważnienie decyzji CMA w sprawie przejęcia Activision Blizzard
Brytyjski sąd apelacyjny przedstawił właśnie treść dokumentu złożonego przez Microsoft. Amerykańska firma prosi w nim o całkowite unieważnienie decyzji podjętej przez CMA w sprawie przejęcia Activision Blizzard.
Co więcej, we wniosku zawarto również prośbę o zmuszenie brytyjskiego regulatora do poniesienia kosztów jego wniesienia oprócz wszelkich środków zaradczych, jakie zostaną uznane za stosowne. W całości znajdziemy również rozbudowaną sekcję powodów, które według przyjętej przez Microsoft linii wskazują na błędne przeanalizowanie całej transakcji oraz jej wpływu na rynek.
Z pełnym dokumentem można zapoznać się w tym miejscu. Poniżej umieściliśmy z kolei główne punkty argumentacji „giganta z Redmond”, w których oskarża on CMA o:
- Popełnienie „podstawowych błędów” w ocenie pozycji Microsoftu w kwestii gier w chmurze.
- Nieuwzględnienie trzech umów, jakie Microsoft zawarł z dostawcami gier w chmurze w celu licencjonowania swoich oraz stworzonych przez Activision Blizzard gier.
- „Irracjonalne” stwierdzenie, że Activison Blizzard prawdopodobnie udostępniłby swoje gry w chmurze, gdyby nie doszło do fuzji.
- „Irracjonalne”, „nieproporcjonalne” albo „niezgodne z prawem” ustalenia, według których Microsoft miałby możliwość i motywację do zablokowania grom Activision Blizzard dostępu do konkurencyjnych platform streamingowych.
- Nierozważenie szeregu środków zaradczych, które mogłyby powstrzymać monopolizację rynku.
Do całej sprawy odniósł się także rzecznik Microsoftu. W oświadczeniu dla serwisu TechRaptor zdradził on mianowicie, że:
Decyzja CMA jest błędna z wielu powodów, w tym z racji przecenienia roli streamingu w chmurze na rynku gier i naszej pozycji na nim, a także niechęci do rozważenia rozwiązań, które otrzymały przytłaczające wsparcie branżowe i publiczne. Jesteśmy przekonani o sile naszego odwołania i wiążących zobowiązaniach, które podjęliśmy w celu zwiększenia konkurencji i wyboru dla graczy dziś i w przyszłości.
Rzecznik Microsoftu
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Microsoft dalej walczy więc o „klepnięcie” umowy na terenie Wielkiej Brytanii. Tymczasem już jakiś czas temu zaakceptowała ją już Unia Europejska, a później zgodę na przejęcie Activision Blizzard wydały też Chiny.
Zobacz też: Gry z Mario na Nintendo Switch
- Sprawdź aktualne ceny Xbox Series X w Instant Gaming Brak prowizji za płatność
- Sprawdź aktualne ceny Xbox Series X w Eneba 3% taniej z kodem XGPPL skopiujPrzejdź do sklepu
- Sprawdź aktualne ceny Xbox Series X w GAMIVO 10% taniej z kodem XGP6 skopiujPrzejdź do sklepu
Przyglądając się temu wszystkiemu z boku, można mieć wrażenie, że na razie istnieją dwaj przeciwnicy transakcji. Mowa tu o właśnie o brytyjskim CMA, a także o FTC ze Stanów Zjednoczonych, które również nie wydaje się być przychylne fuzji Microsoftu oraz Activision Blizzard.
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.