Microsoft traci na sprzedaży Xboxów Series X|S naprawdę duże kwoty! Firma dokłada do interesu

Xbox Series X

Ceny Xboxa najnowszej generacji mogłyby wzrosnąć? Podczas wywiadu udzielonego dla WSJ Tech Live 2022 Phil Spencer potwierdza, że Microsoft dokłada do każdej konsoli całkiem sporą sumę. Zapowiedział wtedy też podniesienie sugerowanych cen produktów.

Microsoft dokłada do każdej zakupionej konsoli

Wywiad z CEO Microsoft Gaming Philem Spencerem – mówi w nim wiele na temat m.in. przejęcia Activision Blizzard, rynku mobilnym oraz Xboxa.

W udzielonym wywiadzie Spencer wprost przyznaje, że Microsoft traci od 100 do 200 dolarów za każdą sprzedaną konsolę nowej generacji. Dla porównania obecna cena Xboxa Series S w Stanach Zjednoczonych to 299 dolarów, a dla Xbox Series X – 547 dolarów. Firma liczy przy tym na zwrot przy sprzedaży akcesoriów czy usług.

„Konsole jako model biznesowy… w ogólnym rozrachunku mają one niewielki udział w rynku growym, w porównaniu do innych platform. Rozwinęły model znacznie różniący się od telefonów, gdzie konsole są faktycznie sprzedawane ze stratą.

Tak więc, kiedy ktoś kupuje Xboxa w sklepie, my dokładamy do tego zakupu około 100 do 200 dolarów, licząc, że z czasem odzyskamy tę inwestycję dzięki sprzedaży akcesoriów i usług.”

Phil Spencer, dyrektor generalny Microsoft Gaming

Przeczytaj też: Najlepsze gry samochodowe

Sprzedawanie konsol poniżej kosztów produkcji nie jest niczym nowym. Pogłoski o tym słyszeliśmy już przy Xboxie One. Sytuacja nie zmieniła się przy 9. generacji i producenci muszą sobie odbić stratę. Już w sierpniu konkurencyjne Sony podwyższyło ceny PlayStation 5. Od tego czasu czekaliśmy na ruch Microsoftu.

Tego powinniśmy spodziewać się w nowym roku, ale na razie Microsoft chce utrzymać obecne ceny ze względu na zbliżające się święta – potem jednak pozostanie nam czekać na podwyżki. Na osłodę za to zapowiedziano znaczną poprawę pod względem gier first-party wydawanych na Xboxy.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Super okazja!