Najmłodsi gracze nie chcą exclusivów? Phil Spencer komentuje zmianę polityki wydawniczej

Phil Spencer Xbox

Choć Sony coraz częściej decyduje się na wydawanie swoich największych hitów na PC, to Microsoft pozostaje niekwestionowanym liderem w kwestii otwartości na inne platformy. Dobrym przykładem jest niedawna decyzja o wydaniu Hi-Fi Rush, Pentiment, Grounded oraz Sea of Thieves na PlayStation 4|5 i Nintendo Switch. Według Phila Spencera, dyrektora generalnego działu gaming, zmiana podejścia pozwoli lepiej dopasować się do oczekiwań młodego pokolenia.

Xbox stawia na młodych graczy. Dostępność gier na wszystkich platformach to kluczowy aspekt

Xbox
Xbox

Phil Spencer podczas Game Developers Conference 2024 udzielił obszernego wywiadu portalowi Polygon. Oprócz szans na wprowadzenie na rynek nowego handhelda, w trakcie rozmowy poruszona została kwestia wyzwań, które stoją przed branżą gamingową.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wśród wymienionych przez Spencera problemów za najpoważniejsze należy uznać rosnące koszty produkcji gier oraz stagnację na rynku konsol. W obliczu braku nowych klientów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z graniem, należy podjąć próbę dotarcia do osób korzystających z rozwiązań konkurencji.

Nie odniesiesz sukcesu jeżeli nie przyciągniesz klientów od innych wydawców i innych platform. Ponieważ nie znajdujesz nowych klientów dzięki tworzonym przez siebie grom, wszyscy walczą o ten sam kawałek tortu.

Phil Spencer

Chęć stworzenia atrakcyjnej oferty dla Generacji Z (graczy urodzonych między 1995 a 2012 rokiem) ma wiązać się z częściową rezygnacją z tworzenia tzw. tytułów ekskluzywnych. Według Spencera młode osoby nie utożsamiają marki Xbox z konkretną konsolą podłączaną do telewizora i nie przywiązują się do platformy.

Część z nich będzie miała iPhone’a, część Androida, ale wszystkie gry są identyczne. Wciąż mogę pobrać TikToka na obu smartfonach. Ich rzeczy dostępne są tam, gdzie oni tego chcą.

W przypadku Xboxa naszą nową strategię – w miarę przyciągania i utrzymywania bycia istotnym dla młodych odbiorców – można określić jako „Xbox to miejsce, gdzie mogę znaleźć świetne gry, których szukam”.

Phil Spencer

Nieograniczanie się wyłącznie do własnego ekosystemu z pewnością pozwoli dotrzeć do nowych odbiorców, jednak może mieć negatywny wpływ na sprzedaż konsol Microsoftu. Niektórzy gracze zrezygnują z zakupu Xboxa Series X|S, ponieważ i tak będą mieli dostęp do produkcji Xbox Game Studios na PlayStation 5 lub Nintendo Switch.

Źródło: Polygon

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.