Zabezpieczenia PlayStation 5 zostały złamane. Uzyskano dostęp do funkcji programistycznych

PlayStation 5

W zeszłym miesiącu do sieci trafiły nieoficjalne informacje dotyczące nowego modelu PlayStation 5. Dzisiaj natomiast – na nieco ponad miesiąc przed drugimi urodzinami najnowszej konsoli Sony – Lance McDonald, znany wśród graczy moder, poinformował za pośrednictwem Twittera, że udało się złamać zabezpieczenia wspomnianego sprzętu i tym samym uzyskać dostęp do jego funkcji programistycznych.

REKLAMA

Znany haker potwierdza złamanie zabezpieczeń systemu PlayStation 5

It's… beautiful.

The PlayStation 5 has been jailbroken. pic.twitter.com/54fvBGoQGw

— Lance McDonald (@manfightdragon) October 3, 2022

It's… beautiful.

The PlayStation 5 has been jailbroken. pic.twitter.com/54fvBGoQGw

— Lance McDonald (@manfightdragon) October 3, 2022

Prezentowany na powyższym nagraniu jailbreak PlayStation 5 jest obecnie dość ograniczony i działa na konsolach z zainstalowanym oprogramowaniem w wersji 4.03 z października 2021 roku. Twórca exploita zaznacza, że złamanie zabezpieczeń systemu powinno być możliwe również na starszych wersjach. Ponadto na tę chwilę całość ma działać w około 30% przypadków, a wykonanie konkretnego zadania wymaga wielu prób.

Złamanie zabezpieczeń systemu najprawdopodobniej pozwoli graczom na tworzenie własnych aktualizacji do gier, a także emulowanie produkcji z poprzednich generacji. Na opublikowanym przez McDonalda materiale można również zauważyć, że jailbreak pozwala zainstalować P.T. – grywalne demo anulowanego Silent Hills od Hideo Kojimy, które od dłuższego czasu nie jest dostępne w PlayStation Store.

Warto zaznaczyć, że jailbreak wykorzystywany jest przez użytkowników głównie do instalowania pirackich wersji gier. Złamanie zabezpieczeń systemu PlayStation 5 jest więc niepokojącą informacją zarówno dla Sony, jak i wszystkich twórców, którzy udostępniają swoje tytuły na wspomnianej konsoli.

Zobacz też: Mody do GTA 5

PlayStation 5 zadebiutowało na rynku w listopadzie 2020 roku. W sprzedaży dostępne są dwie wersje konsoli – tańsza bez czytnika płyt blu-ray oraz droższa, wyposażona we wspomniany napęd. Pod koniec sierpnia Sony poinformowało natomiast o podwyżce cen sprzętu ze względu „wysoką globalną inflacją” i „niekorzystne trendy walutowe”.

REKLAMA
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj XGP.pl w Google News!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

REKLAMA
Zobacz jak oszczędzić na abonamencie!