Starfield miał zostać wydany na PS5. Microsoft jest gotowy na straty, aby zaszkodzić PlayStation?

Starfield

Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy od dewelopera Redfall, że planowano wydanie tej gry także na PS5. Sprawa była na tyle poważna, że Microsoft wystosował nawet co do niej specjalny komunikat. Teraz jednak najnowsze dokumenty FTC również wspominają, że produkcja ta miała pierwotnie zadebiutować wraz ze Starfield na najnowszej konsoli Sony.

Starfield i Redfall na PS5? Zdaniem FTC były takie plany

W sieci pojawiła się właśnie nowa transza dokumentów FTC w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Są one mocno zredagowane, ale nadal możemy dowiedzieć się z nich kilku ciekawych rzeczy.

Najważniejszą zdecydowanie jest fakt, że Redfall oraz Starfield mieli pojawić się na PS5. Według komisji decyzja ta została zmieniona dopiero po przejęciu ZeniMax przez Microsoft.

Wcześniej dowiedzieliśmy się, co w sprawie Starfield i Redfall ma do przekazania Microsoft. Zdaniem firmy gry są dostępne tylko na PC i Xboxie Series X|S „zachowując potrzebę oferowania ekskluzywnej zawartości przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów ekonomicznych i szkód dla marki skupionej na graczach”. Drugi z tych tytułów generował ponadto „minimalną” sprzedaż, a wiele innych produkcji ZeniMax ma pojawić się również na konsolach PlayStation i Nintendo.

Biorąc pod uwagę fakt, że powyższe gry były rozwijane przez długi okres, można uwierzyć, że rzeczywiście w którymś momencie zostały anulowane na PS5. Dalej FTC wydaje się natomiast twierdzić, że „Zieloni” byliby gotowi na straty finansowe, aby zaszkodzić konkurencyjnemu PlayStation.

Mowa tu mianowicie o „motywacji” do wykluczenia innych z rynku. Po fuzji z Activision Blizzard Xbox mógłby zdaniem FTC zablokować lub „pogorszyć” dostęp PlayStation do zawartości stworzonej przez pierwszą z tych firm z takich samych powodów, jakie przyświecały mu do całkowitego anulowania gier na platformę Sony.

Federalna Komisja Handlu podaje również, że potwierdzające chęć Microsoftu do wstrzymania publikowania zawartości u konkurentów ogłoszenia oraz wewnętrzna dokumentacja są spójne z działaniami i komunikatami sprzed przejęć. Miało to być widoczne w przypadku produktów ZeniMax oraz Minecrafta, które już trafiły do rąk „Zielonych”.

Zobacz też: Komendy do The Sims 3

Kup Starfield

Warto zaznaczyć, że w obecnie to Sony jest ostatnią firmą, która ograniczała część dodatkowej zawartości do Call of Duty tak, aby nie ukazywała się ona na konkurencyjnych platformach. Mimo wszystko obawy amerykańskiej organizacji wydają się mieć uzasadnienie, więc ciekawe, jaką długoterminową strategię obierze teraz Microsoft.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.