Steam Deck pozwoli na instalację dwóch systemów operacyjnych. Valve nie zapomniało o ważnej funkcji

Steam Deck SteamOS Windows

Przedwczoraj oficjalnie przedstawiono nową wersję przenośnej konsoli Steam Deck. Poznaliśmy jej specyfikację techniczną, cenę oraz datę premiery. Po prezentacji gracze zaczęli zastanwiać się, czy oprócz ulepszeń technicznych producent wzbogacił oprogramowanie o nowe funkcje. Lawrence Yang, projektant studia Valve, odpowiedział na jedno z najczęstszych pytań.

Valve wciąż pamięta o funkcji Dual Boot. Steam Deck będzie oficjalnie wspierał korzystanie z dwóch systemów operacyjnych

SteamDeck OLED

Mimo że na liście gier wspieranych przez Steam Deck znajdziemy już ponad 5000 pozycji, to w niektórych zastosowaniach – takich jak uruchamianie gier z biblioteki usługi PC Game Pass – SteamOS wciąż musi uznać wyższość klasycznego Windowsa.

Jedną z metod jest całkowite pozbycie się SteamOS na rzecz Windowsa, ale wiąże się to z koniecznością sformatowania dysku oraz zauważalnym spadkiem wydajności w niektórych grach. Z perspektywy użytkowników najlepsze możliwości oferuje tzw. Dual Boot, czyli możliwość wyboru, który system operacyjny ma zostać wczytany podczas uruchamiania konsoli.

Choć społeczność skupiona wokół Steam Deck opracowała już metody na instalację dwóch systemów operacyjnych, to proces nie należy do najłatwiejszych. Lawrence Yang w rozmowie z IGN zapewnił, że Valve wciąż pracuje nad wprowadzeniem oficjalnego wsparcia funkcji Dual Boot, co jest dobrą informacją dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Obsługa dual boot (i ogólna instalacja SteamOS) znajduje się bardzo wysoko na liście [planowanych ulepszeń] zespołu pracującego nad SteamOS. Po prostu zdarzało się, że ci ludzie byli zajęci kwestiami związanymi z premierą Steam Deck OLED. W każdym razie planujemy poczynić znaczące postępy nad aktualizacjami SteamOS w przyszłym roku

Lawrence Yang

Przeczytaj także: Najlepszy smartfon do 2000 zł

SteamDeck OLED trafi do sprzedaży 16 listopada w cenie 2599 zł (wersja z dyskiem 512 GB) lub 3099 zł (wersja z dyskiem 1 TB). To dobry moment zakup konsoli, ponieważ jej następca nie pojawi się ciągu kilku najbliższych lat.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.