Microsoft tłumaczy umowę z UE w sprawie chmury. Gry Activision Blizzard będą licencjonowane automatycznie

Unia Europejska Microsoft Activision Blizzard

Unia Europejska zaakceptowała przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft, ale finalizacja transakcji będzie wymagała zastosowania dodatkowych środków zaradczych. Unijni urzędnicy wskazywali bowiem na sektor grania w chmurze, w którym za sprawą fuzji „Zieloni” zdobyliby zbytnią przewagę. Zawiłości wymaganych do spełnienia warunków wytłumaczył właśnie wiceprzewodniczący i dyrektor Microsoftu Brad Smith.

Brad Smith tłumaczy szczegóły środków zaradczych, jakie Microsoft uzgodnił z Unią Europejską ws. przejęcia Activision Blizzard

Activision Blizzard
Activision Blizzard

Zaproponowane przez Microsoft środki zaradcze w kwestii niedopuszczenia do monopolizacji rynku cloud gamingu pozwoliły uzyskać mu zgodę Unii Europejskiej na przejęcie Activision Blizzard. Były to mówiąc konkretniej dwa poniższe punkty:

  • Bezpłatna licencja dla konsumentów w EOG, która umożliwiałaby im strumieniowe przesyłanie za pośrednictwem dowolnie wybranych usług strumieniowego przesyłania gier w chmurze wszystkich obecnych i przyszłych gier Activision Blizzard na PC i konsole, na które posiadają licencję.
  • Odpowiednia bezpłatna licencja dla dostawców usług strumieniowego przesyłania gier w chmurze, umożliwiająca graczom z EOG uruchamianie w chmurze wszelkich gier Activision Blizzard na PC i konsole.

Brzmi to dosyć zawile, więc wszystko ponownie wytłumaczył ostatnio sam Brad Smith. Jak się okazuje, Microsoft będzie musiał automatycznie udzielać licencji konkurencyjnym platformom do grania w chmurze na produkcje wydawane przez Activision Blizzard.

Co warte wspomnienia, Komisja w swoim postępowaniu troszczyła się naturalnie tylko o europejski rynek. Microsoft wciąż musi jednak zadowolić organy antymonopolowe z reszty regionów świata, więc licencjonowanie gier Activision Blizzard będzie dotyczyło usług oferowanych użytkownikom na całym świecie.

Zobacz też: Tablet do gier – najlepsze modele

Nie jest to dziwny ruch ze strony „Zielonych” – wcześniej już z powodu chmury całą transakcję zablokowało CMA. Co więcej, Brytyjczycy w swoim oświadczeniu napisali też, że zgadzają się z nimi zarówno amerykańscy, jak i europejscy regulatorzy.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.