Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft zostanie zablokowane? Sony wzywa CMA do podjęcia działania

Microsoft Xbox + Activision Blizzard

Właśnie jesteśmy świadkami kolejnego epizodu walki o przejęcie Activision Blizzard. Jak dowiedział się bowiem Bloomberg, Sony wezwało CMA do zablokowania całej umowy lub przynajmniej do wymuszenia na Microsofcie sprzedaży franczyzy Call of Duty. Zdaniem producentów PlayStation nie ma innego wyjścia, które nie doprowadziłoby do szkody dla konsumentów na rynku gier w chmurze i na konsolach.

CMA zablokuje przejęcie Activision Blizzard lub zmusi Microsoft do sprzedaży Call of Duty? Tego chce Sony

Zwiastun Call of Duty: Modern Warfare II

Według informacji podanych dziś przez Bloomberg, Sony wezwało CMA do podjęcia stanowczych kroków w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Japończycy chcą, aby brytyjski regulator antymonopolowy zablokował całą transakcję lub zmusił „Zielonych” do sprzedaży franczyzy Call of Duty.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Zdaniem Sony nie ma innego rozwiązania, które nie byłoby szkodliwe dla klientów na rynku gier na konsole oraz w chmurze. CMA zdaje się przynajmniej wstępnie z tym zgadzać, bo organizacja umieściła podobny wniosek w swoim pierwszym raporcie co do przejęcia. Nie wiadomo jednak, jak podejdzie do samych żądań japońskiego giganta technologicznego.

Z drugiej strony Microsoft proponował środki zaradcze, które w jego opinii miałyby zaradzić powstaniu zbyt wielkiego monopolu na rynku. Już wcześniej natomiast firma porozumiała się z Nintendo w sprawie wydawania Call of Duty na konsolach tego producenta. Podobną umowę podpisano też z NVIDIĄ z zastrzeżeniem, że w przypadku GeForce NOW chodzi o wszystkie gry wydawane przez studia należące do Xboxa.

Sony twierdzi jednak, że propozycje Microsoftu są niewystarczające ze względu na zachowanie Amerykanów w przeszłości. Prawdopodobnie chodzi tutaj o te przypadki w historii, gdzie „gigant z Redmond” był już oskarżany i nawet karany ze względu na monopolizację danych rynków.

Zobacz też: Gry podobne do Wiedźmina

Nie wiemy jeszcze jaką decyzję podejmą brytyjscy regulatorzy. Z kolei pewnym pocieszeniem dla Microsoftu mogą być ostatnie nieoficjalne wieści płynące z Unii Europejskiej, gdzie do rezultatu przesłuchania przedstawicieli „Zielonych” przed KE eksperci podeszli z „ostrożnym optymizmem”.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2260 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.