Zwolnień w branży gier ciąg dalszy. Kolejne studia mają problemy i ogłaszają zmiany organizacyjne

Solium Infernum

Branża gier od miesięcy boryka się z problemem masowych zwolnień. Niedawno informowaliśmy o redukcjach etatów w Amazon Games, Embracer Group czy w Ubisofcie. Teraz kolejne studia ogłaszają zmiany organizacyjne, a statystyki dotyczące zwolnień w tym sektorze znów rosną.

Zwolnienia w branży gier to prawdziwa plaga. League of Geeks pożegnało ponad połowę pracowników

zwolnienia w branży gier statystyki
Zwolnienia w branży gier – statystyki ze strony VideoGameLayoffs

W ostatnich dniach kolejne studia i firmy ogłosiły decyzje o redukcji etatów. Sytuacja dotyczy nie tylko większych studiów związanych z tworzeniem gier, ale również mniejszych zespołów, które nie mają wsparcia ze strony dużych wydawców. Tylko w grudniu tego roku z pracownikami pożegnało się Iugo Mobile Entertainment, New World Interactive, Codemasters, HakJak Studio, TinyBuild oraz australijskie League of Geeks.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jeżeli chodzi o ostatnią z wymienionych firm, współzałożyciele wystosowali na Twitterze oświadczenie, w którym tłumaczą zmiany „rosnącymi kosztami operacyjnymi, słabnącym dolarem australijskim, słabą sprzedażą w Early Access oraz bezprecedensowym wycofaniem finansowania w całej branży”. Kierownictwo tego studia ogłosiło, że ponad połowa deweloperów zatrudnionych w firmie musi odejść.

Ze względu na te zwolnienia, wydaje się mało prawdopodobne, że Jumplight Odyssey trafi na PS5 i XSX, a wersja 1.0 gry na PC może nie zostać wydana. Prace nad produkcją zostały bowiem wstrzymane, a cały zespół odpowiedzialny za tytuł pożegnał studio. Jednak jeśli chodzi o Solium Infernum, gra powinna trafić na rynek w lutym 2024 r.

Zobacz też: Smarfton do 4000 zł

Według statystyk, które możemy znaleźć na stronie VideoGameLayoffs, liczba zwolnień w branży gier w 2023 roku przekroczyła już 9 tysięcy osób. Najwyżej plasuje się firma Unity, która pożegnała aż 1165 pracowników. Dane te malują niezwykle ponury obraz, a kolejne informacje o zwolnieniach w studiach deweloperskich tylko potwierdzają niepokojącą sytuację w tej branży.

Źródło: Videogamelayoffs, Twitter

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.