Jak zrobić preload na konsolach Xbox? Sposób na instalację gier przed premierą i nie tylko

Mimo że żyjemy w erze technologii, to wielu graczy wciąż boryka się z problemem wolnego łącza internetowego. To z kolei sprawia, że niekiedy rozpoczęcie zabawy w dniu premiery wyczekiwanej przez nas gry nie jest możliwe, bo jej pobieranie trwa kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin. Tak się jednak składa, że w wielu przypadkach można to obejść i przygotować się na „wielki dzień” znacznie wcześniej. Wszystko dzięki funkcji preloadu, która jest dostępna na konsolach Xbox One i Xbox Series X|S.

REKLAMA

Co to jest preload?

Xbox preload wstępne pobieranie

W odniesieniu do gier preload to „wstępna instalacja”. Za pomocą tej niezwykle przydatnej funkcji można pobierać na dysk swojego Xboxa One lub Xboxa Series X|S gry, których jeszcze nie posiadamy – w formie cyfrowej ani fizycznej. Mówiąc prościej, w większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować daną grę jeszcze przed jej światową premierą lub dniem, w którym dotrze do nas jej wydanie pudełkowe.

Korzyści płynące z tego rozwiązania są widoczne gołym okiem, ale najbardziej „ratują” one osoby ze słabym internetem. Zamiast pobierać cyfrową wersję konkretnej gry dopiero w dniu jej premiery, co może potrwać bardzo długo, lepiej zainstalować ją wcześniej, aby móc rozpocząć zabawę pierwszego dnia, bez czekania. Jeżeli natomiast chodzi o wydania fizyczne, to po wstępnej instalacji wystarczy włożyć płytę, a gra natychmiast się uruchomi; nie trzeba będzie czekać na zakończenie instalacji ani ściągnięcie dodatkowych aktualizacji.

Oczywiście pobranych wstępnie gier nie będzie można uruchomić do momentu, aż Xbox nie zweryfikuje, że rzeczywiście je posiadamy. Mówiąc prościej, nie obejdzie się bez zakupu wersji cyfrowej lub pudełkowej.

Jak zrobić preload gier z Xbox Store? Wstępna instalacja krok po kroku

Wstępna instalacja gier z Xbox Store jest niezwykle prosta, jednak nie można jej rozpocząć bezpośrednio z poziomu konsoli. W zamian trzeba posłużyć się aplikacją mobilną Xboxa, która jest dostępna na smartfonach i tabletach z systemem Android (Google Play) oraz iOS / iPadOS (App Store). Cały proces rozpoczynania preloadu najlepiej wytłumaczyć krok po kroku, dlatego tak właśnie zrobimy. Mianowicie:

  1. Uruchom aplikację mobilną Xbox i wciśnij ikonę lupy.
  2. Zaznacz zakładkę Gry, a w polu wyszukiwania wpisz tytuł gry, którą chcesz wstępnie zainstalować.
  3. Z wyników wyszukiwania wybierz odpowiednią wersję gry.
  4. Będąc na stronie danej gry, wciśnij zielony przycisk z napisem POBIERZ NA KONSOLĘ.
  5. Zaznacz konsolę, na której chcesz rozpocząć wstępną instalację i wciśnij zielony przycisk z napisem ZAINSTALUJ NA TEJ KONSOLI.
REKLAMA

Po wykonaniu wszystkich kroków preload zostanie rozpoczęty. Trzeba jednak mieć na uwadze, że aby wszystko działało, Xbox nie może pracować w trybie oszczędzania energii; musi być włączony tryb czuwania, ponieważ tylko on obsługuje funkcje zdalne.

Wstępne pobieranie działa ze wszystkimi grami z Xbox Store, które miały już swoją premierę oraz większością tytułów przed premierą. W tej drugiej sytuacji to twórcy gier decydują, od kiedy i czy w ogóle pozwolić na preload. Zwykle nadchodzące produkcje można instalować już na tydzień czy dwa przed ich oficjalnym debiutem, ale nie jest to reguła.

Jak zrobić preload gier z Xbox Game Pass? Wstępna instalacja krok po kroku

Wstępna instalacja gier zmierzających do biblioteki Xbox Game Pass jest jeszcze prostsza, ponieważ w przeciwieństwie do tytułów spoza abonamentu, można ją rozpocząć bezpośrednio na konsoli. W tym celu należy uruchomić aplikację Xbox Game Pass na Xboxie One lub Xbox Series X|S i odszukać sekcję Już wkrótce. Tam wystarczy już tylko wybrać interesującą nas grę i wcisnąć zielony przycisk z napisem ZAINSTALUJ.

Alternatywnie, preload tytułów nadciągających do Xbox Game Pass można też rozpocząć w aplikacji mobilnej Xbox, wykonując analogiczne kroki jak w opisie dla gier z Xbox Store. Rzecz jasna Xbox Game Pass również ma swoją dedykowaną aplikację mobilną (Google Play, App Store) i z jej poziomu wstępna instalacja również jest możliwa. W tym celu:

  1. Uruchom aplikację mobilną Xbox Game Pass i na ekranie głównym odszukaj sekcję Już wkrótce.
  2. Wybierz grę ze wspomnianej sekcji, którą chcesz wstępnie zainstalować.
  3. Będąc na stronie danej gry, wciśnij zielony przycisk z napisem ZAINSTALUJ WSTĘPNIE NA.
  4. Zaznacz konsolę, na której chcesz rozpocząć wstępną instalację i wciśnij zielony przycisk z napisem ZAINSTALUJ NA TEJ KONSOLI.

Do preloadu z poziomu aplikacji mobilnej Xbox Game Pass konsola również musi działać w trybie czuwania. Rzecz jasna, aby wstępnie instalować gry z tej usługi, trzeba posiadać aktywną subskrypcję. Tani Game Pass (Ultimate) można kupić z podlinkowanym poradnikiem.

Wstępna instalacja gier na Xboxie – podsumowanie

To by było na tyle w naszym poradniku tłumaczącym, jak robić preload gier na Xbox One i Xbox Series X|S. Nie da się ukryć, że wstępna instalacja to świetna funkcja, która pozwala oszczędzić czas i wielu przypadkach także nerwy.

Przeczytaj też: Jak wyłączyć crossplay na konsolach Xbox?

W całym procesie pobierania gier, których jeszcze nie posiadamy w żadnym wydaniu, nie ma nic skomplikowanego. Innymi słowy, każdy sobie poradzi.

REKLAMA

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

REKLAMA
Zobacz jak oszczędzić na abonamencie!