Jakie głośniki do telewizora kupić? Ranking 11 najlepszych kolumn aktywnych w różnych cenach

Głośniki do telewizora, kolumny aktywne

Wielu użytkowników współczesnych TV chciałoby poprawić dźwięk podczas seansu ulubionego filmu lub porywającej rozgrywki. Aktywne głośniki do telewizora są jednym z popularnych rozwiązań diametralnie wpływających na wrażenia akustyczne. Urządzenia takie stanowią ogniwo łączące prostotę obsługi soundbarów z niebagatelnym brzmieniem systemów kina domowego. Dokładnie przestudiowaliśmy oferty polskich sklepów i wybraliśmy 11 najlepszych modeli, gwarantujących jakość i niezawodność. Podzieliliśmy je na 5 grup cenowych: do 500 zł, 1000 zł, 1500 zł, 2000 zł i powyżej 2000 zł. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.

Głośniki do telewizora w postaci kolumn aktywnych — na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przed wyborem konkretnego modelu warto przemyśleć, jakim sprzętem aktualnie dysponujemy oraz jakie mamy wymagania co do nowego nabytku. Przede wszystkim odpowiedzmy sobie jednak na pytanie „czym są kolumny aktywne?” Otóż jest to zespół głośników, z których przynajmniej jeden został wyposażony we wzmacniacz. Jego rolą jest połączenie ze źródłem dźwięku, zasilenie całego systemu nagłośnienia i zarządzanie jego pracą. Tego typu urządzenia stanowią ciekawą alternatywę dla soundbarów oraz zestawów kina domowego. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązanie do naszych potrzeb:

 1. Jeżeli mamy stosunkowo niewiele miejsca, zależy nam na prostocie instalacji i obsługi urządzenia, a naturalne, pełne brzmienie jest odrobinę mniej istotne, to rozwiązaniem optymalnym będzie soundbar do telewizora. Oczywiście topowe modele oferują świetny dźwięk oraz obsługę wielu nowoczesnych technologii, ale stosunkowo niewielki rozmiar przetworników tworzy pewne ograniczenia.
 2. W przypadku, gdy mamy więcej wolnej przestrzeni, naszym priorytetem jest doskonale reprodukowany, selektywny dźwięk, ale nie chcemy wnikać w meandry konfiguracji sprzętu audio to zestaw z kolumną aktywną stanowi świetny wybór. Niestety niewiele modeli obsługuje dźwięk przestrzenny, w szczególności Dolby Atmos.
 3. Sposobem na zapewnienie sobie najlepszych możliwych wrażeń akustycznych, zarówno pod względem jakości audio, jak i dźwięku przestrzennego, jest zestaw kina domowego (czyli wzmacniacz + kolumny pasywne). Mamy wtedy kontrolę nad większością parametrów, przez co możemy dostosować brzmienie do swoich potrzeb oraz warunków lokalowych. Jak jednak nietrudno się domyślić za takie rozwiązanie przyjdzie nam zapłacić najwięcej, szczegółowa konfiguracja sprzętu również wymaga nakładu czasu i odpowiedniej wiedzy.

Kiedy już zdecydujemy się na wybór głośników z wbudowanym wzmacniaczem, powinniśmy zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na:

 • Liczbę kanałów i przetworników
 • Moc zestawu
 • Pasmo przenoszenia
 • Obecne wejścia/wyjścia
 • Stosunek sygnału do szumu (SNR — sound to noise ratio)

Najłatwiejszą do interpretacji cechą zestawu jest liczba kanałów. Najczęściej spotkamy konfiguracje 2.0, czyli klasyczne stereo. Niektóre modele mogą pochwalić się układem 2.1 dzięki rozbudowaniu o osobny subwoofer (może być dołączony do kompletu lub kupiony dodatkowo). Jak wcześniej wspomnieliśmy, kolumny 5.1 są dość rzadkie i nie wszystkimi warto się interesować — w naszym zestawieniu umieściliśmy tylko jedną propozycję, za to z obsługą DTS i Dolby Digital.

Nieco inaczej wygląda kwestia ilości przetworników zainstalowanych w kolumnie. Na rynku dostępne są najczęściej konstrukcje z dwoma lub trzema emiterami dźwięku, nie brakuje jednak modeli z jeszcze bogatszym wyposażeniem. Jest to pośrednio powiązane z „drożnością” zespołu głośników, czyli tym, na ile zakresów dzielony jest sygnał audio. W przypadku urządzeń dwudrożnych dźwięk o odpowiedniej częstotliwości jest kierowany przez zwrotnicę najczęściej do tweetera i przetwornika średnioniskotonowego. Konstrukcja trójdrożna rozdysponowuje informacje osobno do emiterów: wysokotonowego, średniotonowego i niskotonowego, co w efekcie może przełożyć się na lepsze brzmienie. UWAGA: liczba głośników w kolumnie nie zawsze pokrywa się z liczbą „dróg”. Nieraz zdarza się, że dwa przetworniki odpowiadają za ten sam przedział częstotliwości.

Teoretycznie im wyższą mocą cechuje się dany zestaw audio, tym głośniej może on zagrać. Wśród stosowanych metod pomiaru nie brakuje jednak tych podporządkowanych wyłącznie celom marketingowym. Na ratunek przychodzi nam wtedy najpopularniejszy standaryzowany sposób określania mocy, czyli RMS. W uproszczeniu wskazuje on, z jakimi parametrami może pracować dana kolumna przez długi czas bez ryzyka jej uszkodzenia. Zauważalnie wyższą wartość przyjmuje moc maksymalna — dotyczy ona jednak krótkiego działania, po którym może dojść do nieodwracalnego zniszczenia sprzętu. Lepszym wskaźnikiem natężenia dźwięku byłaby efektywność głośnika, niestety jest ona bardzo rzadko wskazywana przez producentów w specyfikacjach kolumn aktywnych.

Pasmo przenoszenia określa jaki zakres dźwięku dany zestaw może reprodukować. Zakładając, że przeciętny człowiek słyszy tony o częstotliwości od 16 Hz do 20 000 Hz, to taką właśnie wartość przyjmujemy za optymalną. Kolumny, których frequency range nie zawiera wartości najniższych, mogą mieć zauważalny deficyt basów. Z drugiej strony silne skupienie się na potężnych subwooferach może prowadzić do nieczytelnego, dudniącego dźwięku. Na szczęście większość urządzeń umożliwia regulację intensywności skrajnych częstotliwości, dzięki czemu wiele mankamentów można zniwelować. Pasmo przenoszenia powyżej 20 kHz jest charakterystyczne dla monitorów studyjnych, które mają generować fale akustyczne z wszelkimi niuansami.

Pod względem dostępnych portów kolumny aktywne mają najmniej do zaoferowania względem konkurencyjnych rozwiązań. Niewątpliwym mankamentem jest rzadko występujące wejście HDMI. Z drugiej strony stereofoniczny charakter większości zestawów sprawia, że często spotykane gniazda S/PDIF, optyczne lub koaksjalne, z powodzeniem wystarczą do zapewnienia maksymalnej jakości audio. Co prawda sterowanie urządzeniem z poziomu telewizora nie wchodzi w grę, ale do naszego tekstu wybraliśmy tylko modele z pilotem (z jednym wyjątkiem). Dzięki temu nie musimy co chwilę podchodzić do sprzętu, by zmienić ustawienia dźwięku. Poradnik dotyczący wyboru odpowiedniego portu oraz opisujący sam proces podłączania głośników do telewizora umieściliśmy pod koniec tekstu.

SNR (stosunek sygnału do szumu) określa, jaka jest różnica głośności między pożądanym dźwiękiem a niechcianymi zakłóceniami głośnika. Wartość ta wyrażana jest w decybelach (dB) i bez wątpienia im jest wyższa, tym lepiej. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza podczas pracy kolumn z głośnością zbliżoną do maksymalnej — przy bardziej stonowanym użytkowaniu SNR w mniejszym stopniu przekłada się na wrażenia akustyczne. Stosunek sygnału do szumu nie jest jedyną właściwością sprzętu, która ma wpływ na ewentualne zakłócenia. Mogą one być również związane z zastosowanym okablowaniem. Z tego powodu warto dokupić wysokiej jakości przewód zasilający oraz kabel głośnikowy, które będą mniej podatne na różnego rodzaju interferencję. Pozostałe istotne parametry oraz technologie omówiliśmy przy konkretnych urządzeniach.

Aktywne głośniki do telewizora do 500 zł — najlepsze modele

Decydując się na zakup głośników do telewizora za cenę nie większą niż 500 zł, nie uda się uzyskać kinowych wrażeń podczas seansu. Nie zmienia to faktu, że proponowane przez nas urządzenia i tak deklasują przetworniki wbudowane w większości współczesnych, ultrapłaskich TV. Kolumny aktywne możemy także z powodzeniem wykorzystać do nagłośnienia mniejszych ekranów jak monitory do Xbox Series X|S czy analogiczne wyświetlacze do PS5. Przedstawione poniżej zestawy są proste w instalacji, a dzięki dołączonym pilotom do ich codziennej obsługi nie trzeba nawet wstawać z wygodnej kanapy.

1. Creative SBS E2900

Creative SBS E2900
Creative SBS E2900
 • Układ kanałów: 2.1
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 60 W / 120 W
 • Pasmo przenoszenia: 50 Hz – 20 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: PCM (2 kanały)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: MP3
 • Złącza: 1 x liniowe wejście audio (minijack), USB, czytnik kart
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (5.0), odtwarzanie z pamięci masowej, tuner FM, pilot
 • Wymiary:
  • Subwoofer: 17 cm x 33,5 cm x 31,3 cm
  • Głośniki satelitarne: 10,5 cm x 10 cm x 17 cm
 • Cena: ~ 350 – 400 zł

Creative SBS E2900 to godne polecenia, stosunkowo tanie głośniki do TV dla zwolenników bardziej nowoczesnego designu. Główną częścią zestawu jest 30-watowy subwoofer z przetwornikiem wielkości 5,25″. Towarzyszące mu głośniki satelitarne dysponują mocą na poziomie 15 W RMS każdy. Stosunek sygnału do szumu określono na 75 dB, co może nieco przeszkadzać przy bardzo głośnym odsłuchu. Do połączenia się z urządzeniem możemy wykorzystać analogowe wejście minijack lub Bluetooth.

Dodatkowo w obudowie z płyty MDF znajdziemy gniazda dla pamięci masowych: USB i czytnik kart pamięci. Podłączany nośnik musi być sformatowany w systemie plików FAT lub FAT32, a jego pojemność nie może przekraczać 32 GB. Na plus zasługuje dołączony do zestawu pilot, który umożliwia sterowanie parametrami zestawu, w tym regulację tonów wysokich i niskich. Do zalet zaliczamy także wbudowany tuner FM.

Na plus

 • Układ kanałów 2.1
 • Wbudowany tuner FM
 • Czytnik USB i kart pamięci
 • Bluetooth w wersji 5.0
 • Konstrukcja z płyty MDF

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Mało opcji podłączenia głośników
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu
 • Trochę mało mocy do dużego salonu

Kup Creative SBS E2900

2. Edifier R1280DB

Edifier R1280DB
Edifier R1280DB
 • Układ kanałów: 2.0
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 42 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 55 Hz – 20 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: PCM (2 kanały)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 2 x liniowe wejście audio (RCA), 1 x wejście optyczne, 1 x wejście koaksjalne
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth, pilot
 • Wymiary: 22,2 cm x 21,2 cm x 12,2 cm
 • Cena: ~ 400 – 450 zł

Edifier R1280DB to dość podstawowy model, który może jednak z powodzeniem służyć jako głośniki do telewizora. Mimo swoich kompaktowych rozmiarów te stereofoniczne kolumny dysponują zauważalnie większą mocą niż przetworniki fabrycznie instalowane w większości współczesnych telewizorów. Za niskie tony odpowiada 4-calowy głośnik wspomagany systemem bass-reflex, dźwięki wysokie wydobywają się z 13 mm tweetera. Stosunek sygnału do szumów wynosi 85 dB. Na duży plus zasługuje wyjątkowy w tej półce cenowej zestaw portów. Oprócz dwóch par wejść RCA znajdziemy tu również gniazda dla kabli optycznych i koaksjalnych. Korzystając z S/PDIF możemy odtwarzać dźwięk stereo o częstotliwości próbkowania sięgającej 48 kHz.

Na bocznej ścianie jednostki aktywnej znajdują się pokrętła umożliwiające regulację wysokich i niskich tonów. Do zestawu dołączone są przewody RCA-RCA, RCA-minijack, optyczny oraz głośnikowy do połączenia między kolumnami. Miłym dodatkiem jest także pilot, dzięki któremu możemy zmieniać źródło sygnału, a także głośność całego zestawu.

Na plus

 • Wejścia S/PDIF
 • Regulacja tonów wysokich i niskich
 • Konstrukcja z płyty MDF

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu
 • Trochę mało mocy do dużego salonu

Kup Edifier R1280DB

Aktywne głośniki do telewizora do 1000 zł — najlepsze modele

Kolumny aktywne w cenie do 1000 zł to bardzo zróżnicowana grupa produktów. Możemy zdecydować się na oferujący stosunkowo niedużą moc model, którego parametry pozwalają mu jednocześnie służyć jako przyzwoity monitor studyjny. Inną opcją jest dobrze brzmiący zestaw nawiązujący do oldschoolowych systemów stereo, dysponujący mocą wystarczającą do przesuwania niewielkich przedmiotów na półkach. Co więcej — niektóre komplety w tym przedziale budżetowym wyposażono w wyjście dla aktywnego subwoofera, potęgującego wrażenia z seansu lub rozgrywki.

1. Edifier R2750DB

Edifier R2750DB
Edifier R2750DB
 • Układ kanałów: 2.0
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 136 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 45 Hz – 20 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: PCM (2 kanały)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 2 x liniowe wejście audio (RCA), 1 x wejście optyczne, 1 x wejście koaksjalne
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (4.1), pilot
 • Wymiary: 21,8 cm x 39,3 cm x 29,8 cm
 • Cena: ~ 900 – 1000 zł

Model Edifier R2750DB został stworzony z myślą o studiach nagrań, ale doskonale sprawdzi się także jako głośniki do TV. Każda z trójdrożnych kolumn może pochwalić się mocą 68 W RMS, z czego 40 W przypada na subwoofer, a po 14 W na przetwornik tonów średnich i tweeter. Omawiany sprzęt wyposażony został w szereg wejść: dwie pary AUX z końcówką RCA, optical in oraz gniazdo dla kabla koaksjalnego. Co ciekawe z tyłu głośnika aktywnego znajdziemy także wyjście dla subwoofera z niezależnym zasilaniem. Przy połączeniu przez porty S/PDIF, możemy liczyć na wysokiej jakości dźwięk Hi-Res Audio sięgający nawet 192 kHz (jest to wartość dla kabla koaksjalnego, technologia optyczna zapewnia do 96 kHz).

Zmierzony przez producenta stosunek sygnału do szumu wynosi 85 dB. O doskonałe brzmienie dba specjalny procesor DSP, umożliwiający zmianę parametrów pasma bez generowania zniekształceń. Jeśli chodzi o wady omawianego zestawu, to nie da się nie zauważyć ograniczonej funkcjonalności dołączonego pilota — żeby zmienić charakterystykę dźwięku, musimy pofatygować się do głośników. O ile w tańszych urządzeniach jest to akceptowalne, to za cenę niemal 1000 zł co najmniej dziwi.

Na plus

 • Obsługa dźwięku Hi-Res Audio
 • Wejścia S/PDIF
 • Regulacja tonów wysokich i niskich
 • Procesor DSP
 • Wyjście na aktywny subwoofer
 • Konstrukcja z płyty MDF

Na minus

 • Nieco przestarzały moduł Bluetooth (4.1)
 • Niewiele funkcji pilota
 • Trochę mało mocy do dużego salonu

Kup Edifier R2750DB

1.1 Subwoofer Edifier T5

Edifier T5
Edifier T5
 • Moc głośnika [RMS / Max]: 70 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 38 Hz – 200 Hz 
 • Złącza: 1 x liniowe wejście audio (RCA), 1 x liniowe wyjście audio (RCA)
 • Dodatkowe funkcje: automatyczne przejście w tryb uśpienia
 • Wymiary: 27,8 cm x 30 cm x 33,6 cm
 • Cena: ~ 550 zł

Edifier T5 to aktywny subwoofer, który został stworzony jako uzupełnienie systemów nagłośnienia chińskiego producenta. 8-calowy przetwornik niskotonowy we współpracy z umieszczonym na bocznej ścianie portem bass-reflex generuje dźwięki w zakresie od 38 do 200 Herców. Przy stosunku sygnału do szumu na poziomie 85 dB i mocy 70 W RMS uzupełnia to pasmo o wyraźnie odczuwalny „dół”, który może wprawić w wibracje luźniejsze elementy otoczenia.

Skrzynia z płyty MDF korzystnie wpływa na brzmienie i doskonale wpasowuje się w design opisanego powyżej modelu R2750DB. Co ważne — z tyłu subwoofera znajdują się pokrętła do sterowania głośnością urządzenia oraz obsługiwanym zakresem częstotliwości. Jednocześnie omawiany głośnik niskotonowy reaguje na regulację brzmienia z poziomu źródła sygnału.

Kup Edifier T5

2. Pioneer DJ DB-40BT

Pioneer DJ DB-40BT
Pioneer DJ DB-40BT
 • Układ kanałów: 2.0
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 42 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 70 Hz – 30 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: PCM (2 kanały)
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 1 x liniowe wejście audio (RCA), 1 x liniowe wejście audio (minijack), 1 x wyjście słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (4.2)
 • Wymiary:
  • Lewy głośnik: 14,6 cm x 22,7 cm x 22,3 cm
  • Prawy głośnik: 14,6 cm x 22,7 cm x 21 cm
 • Cena: ~ 950 zł

Kolejnym zestawem dedykowanym osobom pracującym z muzyką jest Pioneer DJ DB-40BT. Ta para dwudrożnych kolumn od uznanego na rynku producenta może również z powodzeniem posłużyć do nagłośnienia naszego domowego centrum rozrywki. Opisywane głośniki stosunkowo niewielką moc (wynoszą po 21 W RMS na stronę) nadrabiają zaskakująco dobrym i precyzyjnym brzmieniem. Dodatkowym atutem jest wyjątkowa technologia DECO, która zapewnia optymalny odsłuch nie tylko na wprost od przetworników. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że jedyną możliwością zmiany charakterystyki audio z poziomu samego urządzenia jest przełącznik między trybem DJ-skim a studyjnym.

Ilość i rodzaj obecnych na pokładzie gniazd do wprowadzenia sygnału jest skromna. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma wejściami AUX — jednym na minijack, a drugim na parę wtyków cinch (RCA). Ciekawostką jest za to wyjście słuchawkowe zlokalizowane na przedzie kolumny aktywnej. Ze względu na brak możliwości zmiany ustawień dźwięku nieobecność pilota w zasadzie nie przeszkadza.

Na plus

 • Szeroka strefa optymalnego odsłuchu
 • Szerokie pasmo przenoszenia
 • Wyjątkowa konstrukcja poprawiająca brzmienie
 • Obsługa kodeka Bluetooth aptX

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Nieco przestarzały moduł Bluetooth (4.2)
 • Zasadniczo brak możliwości zmiany charakterystyki dźwięku z poziomu urządzenia
 • Mało opcji podłączenia głośników
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu
 • Trochę mało mocy do dużego salonu

Kup Pioneer DJ DB-40BT

Aktywne głośniki do telewizora do 1500 zł — najlepsze modele

Za mniej niż 1500 zł możemy kupić naprawdę robiący wrażenie zestaw z kolumną aktywną. Każdy z wymienionych poniżej modeli byłby doskonałym uzupełnieniem opisywanych w naszych tekstach najlepszych telewizorów do PS5 lub tego samego formatu wyświetlaczy do konsol Xbox Series X|S. Wśród propozycji w tej grupie cenowej znalazły się głośniki 5.1 do TV, które od swojej tańszej konkurencji wyróżniają się obsługą systemów Dolby Digital i DTS. Drugą opcją jest doskonale brzmiący komplet, który mimo niewielkiej mocy bije na głowę niedrogie konstrukcje od anonimowych producentów.

1. Logitech Z906

Logitech Z906
Logitech Z906
 • Układ kanałów: 5.1
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 500 W / 1000 W
 • Pasmo przenoszenia: 35 Hz – 20 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: Dolby Digital, DTS, PCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 6-kanałowe wejście bezpośrednie do karty dźwiękowej (3 x minijack), 1 x liniowe wejście audio (RCA), 2 x wejście optyczne, 1 x wejście koaksjalne, 1 x wyjście słuchawkowe
 • Dodatkowe funkcje: konsola sterowania, pilot
 • Wymiary:
  • Głośniki satelitarne: 16,5 cm x 9,9 cm x 9,3 cm
  • Głośnik centralny: 10 cm x 16,6 cm x 9,4 cm
  • Subwoofer: 29,2 cm x 28 cm x 35 cm
  • Konsola sterowania: 29,3 cm x 28,1 cm
 • Cena: ~ 1200 zł

Logitech Z906 to jedyne głośniki 5.1 do TV w naszym przeglądzie. By kupno takiego zestawu miało sens, powinien on obsługiwać najpopularniejsze systemy dźwięku przestrzennego — Dolby Digital, DTS oraz PCM. Szwajcarski gigant idzie o krok dalej, śrubując parametry urządzenia do takiego stopnia, że uzyskało ono certyfikat THX. Ma on świadczyć o gotowości do zapewnienia użytkownikowi iście kinowych wrażeń podczas seansu lub rozgrywki. W 500-watowym komplecie 165 W przypada na subwoofer, a każdy z głośników satelitarnych może pochwalić się mocą 67 W.

Stosunek sygnału do szumu na poziomie powyżej 95 dB sprawia, że zakłócenia własne zestawu nie będą nam przeszkadzać nawet przy bardzo dużej głośności. Kontrolę nad sprzętem możemy sprawować przy użyciu konsoli sterowania lub pilota. Jednocześnie do Z906 możemy podłączyć do 6 źródeł dźwięku, co jest godnym podziwu wynikiem. Na plus zaliczamy też możliwość przekształcenia dźwięku stereo na konfigurację 2.1, 4.1 lub 3D.

Na plus

 • Spory zapas mocy
 • Wejścia S/PDIF
 • Obsługa dźwięku przestrzennego z Dolby Digital i DTS włącznie
 • Stonowany, ale nowoczesny wygląd

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu
 • Brak komunikacji bezprzewodowej

Kup Logitech Z906

2. Magnat Monitor Active 2000

Magnat Monitor Active 2000
Magnat Monitor Active 2000
 • Układ kanałów: 2.0
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 70 W / 140 W
 • Pasmo przenoszenia: 38 Hz – 40 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: PCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 1 x liniowe wejście audio z opcjonalnym przedwzmacniaczem (RCA), 1 x liniowe wejście audio (minijack), 1 x wejście optyczne
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (4.1), pilot  
 • Wymiary: 17,5 cm x 29 cm x 20,5 cm
 • Cena: ~ 1300 – 1500 zł

Para kolumn Magnat Monitor Active 2000 to dobry wybór dla wszystkich zwolenników doskonałego dźwięku. Z powodzeniem spiszą się one nie tylko jako głośniki do telewizora, ale dzięki wejściu PHONO pozwolą też cieszyć się treściami z urządzeń wymagających dodatkowego wzmacniacza, takich jak np. gramofon. Zestaw obdarzony mocą wynoszącą 35 W RMS na stronę, wyróżnia się wyjątkowo dobrym, pełnym brzmieniem. Cieszy to zwłaszcza ze względu na zgodność ze standardem Hi-Res Audio do 192 kHz przy 24-bitowym próbkowaniu.

Bardzo szerokie pasmo przenoszenia w zakresie 38 – 40 000 Hz sprawia, że Magnat Monitor Active 2000 możemy także wykorzystać jako monitory studyjne. Regulacja tonów wysokich i niskich odbywa się przy pomocy pokręteł z tyłu kolumny aktywnej lub dołączonego do zestawu pilota.

Na plus

 • Obsługa dźwięku Hi-Res Audio
 • Szerokie pasmo przenoszenia
 • Wejście optyczne
 • Wejście PHONO
 • Regulacja tonów wysokich i niskich
 • Konstrukcja z płyty MDF
 • Funkcjonalny pilot

Na minus

 • Nieco przestarzały moduł Bluetooth (4.1)
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu
 • Trochę mało mocy do dużego salonu

Kup Magnat Monitor Active 2000

Aktywne głośniki do telewizora do 2000 zł — najlepsze modele

Jeśli jesteśmy gotowi wydać do 2000 zł na głośniki do TV, to mamy pełne prawo oczekiwać zestawu o przyzwoitej mocy przy zachowaniu bardzo dobrego, klarownego brzmienia. Wybraliśmy dwie zupełnie odmienne od siebie propozycje. Pierwszą z nich są modne w ostatnich latach, wolnostojące kolumny. Nadadzą się znakomicie w pomieszczeniach, gdzie w okolicy telewizora jest sporo wolnej przestrzeni, którą chcielibyśmy nimi ozdobić. Drugą opcją są półkowe głośniki nawiązujące do systemów Hi-Fi, oferujące znakomite właściwości akustyczne. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, by dokupić do nich dedykowane stojaki.

1. Krüger&Matz Journey 2.0 (KM0511)

Krüger&Matz Journey 2.0
Krüger&Matz Journey 2.0 (KM0511)
 • Układ kanałów: 2.0
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 120 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 50 Hz – 20 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: PCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: MP3, WAV, FLAC, APE, WMA
 • Złącza: 1 x liniowe wejście audio (RCA), 1 x wejście optyczne, 1 x wejście koaksjalne, USB, gniazdo anteny DAB/FM
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (4.1), tuner FM, tuner DAB+, odtwarzanie z pamięci masowej, pilot  
 • Wymiary: 15 cm x 31,5 cm x 104,5 cm
 • Cena: ~ 1600 zł

Krüger&Matz Journey 2.0 (KM0511) to aktywne, wolnostojące kolumny do telewizora. Głośniki dysponują mocą po 60 W na stronę przy skuteczności 89 dB. Każdy z nich zawiera w sobie dwa 4-calowe przetworniki średniotonowe oraz jednocalowy tweeter. Oprócz tego kolumna aktywna wyposażona została w skierowany do boku subwoofer o średnicy 8″. Producent zadbał o szereg przydatnych funkcji, wśród których na uwagę zasługuje obsługa radia w systemie FM oraz DAB+. Obecny na pokładzie port USB umożliwia odtwarzanie plików multimedialnych, w tym w bezstratnych formatach WAV, FLAC i APE. Na tylnym panelu urządzenia znajdziemy również wejścia AUX (RCA), optyczne oraz koaksjalne.

Wśród wad omawianego sprzętu trzeba zwrócić uwagę na stosunkowo niski współczynnik sygnału do szumu, wynoszący 70 dB. Może to być słyszalne przy odsłuchu z bardzo dużą głośnością. Na osłodę kolumny Journey 2.0 wyposażono w procesor DSP, który umożliwia zmianę charakterystyki dźwięku bez negatywnego wpływu na jego jakość. W przypadku dużych głośników wolnostojących ważny jest również wygląd. W tym aspekcie Krüger&Matz wywiązało się znakomicie — połączenie ciemnego drewnianego forniru z frontami w kolorze czarnego fortepianu robi wrażenie. Co ważne: pod taką samą nazwą handlową można trafić na kolumny pasywne, omawiany przez nas sprzęt to model KM0511.

Na plus

 • Wejścia S/PDIF
 • Regulacja tonów wysokich i niskich
 • Procesor DSP
 • Obsługa bezstratnych formatów plików multimedialnych
 • Tuner DAB+
 • Tuner FM
 • Funkcjonalny pilot
 • Konstrukcja z płyty MDF

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Stosunkowo niski współczynnik sygnału do szumu
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu

Kup Krüger&Matz Journey 2.0 (KM0511)

2. Edifier S2000MKIII

Edifier S2000MKIII
Edifier S2000MKIII
 • Układ kanałów: 2.0
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 130 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 45 Hz – 40 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: PCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 2 x liniowe wejście audio (RCA), 1 x wejście optyczne, 1 x wejście koaksjalne
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (5.0), pilot  
 • Wymiary: 19,8 cm x 27,6 cm x 34,2 cm
 • Cena: ~ 1600 – 1700 zł

Jeśli interesują nas kompaktowe kolumny aktywne, które mimo rozmiarów brzmią naprawdę dobrze, to zestaw Edifier S2000MKIII będzie doskonałym wyborem. W tym modelu możemy liczyć na stosunkowo niezły zapas mocy, szerokie pasmo przenoszenia, wysokiej jakości materiały oraz obsługę standardu Hi-Res Audio. Wysoki współczynnik sygnału do szumu sięgający 90 dB sprawia, że będziemy mogli cieszyć się dźwiękiem bez zakłóceń nawet przy dużej głośności.

Na plus zasługują także dostępne gniazda do wprowadzenia informacji, na które składają się dwa wejścia AUX (stereo RCA), jak również sloty dla kabla optycznego i koaksjalnego. Całość działa pod kontrolą dwóch procesorów DSP. Odpowiadają one za możliwość zmiany charakterystyki dźwięku bez negatywnego wpływu na jego jakość. W zestawie znajduje się także w pełni funkcjonalny pilot.

Na plus

 • Obsługa dźwięku Hi-Res Audio
 • Szerokie pasmo przenoszenia
 • Wejścia S/PDIF
 • Regulacja tonów wysokich i niskich
 • Dwa procesory DSP
 • Bluetooth w wersji 5.0
 • Obsługa kodeka Bluetooth aptX
 • Konstrukcja z płyty MDF
 • Funkcjonalny pilot

Na minus

 • Brak możliwości rozbudowania zestawu

Kup Edifier S2000MKIII

2.1 Stojaki Edifier SS02c

Edifier SS02c
Edifier SS02c
 • Wymiary:
  • Trzon: 29 cm x 35 cm x 64,8 cm
  • Baza: 35 cm x 29 cm x 2,4 cm
  • Głowica: 25,3 cm x 19,3 cm x 2,4 cm
 • Cena: ~ 600 – 700 zł

Standy głośnikowe Edifier SS02c pozwalają umieścić kolumny chińskiego producenta na optymalnej wysokości. Wykonane z MDF stojaki wpasowują się doskonale w design systemu nagłośnienia, tworząc z nim estetyczną i funkcjonalną całość. Szeroka podstawa oraz waga przekraczająca 17 kg zapewniają stabilność konstrukcji. Przymocowane od spodu gumowe stópki niwelują drgania podczas pracy głośników, by nie emitować przydźwięków. Kupno statywów nie jest oczywiście konieczne, ale z pewnością warte rozważenia do salonu z dużą ilością wolnej przestrzeni w okolicy telewizora.

Kup Edifier SS02c

Aktywne głośniki do telewizora powyżej 2000 zł — najlepsze modele

W świecie sprzętów audio ceny mogą osiągnąć niebotyczne wartości, rosnąc wraz ze stopniem złożoności zestawu. Wybraliśmy 3 urządzenia, które swoimi niebagatelnymi możliwościami i doskonałym brzmieniem mogą przyćmić systemy audio telewizorów nawet z wyższej półki. Jednocześnie ich cena jest akceptowalna dla osób bez audiofilskich zapędów. Dzięki tym sprzętom cyfrowa rozrywka zyskuje zupełnie nowy, pełniejszy wymiar.

1. Klipsch R-51PM

Klipsch R-51PM
Klipsch R-51PM
 • Układ kanałów: 2.0
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 120 W / 140 W
 • Pasmo przenoszenia: 68 Hz – 21 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: PCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 1 x liniowe wejście audio z opcjonalnym przedwzmacniaczem (RCA), 1 x liniowe wejście audio (minijack), 1 x wejście optyczne, 1 x USB-B, 1 x Service USB
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (4.0), pilot  
 • Wymiary: 33,8 cm x 17,8 cm x 23,2 cm
 • Cena: ~ 2050 zł

Klipsch R-51PM to półkowe głośniki do TV od cenionego producenta sprzętu audio. Mogące pochwalić się mocą 60 W na stronę kolumny pracują ze skutecznością rzędu 107 dB przy paśmie przenoszenia 68 – 21 000 Herców. Urządzenie skrywa w sobie kilka autorskich technologii wpływających bezpośrednio na niepowtarzalne brzmienie. Mowa tu o rozwiązaniu TRACTRIX przy przetworniku średnioniskotonowym oraz wyjątkowym zawieszeniu tweetera, które zapewniają bardzo dobre odwzorowanie dźwięku. Oprócz tego omawiany zestaw wykorzystuje Dynamic Bass EQ do automatycznego optymalizowania niskich tonów. Co ważne: w oficjalnej instrukcji obsługi (strona 16) Klipsch sugeruje ustawienie maksymalnej głośności źródła sygnału, dzięki czemu w pełni wykorzystamy potencjał Systemu Dynamicznego Basu.

Dla osób, które nie wyobrażają sobie dźwięku bez potężnego, głębokiego dołu, producent przygotował wyjście dla aktywnego subwoofera. Poza nim na tylnym panelu kolumny aktywnej znalazło się miejsce dla szeregu wejść sygnału. Podłączając źródło dźwięku, możemy skorzystać z wejścia liniowego (wtyczki RCA) wyposażonego w opcjonalny przedwzmacniacz, gniazda AUX IN na minijack, cyfrowego optical in lub dość nietypowego w takich urządzeniach slotu USB-B. Ten ostatni służy do podłączenia cyfrowego audio z PC-ta.

Na plus

 • Wejście optyczne
 • Wejście USB-B dla PC
 • Wyjście dla aktywnego subwoofera
 • System Dynamicznego Basu
 • Konstrukcja z płyty MDF

Na minus

 • Brak dźwięku Hi-Res
 • Nieco przestarzały moduł Bluetooth (4.0)
 • Zasadniczo brak możliwości zmiany charakterystyki dźwięku z poziomu urządzenia
 • Odrobinę brakuje dolnej części pasma

Kup Klipsch R-51PM

2. Magnat Transpuls 800A

Magnat Transpuls 800A
Magnat Transpuls 800A
 • Układ kanałów: 2.0
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 120 W / 240 W
 • Pasmo przenoszenia: 34 Hz – 32 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: PCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 1 x liniowe wejście audio z opcjonalnym przedwzmacniaczem (RCA), 1 x liniowe wejście audio (minijack), 1 x wejście optyczne, 1 x HDMI ARC
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (5.0), pilot  
 • Wymiary: 24 cm x 38,5 cm x 21,5 cm
 • Cena: ~ 2700 zł

Dwudrożne kolumny aktywne Magnat Transpuls 800A zostały stworzone z myślą o połączeniu z telewizorem. Jako jedyne w naszym zestawieniu mogą poszczycić się obecnością gniazda HDMI ze wsparciem technologii ARC i CEC. Dzięki temu możemy sterować głośnikami bezpośrednio z poziomu naszego TV.

Sam system audio może pochwalić się niezłą mocą rzędu 120 W RMS oraz szerokim pasmem przenoszenia od 34 do 32 000 Herców. Za przekazanie fali akustycznej odpowiada 6,5″ przetwornik średnioniskotonowy oraz 1-calowy tweeter, wspomagany podwójnym portem bass-reflex. Bez wątpienia cieszy też wsparcie dźwięku Hi-Res oraz obsługa kodeka Bluetooth aptX. Miłym dodatkiem jest także wyjście przygotowane dla aktywnego subwoofera.

Na plus

 • HDMI z ARC i CEC
 • Obsługa dźwięku Hi-Res Audio
 • Szerokie pasmo przenoszenia
 • Wejście optyczne
 • Wejście PHONO
 • Bluetooth w wersji 5.0
 • Obsługa kodeka Bluetooth aptX
 • Wyjście dla aktywnego subwoofera
 • Konstrukcja z płyty MDF

Na minus

 • Zasadniczo brak możliwości zmiany charakterystyki dźwięku z poziomu urządzenia

Kup Magnat Transpuls 800A

3. Airpulse A200

Airpulse A200
Airpulse A200
 • Układ kanałów: 2.0
 • Moc zestawu [RMS / Max]: 130 W / brak danych
 • Pasmo przenoszenia: 46 Hz – 20 kHz 
 • Obsługiwane systemy dźwięku: PCM
 • Obsługiwane formaty plików multimedialnych: nie dotyczy
 • Złącza: 1 x wejście zbalansowane (2 x XLR 3-pin), 1 x liniowe wejście audio (RCA), 1 x wejście optyczne, 1 x wejście koaksjalne
 • Dodatkowe funkcje: Bluetooth (5.0), pilot
 • Wymiary: 23 cm x 35,5 cm x 29,5 cm
 • Cena: ~ 3300 – 3800 zł

Stworzony przez firmę Edifier model Airpulse A200 pochodzi z segmentu premium chińskiego producenta. Wysoka jakość zastosowanych materiałów oraz dbałość o każdy aspekt konstrukcji są tu widoczne na każdym kroku. Wnętrze zbudowanej z 2,5-centymetrowej płyty MDF obudowy dodatkowo wygłuszono gąbką akustyczną. W kolumnach umieszczono po dwa przetworniki:

 • wstęgowy tweeter
 • 5,5-calowy głośnik średnioniskotonowy

Wyjątkowa budowa pierwszego z nich gwarantuje szerokie pasmo przenoszenia przy zachowaniu bogactwa detali dźwięku. Większy przetwornik buduje szeroką scenę muzyczną o wysokiej dynamice bez zniekształceń. Zawdzięcza to nietypowej konstrukcji cewki oraz sztywnej ramie ze stopu magnezu. Zestaw ma łączną moc 130 watów przy wysokim SNR (stosunek sygnału do szumu) na poziomie 90 dB. Urządzenie obsługuje także dźwięk Hi-Res przy podłączeniu przez wejście optyczne lub koaksjalne. Oprócz nich tylny panel głośnika aktywnego oferuje slot AUX (RCA) oraz dwa gniazda XLR (3-pin) do wprowadzenia zbalansowanego sygnału. Zastosowany moduł Bluetooth zapewnia wsparcie kodeka aptX, który odpowiada za zmniejszone opóźnienie i wyższą jakość audio. Niestety na minus zasługuje pilot bez możliwości regulacji charakteru dźwięku.

Na plus

 • Obsługa dźwięku Hi-Res Audio
 • Szerokie pasmo przenoszenia
 • Wejścia S/PDIF
 • Procesor DSP
 • Bluetooth w wersji 5.0
 • Obsługa kodeka Bluetooth aptX
 • Konstrukcja z płyty MDF

Na minus

 • Mało funkcjonalny pilot
 • Brak możliwości rozbudowania zestawu

Kup Airpulse A200

Jak podłączyć głośniki do telewizora?

Kiedy już wyposażyliśmy się w zestaw kolumn aktywnych, trzeba w jakiś sposób połączyć je z TV. Możliwe konfiguracje są bez wątpienia mniej skomplikowane niż w przypadku parowania soundbara z telewizorem. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody komunikacji między głośnikami a telewizorem. Posortowaliśmy je według jakości uzyskanego dźwięku i prostoty podłączenia, od najbardziej do najmniej korzystnego.

1. HDMI

Reprezentacja kolumn aktywnych ze złączami HDMI niestety jest wyjątkowo skromna. Niemniej jednak podłączenie takiego zestawu głośników do telewizora będzie bajecznie proste i zapewni najwyższą jakość dźwięku. Wystarczy kablem HDMI wyprowadzić sygnał z gniazda HDMI OUT/HDMI ARC w wyświetlaczu, a drugi koniec przewodu umieścić w wejściu HDMI IN/HDMI ARC kolumny aktywnej. Jeżeli nasze urządzenia obsługują HDMI CEC, będziemy mogli sterować systemem audio z poziomu TV. Pozostaje nam już tylko połączyć głośniki ze sobą według zaleceń producenta, zapewnić zasilanie i gotowe.

Kup przewód Hama HDMI Ultra High Speed 3m

2. S/PDIF

Bardzo popularnym i godnym polecenia rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z portów S/PDIF, czyli wyjścia optycznego lub koaksjalnego. Różnice między nimi prezentują się następująco:

 • Przewód optyczny pozwala na niezakłóconą komunikację na większą odległość. Do tego jest cieńszy i bardziej giętki, dzięki czemu łatwiej schować go w listwach lub maskownicach. Niezbędna do przesłania sygnału konwersja najczęściej ogranicza jakość audio do 96 kHz / 24-bit, co i tak jest wynikiem nieporównanie lepszym niż przy połączeniach przez AUX czy Bluetooth.
 • Kabel koaksjalny zapewnia bardzo wysoką przepustowość, co pozwala uzyskać dźwięk do 192 kHz / 24-bit. Niestety jest bardziej podatny na zakłócenia ze strony urządzeń elektrycznych, a jakość sygnału jest odwrotnie proporcjonalna do długości interkonektora. Do tego sam przewód jest dość sztywny, przez co trudniej nim manewrować.
Kable coaxial i toslink
Kabel koaksjalny RCA (po lewej) i optyczny TOSLINK (po prawej)

Niezależnie od wybranego sposobu połączenia, sam proces jest wyjątkowo nieskomplikowany. Odnajdujemy odpowiednie wyjście w telewizorze, podłączamy do niego przewód (RCA przy kablu koaksjalnym, TOSLINK przy optycznym) i prowadzimy go do adekwatnego wejścia w kolumnie aktywnej. W kolejnym kroku musimy zadbać o połączenie między głośnikami oraz zasilanie. Należy zwrócić uwagę, by przy uruchomieniu sprzętu audio ustawić tryb na S/PDIF, koaksjalny lub optyczny (w zależności od modelu). Co ważne: zdarza się, że wejścia TOSLINK zabezpieczone są ochronnym „kapturkiem”. W trakcie instalacji należy go zdjąć, odsłaniając tym samym właściwe gniazdo.

Kup przewód optyczny UGREEN TOSLINK 1,5 m

3. Analogowe wyjście audio — AUX lub słuchawkowe

Prawdopodobnie wszystkie dostępne na rynku zestawy z kolumną aktywną umożliwiają wykorzystanie wejścia AUX/Line In. Tak samo wygląda sytuacja ze współczesnymi TV — wśród slotów do wyprowadzania sygnału powinniśmy bez problemu odszukać te oznaczone AUX/Line Out/Headphones. Najczęściej przyjmują one formę okrągłych gniazd RCA (popularny niegdyś cinch) lub minijack. Znając wtyczki, których potrzebujemy do połączenia głośników z telewizorem, możemy dobrać odpowiedni kabel. Po skomunikowaniu telewizora z jednostką aktywną łączymy ją z pozostałymi kolumnami i zasilamy. Dwie ważne informacje:

 1. Jeżeli musimy skorzystać z przewodu minijack-minijack, upewnijmy się, że trzpień konektora ma na sobie dwa pierścienie izolujące — w przypadku jednej obwódki możemy liczyć tylko na sygnał mono.
 2. Przy podłączaniu nagłośnienia do TV z użyciem podwójnego RCA upewnijmy się, że przełącznik PHONO/LINE w kolumnie aktywnej jest ustawiony w pozycji LINE.

4. Bluetooth

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy połączyli głośniki do telewizora za pośrednictwem bezprzewodowej technologii Bluetooth. Trzeba jednak pamiętać, że może dojść do opóźnień dźwięku względem wyświetlanego obrazu, do tego wraz ze wzrostem odległości pewność i jakość połączenia spada. Ewentualna bliskość urządzeń odpowiedzialnych za sieć Wi-Fi (router do domu, repeater, adapter) również może znacząco wpływać na zakłócenia sygnału audio. Jeśli mimo to chcemy skorzystać z takiej sposobu komunikacji, to uruchamiamy w kolumnie aktywnej tryb parowania, następnie na telewizorze znajdujemy nasz zestaw głośników i łączymy się z nim.

Najlepsze głośniki do telewizora — podsumowanie rankingu kolumn aktywnych

Wśród dostępnych na rynku zestawów z kolumną aktywną niełatwo jest trafić na ofertę godną uwagi, jeżeli chcemy kupić dobre głośniki do telewizora. Niejednokrotnie czaruje się nas liczbami, które w rzeczywistości niewiele znaczą. Odrzuciliśmy wszystkie urządzenia budzące choćby cień wątpliwości pod względem brzmienia lub niezawodności. Sprzęty, które zostały, sami chętnie widzielibyśmy w swoich konfiguracjach. Jesteśmy pewni, że wśród przedstawionych powyżej modeli każdy użytkownik znajdzie odpowiedni system audio dla siebie.

Przeczytaj też: Głośnik przenośny – najlepsze modele

A jakiego nagłośnienia Wy używacie ze swoim wyświetlaczem? Kino domowe, wieża Hi-Fi, głośniki aktywne, soundbar, słuchawki, a może powermikser i kolumny estradowe? Jak zwykle dajcie znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.