Najlepsze gry metroidvania. TOP 10 przedstawicieli gatunku

Najlepsze gry metroidvania

Wobec szerokiego wyboru wysokobudżetowych produkcji z niemal fotorealistyczną grafiką, choć niestety często pozbawionych treści, wielu graczy poszukuje bardziej oldschool’owych doświadczeń. Idealnym wyborem dla takich osób są gry metroidvania – nastawione na znakomitą grywalność dzieła czerpiące pełnymi garściami ze zręcznościowych platformówek lat 80-tych.

Obecnie tytuły tego typu tworzą przede wszystkim niewielkie studia niezależne, choć powstają również produkcje AAA inspirowane podobnymi założeniami. Wnikliwie przyjrzeliśmy się sprawie i spośród wielu obiecujących doskonałą zabawę pozycji wybraliśmy te naprawdę warte naszego czasu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem, w którym omówiliśmy 10 najlepszych gier z gatunku metroidvania!

Metroidvania — co to jest?

Gry metroidvania to podgatunek platformówek, łączący w sobie cechy serii Metroid i Castlevania. Tytuły tego rodzaju skupiają się przede wszystkim na nieliniowej eksploracji etapów i rozwoju postaci, a przebieg rozgrywki najczęściej obserwujemy z perspektywy 2D.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W świecie metroidvanii poruszamy się po dużych, płynnie połączonych poziomach, jednak nie jest to konwencjonalna „piaskownica”. Początkowo nie będziemy w stanie odwiedzić wszystkich lokacji — ich poznanie wymaga bowiem odpowiednich umiejętności lub przedmiotów.

Wspomniany wcześniej nacisk na rozwój postaci odgrywa tu ważną rolę, ponieważ dopiero w kolejnych etapach rozgrywki możliwy jest powrót do poprzednio niedostępnych miejsc. Mechanizm taki nazywany jest backtrackingiem i stanowi on integralną część omawianego typu produkcji.

Grami, które ukształtowały interesujący nas gatunek były Castlevania i Metroid debiutujące w 1986 roku. Za koniec pewnej ery uznaje się rok 1994, w którym swą premierę miało Super Metroid, przez wielu uważane za ostateczną formę tego typu produkcji. Od roku 2010, gry w stylu metroidvania przeżywają jednak swój renesans — popyt utrzymuje się na wysokim poziomie, co motywuje niezależnych deweloperów do pracy nad nowymi tytułami.

Najlepsze gry metroidvania

Wstęp mamy za sobą, pora więc przejść do naszych rekomendacji. Poniższe zestawienie składa się z 10 tytułów, które będą najlepszym wprowadzeniem do dwuwymiarowego (i nie tylko) świata metroidvanii. Kolejność na liście jest zupełnie przypadkowa.

1. Hollow Knight

Hollow Knight
Hollow Knight

Hollow Knight to historia opowiadająca o losach Hallownest, niegdyś prosperującego królestwa, które popadło w ruinę w tajemniczych okolicznościach. W poszukiwaniu bogactwa, chwały i odpowiedzi na nurtujące nas pytania przyjdzie nam eksplorować rozległe podziemia, w czym przeszkadzają świetnie zaprojektowani przeciwnicy, w tym bossowie.

Mechanika walki jest trudna, to prawda, lecz sprawiedliwa — kluczem do sukcesu będą nasze umiejętności, a przede wszystkim cierpliwość. Urokiem Hollow Knight jest również ręcznie rysowana oprawa graficzna, której towarzyszy oryginalna ścieżka dźwiękowa Christophera Larkina. W połączeniu z subtelnie poprowadzoną fabułą uzyskujemy niepowtarzalny klimat na miarę najlepszej metroidvanii.

Warto również wspomnieć o udanej kampanii na Kickstarterze, podczas której niezależne studio Team Cherry zebrało ponad 40 tys. dolarów na poczet Hollow Knight. Po długo wyczekiwanej premierze gra szybko podbiła serca fanów, zdobywając przy tym wiele nagród — na fali sukcesu twórcy zapowiedzieli drugą część pod tytułem Hollow Knight: Silksong.

Zwiastun Hollow Knight
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10

Kup Hollow Knight

2. Dead Cells

Dead Cells
Dead Cells

Kolejnym ciekawym przykładem w naszym zestawieniu jest Dead Cells — mieszanka klasycznej formuły metroidvanii z mechaniką roguelike, określana również roguevanią. Produkcja niezależnego studia Motion Twin przenosi nas na ponurą wyspę więzienną, z której będziemy musieli się wydostać za wszelką cenę. Cechą charakterystyczną naszego protagonisty jest nieśmiertelny umysł oraz umiejętność opętywania ludzkich zwłok.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

To właśnie śmierć naszej tajemniczej postaci jest fundamentalnym elementem Dead Cells. Wrogowie, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć, posiadają zróżnicowane umiejętności, zachowania i słabe punkty — często trudne do zauważenia przy pierwszym podejściu. Po każdym zgonie gra przenosi nas do początkowej celi więziennej, gdzie oprócz nowo nabytej wiedzy, zachowamy również permanentne ulepszenia zdobyte w trakcie eksploracji.

Kiedy wybieraliśmy najlepsze gry metroidvania, Dead Cells wzbudziło nasze zainteresowanie również swoimi dodatkami. DLC wzbogacają „podstawkę” o nowe lokacje, ulepszenia oraz bronie, a dla zainteresowanych główną fabułą — alternatywne zakończenia. Ponieważ dzieło studia Motion Twin spotkało się z ciepły odbiorem graczy, deweloperzy postanowili udostępnić pierwszy dodatek o nazwie Rise of the Giant zupełnie za darmo.

Zwiastun Dead Cells
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, iOS, Android
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,1/10

Kup Dead Cells

3. Seria Ori

Ori and the Will of the Wisps
Ori and the Will of the Wisps

W skład serii Ori wchodzą następujące gry:

 1. Ori and the Blind Forest
 2. Ori and the Will of the Wisps

Zestawienie zawierające fajne gry metroidvania nie może istnieć bez udziału serii Ori, która charakteryzuje się swoją bajeczną oprawą wizualną oraz wzruszającą fabułą. Niezależne studio Moon Studios przenosi nas do baśniowej krainy zapierającej dech w piersiach nawet najtwardszych graczy. Dzieło małego zespołu zaimponowało również Microsoftowi — korporacja zdecydowała się wykupić prawa do tej serii, udostępniając ją w usłudze Xbox Game Pass.

Głównym bohaterem jest tu tytułowy Ori — sympatyczny duszek, który w Ori and the Blind Forest stara się przywrócić otaczający go las do stanu sprzed kataklizmu. Z kolei Ori and the Will of the Wisps jest bezpośrednią kontynuacją historii naszego protagonisty, gdzie przyjdzie nam odbudować tereny Niwen, zjednoczyć naszych przyjaciół oraz odkryć prawdziwe przeznaczenie głównego bohatera.

Podczas zabawy będziemy musieli zmierzyć się z wieloma zagadkami, w których rozwiązaniu pomogą nam unikalne umiejętności odblokowywane wraz z postępami w grze. Drzewko rozwoju jest tu dosyć obszerne — gracze mogą poprawić zdolności głównego bohatera za pomocą punktów doświadczenia, lub po prostu odnajdując ukryte „perki” w różnych zakamarkach mapy.

Bardzo ważnym elementem serii Ori jest również eksploracja. Liczne skoki, pokonywanie przeszkód, zmienna grawitacja — te i inne nietuzinkowe sposoby przemieszczania się urozmaicają rozgrywkę od początku do samego końca.

Zwiastun Ori and the Blind Forest
 • Rok wydania:
  • Ori and the Blind Forest: 2015
  • Ori and the Will of the Wisps: 2020
 • Dostępne na:
  • Ori and the Blind Forest: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Ori and the Will of the Wisps: PC, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa:
  • Ori and the Blind Forest: nie
  • Ori and the Will of the Wisps: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • Ori and the Blind Forest (PC): 8,7/10
  • Ori and the Will of the Wisps (PC): 8,7/10

Kup Ori and the Blind Forest & Ori and the Will of the Wisps

4. Axiom Verge

Axiom Verge

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Axiom Verge. Twórcą tego dzieła jest niejaki Tom Happ, deweloper-pasjonat, który poprzednio pracował m.in. dla Electronic Arts (EA). Postanowił on jednak kontynuować przygodę z tworzeniem gier w swoim własnym, jednoosobowym studiu o nazwie Thomas Happ Games LLC.

Axiom Verge to scenariusz przyprawiający o dreszcze, w którym istnieje wiele możliwości interpretacji naszych przygód — na pierwszy rzut oka wydarzenia mogą wydawać się prawdziwe, jednak poszlaki są często niejednoznaczne.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wcielamy się tu w postać naukowca Trace’a, który wskutek nieszczęśliwego wypadku zyskał umiejętność przemieszczania się pomiędzy światami. Ignorując prawa fizyki, Trace przenosi się na planetę Sudra, gdzie wplątujemy się w konflikt dwóch wysoce zaawansowanych obcych cywilizacji.

Pamiętajmy jednak, że najlepsze gry metroidvania powinny wyróżniać się także angażującą rozgrywką. W Axiom Verge odwiedzimy wiele płynnie połączonych lokacji, w których przyjdzie nam się zmierzyć z zastępami przeciwników. Będziemy mogli wtedy skorzystać z szerokiego wachlarza przedmiotów, broni oraz umiejętności — jest ich tutaj ponad 60. Co ciekawe, sam twórca gry zachęca nas do poszukiwania ukrytych glitchy, które mogą zostać użyte do zabicia przeciwników lub rozwiązania niektórych zagadek.

Zwiastun Axiom Verge
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, PS Vita, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Wii U, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Axiom Verge & Axiom Verge 2

5. Seria Guacamelee!

Guacamelee!
Guacamelee!

W skład serii Guacamelee! wchodzą następujące gry:

 1. Guacamelee!
 2. Guacamelee! 2

Seria Guacamelee! to jedna z najciekawszych propozycji w naszym zestawieniu. Wchodzące w jej skład gry są humorystycznymi bijatykami wypełnionymi akcją, opowiadającymi o bohaterskich losach Juana Aguacate — latynoskiego zapaśnika. Elementem wpływającym na całokształt tych produkcji jest bez wątpienia niepowtarzalny styl oprawy graficznej zainspirowany meksykańskim folklorem.

W pierwszej odsłonie naszym zadaniem jest uratowanie uprowadzonej córki El Presidente, niejakiej Lupity. Z kolei Guacamelee! 2 jest bezpośrednią kontynuacją tej przygody, lecz znajomość poprzedniej części nie będzie wymagana. Graczom przedstawiona jest krótka retrospekcja wydarzeń, a sama historia odbywa się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie przyjdzie nam się zmierzyć z żądnym władzy Salvadorem.

Seria Guacamelee! nie słynie jednak ze swojej fabuły. Rozgrywka, oprócz charakterystycznej dla metroidvanii eksploracji, opiera się na dynamicznej bijatyce z satysfakcjonującymi kombinacjami i finisherami. Co ciekawe, niektóre starcia wykorzystują mechanizm walki turowej tak jak np. w Final Fantasy czy Baldur’s Gate. Nasze zainteresowanie wzbudził również znakomity tryb kooperacji, który pozwala na jednoczesną rozgrywkę dla aż 4 graczy.

Zwiastun Guacamelee! 2
 • Rok wydania:
  • Guacamelee!: 2014
  • Guacamelee! 2: 2018
 • Dostępne na:
  • Guacamelee!: PC, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Wii U, Nintendo Switch
  • Guacamelee! 2: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa:
  • Guacamelee!: nie
  • Guacamelee! 2: nie
 • Ocena graczy na Metacritic:
  • Guacamelee! (PC): 7,3/10
  • Guacamelee! 2 (PC): 7,5/10

Kup Guacamelee! & Guacamelee! 2

6. Supraland

Supraland
Supraland

Opisując fajne gry metroidvania, nie mogliśmy pominąć Supraland, doskonale wpisującego się w interesujący nas typ produkcji mimo trójwymiarowej perspektywy rozgrywki. Dzieło niemieckiego studia Supra Games to niepowtarzalne połączenie omawianego przez nas gatunku z Zeldą i Portalem.

Dziecięca wyobraźnia i odrobina humoru okazały się idealnymi narzędziami do stworzenia wysoce interaktywnego świata Supraland — akcja gry toczy się w piaskownicy stworzonej przez małego chłopca, a głównym bohaterem jest zabawkowa figurka sterowana z perspektywy pierwszej osoby.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jak łatwo się domyślić, walka nie jest tutaj najważniejsza. Możemy ją traktować jako „dodatek”, który chwilowo podkręca tempo gry — inspiracją rozgrywki były klasyczne shootery, takie jak Doom i Quake. Rdzeniem gry jest swobodna eksploracja i liczne łamigłówki, które stale testują kreatywność graczy. Priorytetem deweloperów było stworzenie innowacyjnych zagadek niespotykanych w innych produkcjach.

Zwiastun Supraland
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Supraland

7. Rogue Legacy

Rogue Legacy
Rogue Legacy

Rogue Legacy jest kolejnym przykładem połączenia metroidvanii z mechaniką roguelike. Fabuła jest tu mało istotna, ponieważ dzieło niezależnego studia Cellar Door Games skupia się przede wszystkim na rozgrywce. Gra przenosi nas do świata proceduralnie generowanych zamków, gdzie zmierzymy się z ponad 60 różnymi przeciwnikami. Na pochwałę zasługuje również obszerne drzewko rozwoju i 9 dostępnych klas postaci, dzięki czemu każdy z bohaterów będzie unikalny w rozgrywce.

Jak przystało na „rogalika”, śmierć naszego protagonisty jest nieunikniona. W celu kontynuowania rozgrywki, gracz otrzyma do wyboru 3 nowe postacie — każda z nich z losową klasą, zaklęciem magicznym oraz jedną z 37 dostępnych „chorób”. Tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa, ponieważ nasz bohater może posiadać np. vertigo, co skutkuje odwróconym do góry nogami obrazem, lub Alzheimera, którego efektem będzie brak dostępu do mapy.

Zwiastun Rogue Legacy
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, PS Vita, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (tylko interfejs)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup Rogue Legacy

8. F.I.S.T: Forged in Shadow Torch

F.I.S.T: Forged in Shadow Torch
F.I.S.T: Forged in Shadow Torch

F.I.S.T: Forged in Shadow Torch to najnowsza propozycja w naszym zestawieniu. Nowe IP studia TiGames wyróżnia się oprawą graficzną zaprezentowaną z perspektywy 2,5D. Wrażenia wizualne to jednak nie wszystko, co oferuje nam F.I.S.T. – twórcy zadbali również o atrakcyjną fabułę.

Akcja gry przenosi nas do diesel-punkowego miasta Torch City, które zostało opanowane przez złowrogie maszyny. W centrum naszej uwagi znajduje się charyzmatyczny królik Rayton — były członek ruchu oporu. Wyposażony w bioniczną pięść, wyrusza on na misję w celu uratowania swojego najlepszego przyjaciela, wplątując się po drodze w wojnę o dominację wyniszczonej metropolii.

Rozgrywka w F.I.S.T. opiera się na dynamicznych i widowiskowych starciach, gdzie początkowym orężem jest oczywiście tytułowa pięść. W trakcie naszej wyprawy otrzymamy też 2 inne bronie — dobór odpowiedniej z nich będzie kluczem do sukcesu na polu walki. Dzieło studia TiGames posiada również to, za co kochamy najlepsze gry metroidvania — płynną eksplorację między zróżnicowanymi poziomami, liczne łamigłówki oraz satysfakcjonujący rozwój umiejętności naszego protagonisty.

Zwiastun F.I.S.T: Forged in Shadow Torch
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 8,0/10

Kup F.I.S.T: Forged in Shadow Torch

9. Dust: An Elysian Tail

Dust: An Elysian Tail
Dust: An Elysian Tail

Dust: An Elysian Tail to propozycja dla graczy, których interesują gry metroidvania z dobrą opowieścią i mniej wymagającą walką — tytuł ten będzie idealny również dla dzieci. Twórcą tej produkcji jest ilustrator Dean Dodrill, którego marzeniem było stworzenie własnej gry, mimo iż nie posiadał on żadnej styczności z branżą. Jego wcześniejsze doświadczenia pozwoliły jednak na opracowanie urokliwej oprawy graficznej i płynnych animacji, zarówno w przerywnikach filmowych, jak i rozgrywce.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Głównym bohaterem gry jest tytułowy Dust, któremu towarzyszy jego najlepszy przyjaciel, niejaki Fidget. Jako drużyna wyruszamy do pobliskiej osady w poszukiwaniu odpowiedzi — droga nie będzie prosta, ale napotkanych przeciwników możemy pokonać, korzystając z przystępnej mechaniki walki.

Nie można jej jednak nazwać ubogą — do dyspozycji graczy udostępniono szereg umiejętności oraz uzbrojenia, a nasz partner Fidget może asystować protagoniście różnymi atakami magicznymi. Znajdziemy tu również drzewko rozwoju, za pomocą którego zwiększymy żywotności lub efektywność magii naszego głównego bohatera.

Zwiastun Dust: An Elysian Tail
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Dust: An Elysian Tail

10. Super Metroid

Super Metroid
Super Metroid

Listę zawierającą najlepsze gry metroidvania zamykamy z Super Metroid — grzechem byłoby nie wspomnieć o produkcji, która ukształtowała ten gatunek. Akcja przenosi nas na planetę Zebes, a główną bohaterką jest Samus Aran wyposażona w ikoniczny egzoszkielet. Naszym zadaniem będzie powstrzymanie kosmicznych piratów, którym udało się przechwycić próbkę obcego organizmu — larwę tytułowego Metroida.

Mechanika rozgrywki chyba nikogo tutaj nie zdziwi. Gra kładzie silny nacisk na eksplorację poprzez duże i płynnie połączone mapy, na których zdobywać będziemy nowe umiejętności oraz ulepszenia naszego ekwipunku — niektóre z nich umożliwią nam powrót do wcześniej niedostępnych miejsc.

Kosmicznej przygodzie towarzyszą również liczne łamigłówki oraz setki złowrogich istot do pokonania. Całość tej ponadczasowej produkcji komplementuje groźna, a zarazem tajemnicza ścieżka dźwiękowa.

Zwiastun Super Metroid
 • Rok wydania: 1994
 • Dostępne na: SNES, Nintendo 3DS, Nintendo Wii, Nintendo Wii U, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Wii): 9,2/10

Najlepsze gry metroidvania – podsumowanie

Na tym kończymy zestawienie z najlepszymi grami metroidvania. Spośród przytłaczającej biblioteki omawianego gatunku wybraliśmy 10 najciekawszych pozycji — naszym priorytetem była grywalność oraz innowacyjność. Jesteśmy przekonani, że każdy gracz, niezależnie od doświadczenia w zręcznościowych platformówkach, znajdzie wśród nich swój nowy ulubiony tytuł.

Przeczytaj też: Najlepsze gry indie

Oczywiście godnych polecenia pozycji jest wiele, my jednak skupiliśmy się na najlepszych z nich. A jaka jest Wasza ulubiona gra z gatunku metroidvania? Jak zawsze dajcie znać w komentarzach!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Piotr Sowa
Autor

Miłośnik gier wideo od najmłodszych lat. Wychowany na konsolach, a obecnie jego ulubiona platforma to PC. Większość wolnego czasu poświęca emulacji. Ogromny fan serii Mass Effect.

Liczba wpisów: 23 (w redakcji od 21.12.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.