Najlepsze gry MOBA. TOP 5 przedstawicieli gatunku wirtualnych aren

Najlepsze gry MOBA

Bez wątpienia ostatnie lata przyniosły olbrzymi wzrost popularności produkcji, które pozwalają graczom konkurować ze sobą na wirtualnych arenach. Gry MOBA, bo o nich mowa, wymagają od nas przemyślanej strategii, szybkiego podejmowania decyzji oraz precyzji na niemal zręcznościowym poziomie (choć na szczęście nie tak wyśrubowanym, jak w najlepszych produkcjach typu soulslike).

Którym tytułom z kategorii Multiplayer Online Battle Arena naprawdę warto poświęcić czas? Przyjrzeliśmy się tej sprawie i wybraliśmy 5 godnych polecenia produkcji. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem, w którym wskazujemy najlepsze gry MOBA!

Gry MOBA — co to takiego?

Produkcje typu MOBA (z angielskiego Multiplayer Online Battle Arena) czerpią pełnymi garściami z najlepszych gier strategicznych, w szczególności z RTS-ów. Mamy tu więc do czynienia najczęściej z rozgrywką obserwowaną z rzutu izometrycznego, co pozwala nam na lepszy przegląd pola. Do tego sam gameplay jest w dużej mierze nastawiony na planowanie swoich działań kilka kroków do przodu oraz szybkie dostosowywanie się do sytuacji na arenie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W odróżnieniu od większości strategii w grach MOBA nie ścierają się wielkie armie — uczestnicy najczęściej podzieleni są na dwa pięcioosobowe teamy. Wykorzystując unikatowe umiejętności swoich postaci, gracze dążą do wypełnienia charakterystycznych dla danego tytułu zadań, nim zrobi to drużyna przeciwna. Trzonem zabawy jest bezpośrednia konfrontacja między konkurującymi zespołami.

Sam termin Multiplayer Online Battle Arena wymyślony został przez studio Riot Games, które szukało odpowiedniego określenia dla swojej gry League of Legends. Co prawda podobne produkcje powstawały już wcześniej, jednak to właśnie nadzwyczajna popularność „LoLa” przyczyniła się do upowszechnienia tej nazwy.

Najlepsze gry MOBA

Wiedząc już, co to są gry MOBA, możemy przejść do clou artykułu, czyli przedstawienia pięciu najlepszych produkcji tego typu. Opisaliśmy je w losowej kolejności, tym samym pozycja danego tytułu na liście w żaden sposób nie wartościuje jego jakości. Bez dalszego przeciągania — zapraszamy do lektury!

1. DOTA 2

Dota 2
DOTA 2

DOTA 2 to bezpośrednia kontynuacja modyfikacji Warcrafta III, która zapoczątkowała cały gatunek Multiplayer Online Battle Arena, czyli Defense of the Ancients. Tytuł oferuje najbardziej klasyczną i zbliżoną do oryginału rozgrywkę, przez co nie wszystkim może ona przypaść do gustu. Warto zaznaczyć, że jest to gra wymagająca i bardziej złożona od pozostałych produkcji znajdujących się w niniejszym zestawieniu.

Wysoki próg wejścia sprawia, że wielu graczy odbija się od dzieła Valve. Jeśli jednak uda nam się opanować mechanikę omawianej produkcji, to potrafi ona zapewnić długie godziny dobrej zabawy. Nie da się ukryć, że znalezienie innej gry MOBA pozwalającej przeteleportować krnąbrnego sojusznika na wzniesienie, którego nie może opuścić, nie jest łatwe.

Jeśli dodamy do tego chociażby możliwość „wyrąbania” sobie ścieżki przez las do alei przeciwnika, to DOTA 2 zaczyna słusznie jawić się nam jako pozycja nietuzinkowa. Wielkim plusem jest także fakt, że wszystkie postacie są dostępne za darmo od samego początku rozgrywki.

Zwiastun DOTA 2
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,5/10

2. League of Legends

League of Legends
League of Legends

Gra przez wiele osób uznawana za czołowego przedstawiciela gatunku. Rozwijane nieustannie od premiery w 2009 roku League of Legends oferuje ogromną ilość zawartości, przez co może okazać się dość przytłaczające dla nowych graczy.

Do naszej dyspozycji oddano ponad 150 grywalnych czempionów, z których każdy dysponuje wyjątkowymi zdolnościami i sprawdzi się w innej roli. Jak przystało na produkcję MOBA, odpowiednio skomponowana drużyna oraz kooperacja pomiędzy jej członkami to niezbędne warunki do odniesienia zwycięstwa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Ogromną zaletą opisywanej produkcji jest niezwykle rozbudowane uniwersum, w którym rozgrywa się akcja gry. Świat Runeterry już dawno wykroczył poza ramy „Ligi Legend” i możemy go podziwiać m.in. w serialu animowanym „Arcane” lub grze RPG Ruined King. Jeśli interesują nas najlepsze gry MOBA na komputery, dzieło Riot Games zdecydowanie można uznać za jedną z nich.

Zwiastun League of Legends
 • Rok wydania: 2009
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5/10

3. Smite

Smite
Smite

Zestawienie przedstawiające najlepsze gry typu MOBA nie mogło obyć się bez produkcji Hi-Rez Studios. Smite stawia naprzeciw siebie dwie pięcioosobowe drużyny złożone z bogów pochodzących z różnych mitologii oraz panteonów. Niezależnie od tego, czy ciekawią nas wierzenia starożytnych Greków, czy też preferujemy bardziej bliskowschodnie „klimaty” — w tym tytule znajdziemy postać, która zdecydowanie przypadnie nam do gustu.

W odróżnieniu od innych gier z omawianego gatunku Smite oferuje nam rozgrywkę widzianą z perspektywy trzeciej osoby, a naszą postacią kierujemy przy wykorzystaniu klawiatury. Ciekawostką jest fakt, że w niniejszej produkcji zaskakująco często odbywają się specjalne wydarzenia, a twórcy systematycznie kolaborują z innymi markami. Dzięki temu w Smite możemy natknąć się m.in. na Żółwie Ninja lub członków zespołu Slipknot.

Zwiastun Smite

4. Pokemon Unite

Pokemon Unite
Pokemon Unite

Odsłona serii Pokemon, pozwalająca nam dla odmiany przejąć kontrolę nad wybranym stworkiem, a nie jego trenerem. Nasz pupil trafia na arenę, na której wraz z czwórką pozostałych towarzyszy musi uzbierać jak najwięcej punktów w wyznaczonym czasie. W opozycji do pozostałych tytułów w niniejszym zestawieniu nie skupiamy się więc na atakowaniu bazy drużyny przeciwnej, a na walce o cele znajdujące się na mapie.

Jeśli interesują nas fajne gry MOBA, które z powodzeniem uruchomimy nie tylko na telefonach gamingowych, Pokemon Unite może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co ważne: nie trzeba być fanem kieszonkowych potworów, aby omawiany tytuł przypadł do gustu.

Rozgrywka jest odpowiednio zrównoważona pomiędzy prostotą a złożonością, ponadto poszczególne mecze nie trwają długo. Dzięki temu produkcja idealnie nadaje się do zabicia czasu w trakcie krótkich przerw w pracy lub szkole. Warto wspomnieć, że Pokemon Unite jest jedną z niewielu darmowych gier na Nintendo Switch.

Zwiastun Pokemon Unite
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 3,8/10

5. Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Debiut studia Blizzard Entertainment na rynku MOBA. Heroes of the Storm nie starało się zrewolucjonizować gatunku, zamiast tego postawiło na sprawdzone elementy wzbogacone o autorskie mechaniki. Ciekawym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z systemu zdobywania złota i kupowania przedmiotów na rzecz talentów wybieranych na poszczególnych poziomach naszej postaci.

W trakcie rozgrywki możemy wcielić się w jedną z wielu postaci znanych z uniwersów wykreowanych przez Blizzarda. Nikogo nie powinien więc dziwić widok starcia Diablo ze Smugą lub Deckarda Caina z Illidanem. Dzieło Kalifornijczyków oddaje do naszej dyspozycji kilka map, które znacząco różnią się między sobą i wymagają odmiennej taktyki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Trzeba jednak zaznaczyć, że niestety studio porzuciło dalszy rozwój Heroes of the Storm. Choć serwery pozostają aktywne, a gra nadal cieszy się względną popularnością, to nie otrzyma ona już żadnej nowej zawartości.

Zwiastun Heroes of the Storm
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,3/10

Najlepsze gry MOBA — podsumowanie

Choć najpopularniejsze gry MOBA wciąż zrzeszają graczy na całym świecie, to czasy dynamicznego rozwoju gatunku mamy już prawdopodobnie za sobą. Rynek został zdominowany przez największe produkcje, a nowe tytuły na PC praktycznie już się nie ukazują. Szansą dla wirtualnych aren walki mogą być jednak urządzenia mobilne, na których kolejne wcielenia Multiplayer Online Battle Arena zdają się przeżywać swój renesans.

Tytuły takie jak Brawl Stars, Vainglory czy League of Legends: Wild Rift cieszą się ogromną popularnością, a dochodami często przebijają podobne gry przeznaczone na pecety. Czy jest więc szansa na odwilż w gatunku MOBA? Trudno powiedzieć, ale coraz więcej na to wskazuje.

Przeczytaj też: Najlepsze gry battle royale

A jak Wy oceniacie swoje doświadczenia z Multiplayer Online Battle Arenami? Zagrywaliście się w którąś z powyższych produkcji, czy też trzymaliście się od nich z daleka? A może miło wspominacie jedną z wielu innych gier, które dokonały już żywota? Pamiętajcie, żeby podzielić się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.