Najlepsze gry na Xbox One dla dzieci. TOP 10 tytułów, które zapewnią dobrą zabawę całej rodzinie

Najlepsze gry dla dzieci na Xbox One

Znalezienie odpowiedniej gry na Xbox One dla dzieci może przysporzyć sporo problemów. Obecnie dostępnych jest mnóstwo tytułów, w tym wiele darmowych, jednakże nie wszystkie z nich nadają się dla najmłodszych. Warto zwracać uwagę na to, w co zagrywają się nasze pociechy i dobierać tytuły adekwatne do ich w wieku oraz sprawności motorycznej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najlepszych gier dla najmłodszych na konsolę Microsoftu 8. generacji!

Najlepsze gry dla dzieci na Xbox One

Wybierając produkcje dla swojej pociechy, należy mieć na uwadze kilka czynników. Przede wszystkim, nie warto sięgać po tytuły dla wielu graczy nastawione na rywalizację, jako że atmosfera panująca w wielu z takich gier nie jest odpowiednia dla dziecka. Trzeba też upewnić się, czy nasz maluch będzie w stanie poradzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez daną produkcję, jako że spełnienie wymogów klasyfikacji wiekowej wcale nie jest z tym równoznaczne. Mimo to w naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę system PEGI, stawiając na trzy oceny:

 • PEGI 3 – gry dla dzieci w wieku od 3 lat.
 • PEGI 7 – gry dla dzieci w wieku od 7 lat.
 • PEGI 12 – gry dla dzieci od 12 roku życia.

Dobrym rozwiązaniem będzie też zainwestowanie w produkcje oferujące lokalną kooperację, jako że wspólna gra jest świetnym sposobem na spędzanie czasu z brzdącem. Liczbą dostępnych na rynku tytułów przeznaczonych dla najmłodszych jest naprawdę imponująca i zawiera produkcje z całej gamy gatunków. Bez przedłużania, w poniższym rankingu w losowej kolejności umieściliśmy nasze propozycje 10 najlepszych gier na Xbox One dla dzieci.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. Minecraft

Minecraft
Minecraft

Zestawienie prezentujące fajne gry na Xbox One dla dzieci nie mogłoby się oczywiście obyć bez Minecrafta, czyli produkcji, której chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Tytuł, który zadebiutował w roku 2011, doczekał się mnóstwa aktualizacji i reedycji, dostosowujących go do poszczególnych konsol i pozwalających mu na wykorzystanie pełni ich mocy.

W grze domyślnie wcielamy się w postać o imieniu Steve, a naszym celem jest przetrwanie jak najdłużej w ogromnym, otwartym świecie. Największą zaletą opisywanej produkcji jest swoboda, jaką mamy na niemal każdym polu. Jeśli zmęczy nas dbanie o zdrowie naszego bohatera, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przeszli do trybu tworzenia i dali upust swojej kreatywności wznosząc niesamowite budowle. Tytuł ten pozwala grać samotnie lub z przyjaciółmi. Ogromnym plusem Minecrafta jest też opcja grania na podzielonym ekranie w maksymalnie cztery osoby, co pozwala na wspólną zabawę z pociechą przy jednej konsoli.

Zwiastun Minecraft: Xbox One Edition
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2014
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,4/10

Kup Minecraft (Xbox One)

2. Minecraft Dungeons

Minecraft Dungeons
Minecraft Dungeons

Nie dajmy się zmylić nazwie – z klasycznym Minecraftem tytuł ten posiada jedynie wspólną stylistykę. Rozgrywka w opisywanej produkcji przypomina tę znaną z gier takich jak Diablo lub Path of Exile, jednak jest ona znacznie mniej brutalna i dostosowana do młodszego odbiorcy. Nie znaczy to jednak, że sama gra jest płytka. Wręcz przeciwnie, przy Minecraft Dungeons równie dobrze bawić mogą się dzieci w każdym wieku, jak i ich rodzice. Szczególnie, że niniejsza produkcja pozwala na wspólną rozgrywkę na jednej konsoli dla nawet czterech graczy.

W trakcie zabawy zbieramy nowe wyposażenie, rozwijamy swoje postacie i stawiamy czoła coraz potężniejszym kanciastym przeciwnikom, kryjącym się w przemierzanych przez nas lochach. Do naszej dyspozycji pozostaje szeroki arsenał broni oraz zaklęć, które pozwolą dopasować styl rozgrywki do naszych wymagań. Jeśli posiadamy co najmniej dwa pady i szukamy gry, przy której możemy rozerwać się wspólnie z potomstwem, Minecraft Dungeons będzie świetnym wyborem.

Zwiastun Minecraft Dungeons
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,7/10

Kup Minecraft Dungeons (Xbox One)

3. Disney Dreamlight Valley

Disney Dreamlight Valley
Disney Dreamlight Valley

Disney Dreamlight Valley oferuje mnóstwo zabawy zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Omawiania produkcja łączy elementy symulatora życia oraz gry przygodowej, przez co może przypaść do gustu szerokiemu gronu odbiorców.

Gra pozwala nam się wcielić w wykreowaną przez siebie postać, która trafia do tytułowej Dreamlight Valley. W tym magicznym miejscu spotykamy postacie znane z filmów Disney’a oraz Pixara, takie jak chociażby Buzz Astral, Bella czy pocieszny robot WALL•E. Z bohaterami możemy wchodzić w interakcje, pomagać rozwiązać trapiące ich problemy, a nawet zaprzyjaźnić się z nimi. Szukając gry na Xbox One dla dzieci, warto mieć na uwadze ten tytuł, jako że oferuje on długie godziny zabawy dla jednego gracza i pozwala nam spędzić czas w towarzystwie ulubionych postaci znanych z bajek.

Zwiastun Disney Dreamlight Valley
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 3
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): N/A

Kup Disney Dreamlight Valley (Xbox One)

4. Trackmania Turbo

Trackmania Turbo
Trackmania Turbo

Nie możemy zapominać o małych fanach samochodów i wyścigów z ich udziałem. Warto zaznaczyć, że w Trackmanii Turbo nie ma co liczyć na realizm, jako że trasy do złudzenia przypominają zwariowane tory z serii Hot Wheels. Kierowane przez nas pojazdy niejednokrotnie zdają się łamać prawa fizyki, poruszając się po pionowych powierzchniach lub nawet po suficie.

Niepowtarzalnym rozwiązaniem jest umożliwienie sterowania jednym samochodem dwóm osobom jednocześnie, co prowadzi do wielu równie zabawnych, co kuriozalnych sytuacji. Ponadto w grze znalazło się aż 200 zróżnicowanych tras, co sprawia, że niniejsza produkcja raczej prędko się nie znudzi. Oczywiście trybu dla jednego gracza również nie zabrakło.

Zwiastun Trackmania Turbo
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 3
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2016
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,3/10

Kup Trackmania Turbo (Xbox One)

5. SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom - Rehydrated
SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated

Kolejna pozycja w naszym zestawieniu prezentującym najlepsze gry na Xbox One dla dzieci to odświeżona wersja wydanej w 2003 roku produkcji pod tytułem SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom. Remake opatrzony podtytułem „Rehydrated” przenosi grę na całkowicie nowy silnik graficzny i sprawia, że wygląda ona dobrze jak nigdy dotąd. Jaskrawa paleta barw, ciekawe lokacje oraz zabawne projekty przeciwników sprawiają, że tytuł ten zdecydowanie przyciągnie uwagę najmłodszych.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Pomimo tego, że jest to gra dla dzieci, pojawia się w niej kilka momentów, które mogą przysporzyć im problemów. Jest to jednak idealna okazja, aby chwycić za pada i wspomóc swoją pociechę w rozgrywce, ponieważ produkcja oferuje opcję lokalnej kooperacji na podzielonym ekranie. Kto wie, może pozwoli to przypomnieć czasy, kiedy samemu zagrywało się w niezwykle popularne niegdyś platformówki 3D?

Zwiastun SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 8,6/10

Kup SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated (Xbox One)

6. Rayman Legends

Rayman Legends
Rayman Legends

Szukając gier dla najmłodszych na konsolę Microsoftu 8. generacji, warto mieć na uwadze szczególnie platformówki. Jednym z najciekawszych reprezentantów gatunku jest Rayman Legends, przedstawiający perypetie stworka oraz jego przyjaciół przemierzających przepiękne, ręcznie malowane poziomy. Omawiana produkcja może stanowić wyzwanie dla najmłodszych, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomóc ich w zmaganiach, dołączając do rozgrywki w ramach lokalnej kooperacji.

Kiedy nie skaczemy, szybujemy, ślizgamy się lub bujamy na pnączach, to walczymy z gronem karykaturalnych przeciwników. Każda z animacji w tym tytule jest niezwykle płynna i szczegółowa, co sprawia, że oglądanie rozgrywki może być równie przyjemne, co branie w niej czynnego udziału. Jeśli naszym celem jest znalezienie gry na Xbox One dla dzieci na dwa pady, Rayman Legends może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Rayman Legends
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2014
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 8/10

Kup Rayman Legends (Xbox One)

7. Hasbro Family Fun Pack

Hasbro Family Fun Pack
Hasbro Family Fun Pack

W trakcie szukania fajnych gier dla swoich pociech często skupiamy się tylko i wyłącznie na tych przeznaczonych na konsole oraz komputery, zapominając o ich prekursorach. Hasbro Family Fun Pack stanowi kompromis w tej kwestii, jako że jest zbiorem adaptacji gier planszowych przeznaczonych do rozgrywki na ekranie telewizora. W skład tego pakietu wchodzą wszystkim dobrze znane planszówki takie jak Monopoly Plus i Scrabble, oraz te mniej popularne w naszym kraju – Risk oraz Trivial Pursuit.

Tytuł ten daje świetną okazję do wspólnej zabawy dla całej rodziny. Zasady pierwszych dwóch tytułów są znane przez wiele osób, jednakże warto przybliżyć na czym polegają pozostałe. Otóż Risk jest grą strategiczną, w której gracze konkurują ze sobą celem podbicia globu przy wykorzystaniu potęgi militarnej. Trivial Pursuit to z kolei gra-quiz przypominająca znane z telewizji teleturnieje.

Zwiastun Hasbro Family Fun Pack
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 12
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2015
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): N/A

Kup Hasbro Family Fun Pack (Xbox One)

8. Disneyland Adventures

Disneyland Adventures
Disneyland Adventures

Szukając gry dla dzieci na Xbox One, warto postawić na tytuł, który będzie wydawał się im w pewnym stopniu znajomy. Disneyland Adventures jest produkcją kierowaną do najmłodszych, jako że nie wymaga rozwiniętych zdolności motorycznych, a idea gry polega na swobodnej eksploracji tytułowego Disneylandu i nie stawia przed nami żadnego wyzwania. Z tego względu nieco starsze dzieci mogą uznać niniejszą grę za nużąca, młodsze jednak będą zachwycone.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W trakcie eksploracji mamy szansę spotkać postacie znane z filmów oraz bajek Disneya, zebrać pamiątki inspirowane tym uniwersum, a nawet skorzystać z najpopularniejszych atrakcji dostępnych w takich parkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pociechy do wspólnej gry zaprosiły również przyjaciół, jako że produkcja oferuje możliwość wspólnej zabawy na podzielonym ekranie.

Zwiastun Disneyland Adventures
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2017
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 6/10

Kup Disneyland Adventures (Xbox One)

9. Slime Rancher 2

Slime Rancher 2
Slime Rancher 2

Slime Rancher 2 to kontynuacja niezwykle udanej produkcji, która ujrzała światło dzienne w 2017 roku. Ponownie wcielamy się w rolę Beatrix LeBeau i pomagamy jej w spełnieniu marzenia, które polega na założeniu własnego rancza pełnego pociesznych Szlamów. W tym rankingu znalazły się dwie fajne gry na Xbox One dla dzieci, w których rozgrywkę obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a Slime Rancher 2 jest właśnie jedną z nich.

W grze przemierzamy piękną oraz pełną kolorów wyspę nazwaną wymownie Rainbow Island. W ramach podróży odkrywamy nowe rodzaje stworków, które możemy zebrać i przetransportować na swoje ranczo. Produkcja jest niezwykle przyjazna, pozbawiona jakiejkolwiek przemocy i zapewnia zabawę na długie godziny. Tytuł ten nadaje się zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych dzieci.

Zwiastun Slime Rancher 2
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: N/A
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): N/A

Kup Slime Rancher 2 (Xbox One)

10. LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów

LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów
LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów

Zestawienie prezentujące najlepsze gry na Xbox One dla dzieci zamyka LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów. Tytuły z tej serii cieszą się niezwykłą popularnością, jako że trafiają w gusta nie tylko najmłodszych, ale również i starszych graczy. Pod względem rozgrywki są to pełnoprawne gry z segmentu AAA, zapewniające przedniej jakości frajdę.

W LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów przeżyjemy wydarzenia znane z dziewięciu filmów wchodzących w skład tytułowej Sagi Skywalkerów. Wcielić możemy się w jednego z ponad 300 bohaterów lub złoczyńców, aby w jego butach przemierzać znane z ekranów kin oraz telewizorów lokacje. Jak na produkcję z serii LEGO przystało, tak i ten tytuł oferuje nam możliwość wspólnej gry na jednej konsoli.

Zwiastun LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów
 • Klasyfikacja wiekowa PEGI: 7
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 9,1/10

Kup LEGO Gwiezdne Wojny: Saga Skywalkerów (Xbox One)

Najlepsze gry dla dzieci na Xbox One – podsumowanie

To by było na tyle w niniejszym rankingu najlepszych gier dla najmłodszych, które uruchomimy na Xboxie One. Oczywiście na rynku jest jeszcze więcej fajnych produkcji spełniających narzucone kryteria, ale rzecz jasna nie bylibyśmy w stanie uwzględnić ich wszystkich. Niemniej mamy nadzieje, że nasze propozycje okażą się ciekawe i zapewnią wielu dzieciakom całą masę dobrej zabawy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Osoby szukające tytułów odpowiednich dla swoich potomków, ale niekoniecznie przeznaczonych na konsolę Xbox One, zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi zestawieniami:

Jeśli uważacie, że w naszym rankingu pominęliśmy jakieś fajne gry dla dzieci na Xbox One, to koniecznie dajcie nam znać w komentarzach poniżej!

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TAKIEJ PROMOCJI NIE BYŁO OD 2 LAT!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.