Najlepsze gry podobne do Heroes 3. TOP 6 produkcji dla miłośników kultowych „Hirołsów”

Najlepsze gry podobne do Heroes 3

Heroes of Might & Magic 3 to jedna z najbardziej kultowych strategii turowych w całej historii gier wideo. Unikalne połączenie taktycznej rozgrywki, przemyślanego zarządzania oraz epickich bitew zjednało sobie szerokie grono fanów na całym świecie. Wybraliśmy najlepsze gry podobne do Heroes 3 na PC oraz konsole, które pozwolą poczuć ten sam dreszczyk emocji, co w legendarnej produkcji New World Computing.

Przedstawione przez nas tytuły oferują wciągającą rozgrywkę, rozbudowane światy oraz liczne tajemnice do odkrycia. Bez dalszego przeciągania — zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Najlepsze gry podobne do Heroes 3

Pierwsza odsłona serii Heroes of Might & Magic pojawiła się na rynku w 1995 roku, jednak to dopiero jej trzecia część, która swoją premierę miała cztery lata później, na stałe zapisała się w pamięci wielu graczy z każdego zakątka globu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

„Trójka” po dziś dzień uważana jest za niedościgniony ideał strategii turowych, o czym świadczyć może rzesza organizowanych turniejów oraz prężnie działająca scena moderska, odpowiedzialna za projekty gargantuicznych rozmiarów, chociażby takie jak Horn of the Abyss, wzbogacające grę o kolejną frakcję — Przystań.

Do tej pory ani żadnej innej części serii, ani żadnemu tworowi konkurencji nie udało się zdeklasować trzeciej odsłony Heroes of Might & Magic. Czy to oznacza, że strategiczne gry turowe nie mają już nic do pokazania? Nic bardziej mylnego!

Na rynku dostępnych jest wiele produkcji, z różnym skutkiem korzystających z dziedzictwa dzieła New World Computing i starających się przekuć je we własny sukces. Niniejsze zestawienie przedstawiające najlepsze gry podobne do Heroes 3 na PC oraz konsole zawiera tytuły, które z wielkim powodzeniem inspirują się tym klasykiem strategii turowych.

Znajdziemy w nim zarówno produkcje będące twórczą interpretacją pierwowzoru i nieodbiegające zbytnio od niego w założeniach, jak i te, idące o krok dalej, z zauważalnymi zmianami w rozgrywce. Niezależnie od stopnia wprowadzonych zmian, zaprezentowane poniżej pozycje łączy jedno — charakterystyczna dla oryginału magia, za którą ten tytuł pokochało tak wielu graczy.

Warto zaznaczyć: sam gatunek strategii turowych nieszczególnie zalicza się do mainstreamu. Jeśli chodzi o gry podobne do Heroes 3 na PS4 i PS5 czy konsole Microsoftu, to godnych uwagi produkcji w zasadzie nie ma.

Z tego powodu większość wybranych przez nas pozycji stanowią te wydane tylko na PC, choć na szczęście w rankingu znalazły się też dwie „perełki” dla graczy innych platform. Nie przedłużając — zestawienie najlepszych gier w stylu HoMM3 zaczyna się poniżej.

1. Songs of Conquest

Songs of Conquest
Songs of Conquest

Twórcy Songs of Conquest nie kryją swojej inspiracji klasyką gatunku z lat 90. ubiegłego wieku, więc jeśli interesują nas fajne gry podobne do Heroes 3 na PC, to trafiliśmy w dziesiątkę. Opisywany tytuł pozwala nam objąć pieczę nad jedną z czterech zróżnicowanych armii — rycerzami z Arleonu, nekromantami Loth, bagnistym plemionami Rana oraz egzotycznymi najemnikami Barya.

Każda z frakcji posiada unikatowe jednostki oraz bohaterów, którzy są w stanie w istotny sposób wpłynąć na powodzenie danej potyczki. Mimo że bitwy toczą się na planszach podzielonych na heksagony i z pewnością nie będzie to obcy widok dla fanów „Hirołsów”, tak Songs of Conquest odróżnia od wspomnianej produkcji jeden czynnik — w dziele Lavapotion nie uświadczymy punktów many. Zamiast nich do rzucania niszczycielskich zaklęć korzystamy z esencji generowanej przez jednostki będące pod wodzą naszego herosa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Różnic pomiędzy omawianymi tytułami jest oczywiście więcej. Do ich grona zaliczyć możemy między innymi ekran miasta, a raczej jego brak w przypadku Songs of Conquest. Każdy wzniesiony budynek jest bezpośrednio widoczny na mapie świata, a największe z metropolii są w stanie zajmować ogromne połacie terenu.

Zwiastun Songs of Conquest
  • Rok wydania: 2022
  • Dostępne na: PC
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): brak

Kup Songs of Conquest

2. Disciples II: Powrót Galleana

Disciples II: Powrót Galleana
Disciples II: Powrót Galleana

Disciples II to już nieco leciwa, acz wciąż świetnie się trzymająca alternatywa dla serii Heroes of Might & Magic. Bazująca na podobnych założeniach gra strategiczna oferuje rozwiązania, których ze świecą szukać nawet w przypadku nowo powstających produkcji z tego gatunku.

Niesamowity, gotycki klimat widoczny jest na każdym kroku — poczynając od projektu map, poprzez interfejs, aż po wygląd jednostek. Te z kolei rozwijają się w trakcie bitew i wraz ze zdobywanymi punktami doświadczenia awansują, zmieniając się zgodnie z obraną przez nas ścieżką podczas wznoszenia budynków w stolicy naszej frakcji.

Będąc już przy temacie dostępnych w grze ras — w bazowej wersji omawianego tytułu do naszej dyspozycji oddano cztery z nich: Imperium, Górskie Klany, Hordy Nieumarłych oraz Legiony Potępionych. Na pierwszy rzut oka zdawać by się mogło, że to prosta kalka Zamku, Bastionu z domieszką Fortecy, Nekropolis oraz Inferno z trzeciej odsłony „Hirołsów”, jednak nic bardziej mylnego. Frakcje w Disciples II posiadają własny, unikatowy charakter, potęgowany przez piękne ilustracje i ścieżkę dźwiękową.

Właściwa rozgrywka sprowadza się do poruszania się bohaterem o ograniczonym zasobie punktów ruchu po mapie, na której odkrywamy źródła many, zbieramy potężne artefakty i toczymy potyczki. Całość rozgrywa się w turach, jednak w przeciwieństwie do dzieła New World Computing w czasie walk nie przemieszczamy żołnierzy — jedynie obieramy cel ich ataku. Żadne zestawienie prezentujące najlepsze gry podobne do Heroes 3 na PC nie może obyć się bez omawianej produkcji, która bez wątpienia zasługuje na miano jednej z najlepszych gier strategicznych.

Zwiastun Disciples II: Powrót Galleana
  • Rok wydania: 2002
  • Dostępne na: PC
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Disciples II: Powrót Galleana

3. Hero’s Hour

Hero's Hour
Hero’s Hour

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu prezentującym najlepsze gry podobne do Heroes 3 zajmuje niewielka produkcja dostarczająca ogromnych pokładów dobrej zabawy. Hero’s Hour, bo o tym tytule mowa, to dzieło Benjamina Hauera, który w trakcie tworzenia omawianego tytułu bazował na klasycznych turowych grach strategicznych, w tym legendarnych „Hirołsach”.

Rozgrywka w Hero’s Hour podzielona została na dwa segmenty — turowy (przemieszczanie się po mapie i rozwój naszego królestwa) oraz w czasie rzeczywistym (potyczki, w których biorą w nich udział nawet setki jednostek). W trakcie zabawy możemy przejąć dowodzenie nad jedną z 11 frakcji charakteryzujących się zróżnicowanymi mechanikami.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Pomimo prostej oprawy graficznej, całość prezentuje się nader przyjemnie dla oka i co najważniejsze — jest czytelna. Pasjonatów gier multiplayer z pewnością ucieszy obecność trybu „gorącego krzesła”, dzięki czemu możemy cieszyć się wspólną zabawą przy jednym komputerze z przyjaciółmi. Co ważne: rozgrywka w Hero’s Hour nie ciągnie się w nieskończoność, także jest spora szansa, że uda nam się dokończyć każdą rozpoczętą mapę nim zdąży ona nas znużyć.

Zwiastun Hero’s Hour
  • Rok wydania: 2022
  • Dostępne na: PC
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,8/10

Kup Hero’s Hour

4. Age of Wonders 4

Age of Wonders 4
Age of Wonders 4

Age of Wonders 4 to przedstawiciel gatunku strategii 4X z rozgrywką odbywaną w turach. Charakterystyczną cechą dzieła Triumph Studios jest jego niezwykle rozbudowana warstwa fabularna, której nie powstydziłyby się najlepsze gry RPG. W trakcie zabawy mamy sporą swobodę w kształtowaniu nie tylko herosa, ale także kontrolowanej przez gracza rasy.

Nasi protegowani zmieniają się w widoczny sposób na skutek podejmowanych przez nas decyzji, dzięki czemu możemy stworzyć zarówno zastęp anielskich elfów, jak i hordy demonicznych niziołków. Niezwykle istotne są także aspekty ekonomiczne, jako że każde królestwo czy każda armia, niezależnie od rozmiaru, wymaga funduszy do prawidłowego funkcjonowania.

W trakcie taktycznych bitew będziemy musieli popisać się zmysłem strategicznym i poprowadzić nasze oddziały do zwycięstwa po to, aby zyskiwać coraz większą kontrolę nad połaciami ogromnych map. Co ciekawe, jest to jedna z niewielu „turówek”, w którą możemy zagrać na konsolach 9. generacji. Jeśli zatem darzymy sentymentem klasyczne strategie, a przy tym chcielibyśmy znaleźć fajne gry podobne do Heroes 3 na PS5 i Xbox Series X|S, Age of Wonders 4 zdecydowanie sprosta naszym oczekiwaniom.

Zwiastun Age of Wonders 4
  • Rok wydania: 2023
  • Dostępne na: PC, PlayStation 5, Xbox Series X|S
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,1/10

Kup Age of Wonders 4

5. King’s Bounty: Legenda

King's Bounty: Legenda
King’s Bounty: Legenda

W niniejszym zestawieniu prezentującym fajne gry podobne do Heroes 3 przytoczyliśmy już Hero’s Hour, czyli produkcję, w której po mapie przemieszczamy się w turach, za to walki toczone są w czasie rzeczywistym. King’s Bounty: Legenda z kolei wywraca ten schemat do góry nogami. W dziele Katauri Interactive przemierzamy magiczny świat bez potrzeby baczenia na pozostałe nam punkty ruchu, za to ekran walki prezentuje się niemal jak żywcem wyjęty z gier z serii Heroes of Might & Magic.

Nasz bohater może przynależeć do jednej z trzech klas postaci, mających wpływ nie tylko na jego wygląd, ale też zdolności. W trakcie przygód rekrutujemy żołnierzy i korzystamy z ich pomocy w trakcie walk z coraz potężniejszymi zastępami wrogów. W grze nie zabrakło także elementów znanych z gier RPG, takich jak rozbudowany wątek fabularny czy liczne zadania poboczne, na które możemy się natknąć podczas eksploracji rozległej mapy.

Pomimo kilkunastu lat na karku, opisywana produkcja prezentuje się nadzwyczaj dobrze dzięki swojemu ponadczasowemu, bajkowemu stylowi graficznemu. King’s Bounty: Legenda należy oddać, że mało które gry podobne do Heroes 3 są w stanie wciągnąć na długie godziny właśnie tak, jak przedstawiony powyżej tytuł.

Zwiastun King’s Bounty: Legenda
  • Rok wydania: 2008
  • Dostępne na: PC
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup King’s Bounty: Legenda

6. The Banner Saga

The Banner Saga
The Banner Saga

Choć warte uwagi gry podobne do Heroes 3 na Xbox One i Xbox Series X|S czy konsole Sony to niesamowita rzadkość, to jest jedna turowa „perełka” — The Banner Saga. To właśnie walka rozgrywająca się w ściśle określonej kolejności ruchów w największym stopniu łączy dzieło Stoic Studio z trzecią częścią HoMM3.

Inspirowana wikińskimi klimatami produkcja opowiada o losach wyjątkowej karawany, której celem jest uratowanie świata ludzi i gigantopodobnych Varlów. Zagrożenie stanowi potężna, pradawna rasa gotowa zmieść z powierzchni Ziemi wszystkich na swej drodze.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Omawiany tytuł cechuje się wyjątkowym skupieniem na wyborach dokonywanych przez graczy. W trakcie rozgrywki spotkamy wiele postaci i przeprowadzimy wiele rozmów wpływających na przebieg kolejnych potyczek. Do tego wynik każdej walki może mieć wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie rozpisane na 3 części gry.

Warto wspomnieć, że oprócz konsol 8. i 9. generacji w The Banner Saga można zagrać również na smartfonach z Androidem i iOS, oczywiście także na PC. Trzeba jednak pamiętać, iż zwieńczenie trylogii nie jest dostępne na urządzeniach przenośnych, a nasze decyzje są przenoszone między poszczególnymi odsłonami serii. Niemniej jednak zdecydowanie warto dać szansę tej nordyckiej opowieści, nawet jeśli nie jesteśmy wielkimi fanami gier turowych.

Zwiastun The Banner Saga
  • Rok wydania: 2018
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 8,1/10

Kup The Banner Saga

Najlepsze gry podobne do Heroes 3 – podsumowanie

Heroes of Might & Magic 3 to prawdziwa klasyka gatunku gier strategicznych, a przy tym niedościgniony wzór dla wielu deweloperów starających się ze wszystkich sił odtworzyć magię oraz grywalność towarzyszącą „Hirołsom” po dziś dzień.

Mimo wszystko, na rynku dostępne są produkcje czerpiące pełnymi garściami z dzieła studia New World Computing, dzięki czemu fani turowych strategii nie mają żadnych powodów do narzekań. Godnych przedstawicieli gatunku nie brakuje, a każdy z nich jest w stanie zapewnić dobrą zabawę nawet na setki godzin.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pewien niedosyt mogą odczuwać gracze konsolowi. Niestety (poza jednym wyjątkiem) równie trudno znaleźć wartościowe gry podobne do Heroes 3 na Androida czy iOS. Być może kiedyś nadejdzie dzień, w którym będziemy mogli nosić tak angażujące produkcje zawsze przy sobie, jednak na chwilę obecną jest to nadal mało realne.

Przeczytaj też: Najlepsze gry roguelike

A czy Wy mieliście styczność z Heroes of Might & Magic 3? Jak wspominacie sztandarowego przedstawiciela tej znanej serii? Czy zdarzało się Wam zbyt późno kłaść do łóżka z powodu „syndromu jeszcze jednej tury”? A może HoMM3 w ogóle nie przypadło Wam do gustu i wolicie strategie rozgrywane w czasie rzeczywistym? Jak zawsze — podzielcie się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzach poniżej!

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TYLKO DO 31.12!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.