Najlepsze gry turowe na PC i konsole. TOP 10 produkcji, które sprawdzą naszą zdolność planowania

Najlepsze gry turowe

Rywalizacja, w której przeciwnicy wykonują swoje akcje w ustalonej kolejności, ma bogatą tradycję i towarzyszy ludzkości od tysięcy lat — jako przykład niech posłużą chociażby szachy bądź niezwykle popularny „Chińczyk” (który swoją drogą z Chinami nie ma nic wspólnego, jako że powstał w Niemczech, a pierwowzorem była hinduska gra „Pachisi”). W niniejszym artykule zaprezentujemy najlepsze gry turowe na PC i konsole, wymagające od nas przemyślanej strategii i umiejętnej analizy sytuacji.

W poniższym zestawieniu zabrakło co prawda tytułów wymienionych w poprzednim akapicie, jednak wybrane przez nas produkcje czerpią pełnymi garściami z klasycznych pierwowzorów. Dzięki różnorodności poniższych propozycji każdy fan cyfrowej rozrywki będzie mógł przekonać się na własnej skórze, czym jest osławiony „syndrom jeszcze jednej tury”. Zapraszamy do lektury naszego zestawienia!

Najlepsze gry turowe

Jak nietrudno się domyślić, niniejszy artykuł przedstawiający fajne gry turowe w dużej mierze poświęcony będzie produkcjom przynależnym do gatunku strategii. Nie oznacza to jednak, że zabrakło w nim chociażby gier RPG, a nawet roguelike. Mechanikę wykonywania akcji w odgórnie przypisanej kolejności możemy znaleźć w wielu tytułach, w bardziej lub mniej zaznaczonym stopniu.

By rozwiać wszelkie wątpliwości: wśród wybranych przez nas produkcji znalazły się tylko te, w których elementy turowe są kluczowe dla rozgrywki i bez ich opanowania nie możemy liczyć na zwycięstwo. Niezależnie od tego, czy z tęsknotą wspominamy nieprzespane noce spędzone przy klasykach pokroju Heroes of Might & Magic III, czy też nigdy wcześniej nie mieliśmy podobnych doświadczeń, w tym zestawieniu z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Nie przedłużając, przechodzimy do rankingu przedstawiającego najlepsze gry turowe na PC i konsole.

1. Darkest Dungeon

Darkest Dungeon
Darkest Dungeon

Prawdziwa gratka dla fanów wymagającej rozgrywki. W „Najmroczniejszym Lochu” wysoki poziom trudności idzie jednak w parze z ogromnymi pokładami satysfakcji, której dostarcza każde zwycięstwo. Zabawa podzielona jest na dwie płaszczyzny — zarządzanie osadą i urzędującymi w niej herosami oraz wyprawy do lochów. To właśnie te drugie stanowią sedno Darkest Dungeon, a w ich trakcie produkcja pokazuje swoje prawdziwe oblicze.

Mało które gry turowe na PC potrafią dać nam w kość tak, jak omawiany tytuł. Podczas przemierzania pełnych niebezpieczeństw podziemi musimy baczyć nie tylko na zdrowie bohaterów wchodzących w skład naszej drużyny, ale także na ich poziom stresu. Ten z kolei, jeśli osiągnie punkt krytyczny, może doprowadzić do załamania się danej postaci (lub wręcz przeciwnie, może ona przezwyciężyć strach i zyskać pozytywny przymiot), a w ostateczności — zawału i zgonu.

Toczone w turach taktyczne potyczki wystawią na próbę nasze zdolności planowania. Musimy nie tylko pokonać wrogów, ale także wyjść ze starcia z jak najmniejszym uszczerbkiem na zdrowiu, jako że w trakcie wyprawy nie ma zbyt wielu sposobów na poprawę stanu kierowanych przez nas herosów.

Warto mieć to na uwadze, ponieważ śmierć naszych podopiecznych jest permanentna — martwi bohaterowi nie odradzają się nawet po zakończeniu misji. Dla pasjonatów hardkorowej zabawy oraz gotyckich i Lovecraft’owskich klimatów „Najmroczniejszy Loch” jest pozycją obowiązkową.

Zwiastun Darkest Dungeon
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, PS Vita, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup Darkest Dungeon

2. Gears Tactics

Gears Tactics
Gears Tactics

Gears Tactics to strategia turowa osadzona w dobrze znanym posiadaczom Xboxów oraz komputerów uniwersum. Czerpiąc pełnymi garściami z dziedzictwa serii Gears, opisywany tytuł oferuje brutalną i szybką, choć nie pozbawioną głębi rozgrywkę. Akcja gry rozgrywa się dwanaście lat przed wydarzeniami z pierwszej części Gears of War, pozwalając poznać nam historię Gabe’a Diaza, który wraz z garstką ocalałych stawia odpór hordom Szarańczy na powierzchni planety Sera.

Toczone walki, mimo taktycznej otoczki, są niezwykle szybkie i wymagają podejmowania agresywnych działań mających na celu przełamanie ofensywy oponentów. Nasi bohaterowie nie są jednak bezsilni w obliczu przeważających sił wroga. Mamy nie tylko możliwość rozwijania ich zdolności, ale także dobierania wyposażenia adekwatnego do sytuacji.

„Wisienką na tym krwawym torcie” są starcia z ogromnymi bossami, którzy potrafią wywrócić do góry nogami nasze dotychczasowe podejście do walki i zmusić nas do opracowania zupełnie nowych taktyk. Gears Tactics jest świetną produkcją, która niestety przeszła bez większego echa. Warto dać jej szansę, chociażby po to, aby przekonać się, że nie samymi grami z segmentu AAA żyje rynek.

Użytkownicy konsol Xbox One, Xbox Series X|S oraz komputerów PC mają szansę zapoznać się z omawianą grą bez ponoszenia dużych kosztów ze względu na jej obecność w growym abonamencie Microsoftu. Wszystkich zainteresowanych zakupem subskrypcji Amerykanów zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika ze sposobami na tani Xbox Game Pass Ultimate.

Zwiastun Gears Tactics
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,5/10

Kup Gears Tactics

3. Battle Brothers

Battle Brothers
Battle Brothers

Battle Brothers to taktyczna turowa gra RPG, w której kierujemy kompanią najemników przemierzających świat inspirowany europejskim średniowieczem. Podobnie jak wspomniany już Darkest Dungeon, tak i niniejszy tytuł podzielony został na dwa segmenty — strategiczną mapę świata oraz pola bitew. Pierwszy z nich daje nam możliwość eksploracji, podejmowania się nowych kontraktów, poszerzania naszych szeregów oraz zarządzania drużyną. Drugi z kolei pozwala na sprawdzenie możliwości naszej ekipy w prawdziwym boju.

Co ciekawe, pomimo fantastycznej „otoczki”, Battle Brothers dość mocno stawia na realizm. Przykładowo, nasi najemnicy mogą odnieść zróżnicowane kontuzje i rany w trakcie potyczek, które mają negatywny wpływ na ich sprawność w dalszej części walki. Jeśli któryś z naszych sojuszników polegnie, jego śmierć jest permanentna.

W związku z powyższym należy dbać o naszą kompanię i wyposażać ją w jak najlepszy sprzęt, aby zapewnić jak największe szanse na przetrwanie naszych wojowników. Jeśli interesują nas fajne gry turowe na Xbox One i Xbox Series X|S, jak również PS4, PS5 oraz komputery, przedstawiona produkcja będzie strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Battle Brothers
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Battle Brothers

4. Total War: SHOGUN 2

Total War: SHOGUN 2
Total War: SHOGUN 2

Produkcje sygnowane marką Total War słyną z bitew na ogromną skalę, w których udział biorą nawet tysiące jednostek jednocześnie. SHOGUN 2 nie znalazł się jednak w naszym zestawieniu prezentującym najlepsze gry turowe ze względu na potyczki, a strategiczną mapę świata. To właśnie ona stanowi serce rozgrywki i bazuje na turach, w ramach których zarządzamy naszym imperium, pertraktujemy z sojusznikami oraz wrogami, jak również planujemy nasze kolejne podboje.

Akcja Total War: SHOGUN 2 rozgrywa się w szesnastowiecznej Japonii oraz okolicznych wyspach. Kierowane przez nas szeregi samurajów oraz floty majestatycznych okrętów gotowe są do działania na każde skinięcie naszego palca. Z ich wykorzystaniem możemy podbijać nowe tereny, a nawet brać udział w oblężeniach miast. Bezpośrednia walka nie jest jednak jedynym sposobem na zwiększenie naszych wpływów w świecie gry.

Do naszej dyspozycji jest także szereg szpiegów i zabójców, którzy działając „zza kulis” potrafią osiągnąć więcej niż niejedna armia. Total War: SHOGUN 2 to godna uwagi propozycja zarówno dla doświadczonych graczy, jak i osób dopiero zaznajamiających się z gatunkiem.

Zwiastun Total War: SHOGUN 2
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

Kup Total War: SHOGUN 2

5. Into the Breach

Into the Breach
Into the Breach

W Into the Breach wcielamy się w obrońców ludzkości, której grozi zagłada z rąk (a raczej odnóży) ukrywających się do tej pory pod ziemią istot. W trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nad futurystycznymi mechami dysponującymi zróżnicowanymi zdolnościami. Co ciekawe, zasilane one są częściowo przez okoliczne budynki cywilne, toteż naszym nadrzędnym celem jest ochrona kluczowej infrastruktury przed najeźdźcami.

Jakby tego było mało, musimy uważać, aby samemu nie uszkodzić wspomnianych konstrukcji, co jeszcze bardziej zawęża nasze pole działania i zmusza do podejmowania przemyślanych decyzji. Co ciekawe, podczas starć z podziemnymi monstrami (określanymi mianem „veków”) możemy łatwo przewidzieć ich przyszłe akcje, ponieważ stwory jasno sygnalizują swoje zamiary.

Jako że gra do najłatwiejszych nie należy, niejednokrotnie zdarzy się, że poniesiemy porażkę. Nie jest to jednak żaden powód do smutku, a jedynie szansa na wyciągnięcie wniosków i poprawę naszych umiejętności. Into the Breach jest niesamowicie wciągającą produkcją niezależną, która wnosi pewną świeżość do gier turowych.

Zwiastun Into the Breach
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,8/10

Kup Into the Breach

6. Wildermyth

Wildermyth
Wildermyth

Kolejna pozycja na naszej liście, Wildermyth, oferuje naprawdę głęboką rozgrywkę inspirowaną tradycyjnymi, „papierowymi” grami RPG. Przypomina o tym nawet oprawa graficzna opisywanego tytułu, jako że wszelkie istotne obiekty są dwuwymiarowymi „kartonikami”. W trakcie gry dowodzimy drużyną złożoną z początkujących poszukiwaczy przygód.

Każda z postaci posiada unikalne dla siebie cechy charakteru i dążenia, które w różny sposób objawiają się podczas zabawy. Ostatecznie jednak to od nas zależy, jak potoczą się losy naszych herosów i czy zostaną oni przyjaciółmi, czy też rywalami. Dzieło Worldwalker Games kładzie ogromny nacisk na taktyczne starcia, w których niezwykle istotne jest odpowiednie ustawienie poszczególnych członków drużyny oraz wykorzystywanie elementów otoczenia.

Zdobycie przewagi wymaga flankowania wrogów oraz dostosowywania taktyki w zależności od ilości oponentów, ich rodzaju i zdolności oraz ukształtowania terenu. Mało które gry turowe na PC cechują się tak charakterystyczną oprawą graficzną i rozbudowanymi relacjami pomiędzy bohaterami. Jeśli szukamy produkcji nawiązującej do klasyki gatunku RPG, a jednocześnie niepowielającej archaicznych mechanik, Wildermyth z pewnością spełni nasze oczekiwania.

Zwiastun Wildermyth
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup Wildermyth

7. Slay the Spire

Slay the Spire
Slay the Spire

Dumny przedstawiciel gatunku roguelike, który nie bez powodu znalazł się także i na niniejszej liście. W Slay the Spire walki toczone są poprzez zagrywanie kart wywołujących określony efekt. Za ich pomocą możemy m.in. wykonać zwykłe uderzenie mieczem, zwiększyć poziom bloku, lub przywołać elektryczną kulę rażącą przeciwników po zakończeniu naszej tury.

Możliwości i potencjalnych połączeń kart oraz zdobywanych w trakcie przygody artefaktów jest mnóstwo, co w parze z losowością podziemi sprawia, że produkcja Mega Crit Games prędko się nie nudzi. Podczas przemierzania tytułowej Iglicy natrafimy na wielu zróżnicowanych przeciwników oraz szereg zdarzeń, w trakcie których możemy podjąć decyzje wpływające na uzyskane nagrody (lub kary).

Kompletowana na bieżąco talia poszerzana jest o coraz to nowsze karty modyfikujące w znacznym stopniu sposób, w jaki przebiegają toczone przez nas walki. W przypadku śmierci jesteśmy zmuszeni rozpocząć nową wyprawę, jednakże opisywany tytuł jest niezwykle szczodry pod względem zawartości do odblokowania i praktycznie każde podejście do produkcji wiąże się ze zdobyciem czegoś nowego.

Zwiastun Slay the Spire
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup Slay the Spire

8. XCOM 2

XCOM 2
XCOM 2

W trakcie rozgrywki w XCOM 2 wcielamy się w tytułową formację partyzantów, którzy walczą z najeźdźcami pochodzącymi spoza naszej planety. Planujemy zasadzki na wrogie konwoje, flankujemy i atakujemy z zaskoczenia oddziały kosmitów i szabrujemy pozostałe po nich wyposażenie — wszystko po to, aby wyrwać Ziemię ze szponów kosmicznych opresorów.

Naszą bazą wypadową jest niegdysiejszy okręt wroga, aktualnie noszący miano Avenger. To na jego pokładzie przeprowadzamy badania, rozwijamy herosów i decydujemy się na podjęcie następnych kroków ku wyzwoleniu rodzimej planety. Sednem rozgrywki pozostaje jednak taktyczna walka turowa. Komandosi wchodzący w skład XCOM należą do zróżnicowanych klas i dysponują uzbrojeniem, które znajduje zastosowanie w trakcie poszczególnych sytuacji.

Sam etap przygotowania się do misji wymaga od nas głębokiego przemyślenia i skomponowania drużyny, która będzie w stanie poradzić sobie z każdą niedogodnością, nawet tą najbardziej niespodziewaną. W przypadku, gdy interesują nas gry turowe na PS4 i PS5, XCOM 2 będzie świetnym wyborem. W opisywaną produkcję zagramy także na PC-tach czy konsolach Microsoftu 8. i 9. generacji, czyli Xbox One oraz Xbox Series X|S.

Zwiastun XCOM 2
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,3/10

Kup XCOM 2

9. Sid Meier’s Civilization VI

Sid Meier's Civilization VI
Sid Meier’s Civilization VI

Szósta odsłona niezwykle popularnej strategicznej gry turowej pozwala nam objąć stery nad jednym z wielu dostępnych imperiów i poprowadzić je ku świetlanej przyszłości lub upadkowi. Wraz z upływem lat cywilizacja pozostająca pod naszą pieczą będzie musiała się rozwijać, walcząc jednocześnie o swoje miejsce na świecie. Na szczęście nie musimy uciekać się do przemocy (chociaż taka opcja oczywiście jest dostępna) i nic nie stoi na przeszkodzie, aby koegzystować z naszymi sąsiadami w pokoju.

Jeśli chcemy przetrwać, powinniśmy skupić się na badaniach i rozwoju kultury, aby zawsze być o krok przed depczącymi nam po piętach konkurentami. W trakcie kampanii spotkamy wielu przywódców znanych z kart historii, którzy będą dążyć do osiągnięcia przypisanych im celów. Niewątpliwą zaletą opisywanego tytułu jest fakt, że równie dobrze możemy bawić się samemu, jak i ze znajomymi. Jeśli więc szukamy pomysłu na wieczór w towarzystwie przyjaciół, Civilization VI może dostarczyć nam masę dobrej zabawy.

Zwiastun Sid Meier’s Civilization VI
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,1/10

Kup Sid Meier’s Civilization VI

10. Heroes of Might & Magic III

Heroes of Might and Magic III
Heroes of Might & Magic III

Nasze zestawienie przedstawiające fajne gry turowe na PC i konsole wieńczy prawdziwa klasyka gatunku, która jest bliska sercu wielu graczy. Heroes of Might & Magic III, bo oczywiście o tym tytule mowa, pozwala nam odbyć podróż do fantastycznego świata Erathi, gdzie kierujemy herosami przynależącymi do jednej z dziewięciu frakcji. Od bagiennych stworów, przez żywe trupy, po żywiołaki — każdy znajdzie dla siebie „zamek”, który zdecydowanie przypadnie mu do gustu.

Jest to też jedna z niewielu produkcji na tej liście, która rozgrywa się w turach na obu płaszczyznach — zarówno na mapie świata, jak i na polach bitew. W trakcie przemieszczania się po planszy nasi bohaterowie zbierają zasoby wykorzystywane do wznoszenia konstrukcji w zamkach, potężne artefakty zwiększające statystyki oraz inicjują walki z przeciwnikami.

Mimo kilkudziesięciu lat na karku opisywany tytuł nadal prezentuje się nad wyraz dobrze, a ponadczasowa, baśniowa oprawa audiowizualna potrafi oczarować. Heroes of Might & Magic III to bezapelacyjnie pozycja obowiązkowa zarówno dla fanów gatunku, jak i osób dopiero poznających gry turowe.

Zwiastun Heroes of Might & Magic III
 • Rok wydania: 1999
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,3/10

Kup Heroes of Might & Magic III

Najlepsze gry turowe – podsumowanie

Tym sposobem dotarliśmy do końca listy prezentującej najlepsze gry turowe na PC oraz konsole. Choć na pierwszy rzut oka wybrane przez nas produkcje znacząco się od siebie różnią, to rdzeń rozgrywki jest niemal tożsamy dla wszystkich pozycji. Jest nim konieczność przemyślanego, dobrze zaplanowanego działania oraz przewidywania ruchów przeciwnika z wyprzedzeniem. Jesteśmy przekonani, że dzięki niejednorodności przedstawionych przez nas tytułów każdy znajdzie odpowiednią „turówkę” dla siebie.

Przeczytaj też: Najlepsze gry metroidvania

A jaki „tryb” podejmowania kluczowych decyzji w grach Wy preferujecie? Wolicie produkcje nastawione na wykonywanie akcji w narzuconej kolejności, czy stawiacie na bardziej swobodną, dynamiczną rozgrywkę? Jeśli na myśl przychodzi wam jakaś godna polecenia pozycja, której esencję stanowi mechanika turowa — nie zapomnijcie o niej wspomnieć w komentarzu!

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.