Najlepsze gry podobne do League of Legends. TOP 5 alternatyw dla LoL-a

Najlepsze gry podobne do League of Legends

Jeden z największych hitów w portfolio Riot Games podbił rynek gier multiplayer i stał się ikoną e-sportowej sceny wkrótce po swojej premierze. Pomimo wciągającej rozgrywki niektórzy z nas mają jednak chęć na nowe, równie satysfakcjonujące wyzwania — w końcu popularny LoL towarzyszy nam już od 2009 roku. Wybraliśmy najlepsze gry podobne do League of Legends, które z pewnością zaspokoją apetyt na strategiczne bitwy drużynowe w różnych klimatach i formatach. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!

Najlepsze gry podobne do League of Legends

League of Legends, często określane jako „LoL” lub „League” to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli gier MOBA, w których dwie, zwykle pięcioosobowe drużyny walczą ze sobą na wirtualnej arenie. W przeciwieństwie do topowych strzelanek lub samochodówek, produkcje tego rodzaju nie wymagają ponadprzeciętnej zręczności, lecz odpowiednio dobranej taktyki oraz sporej wiedzy na temat przebiegu rozgrywki.

Czym więc powinny wyróżniać się najlepsze gry podobne do League of Legends? Głównym kryterium jest oczywiście zespołowa rozgrywka sieciowa, podczas której weźmiemy udział w strategicznych bitwach czasu rzeczywistego. Kolejną charakterystyczną cechą LoL-a jest kamera przedstawiona z lotu ptaka, a wisienką na torcie darmowy model biznesowy — zupełnie tak, jak czołowa produkcja Riot Games, wszystkie wyselekcjonowane tytuły są bezpłatne.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Skoro omówiliśmy kryteria, którymi kierowaliśmy się podczas wyboru, pora przejść do naszego rankingu. Kolejność poszczególnych produkcji na liście jest przypadkowa, a wszystkie przedstawione poniżej gry zasługują na poświęcenie im naszego cennego czasu.

1. Dota 2

Dota 2
Dota 2

Dota 2 powstała na fali sukcesu Defense of the Ancients — modyfikacji do legendarnej produkcji strategicznej Warcraft III. Tak jak inne gry podobne do LoL-a, twórczość zespołu Valve charakteryzuje się dosyć prostym celem rozgrywki. W potyczkach biorą udział dwie pięcioosobowe drużyny, a ich zadaniem jest zniszczenie starożytnej struktury przeciwników i jednocześnie obrona własnej bazy.

Warto zaznaczyć, że Dota 2 jest wśród weteranów gatunku MOBA uważana za jeden z najbardziej wymagających tytułów. Znajomość pokaźnego składu zawodników i odpowiedni dobór przedmiotów lub umiejętności to kluczowe umiejętności w omawianej grze, znacząco wpływające na skuteczność naszej strategii.

Dota 2 charakteryzuje się obszerną listą ponad 100 dostępnych bohaterów — w dodatku wszystkie grywalne postacie są darmowe, czego nie można powiedzieć o League of Legends. Oprócz 3 głównych specjalizacji do wyboru mamy również grupę uniwersalnych wojowników, a w trakcie bitew możemy skorzystać z ponad 200 zróżnicowanych przedmiotów zwiększających efektywność naszych herosów.

Zwiastun Dota 2
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs)
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,5/10

2. Vainglory

Vainglory
Vainglory

Vainglory jest mobilnym konkurentem LoL-a opracowanym przez prawdziwych weteranów branży gamingowej. Wśród twórców omawianego tytułu znajdziemy dawnych pracowników najbardziej rozpoznawalnych producentów gier AAA, takich jak Rockstar Games, Blizzard Entertainment, a nawet Riot Games — studia odpowiedzialnego za League of Legends.

Mimo że Vainglory trafiło również na komputery osobiste, sterowanie oraz główne mechaniki zostały opracowane z myślą o urządzeniach przenośnych. Nic więc dziwnego, że mecze charakteryzują się szybkim tempem rozgrywki — ich średnia długość wynosi około 20 minut.

Vainglory to idealna propozycja nie tylko dla użytkowników na przykład telefonów gamingowych, ale również graczy na PC ceniących sobie krótszy format bitew. Deweloperzy nie zapomnieli również o funkcji crossplay, która pozwala na wspólną rywalizację pomiędzy dostępnymi platformami.

Zwiastun Vainglory
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (iOS): 8,8/10

3. Bloodline Champions

Bloodline Champions
Bloodline Champions

Gry podobne do LoL zwykle wymagają szerokiej wiedzy na temat statystyk herosów lub przedmiotów, jednak w przypadku Bloodline Champions kluczem do sukcesu są wyjątkowo umiejętności manualne. Szwedzcy deweloperzy z Stunlock Studios zrezygnowali także z rozwoju postaci oraz zbierania złota, dzięki czemu bitwy są dynamiczne i nie wymagają mozolnego grindu we wczesnej fazie meczu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Ciekawostką w Bloodline Champions jest sterowanie przypominające tradycyjne strzelanki, wykorzystujące klawisze W, A, S i D do kontrolowania ruchów naszego bohatera. Co więcej, dwa główne skille zostały przypisane do lewego i prawego przycisku myszy, natomiast kursor „gryzonia” pełni rolę celownika. Umiejętności obszarowe są rzadkością, ponieważ większość ataków musi być dość precyzyjnie „posłana” w stronę wrogów.

Zwiastun Bloodline Champions
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

4. AirMech Strike

AirMech Strike
AirMech Strike

Omawiając najlepsze gry podobne do League of Legends nie sposób pominąć AirMech Strike. Produkcja spod szyldu Carbon Games wyróżnia się na tle konkurencji świetnym trybem PvE dla jednego lub kilku graczy, w którym naszym przeciwnikiem jest armia sterowana przez sztuczną inteligencję. Oczywiście nie zabrakło również tradycyjnych dla gatunku MOBA starć między żywymi rywalami — do wyboru mamy kilka opcji rozgrywki sieciowej dla drużyn złożonych z maksymalnie 3 zawodników.

Kolejną charakterystyczną cechą omawianego tytułu są sterowane przez nas postacie, a właściwie futurystyczne roboty z funkcją transformacji. Tytułowe AirMechy możemy wykorzystywać jako konwencjonalne jednostki naziemne lub udzielać wsparcia naszym sojusznikom z powietrza. Co więcej, podczas rozgrywki zdobywamy punkty doświadczenia dla wybranych maszyn, dzięki czemu zwiększymy ich poziom i odblokujemy dodatkowe uzbrojenie lub umiejętności.

Zwiastun AirMech Strike
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs)
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

5. Heroes of the Storm

Heroes of The Storm
Heroes of the Storm

Heroes of the Storm z pewnością spodoba się fanom Blizzarda ze względu na obecność bohaterów z popularnych serii amerykańskiego koncernu. Do naszej dyspozycji oddano między innymi Raynora z uniwersum StarCraft, czy chociażby Diablo występującego w jednej z najlepszych gier RPG wszech czasów. Co ciekawe, podczas rozgrywki możemy usłyszeć interakcje pomiędzy postaciami nawiązujące do ich wspólnych przygód.

Warto również wspomnieć o 15 zróżnicowanych arenach, które oprócz kluczowej misji zniszczenia Rdzenia przeciwników oferują ciekawe zadania specjalne. W trakcie rozgrywki warto na przykład odbić obóz więzienny lub zebrać kilka określonych przedmiotów, aby przywołać dodatkowe wsparcie i osłabić pozycję rywali.

W porównaniu do LoL-a lub Dota 2, dzieło Blizzard Entertainment charakteryzuje się zdecydowanie krótszym formatem bitew — średnia długość starcia wynosi od kilkunastu do 20 minut. W połączeniu z prostym sterowaniem i niezbyt skomplikowanymi mechanikami rozgrywki Heroes of The Storm stało się jedną z najbardziej przystępnych gier MOBA na rynku.

Zwiastun Heroes of the Storm
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Skąd pobrać:
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,3/10

Najlepsze gry podobne do League of Legends — podsumowanie

Gry podobne do League of Legends z pewnością spodobają się nie tylko weteranom gatunku MOBA, ale także mniej doświadczonym graczom poszukującym ciekawych wyzwań strategicznych. Wszystkie wymienione tytuły są dostępne w modelu free-2-play i nie wymagają nowoczesnego komputera osobistego do działania, a zatem zdecydowanie warto dać im szansę. Wystarczy laptop biurowy, Steam Deck, a w niektórych przypadkach nawet smartfon, aby w pełni cieszyć się rozgrywką.

Przeczytaj też: Najlepsze gry Star Wars

Które gry są Waszym zdaniem najlepszą alternatywą dla LoL-a? Wolicie dynamiczne, kilkunastominutowe bitwy, czy może dłuższe starcia wymagające szczegółowo opracowanej strategii? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

O autorze
Piotr Sowa
Autor

Miłośnik gier wideo od najmłodszych lat. Wychowany na konsolach, a obecnie jego ulubiona platforma to PC. Większość wolnego czasu poświęca emulacji. Ogromny fan serii Mass Effect.

Liczba wpisów: 23 (w redakcji od 21.12.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA ZNIŻKA DLA OBECNYCH SUBSKRYBENTÓW!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.