Najlepsze gry Star Wars. TOP 10 produkcji z uniwersum Gwiezdnych Wojen

Najlepsze gry Star Wars

Film Star Wars: A New Hope, który debiutował na ekranach kin w 1977 roku, był pierwszym przedstawicielem marki cieszącej się nieprzerwaną miłością fanów mimo mijających dekad. Rozpalające wyobraźnię wielu osób uniwersum trafiło do kanonu popkultury, a postaci takie jak Luke Skywalker, Obi-Wan Kenobi czy jeden z najciekawszych antagonistów w historii — Darth Vader, na zawsze zapisali się w zbiorowej świadomości. Nic dziwnego, że w końcu tą sprawdzoną formułą zainteresował się szeroko pojęty gamedev, który w kolejnych latach stworzył gry Star Wars niemal wszystkich gatunków.

Historia Republiki, Imperium Międzygalaktycznego i Rebelii stanowiła podwaliny dla wielu ciekawych produkcji, jednak nie zabrakło także tytułów po prostu słabych. By pomóc nowym, ale też doświadczonym fanom SW, wybraliśmy najlepsze gry z uniwersum Gwiezdnych Wojen, które gwarantują doskonałą zabawę na długie godziny. Zapraszamy do lektury naszego zestawienia!

Najlepsze gry Star Wars

Świat Gwiezdnych Wojen rozrósł się do wręcz gargantuicznych rozmiarów i pełen jest zapadających w pamięć postaci, intryg politycznych i przede wszystkim — pojedynków na miecze świetlne, które stały się wizytówką serii. To właśnie dzięki temu bogatemu uniwersum gry Star Wars są w stanie przedstawić unikalne historie, jednocześnie pasując do szerokiego spektrum gatunków.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jak wiadomo, kreatywność twórców nie zna granic, a mając do dyspozycji tak wielowymiarowy materiał źródłowy, możliwości wydają się nieskończone. Na poniższej liście znajdują się zatem nie tylko gry akcji, shootery, ale także pełnoprawne symulatory czy mniej oczywiste wyścigi.

Od czasów pierwszych gier z logo SW nastąpił ogromny przeskok technologiczny, który pozwolił na jeszcze bardziej atrakcyjne przedstawienie świata Gwiezdnych Wojen. Nie oznacza to jednak, że starsze tytuły przestały być godne uwagi. Wręcz przeciwnie, prawdziwych fanów twórczości Lucasa powinny one zainteresować ze względu na sposób, w jaki traktują one wykreowane przez niego uniwersum.

W tym artykule przedstawiamy najlepsze gry Star Wars, które dostarczają niezapomnianych doświadczeń związanych z pojedynkami na miecze świetlne, pilotowaniem kosmicznych myśliwców oraz odkrywaniem tajemnic galaktyki. Bez względu na to, czy jesteśmy fanami klasycznych produkcji, czy też preferujemy bardziej współczesne gry, z pewnością znajdziemy tytuł, który przypadnie nam do gustu. Zapraszamy do lektury!

1. Star Wars: Dark Forces

Star Wars: Dark Forces
Star Wars: Dark Forces

Myśląc o klasycznych grach FPS, z pewnością w naszej głowie jako pierwsze pojawiają się Doom oraz Quake. Star Wars: Dark Forces to niestety wielce niedoceniana i zapomniana produkcja, będąca godnym uwagi przedstawicielem swojego gatunku. W tej wydanej w 1995 roku strzelance wcielamy się w jednego z członków tajnego oddziału Rebeliantów, który musi powstrzymać siły Imperium przed uruchomieniem sekretnej broni, która może zagrozić całej galaktyce.

Pomimo sporej ilości lat na karku, Dark Forces nadal prezentuje się zacnie i do dziś potrafi zapewnić dobrą zabawę. Rozgrywka w starym stylu nie jest tak liniowa, jak we współczesnych FPS-ach, a przemierzane przez nas mapy zawierają multum sekretów czekających na odkrycie. Do naszej dyspozycji oddano dziesięć różnych rodzajów uzbrojenia, z których korzystamy w trakcie licznych starć z napotykanymi przeciwnikami.

Wizja uniwersum Gwiezdnych Wojen przedstawiona w omawianym tytule jest znacznie bardziej mroczna niż ta znana z kinowych odsłon serii. Jeśli interesują nas nieco starsze i mniej oczywiste gry Star Wars, warto dać szansę niniejszej produkcji.

Zwiastun Star Wars: Dark Forces
 • Rok wydania: 1995
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Star Wars: Dark Forces

2. Star Wars Jedi: Upadły Zakon

Star Wars Jedi: Upadły Zakon
Star Wars Jedi: Upadły Zakon

W tej przeznaczonej dla jednego gracza grze akcji wcielamy się w Padawana Jedi, który przetrwał czystkę zapoczątkowaną wdrożeniem Rozkazu 66. Nasz młody protagonista pragnie odbudować zniszczony Zakon i rusza w podróż po miejscach znanych z ekranów kin oraz kart powieści. Nie jest on jednak bezpieczny, jako że jego śladem podążają wysłani przez Imperium inkwizytorzy, którzy mają jeden cel — upewnić się, że żaden Jedi nie pozostał przy życiu.

Do naszej dyspozycji oddano ikoniczny miecz świetlny oraz szereg umiejętności zapewnianych przez Moc. Jakby tego było mało, kierowany przez nas bohater jest niezwykle zwinny i może poszczycić się zdolnościami akrobatycznymi godnymi najlepszych olimpijczyków. Widowiskowe pojedynki prezentują się wręcz fenomenalnie, a gra stawia przed nami coraz to nowe wyzwania, zmuszając do dostosowywania obranej taktyki i sprawnego korzystania z umiejętności Cala Kestisa.

Zwiastun Star Wars Jedi: Upadły Zakon
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na:  PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup Star Wars Jedi: Upadły Zakon

3. Lego Star Wars: Saga Skywalkerów

Lego Star Wars: Saga Skywalkerów
Lego Star Wars: Saga Skywalkerów

Gry Lego Star Wars cieszą się uznaniem graczy ze względu na swoją sympatyczną interpretację świata Gwiezdnych Wojen oraz wydarzeń w nim osadzonych. The Skywalker Saga (w polskiej wersji językowej nazywane Sagą Skywalkerów) pozwala nam przeżyć historie znane z dziewięciu głównych filmów. Jako gracze mamy możliwość wyboru trylogii, od której chcemy rozpocząć swoją przygodę z niniejszą produkcją.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nie powinniśmy dawać zmylić się pozorom, jako że pomimo widocznej gołym okiem „zabawkowej” konwencji, Saga Skywalkerów w wydaniu Lego jest niezwykle rozbudowaną produkcją. Równie dobrze będą bawili się przy niej najbardziej zagorzali fani uniwersum Gwiezdnych Wojen, jak i osoby, które niewiele miały z nim styczności. Mało które dostępne na rynku gry Star Wars oferują taką plejadę postaci, pojazdów i miejsc do odwiedzenia, co Lego Star Wars: The Skywalker Saga.

Zwiastun Lego Star Wars: Saga Skywalkerów
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,4/10

Kup Lego Star Wars: Saga Skywalkerów

4. Star Wars: The Old Republic

Star Wars: The Old Republic
Star Wars: The Old Republic

Tym razem gratka dla fanów gier MMORPG. Produkcja studia BioWare jest rozwijana po dziś dzień i oferuje prawdziwe zatrzęsienie zawartości. Akcja tytułu rozgrywa się trzy tysiące lat przed wydarzeniami znanymi z kultowych już dzieł kinematografii. The Old Republic pozwala nam wejść w skórę łowcy Sithów, rycerza Jedi lub jednej z innych dostępnych ról i samemu wybrać, czy chcemy kroczyć po ciemnej, czy też jasnej stronie Mocy.

Gra oferuje nam również szerokie opcje personalizacji naszego stylu zabawy. W zależności od preferencji gracza nasz heros może władać mieczami świetlnymi, blasterami, a nawet karabinami snajperskimi. Do naszego użytku oczywiście oddano także Moc oraz jej mroczną odmianę. Elementy MMO nie wszystkim muszą przypaść do gustu i takie osoby z pewnością ucieszy fakt, że przy Start Wars: The Old Republic można bawić się równie dobrze samemu, co z przyjaciółmi lub nieznajomymi.

Zwiastun Star Wars: The Old Republic
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6/10

Kup Star Wars: The Old Republic

5. Star Wars: Republic Commando

Star Wars: Republic Commando
Star Wars: Republic Commando

Podobnie jak omówione już w niniejszym zestawieniu Dark Forces, tak i Republic Commando ukazuje świat Gwiezdnych Wojen w nieco bardziej ponury oraz brutalny sposób. W produkcji autorstwa LucasArts wcielamy się w rolę dowódcy oddziału tytułowych Komandosów Republiki. Naszym zadaniem jest udział w operacjach specjalnych mających na celu unicestwienie wrogów z wręcz chirurgiczną precyzją.

Mimo że protagonista może korzystać z szerokiej gamy broni, najgroźniejszą z nich są jego towarzysze. Kierowany przez nas czteroosobowy zespół sprawnie wykonuje wydawane polecenia i jest zdolny do naprawdę skomplikowanych manewrów. Jeśli znudzi nam się kampania jednoosobowa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić tryb multiplayer. Możemy w nim przetestować swoje umiejętności, stając naprzeciw piętnastu innych graczy i ciesząc się zabawą w wielu różnych trybach.

Zwiastun Star Wars: Republic Commando
 • Rok wydania: 2005
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Star Wars: Republic Commando

6. Star Wars: Squadrons

Star Wars: Squadrons
Star Wars: Squadrons

Star Wars: Squadrons pozwala nam wejść w skórę pilota Nowej Republiki lub Imperium i objąć kontrolę nad wieloma charakterystycznymi dla serii pojazdami kosmicznymi. Pozostałe przedstawione w tym zestawieniu najlepsze gry Star Wars pozbawione są elementów symulacji, Squadrons jest jednak pod tym względem wyjątkiem. Aby zostać prawdziwym asem przestworzy, musimy opanować wiele manewrów, jednak nagroda jest tego warta — tytuł jest w stanie dostarczyć masę satysfakcji.

Dzieło studia MOTIVE oferuje zarówno zabawę jednoosobową, jak i dedykowany tryb dla wielu graczy. W trakcie wspomnianej kampanii bitwę o Galaktykę przeżyjemy z perspektywy oby stron konfliktu. Prawdziwi zapaleńcy mogą z kolei spróbować swoich sił w trybach sieciowych, w których naprzeciw siebie stają dwie drużyny złożone z pięciu graczy. Otrzymujemy multum opcji modyfikacji naszego pojazdu, dzięki czemu możemy dopasować go do naszego stylu gry i z jego pomocą zostać prawdziwą gwiazdą (kosmicznych) przestworzy.

Zwiastun Star Wars: Squadrons
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,8/10

Kup Star Wars: Squadrons

7. Star Wars: Battlefront II

Star Wars: Battlefront II
Star Wars: Battlefront II

Star Wars: Battlefront II jest przez wielu graczy nazywane „Battlefieldem w uniwersum Gwiezdnych Wojen”. Stwierdzenie to wcale nie jest dalekie od prawdy — za opisywany tytuł odpowiada w końcu studio pracujące także i nad wspomnianą serię wojennych gier FPS. Pomimo raczej cierpkiego przyjęcia wynikającego z nachalnych mikrotransakcji w trybie multiplayer, obecnie Battlefront II jest jedną z najlepszych strzelanek, w jakie możemy zagrać na swoich komputerach oraz konsolach. Nie musimy być również fanami Star Wars — rozgrywka broni się sama, popularny świat wykreowany przez George’a Lucasa dodaje tylko całości smaku.

Niniejsza produkcja oferuje zarówno tryb wieloosobowy, jak i kampanię fabularną przeznaczoną dla jednego gracza. W jej trakcie wcielimy się w postać Iden Versio, dowódczynię elitarnego oddziału sił Imperium. Sednem rozgrywki jest jednak zabawa z innymi graczami, w trakcie której przemierzamy ogromne i pięknie zaprojektowane mapy, siadamy za sterami pojazdów, a nawet mamy możliwość wcielenie się w dobrze znanych herosów pokroju Kylo Rena lub Yody.

Zwiastun Star Wars: Battlefront II
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 1,7/10

Kup Star Wars: Battlefront II

8. Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast

Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast
Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast

Kolejny z tytułów na niniejszej liście, który oferuje zarówno rozgrywkę dla jednego gracza, jak i tryb wieloosobowy. W trakcie kampanii podzielonej na 24 misje wcielamy się w Kyle’a Katarna — rycerza Jedi, który postanowił porzucić swoją profesję. Imperium i nadciągające z jego strony zagrożenie zmusza go jednak do wyjęcia miecza świetlnego z szafy i otarcia go z kurzu. Nie jest to jednak jedyna broń naszego protagonisty, jako że na podorędziu ma on także szeroki arsenał broni palnej oraz, jakżeby inaczej, Moc.

W ramach rozgrywki wieloosobowej możemy wypróbować wiele trybów, poczynając od tych dosyć standardowych, pokroju Deathmatchu lub Capture the Flag, kończąc na widowiskowych pojedynkach dla dwóch graczy, którzy spotykają się na ubitej ziemi, tocząc bój na śmierć i życie. Jeśli szukamy gry Star Wars, która pozwoli nam poczuć potęgę Mocy, Jedi Knight 2: Jedi Outcast będzie strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast
 • Rok wydania: 2003
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast

9. Star Wars: Episode 1 Racer

Star Wars: Episode 1 Racer
Star Wars: Episode 1 Racer

Jeśli zawsze chcieliśmy się dowiedzieć, jak to jest siedzieć za sterami maszyny pędzącej z prędkością 600 mil na godzinę, warto przyjrzeć się Star Wars: Episode 1 Racer. Tytuł ma już swoje lata, jednak jak wiele innych starych gier, nadal potrafi dostarczyć nam masę frajdy. W trakcie zabawy wcielamy się w jednego z ponad 20 kierowców i przejmujemy kontrolę nad jego pojazdem, aby ścigać się z innymi zawodnikami.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wyścigi odbywają się na ośmiu zróżnicowanych światach, a łącznie do naszej dyspozycji oddane zostało 21 tras. Jeśli liczymy na bezstresową przejażdżkę i podziwianie widoków, to niestety się zawiedziemy — tory pełne są pułapek oraz wszelkiej maści niebezpieczeństw, a kontakt z nimi może mieć opłakane skutki dla naszego wehikułu. Wisienką na torcie dla fanów uniwersum Gwiezdnych Wojen będzie obecność w grze ścieżki dźwiękowej znanej z Epizodu I kinowej trylogii.

Zwiastun Star Wars: Episode 1 Racer
 • Rok wydania: 1999
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Star Wars: Episode 1 Racer

10. Star Wars: Knights of the Old Republic

Star Wars: Knights of the Old Republic
Star Wars: Knights of the Old Republic

Zestawienie przedstawiające najlepsze gry Star Wars nie mogło się obyć bez produkcji, która jest jednocześnie zaliczana do kanonu wybitnych tytułów z gatunku RPG. Akcja Star Wars: Knights of the Old Republic rozgrywa się cztery tysiące lat przed tym, jak Zakon Jedi został niemal doszczętnie zniszczony przez siły Sithów. Jak na grę role-playing przystało, mamy możliwość podejmowania wielu decyzji, które mogą zaważyć o losach całej galaktyki.

Tylko od nas zależy czy będziemy chcieli pozostać wierni ideałom Jedi, czy też zdecydujemy się podążyć Ciemną Stroną Mocy. A ta jest w naszym protagoniście silna, jako że w trakcie zabawy jest on w stanie nauczyć się około 40 sposobów na jej wykorzystanie w różnych sytuacjach. Nie zabrakło także ikonicznych dla serii mieczy świetlnych i godnym odnotowania jest fakt, że produkcja oferuje nam możliwość własnoręcznego złożenia jednego z nich. Knights of the Old Republic jest prawdziwą gratką zarówno dla fanów Gwiezdnych Wojen, jak i gier RPG.

Zwiastun Star Wars: Knights of the Old Republic
 • Rok wydania: 2003
 • Dostępne na: PC. Nintendo Switch, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9/10

Kup Star Wars: Knights of the Old Republic

Najlepsze gry Star Wars — podsumowanie

Gwiezdne Wojny to niezwykle rozbudowana franczyza obejmująca nie tylko wiele filmów, seriali i książek, ale także liczne gry Star Wars. Rozgrywka w wymienionych przez nas produkcjach dostarczy masy zabawy nie tylko fanom kosmicznego uniwersum, jako że każda z wymienionych produkcji jest świetnym przedstawicielem swojego gatunku i nie wymaga przy tym znajomości świata Gwiezdnych Wojen.

Przeczytaj też: Ranking słuchawek gamingowych

Który z powyższych tytułów najbardziej przypadł wam do gustu? Preferujecie nastawioną na akcję zabawę dla jednego gracza, której dostarczyć wam może Star Wars Jedi: Fallen Order, czy wręcz przeciwnie — chcielibyście przeżyć galaktyczną przygodę wspólnie z przyjaciółmi w grze MMO Star Wars: The Old Republic? Dajcie nam znać w komentarzach!

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.