Najlepsze polskie gry. TOP 10 produkcji stworzonych przez Polaków

Najlepsze polskie gry

Choć wielu graczom polskie gry komputerowe kojarzą się przede wszystkim z doskonałymi dziełami studia CD Projekt RED, to nasi rodzimi twórcy mają dużo więcej do zaoferowania. Reprezentujące wiele różnych gatunków tytuły znad Wisły coraz częściej podbijają serca odbiorców na całym świecie.

Przyjrzeliśmy się topowym produkcjom lokalnego gamedev’u, by wybrać prawdziwe perełki bez kompleksów stające w szranki z zagraniczną konkurencją. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem, w którym przedstawiamy najlepsze polskie gry na PC i konsole!

Najlepsze polskie gry

W XVI wieku Mikołaj Rej napisał w wierszu „Do tego, co czytał” słynne zdanie: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. W obecnych czasach, po latach wytężonej pracy rodzimych twórców, możemy z podobną dumą mówić o powstających w naszym kraju grach komputerowych.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Historia polskich produkcji sięga 1986 roku, kiedy na ZX Spectrum 48k została wydana Puszka Pandory autorstwa Marcina Borkowskiego. Prosta gra tekstowa, choć technologicznie bardzo odbiega od opisywanych przez nas najlepszych przygodówek i tytułów z gatunku adventure obecnych w Xbox Game Pass, stanowiła pierwszy krok na długiej drodze twórców znad Wisły do światowej czołówki.

W poniższym zestawieniu prezentujemy przede wszystkim polskie gry wydane po 2010 roku, choć uwzględniliśmy również jednego klasyka „o dłuższym stażu”. Bez względu na wiek omawianych przez nas tytułów, każdy z nich można bez problemów kupić i uruchomić na sprzęcie obecnej generacji. Co ważne: kolejność przedstawianych produkcji jest przypadkowa. Bez dalszego trzymania w napięciu — zapraszamy do zapoznania się z listą!

1. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wśród graczy trudno znaleźć osobę, która nie słyszała o tej produkcji — Wiedźmin 3: Dziki Gon, bo o nim mowa, zdobył wiele międzynarodowych nagród i powszechnie uznawany jest za jedną z najlepszych gier RPG wszech czasów.

Wcielamy się w postać tytułowego wiedźmina, Geralta, który w poszukiwaniu swojej przybranej córki przemierza ogarnięte wojną Królestwa Północy. W trakcie przygody mamy okazję odwiedzić różnorodne lokacje, jak chociażby wolne miasto Novigrad czy Archipelag wysp Skellige. Świat przedstawiony został przygotowany z dużym rozmachem i niejednokrotnie zaskakuje pięknymi widokami. Protagonista nie wiedzie jednak szczególnie bezpiecznego trybu życia – w trakcie rozgrywki co rusz wdajemy się w walkę, w tym z wyjątkowymi potworami wiedźmińskiego uniwersum.

Ogromny, otwarty świat wypełniony po brzegi zawartością i realny wpływ na przebieg rozbudowanych zadań sprawiają, że Wiedźmin 3: Dziki Gon zapewnia niesamowitą zabawę na długie godziny. Warto też zainteresować się poprzednimi odsłonami omawianej produkcji, jako że każda z nich zasługuje na miejsce wśród najlepszych polskich gier.

Zwiastun Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10

Kup Wiedźmin 3: Dziki Gon

2. This War of Mine

This War of Mine
This War of Mine

W naszym kraju powstało wiele produkcji rozpoznawanych na całym świecie. Nie oznacza to jednak, że najlepsze polskie gry komputerowe to jedynie tytuły z segmentu AAA. Dobrym przykładem jest dzieło warszawskiego 11 bit studios, czyli This War of Mine.

Akcja rozgrywa się w ogarniętym wojną mieście, a zadaniem gracza jest zapewnienie przetrwania sobie i swoim bliskim. Omawianą produkcję od większości innych gier o tematyce wojennej odróżnia jednak to, że wcielamy się w niej w osoby cywilne, często bezbronne oraz niemal pozbawione szans na przeżycie. Musimy dbać o nasze schronienie, spełniać potrzeby naszych postaci oraz eksplorować ruiny w poszukiwaniu cennych zapasów.

This War of Mine jest dziełem unikatowym, ukazującym okrucieństwo wojny nie z perspektywy żołnierzy, a zwykłych ludzi. Bohaterowie gry walczą o przetrwanie mimo wszelkich przeciwności losu, co bez wątpienia może inspirować oraz zmieniać nasze postrzeganie świata. Ciekawostką jest, że tytuł włączony został do kanonu lektur szkolnych i możemy pobrać go za darmo z Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwiastun This War of Mine
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

Kup This War of Mine

3. Dying Light

Dying Light
Dying Light

Wrocławskie studio Techland zabłysnęło na rynku gier przy okazji premiery Dead Island, chociaż nie było to jego pierwsze dzieło. W wyniku zawirowań związanych z prawami do marki, Polacy postanowili stworzyć kolejną, tym razem nazwaną Dying Light.

Produkcja typu survival horror skupia się na walce z hordami zombie w utrzymanym w bliskowschodniej stylistyce fikcyjnym mieście Harran. Jako agent pod przykrywką, Kyle Crane, trafiamy w epicentrum pandemii wirusa przemieniającego ludzi w żywe trupy. Naszym zadaniem jest odszukanie i przejęcie wyników badań, jednak sprawy szybko się komplikują.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Największą zaletą omawianego tytułu jest system poruszania się oparty na parkourze. Nasz protagonista jest w stanie pokonywać ogromne dystanse, przemieszczając się dachami budynków i zwinnie przeskakując pomiędzy nimi. Wszystko to widziane z perspektywy pierwszej osoby sprawia, że Dying Light jest w stanie dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Zwiastun Dying Light
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,1/10

Kup Dying Light

4. Painkiller

Painkiller
Painkiller

Painkiller jest najstarszym tytułem w naszym zestawieniu prezentującym najlepsze polskie gry komputerowe. Wydana w 2004 roku produkcja warszawskiego People Can Fly po dziś dzień zapewnia masę dobrej zabawy polegającej na gromieniu hord demonów i nieumarłych.

Wcielamy się w postać Daniela Garnera, któremu po śmierci nie było dane zaznać spokoju. Warunkiem odkupienia popełnionych za życia grzechów jest pokonanie armii Lucyfera. Jedynymi towarzyszami w trakcie naszej wędrówki przez kilkanaście zróżnicowanych poziomów są wyjątkowo śmiercionośne bronie, w tym charakterystyczna dla serii kołkownica.

Tytułem warto się zainteresować, szczególnie jeśli gustujemy w klasycznych FPS-ach. Omawiana produkcja doczekała się kilku sequeli, jednak żaden z nich nie osiągnął sukcesu porównywalnego z pierwowzorem.

Zwiastun Painkiller
 • Rok wydania: 2004
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,1/10

Kup Painkiller

5. Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 jest tytułem, którego nie sposób pominąć, przedstawiając polskie gry na PS5, Xbox Series X|S, PC oraz konsole starszej generacji. Mimo licznych bugów i problemów z optymalizacją jeszcze długi czas po premierze twórcom ostatecznie udało się wyjść na prostą, tym samym oddając w nasze ręce znakomite RPG akcji. Produkcja osadzona w otwartym świecie umożliwia nam wcielenie się w V, najemnika pragnącego zostać legendą Night City.

Dzieło CD Projekt RED oferuje nam atrakcyjny główny wątek fabularny oraz rozbudowane zadania poboczne, pozwalające lepiej poznać świat gry oraz żyjące w nim postacie niezależne. Samą rozgrywkę obserwujemy najczęściej z perspektywy pierwszej osoby, wliczając w to przerywniki filmowe. Wyjątek stanowią chwile spędzone na prowadzeniu licznych pojazdów dostępnych podczas gry — w tym wypadku możemy zdecydować się na widok TPP.

Ogromną zaletą Cyberpunka 2077 jest możliwość obierania różnych strategii podczas wykonywania dużej części zadań. Nie zawsze jesteśmy zmuszeni do bezpośredniej wymiany ognia z przeciwnikami — niejednokrotnie dobrym rozwiązaniem jest działanie z ukrycia i neutralizacja wrogów przy użyciu hakerskich umiejętności.

Zwiastun Cyberpunk 2077
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7/10

Kup Cyberpunk 2077

6. Ghostrunner

Ghostrunner
Ghostrunner

Ghostrunner to kolejna pozycja na liście utrzymana w futurystycznej stylistyce. Tym razem nie mamy jednak do czynienia z produkcją action RPG jak w przypadku Cyberpunk 2077 — omawiany tytuł to pełnoprawna gra akcji, stawiająca nacisk na niezwykle dynamiczną rozgrywkę. Studio One More Level dostarczyło nam symulator wojownika ninja z przyszłości, przedzierającego się przez kolejne etapy przy pomocy swojej katany oraz nadludzkiego refleksu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nasz bohater musi dostać się na szczyt Wieży Dharma, gdzie czeka go starcie z Kluczniczką — despotką, która żelazną ręką rządzi pozostałymi przy życiu niedobitkami ludzkości. Jak łatwo się domyślić, zadanie nie należy do łatwych, jako że korytarze konstrukcji są wypełnione wrogami oraz pułapkami środowiskowymi.

Jeśli interesują nas najlepsze polskie gry na Xboxa, PlayStation lub komputery osobiste, to Ghostrunner zdecydowanie można zaliczyć do ich grona. Pomimo dosyć krótkiej kampanii fabularnej, produkcja ta dostarcza masę zabawy i nie pozwala na ani chwilę nudy czy wytchnienia.

Zwiastun Ghostrunner
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

Kup Ghostrunner

7. Frostpunk

Frostpunk
Frostpunk

11 bit studios lubi zaskakiwać oryginalnymi pomysłami. Frostpunk został określony przez twórców mianem pierwszej produkcji z gatunku society survival, czyli połączenia symulacji społeczeństwa z elementami gier survival. Wcielamy się w rolę zarządcy ostatniego bastionu ludzkości na powierzchni skutej wiecznym lodem Ziemi.

Naszym zadaniem jest mądre gospodarowanie dostępnymi zasobami, ustanawianie praw oraz decydowanie o tym, w jakim kierunku rozwinie się społeczeństwo. Wraz z upływem czasu i zdobywaniem nowych technologii, mamy okazję lepiej poznać świat gry, a także dowiedzieć się więcej o historii zagłady.

Polskie gry na PS4, konsole Microsoftu czy PC rzadko wymagają tak dokładnego planowania kolejnych kroków, jak ma to miejsce w przypadku omawianego tytułu. Każda podjęta przez nas decyzja wywołuje długofalowe konsekwencje i może decydować o losie całego Nowego Londynu.

Zwiastun Frostpunk
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Frostpunk

8. The Medium

The Medium
The Medium

Produkcja ze stajni Bloober Team zabiera nas do postkomunistycznej Polski, co bez wątpienia nadaje grze specyficznego klimatu. W tym horrorze obserwowanym z perspektywy trzeciej osoby wcielamy się w rolę Marianny, która jako medium może przenosić się między wymiarami.

W trakcie próby rozwikłania tajemniczego morderstwa dziecka protagonistka będzie nie tylko przemierzać ruiny opuszczonego ośrodka turystycznego NIWA, ale również jego wypaczoną wersję w świecie duchów. Twórcy nie ukrywają swojej inspiracji twórczością Zdzisława Beksińskiego — jest ona widoczna nie tylko w projektach lokacji, ale też wyglądzie złowrogich istot stających nam na drodze. Wyjątkowa atmosfera The Medium sprawia, że gra może swobodnie konkurować z innymi produkcjami przyprawiającymi nas o gęsią skórkę.

Zwiastun The Medium
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7/10

Kup The Medium

9. Call of Juarez: Gunslinger

Call of Juarez: Gunslinger
Call of Juarez: Gunslinger

Call of Juarez: Gunslinger jest czwartą odsłoną serii gier poświęconych Dzikiemu Zachodowi, stworzonej przez firmę Techland. Produkcja pozwala nam wcielić się w rolę Silasa Greaves’a, łowcę nagród pragnącego zbudować własną legendę.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wszystkie wydarzenia przedstawione w trakcie gry są elementem opowieści głównego bohatera, którą ten raczy współbiesiadników w Saloonie. Silas na bieżąco komentuje każde nasze posunięcie, co więcej niejednokrotnie przyjdzie nam odgrywać tę samą przygodę w lekko zmodyfikowanej wersji. Powodem są zmiany w narracji protagonisty wywołane niedowierzaniem słuchających go bywalców tawerny. Call of Juarez: Gunslinger jest grą FPS nastawioną na bezustanną akcję, promująca brawurowe zachowanie oraz nagradzającą nas za nieszablonowe eliminowanie przeciwników.

Ciekawym dodatkiem jest tryb pojedynków z innymi kowbojami, w którym mierzymy się wzrokiem z naszymi przeciwnikami i musimy jak najszybciej oddać strzał. Rozgrywka w Call of Juarez: Gunslinger jest tak satysfakcjonująca, że inne polskie gry FPS śmiało mogą traktować ją jako wzór do naśladowania.

Zwiastun Call of Juarez: Gunslinger
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,1/10

Kup Call of Juarez: Gunslinger

10. Bulletstorm

Bulletstorm
Bulletstorm

Zwieńczeniem naszego zestawienia jest tytuł stworzony przez warszawskie studio People Can Fly w kolaboracji z Epic Games. Bulletstorm, bo o tej produkcji mowa, to pełna akcji pierwszoosobowa strzelanka, w której wcielamy się w kosmicznego pirata i najemnika — Graysona Hunta. Protagonista przemierza powierzchnię planety Stygia w poszukiwaniu zemsty na generale Sarrano.

Gra zapewnia masę zabawy w trakcie trwającej około 8 godzin kampanii. Co ciekawe, w Bulletstorm gracze zachęcani są na każdym kroku do tworzenia nieszablonowych i widowiskowych akcji. Dzięki szeregowi dostępnych narzędzi Grayson jest w stanie przyciągać do siebie wrogów, wybijać ich w powietrze, posyłać kopniakami na stalowe pręty lub obwiązywać materiały wokół głowy. Każde zagranie, które nie jest zwykłym zastrzeleniem oponenta, przyznaje nam dodatkowe punkty do ulepszenia naszej postaci.

Bulletstorm to zdecydowanie produkcja godna uwagi, tym bardziej że jej odświeżona wersja dostępna jest zarówno na komputery, jak i konsole. Sedno rozgrywki nie zestarzało się absolutnie, a na rynku nie ma wielu gier FPS, które pozwalałyby na eliminację wrogów w tak kreatywny sposób.

Zwiastun Bulletstorm
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Bulletstorm

Najlepsze polskie gry – podsumowanie

To by było na tyle w kwestii naszego zestawienia prezentującego najlepsze polskie gry na komputery oraz konsole. Jesteśmy przekonani, że po jego lekturze wiele osób zechce zapoznać się z przedstawionymi przez nas produkcjami lub odświeżyć sobie te już wcześniej ograne.

Przeczytaj też: Najlepsze gry multiplayer

Oczywiście w naszym kraju powstało wiele innych tytułów, którymi warto się zainteresować. Gry takie jak Evil West, Shadow Warrior, Necrovision czy Hard Reset mogą okazać się prawdziwą gratką dla fanów staroszkolnych FPS-ów. Z kolei, jeśli w wolnym czasie wolimy zagrywać się w produkcje strategiczne i gustujemy w tytułach tower defense, zapoznanie się z serią Anomaly dostarczy tony dobrej zabawy.

A może Wy znacie jakieś polskie gry, które zasługują na miejsce w zestawieniu? Nie omieszkajcie dać znać w komentarzach!

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.