Najlepsze gry skradanki. TOP 10 produkcji skradankowych, w których trzeba uważać na każdy krok

Najlepsze gry skradanki

Światło nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem — nieraz lepiej jest działać z ukrycia, co sprawdza się także w przypadku gier komputerowych. Niejedno z nas marzyło o wejściu w rolę przemykającego się niepostrzeżenie za plecami strażników złodzieja, zabójcy lub agenta specjalnego, by poczuć ten specyficzny dreszczyk emocji. W niniejszym artykule prezentujemy najlepsze gry skradanki, wśród których znajdziemy zarówno klasyczne tytuły, jak i najnowsze produkcje.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy miłośnikami przemykania cichaczem po zamkowych blankach, czy też preferujemy infiltrację nowoczesnych baz wojskowych, z pewnością każdy gracz tu coś dla siebie. Zapraszamy do lektury naszego zestawienia!

Najlepsze gry skradanki

Nie we wszystkich produkcjach bezpośrednia konfrontacja z przeciwnikami jest najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu. Najlepsze gry skradanki na PC oraz konsole nierzadko wrzucają nas w skórę postaci, które pomimo niewątpliwego sprytu najzwyczajniej w świecie nie są w stanie stawić czoła zagrożeniu w bezpośredniej potyczce.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nawet przeszkolony agent, taki jak Sam Fischer lub zawodowy zabójca pokroju Agenta 47 mieliby problem z uporaniem się z całą hordą wrogów. Jedynym wyjściem okazuje się więc ukrycie się w cieniach i przemyślane działanie mające przybliżyć nas do wypełnienia celu. A ten bywa różny — od wydostania się z obławy, po „pożyczenie” sobie wszelkich kosztowności znalezionych w posiadłości lokalnego szlachcica.

Niniejsze zestawienie zawiera zarówno prawdziwe klasyki gatunku, które przetarły ślad dla wielu naśladowców, jak i najnowsze produkcje prezentujące nowoczesne podejście do tematu pozostawania niezauważonym. Mimo że większość zaprezentowanych tytułów to gry akcji z okazjonalnymi elementami RPG, to znajdą tu coś dla siebie również fani rozbudowanych historii i bardziej liniowego, kinowego podejścia do rozgrywki.

Bez przeciągania — zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem prezentującym fajne gry skradankowe na PC i konsole!

1. Thief: Deadly Shadows

Thief: Deadly Shadows
Thief: Deadly Shadows

W Thief: Deadly Shadows wcielamy się w postać Garretta — złodzieja, który do perfekcji opanował tajniki swojego „fachu” i jest uznawany za najlepszego z najlepszych. Przemierza on ulice Miasta, metropolii, gdzie technologia oraz magia przeplatają się ze sobą, a najbiedniejsi wykorzystywani są przez szlachtę bogacącą się ich kosztem.

Nasz bohater nie jest jednak Robin Hoodem, który wszelkie zagrabione dobra rozda uciskanej ludności Miasta. Garrett, jak na prawdziwego złodzieja przystało, pracuje na własny rachunek (i reputację), a wszelkie fanty pozostają w jego rękach. Pozyskanie ich nie jest jednak prostym zadaniem. Lokalni możni są świadomi zagrożenia, a ich rezydencje patrolowane są przez zastępy strażników, mających zapobiegać przestępczym zapędom naszego herosa.

Na nieszczęście dla nich, Garrett dysponuje szerokim arsenałem narzędzi, które pomogą mu zinfiltrować nawet najlepiej strzeżone twierdze. Może on gasić źródła światła dawane przez ogień przy pomocy wodnych strzał, wspinać się na ściany przy pomocy rękawic lub ogłuszać niczego niespodziewających się wrogów pałką. Jeśli interesują nas fajne gry skradankowe i nie mamy oporów przed zagraniem w nieco leciwą już produkcję, Thief: Deadly Shadows jest świetną propozycją.

Zwiastun Thief: Deadly Shadows
  • Rok wydania: 2004
  • Dostępne na: PC, Xbox
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

Kup Thief: Deadly Shadows

2. Splinter Cell: Chaos Theory

Splinter Cell: Chaos Theory
Splinter Cell: Chaos Theory

Tym razem z klimatów z pogranicza mrocznego fantasy i steampunku przenosimy się do roku 2008. Głównym bohaterem Splinter Cell: Chaos Theory, którym przyjdzie nam pokierować na przestrzeni trwającej kilkanaście godzin kampanii, jest Sam Fisher — elitarny agent Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Aby powstrzymać wybuch wojny cybernetycznej, musimy ruszyć na terytorium wroga i zinfiltrować je, pozyskując przy tym tak wiele informacji, jak tylko to możliwe. Nie jest to jednak proste zadanie, jako że (jak można łatwo się domyślić) nikt tych danych naszemu protagoniście nie wręczy z uśmiechem na ustach. Zamiast tego zmuszeni jesteśmy wywalczyć sobie drogę przez zastępy wrogów, stosując w tym celu szereg technik obezwładniających i multum gadżetów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Największym atutem Fishera jest jednak jego zdolność do pozostawania niewykrytym oraz przemykania wśród cieni. Bohater wyposażony w charakterystyczne gogle noktowizyjne korzysta z przewagi, jaką daje mu ciemność i eliminuje oponentów z ukrycia. Co ważne: strażnicy nie akceptują bezrefleksyjnie faktu, że ich towarzysze znikają bez słowa, a rozbudowane SI oponentów niejednokrotnie zmusi nas do analizy naszych poczynań czy przemyślenia taktyki.

Zwiastun Splinter Cell: Chaos Theory
  • Rok wydania: 2005
  • Dostępne na: PC, PS2, PS3, Xbox, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo DS, Nintendo 3DS
  • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Splinter Cell: Chaos Theory

3. Mark of the Ninja

Mark of the Ninja
Mark of the Ninja

Produkcja Klei Entertainment zapewnia, że w trakcie zabawy pozwoli się nam poczuć jak prawdziwy ninja i należy jej przyznać — nie są to słowa rzucane na wiatr. Nasz protagonista naznaczony jest tatuażami, które umożliwiają mu korzystanie z rozbudowanych zmysłów. Dzięki nim między innymi możemy wiedzieć, kiedy pozostajemy poza wzrokiem wrogów, albo czy nasze kroki nie przyciągną niepożądanej uwagi.

Jak na fajne gry skradanki przystało, tytuł pozwala nam na sporą swobodę w rozwiązywaniu „problemów”. Jeśli pragniemy eliminować każdego napotkanego wroga — proszę bardzo, droga wolna. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pozostawać niczym duch i przemykać się za plecami strażników.

Mimo że wątek fabularny nie należy do najdłuższych, opisywana produkcja oferuje także szereg wyzwań do wykonania w trakcie misji oraz tryb Nowej Gry Plus. Znacząco wydłuża to liczbę godzin, które możemy spędzić na dobrej zabawie przy Mark of the Ninja.

Zwiastun Mark of the Ninja
  • Rok wydania: 2012
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Mark of the Ninja

4. Dishonored 2

Dishonored 2
Dishonored 2

W tej pierwszoosobowej grze dla jednego gracza wcielamy się w postać młodej cesarzowej Emily Kaldwin lub znanego z poprzedniej odsłony Cesarskiego Obrońcę — Corvo Attano. Tym razem jednak opuszczamy brudne ulice uprzemysłowionego miasta Dunwall i trafiamy w nieco bardziej tropikalne regiony. Metropolia Karnak, w której rozgrywa się akcja Dishonored 2, skrywa wiele tajemnic, a naszym zadaniem jest odnalezienie sposobu na przywrócenie Emily należnego jej tronu, utraconego na rzecz uzurpatorki z innego świata.

Poszczególne cele możemy wypełniać na wiele sposobów i tylko od nas zależy, jaką ścieżkę wybierzemy. Czy postanowimy skorzystać z szerokiego arsenału morderczych narzędzi oraz magicznych mocy, którymi dysponują nasi bohaterowie, czy też zdecydujemy się na bardziej pacyfistyczne podejście, a zdolności cesarzowej lub jej obrońcy posłużą nam do omijania wrogów? Dishonored 2 to sztandarowy przykład na to, że gry skradanki są w stanie połączyć głęboką rozgrywkę z angażującą historią, zapadającą w pamięć na długie miesiące, a nawet lata.

Zwiastun Dishonored 2
  • Rok wydania: 2016
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Dishonored 2

5. Hitman: World of Assassination

Hitman: World of Assassination
Hitman: World of Assassination

Hitman: World of Assassination to tak naprawdę trzy odsłony serii o łysym zabójcy w jednym wydaniu. W jego ramach otrzymujemy Hitman, Hitman 2 oraz Hitman 3, zgrabnie połączone w całość i pozwalające na przeżycie na nowo historii Agenta 47. W trakcie zabawy będziemy mieli okazję odwiedzić 20 zróżnicowanych lokacji umiejscowionych w różnych zakątkach globu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Celem każdej misji jest wyeliminowanie konkretnego celu, ale jak tego dokonamy, zależy tylko od nas. Jak twierdzą twórcy produkcji, naszą największą bronią jest pomysłowość i należy im oddać, że swoboda w podejściu do rozgrywki oferowana przez Hitman: World of Assassination jest naprawdę ogromna. Ciekawym dodatkiem jest także tryb wolnego strzelca, który wzbogaca grę o elementy roguelike, dodając do niej nutę losowości i nieprzewidywalności, dzięki czemu możemy się świetnie bawić przy opisywanej produkcji przez naprawdę długi czas.

Zwiastun Hitman: World of Assassination
  • Rok wydania: 2021
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,5/10

Kup Hitman: World of Assassination

6. Obcy: Izolacja

Obcy: Izolacja
Obcy: Izolacja

Tym razem mamy do czynienia z tytułem, który przy okazji z pewnością przypadnie do gustu nie tylko fanom skradanek, ale i strasznych gier. Obcy: Izolacja to produkcja z gatunku horrorów osadzona w dobrze znanym z ekranów kin uniwersum Obcego. W dziele Creative Assembly, zajmującego się do tej pory tworzeniem gier strategicznych, kryjemy się w cieniu nie po to, aby mieć szansę na kradzież kosztowności lub eliminację celu, ale by przetrwać.

Nie zabrakło także elementów survivalu — przemierzając klaustrofobiczne korytarze statku kosmicznego, będziemy musieli zbierać wszelkie możliwe zasoby zwiększające nasze szanse na uniknięcie śmierci z rąk (a raczej paszczy) przerażającego Ksenomorfa. Jeśli do grona naszych zainteresowań należą fajne gry skradanki, a przy okazji lubimy poczuć dreszczyk emocji, to Obcy: Izolacja może być świetną propozycją.

Zwiastun Obcy: Izolacja
  • Rok wydania: 2014
  • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Obcy: Izolacja

7. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Akcja dzieła Hideo Kojimy przenosi nas do roku 1984, gdzie nad ludzkością wisi widmo ryzyka użycia broni atomowej przez jedną ze stron zimnej wojny. Gra pozwala nam wcielić się w rolę Snake’a, znanego także jako Big Boss, który formuje prywatną armię złożoną z najemników i z jej pomocą rzuca wyzwanie tajemniczej grupie znanej jako XOF.

Produkcja oferuje rozbudowaną, poruszającą wiele trudnych tematów historię, przedstawioną w trakcie trwającej kilkadziesiąt godzin kampanii. Trafiamy na teren Afganistanu, który możemy swobodnie przemierzać, uszczuplając stacjonujące na nim siły Sowietów.

Mimo że omawiany tytuł promuje skradanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ruszyć na przeciwników w bezpośredniej szarży. W przypadku gdy szukamy nieliniowej gry skradanki, która dostarczy nam tony zabawy przez dłuższy czas i niestraszny nam nieco zawiły wątek fabularny, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain będzie strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
  • Rok wydania: 2015
  • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Polska wersja językowa: nie
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

8. Assassin’s Creed II

Assassin's Creed II
Assassin’s Creed II

W drugiej odsłonie niezwykle popularnej serii o zakapturzonych skrytobójcach wcielamy się w postać Ezio Auditore da Firenze — młodego szlachcica, który pragnie pomścić śmierć członków swojej rodziny. W trakcie wypełniania tego zadania odkrywa on jednak spisek uknuty przez tajemniczy Zakon Templariuszy pragnący zniewolić całą ludzkość i nagiąć ją do swojej woli. Ezio z pomocą swojego wuja oraz przyjaciół dokłada wszelkich starań, aby temu zapobiec, a w trakcie swojej przygody przemierza ulice renesansowej Florencji, bezdroża słonecznej Toskanii oraz przepiękne weneckie kanały.

Mimo że w przedstawionym tytule tak naprawdę nie posiadamy nawet dedykowanego przycisku pozwalającego nam przejść w tryb ukrycia, nawet najlepsze gry skradankowe nie są w stanie oddać dreszczyku związanego z polowaniem na cel, jaki towarzyszy nam wielokrotnie w trakcie zabawy w drugiej części cyklu o asasynach.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wspinanie się na budynki historyczne, przeskakiwanie z dachu na dach, chowanie się w stogach siana, zabójstwa z wykorzystaniem ukrytych ostrzy oraz charakterystyczne skoki wiary — wszystko to sprawia, że seria Assassin’s Creed oraz jej czołowy przedstawiciel są świetną propozycją nie tylko dla fanów gier skradanek i akcji, ale komputerowej rozgrywki jako takiej.

Zwiastun Assassin’s Creed II
  • Rok wydania: 2009
  • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox 360): 8,8/10

Kup Assassin’s Creed II

9. Styx: Shards of Darkness

Styx: Shards of Darkness
Styx: Shards of Darkness

W dziele deweloperów ze studia Cyanide Studios wcielamy się w tytułowego Styxa — goblińskiego skrytobójcę, któremu przyszło wieść żywot w świecie fantasy wypełnionym po brzegi zarówno magią, jak i technologią. Naszym zadaniem będzie pomoc naszemu zielonemu przyjacielowi w przemykaniu przez ulice majestatycznych elfickich miast oraz korytarzy krasnoludzkich fortec, aby mógł on odkryć sposób na ocalenie swoich rodaków.

Styx może poszczycić się niezwykłą zwinnością, która pozwala mu na przekradanie się poza zasięgiem wzroku strażników. Wielopoziomowe lokacje pozwalają skorzystać z takich zdolności naszego herosa jak chociażby wspinaczka. Nie obyło się także bez elementów RPG, jako że za zdobyte punkty doświadczenia jesteśmy w stanie kupować nowe umiejętności, a znajdowane podczas przygody materiały rzemieślnicze dają nam możliwość skonstruowania nowych urządzeń i pułapek.

Zwiastun Styx: Shards of Darkness
  • Rok wydania: 2017
  • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Styx: Shards of Darkness

10. A Plague Tale: Requiem

A Plague Tale: Requiem
A Plague Tale: Requiem

W niniejszym tytule, będącym bezpośrednią kontynuacją gry przygodowej A Plague Tale: Innocence, ponownie wcielamy się w starsze z rodzeństwa de Rune — Amicię. Wraz z młodszym bratem, Hugo, starają się znaleźć sposób na wyleczenie tajemniczej dolegliwości chłopca. Nie jest to jednak proste zadanie, jako że czternastowieczna Francja boryka się z plagą szczurów, które przenoszą podobną do dżumy chorobę.

Gryzonie nie są jednak jedynym problemem de Rune’ów — na ich drodze niejednokrotnie staną strażnicy oraz najemnicy, a nasza bohaterka nie ma zbyt wielkich szans w bezpośrednim starciu. Z tego też powodu, aby wyjść z opresji, niejednokrotnie musi posuwać się do podstępu, odwracając uwagę wrogów i przemykając od osłony do osłony, pozostając niewykrytą.

Amicia może również wyeliminować oponenta, jednak jest to proces względnie długi i hałaśliwy, przez co bez wątpienia przyciągnie uwagę okolicznych agresorów. Jeśli szukamy liniowej produkcji dla jednego gracza, a do tego interesują nas fajne gry skradanki na PC i konsole, A Plague Tale: Requiem z pewnością spełni nasze oczekiwania.

Zwiastun A Plague Tale: Requiem
  • Rok wydania: 2022
  • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
  • Polska wersja językowa: tak (napisy)
  • Ocena graczy na Metacritic (Xbox Series X|S): 8,6/10

Kup A Plague Tale: Requiem

Najlepsze gry skradanki – podsumowanie

I tak o to dobrnęliśmy do końca zestawienia przedstawiającego najlepsze gry skradankowe na PC i konsole. Mimo zauważalnych różnic w mechanikach oraz motywach przewodnich zaprezentowane tytuły łączy najważniejsze — aby odnieść sukces, musimy pozostawać poza zasięgiem wzroku wrogów i działać z cienia, unikając bezpośredniej konfrontacji.

Niezależnie od tego, czy naszym zadaniem jest kradzież tajnej dokumentacji, ogołocenie posiadłości z kosztowności, czy też eliminacja skorumpowanego polityka, fajne gry skradanki są w stanie zapewnić charakterystyczny dreszczyk emocji, którego nie uświadczymy w produkcjach z innych gatunków.

Przeczytaj też: Ranking słuchawek bezprzewodowych nausznych

A co Wy sądzicie o skradankach? Przepadacie za grami, które wymuszają działanie z ukrycia, czy wręcz przeciwnie — przemykanie od cienia do cienia jest dla Was nużące i wolicie bardziej bezpośrednie podejście do konfrontacji? Pamiętajcie, aby podzielić się swoją opinią w komentarzach!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Ruszyła MEGA OKAZJA na Black Friday!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.