Najlepsze darmowe gry na Steam. TOP 10 produkcji z platformy Valve, za które nie trzeba płacić

Najlepsze darmowe gry na Steam

Dawno minęły czasy, kiedy mówiąc o bezpłatnych grach, mieliśmy na myśli wersje demonstracyjne lub niewielkie produkcje zapewniające zabawę na kilka godzin. Aktualnie w dowolnej chwili możemy pobrać z sieci pełnoprawne tytuły, często zaliczające się do segmentu AAA i oferujące nam rozgrywkę na najwyższym poziomie.

W tym artykule wybraliśmy najlepsze darmowe gry na Steam, stale zdobywające nowych fanów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem 10 godnych polecenia bezpłatnych produkcji dostępnych na platformie Valve!

Najlepsze darmowe gry na Steam

Przeglądając cyfrowy katalog produkcji Free to Play dostępnych w serwisie Steam, możemy poczuć się przytłoczeni ich ilością. Ostatnimi czasy platforma systematycznie poszerza bibliotekę tego typu gier, niestety ich jakość bywa mocno wątpliwa. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie dostępne bezpłatnie tytuły są niewarte naszej uwagi. Wprost przeciwnie — przy odrobinie dobrej woli i cierpliwości możemy trafić na prawdziwe perełki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Szukając pozycji dla siebie, warto korzystać z zaimplementowanych filtrów wyszukiwania. Przykładowo, jeśli interesują nas darmowe gry multiplayer na Steam, warto ograniczyć się do produkcji oznaczonych tagami „Free to Play” oraz „multiplayer”.

By uniknąć mozolnego wertowania kolejnych propozycji z platformy Valve, warto zapoznać się z naszym zestawieniem. Dołożyliśmy wszelkich starań, by prezentowane przez nas tytuły były zróżnicowane gatunkowo, dzięki czemu każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Co ważne: kolejność przedstawiania produkcji na liście jest przypadkowa, a wszystkie obecne w rankingu gry są godne polecenia w takim samym stopniu. Bez dalszego przeciągania — zapraszamy do lektury!

1. Team Fortress 2

Team Fortress 2
Team Fortress 2

Tytuł, który mało komu trzeba przedstawiać. Jeśli lubimy FPS-y, a do tego duch rywalizacji jest w nas żywy, Team Fortress 2 dostarczy nam dziesiątek godzin przedniej zabawy. Co ciekawe, omawiane dzieło studia Valve swoją popularnością dotrzymuje kroku nawet najlepszym grom multiplayer.

Jedną z zalet niniejszej produkcji są niskie wymagania sprzętowe, dzięki czemu możemy cieszyć się płynną rozgrywką na niemal każdym urządzeniu. Mimo upływu lat gra nadal prezentuje się świetnie, co niewątpliwie jest zasługą specyficznego, komiksowego stylu oprawy graficznej.

W trakcie rozgrywki wcielamy się w przedstawiciela jednej z dziewięciu klas posiadających różne style gry oraz zastosowania. W tej bezpłatnej strzelance nie zabrakło miejsca dla klasycznych ról takich jak snajper lub medyk, jednakże pokierować możemy również bardziej nietypowymi postaciami. Wśród nich znajdziemy osobistości takie jak szpieg, który potrafi przebrać się za członka wrogiej drużyny lub wznoszący konstrukcje obronne inżynier.

Zwiastun Team Fortress 2
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2007
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9/10
 • Link do pobrania: Steam

2. Warframe

Warframe
Warframe

Ten symulator kosmicznych ninja cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Twórcy tytułu określili go mianem „fabularnej gry akcji online” i jest to stwierdzenie nad wyraz trafne, jako że Warframe oferuje graczom szereg zróżnicowanych mechanik.

W trakcie zabawy możemy brać udział w rozmaitych aktywnościach — od swobodnej eksploracji powierzchni poszczególnych światów, przez wykonywanie liniowych misji na pokładach statków kosmicznych, aż po przemierzanie przestrzeni międzygwiezdnej przy wykorzystaniu plecaka odrzutowego.

W dziele Digital Extremes kierujemy bohaterem odzianym w tytułowy Warframe, czyli biomechaniczny kombinezon dysponujący szeregiem charakterystycznych dla siebie zdolności. Nasz arsenał jest jednak znacznie bardziej obszerny — w jego skład wchodzi także broń główna oraz boczna, jak również ta przeznaczona do walki w zwarciu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jak więc łatwo wywnioskować, produkcja oferuje wiele sposobów do poradzenia sobie z zagrożeniem. Warframe z czystym sercem można polecić fanom gier akcji oraz kooperacji, jako że omawiany tytuł daje nam szansę wspólnej zabawy ze znajomymi.

Zwiastun Warframe
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2013
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10
 • Link do pobrania: Steam

3. Path of Exile

Path of Exile
Path of Exile

Żadne zestawienie prezentujące fajne gry na Steam za darmo nie może obyć się bez dzieła studia Grinding Gear Games. Path of Exile to przedstawiciel gatunku hack’n’slash, który polega na gromieniu hord przeciwników przy pomocy wszelkich dostępnych środków. Przemierzamy mroczny i pięknie zaprojektowany świat, po drodze stawiając czoła oryginalnie zaprojektowanym bestiom i omijając zmyślne pułapki.

Omawiana gra nawiązuje do korzeni „siekanek” sięgających czasów pierwszej odsłony Diablo. Pod żadnym względem nie oznacza to jednak, że jest ona archaiczna. Wręcz przeciwnie — Path of Exile czerpie pełnymi garściami z najlepszych przedstawicieli gatunku ostatnich lat.

Gracze lubujący się w tego typu rozrywkach z satysfakcją wykorzystają więc sprawdzone rozwiązania takie jak umieszczanie klejnotów w wyposażeniu naszej postaci, co daje jej dostęp do nowych zdolności. Jeśli szukamy produkcji, przy której możemy równie dobrze spędzić kilkanaście minut, jak i cały dzień, prezentowany tytuł może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Path of Exile
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2013
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10
 • Link do pobrania: Steam

4. Lost Ark

Lost Ark
Lost Ark

Najnowsza z produkcji, dla których znalazło się miejsce w naszym zestawieniu. Lost Ark zadebiutowało na rynku zachodnim kilka lat po ukazaniu się w Azji i stwierdzenie, że wzięło go szturmem i tak byłoby niedopowiedzeniem. Chętnych do gry nie brakowało, miejsc na serwerach — już tak. Pod względem rozgrywki produkcja Smilegate RPG przypomina inne gry hack’n’slash, w tym przedstawione powyżej Path of Exile.

Wybieramy jedną z wielu dostępnych klas postaci oraz ich wariantów, dostosowujemy wygląd naszego herosa i ruszamy do boju. Sednem rozgrywki jest tu walka — należy przyznać, że jest ona nad wyraz satysfakcjonująca. Co godne pochwały, efekty audiowizualne idealnie oddają siłę ciosów. Radość płynąca z gromienia oponentów sprawia, że wręcz czekamy z niecierpliwością na aktywację ulubionej zdolności i błyskawiczne przerzedzenie oddziałów wroga.

Zazwyczaj darmowe gry multiplayer na Steam mają to do siebie, że większą wagę przykładają do trybów PvP, niezbyt koncentrując się na module kooperacji. W przypadku Lost Ark wygląda to zgoła odmiennie, jako że niemal każdą aktywność możemy ukończyć wspólnie ze znajomymi. Sprawia to, że przedstawiony tytuł nadaje się idealnie do zabawy z przyjaciółmi.

Zwiastun Lost Ark
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,2/10
 • Link do pobrania: Steam

5. Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive
Counter-Strike: Global Offensive

Gra-legenda, która po przejściu na model Free to Play zyskała nie tylko jeszcze większą popularność, ale również sporo problemów. Plaga oszustów sprawiła, że trudno było znaleźć mecz, w którym wszyscy uczestnicy graliby fair. Valve dokłada jednak starań, aby wyeliminować nieuczciwych graczy i należy przyznać, że działania te przynoszą zauważalne rezultaty.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Counter-Strike: Global Offensive oferuje nam kilka trybów zabawy, jednakże najpopularniejszy z nich pozostaje niezmienny od czasów Counter-Strike 1.6. Dwie pięcioosobowe drużyny — terrorystów oraz antyterrorystów, ścierają się ze sobą na niewielkich mapach. Pierwszy zespół ma za zadanie podłożyć i zdetonować bombę w określonym czasie lub wyeliminować wrogów, drugi zaś musi dołożyć wszelkich starań, aby do tego nie dopuścić.

Taktyczna rozgrywka oraz specyficzny system strzelania zjednały dziełu Valve rzeszę fanów. Warto na własnej skórze przekonać się, czy rzeczona gra rzeczywiście jest warta uwagi, tym bardziej że można to zrobić bez wydawania ani grosza. Pod koniec warto wspomnieć, że swojego czasu opublikowaliśmy artykuł omawiający komendy do CS:GO – niektórzy gracze mogą uznać go za przydatny.

Zwiastun Counter-Strike: Global Offensive
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2012
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,2/10
 • Link do pobrania: Steam

6. DOTA 2

Dota 2
DOTA 2

Jedyny przedstawiciel gier MOBA na niniejszej liście i jednocześnie trzeci już tytuł ze stajni Valve. Nawiązująca do moda Defense of the Ancients i w pewnym stopniu stanowiąca jego kontynuację, DOTA 2 oferuje wspólną zabawę dla dziesięciu osób jednocześnie. Dwie drużyny złożone ze zróżnicowanych bohaterów ścierają się ze sobą w walce o dominację na mapie, jednocześnie starając się zniszczyć główną strukturę bazy przeciwników.

Założenia tytułu są proste w teorii, jednakże praktyka wygląda zgoła odmiennie. DOTA 2 jest tytułem niezwykle złożonym, a ilość niezbędnej wiedzy może okazać się przytłaczająca dla nowych graczy. Niezależnie od tego, czy jesteśmy weteranami gatunku, czy też dopiero zaczynamy swoją przygodę z grami MOBA, dzieło Valve dostarczy nam sporo dobrej zabawy.

Mało który tytuł o zbliżonych założeniach oferuje tyle możliwości, co opisywana produkcja. Teleportacje, niszczenie drzew, rozkładanie pułapek oraz tworzenie klonów — to wszystko jest na porządku dziennym w każdej rozgrywce. Ogromną zaletą DOTY 2 jest także fakt, że wszystkie postacie dostępne są do wyboru od samego początku.

Dzięki temu w miarę szybko możemy znaleźć swojego ulubionego bohatera i skupić się na zaznajamianiu się z jego umiejętnościami oraz stylem gry. Gdyby wszystkie gry na Steam za darmo dostarczały tyle frajdy co DOTA 2, nasze zestawienie musiałoby liczyć kilkanaście razy więcej pozycji.

Zwiastun Dota 2
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2013
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,5/10
 • Link do pobrania: Steam

7. Brawlhalla

Brawlhalla
Brawlhalla

Dumny przedstawiciel bijatyk platformowych, który nie bez powodu znalazł się w zestawieniu najlepszych gier Free to Play na Steam. Brawlhalla oferuje nam wiele trybów zabawy oraz postaci, dzięki czemu rozgrywka nieprędko stanie się monotonna. W jej trakcie skaczemy między platformami, podnosimy nowe bronie oraz miny, a wszystko to podczas unikania przeciwników i ich ciosów.

W standardowym trybie gry naszym celem pozostaje jak najdłuższe utrzymaniu się przy życiu (a raczej trzech życiach). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rywalizować ze sobą w formach zabawy punktujących nas za wyrzucanie oponentów z planszy. Jedną z największych zalet opisywanej produkcji jest szeroka gama postaci, w które możemy się wcielić. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale również dostępnym dla nich arsenałem broni oraz atakami specjalnymi.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Brawlhalla nie zawiera elementów pay 2 win, a przedmioty dostępne za prawdziwą gotówkę spełniają funkcję czysto kosmetyczną. Wartym nadmienienia jest także fakt, że tytuł ten oferuje grę lokalną oraz międzyplatformową. Dzięki temu możemy bawić się z przyjaciółmi niezależnie od tego, czy grają oni na konsoli, czy na komputerze.

Zwiastun Brawlhalla
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2017
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,9/10
 • Link do pobrania: Steam

8. War Thunder

War Thunder
War Thunder

Tym razem coś dla fanów militariów i wojennych klimatów. War Thunder pozwala nam siąść za sterami samolotu, śmigłowca, pojazdu opancerzonego, a nawet okrętu, by wziąć udział w bitwie na ogromną skalę na jednej z wielu map. Atmosferę potęguje oprawa audiowizualna, która pozwala poczuć się jak na drugowojennym polu bitwy.

Co ciekawe, w jednej bitwie mogą brać udział osoby grające zarówno na pecetach, jak i na konsolach marki PlayStation oraz Xbox. War Thunder jest tytułem niezwykle rozbudowanym, co niesie ze sobą wiele korzyści, ale jednocześnie ustawia tak zwany „próg wejścia” bardzo wysoko.

Produkcja oferuje jednak różnorodne opcje ustawień, dzięki czemu szansę na dobrą zabawę mają zarówno niedzielni gracze, jak i fanatycy symulacji. Jeśli interesują nas fajne darmowe gry na Steam, a przy tym pasjonujemy się tematyką II wojny światowej, dzieło Gaijin Entertainment z pewnością przypadnie nam do gustu.

Zwiastun War Thunder
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2013
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,7/10
 • Link do pobrania: Steam

9. Guild Wars 2

Guild Wars 2
Guild Wars 2

Pierwsza i zarazem ostatnia gra MMORPG w niniejszym zestawieniu. Produkcja ArenaNet przenosi nas do fantastycznego świata Tyrii. Wcielamy się w przedstawiciela jednej z zamieszkujących go ras, dalece jednak odmiennych od sztampowego podziału na ludzi, elfy oraz krasnoludy.

Nacje zamieszkujące uniwersum Guild Wars 2 odbiegają od standardowego kanonu fantastyki. To samo tyczy się klas postaci — mimo ogólnej zgodności ze schematem mag/wojownik/złodziej, prezentują się one nad wyraz ciekawie. Wszystko to bezapelacyjnie przekłada się na frajdę z gry, a także wpływa na tak zwaną „regrywalność”, czyli atrakcyjność kolejnych podejść do produkcji.

Należy także nadmienić, że jedynie podstawowa wersja gry jest w pełni darmowa. Aby mieć dostęp do zawartości oferowanej przez rozszerzenia, należy za nie zapłacić. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet podstawowa wersja Guild Wars 2 oferuje tonę zawartości. Szukając gry na Steam za darmo, w której możemy spędzić czas z wieloma innymi osobami jednocześnie, przedstawiona pozycja jawi się jako nader adekwatna.

Zwiastun Guild Wars 2
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2012
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10
 • Link do pobrania: Steam

10. Apex Legends

Apex Legends
Apex Legends

Apex Legends to produkcja z gatunku battle royale, w której możemy się bawić z maksymalnie dwójką znajomych jednocześnie. Dzieło Respawn Entertainment od innych gier tego rodzaju odróżnia obecność zróżnicowanych bohaterów, których zdolności mogą w diametralny sposób odmienić oblicze potyczki.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Elementem godnym pochwały jest projekt broni — każda z nich, od najprostszego pistoletu po ogromny karabin, świetnie wygląda i znakomicie oddaje uczucie strzelania. Opisywany tytuł jest nieustannie rozwijany, a nowa zawartość pojawia się regularnie. Jeśli do tej pory nie mieliśmy styczności z gatunkiem battle royale i planujemy dać mu szansę, Apex Legends będzie świetną pozycją na start.

Zwiastun Apex Legends
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,1/10
 • Link do pobrania: Steam

Najlepsze darmowe gry na Steam – podsumowanie

Na podstawie powyższego zestawienia można stwierdzić, że darmowe gry na Steam to w lwiej części tytuły multiplayer. Wynika to ze specyfiki produkcji Free to Play, których twórcy próbują wykorzystać każde możliwe źródło dochodu. Gry wieloosobowe dużo łatwiej zmonetyzować, czy to poprzez sprzedaż elementów kosmetycznych, czy też innych udogodnień.

Nie oznacza to jednak, że w bezpłatnych produkcjach dostępnych na platformie Valve nie możemy bawić się w pojedynkę. Najlepszym przykładem tego jest zaprezentowany przez nas Warframe, który oferuje rozbudowaną kampanię dla jednego gracza z wciągającym wątkiem fabularnym oraz wyborami moralnymi.

Przeczytaj też: Co to jest backtracking w grach?

Oczywiście wszyscy mamy swoje preferencje dotyczące gier komputerowych. Segment bezpłatnych produkcji na Steamie jest jednak na tyle obszerny, że każdy może znaleźć odpowiedni tytuł dla siebie — niezależnie od tego, czy jest fanem pierwszoosobowych strzelanek, czy strategii.

Zagrywacie się w jakieś darmowe gry dostępne na Steam? A może Wasz ulubiony tytuł Free to Play dostępny jest na innej platformie? Nie omieszkajcie dać znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.