Nie ulega wątpliwości, że oferta Xbox Game Pass jest bardzo bogata. Spośród wszystkich gier dostępnych w usłudze Microsoftu tym razem przyjrzymy się najciekawszym platformówkom. Tytuły z tego gatunku są z nami od bardzo dawna, co tylko udowadnia, że popyt na nie wciąż jest niemały, skoro ciągle powstają nowe produkcje. Miłośnicy platformerów mają w Xbox Game Pass czego szukać, bo jest ich znacznie więcej niż np. horrorów, choć nieco mniej niż gier na 2 osoby czy dla dzieci.
Spis treści
Najlepsze platformówki w Xbox Game Pass
Gry platformowe potrafią wciągnąć tak jak każde inne, a do tego większość z nich ma stosunkowo niski próg wejścia za sprawą prostych mechanik. To z kolei sprawia, że cieszą się wprost ogromną popularnością wśród graczy z całego świata, czemu zresztą trudno się dziwić. Wszyscy jesteśmy tu jednak dla konkretów, więc to na nich się skupmy; zestawienie 10 najlepszych platformówek z Xbox Game Pass rozpoczyna się poniżej. Kolejność gier na liście jest całkowicie przypadkowa.
1. Hollow Knight
Hollow Knight jest wysoko ocenianą platformówką w konwencji metroidvanii, której akcja rozgrywa się w podziemiach pod miasteczkiem Dirtmouth. Wspomniane podziemia są tak naprawdę ruinami królestwa opanowanego niegdyś przez tajemniczą Infekcję, która doprowadziła jego mieszkańców do szaleństwa.
Obecnie Hallownest to prawdziwy magnes na poszukiwaczy przygód, mimo że wszyscy, którzy dotychczas zapuścili się w te rejony, nigdy nie wrócili. Nie zważając na niebezpieczeństwa, główny bohater (tytułowy Hollow Knight) postanawia udać się do podziemi, by znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania. Podczas podróży zwiedzimy wiele zróżnicowanych lokacji, stawimy czoła masie przeciwników (w tym wielu bossom) i poznamy całkiem sporo interesujących osobistości.
- Polska wersja językowa: nie
- Możliwość gry online: nie
- Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
- Ocena graczy na Metacritic (PC): 9/10
2. Dead Cells
Dead Cells to platformówka łącząca cechy metroidvanii i roguelike’a. Wcielamy się tu w postać galaretowatej istoty, która obejmuje kontrolę nad ciałem martwego więźnia gdzieś głęboko w lochach. Od tego momentu zadaniem protagonisty staje się ucieczka z tego niezwykle nieprzyjaznego miejsca.
Motywami przewodnimi Dead Cells są m.in. takie aspekty jak walka oraz eksploracja lokacji, z których część jest generowana proceduralnie. Warto wspomnieć, że śmierć w grze jest permanentna, co oznacza, że każda porażka będzie wiązała się z koniecznością rozpoczęcia przygody od nowa, choć ze zdobytymi wcześniej schematami i ulepszeniami.
- Polska wersja językowa: nie
- Możliwość gry online: nie
- Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
- Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 8,1/10
3. Seria Psychonauts
Seria Psychonauts składa się z następujących gier:
- Psychonauts
- Psychonauts 2
Psychonauts opowiada historię młodzieńca obdarzonego zdolnościami parapsychicznymi, który przebywa na obozie dla osób o nadprzyrodzonych mocach. Razputin – bo tak ma na imię główny bohater – szybko odkrywa, że ktoś porywa jego rówieśników i wykrada ich pomysły. Jak nietrudno się domyślić, protagonista nie zamierza stać bezczynnie i postanawia raz na zawsze ukrócić poczynania złoczyńcy.
W Psychonauts 2 ponownie wcielamy się w postać „Raza”, który spełnił swoje największe marzenie i dołączył do międzynarodowej grupy szpiegów znanej jako Psychonauci. Niestety okazuje się, że dowódca organizacji mocno się zmienił, a na domiar złego w jej szeregach działa kret, który chce przywrócić do życia złowrogą Maligulę. Razputin musi po raz kolejny wziąć sprawy w swojej ręce i zapobiec nadciągającej katastrofie. W obu grach nie brakuje sekwencji zręcznościowych ani mniej lub bardziej skomplikowanych zagadek.
- Polska wersja językowa:
- Psychonauts – nie
- Psychonauts 2 – nie
- Możliwość gry online:
- Psychonauts – nie
- Psychonauts 2 – nie
- Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
- Ocena graczy na Metacritic (PC):
- Psychonauts – 8,8/10
- Psychonauts 2 – 5,7/10
4. Flynn: Son of Crimson
Flynn: Son of Crimson to kolorowa, pixel-artowa platformówka z elementami metroidvanii. Akcja opowieści rozgrywa się w krainie Rosantica, a głównym bohaterem jest tu tytułowy Flynn. Kiedy spokojne życie mieszkańców regionu zostaje zakłócone przez siły mrocznego Lorda Zealocka z innego wymiaru, osieroconemu protagoniście z magicznymi mocami nie pozostaje nic innego, jak spróbować powstrzymać najeźdźców. Podczas rozgrywki będziemy przede wszystkim pokonywać przeszkody, walczyć z przeciwnikami i rozwijać zdolności bohatera.
- Polska wersja językowa: nie
- Możliwość gry online: nie
- Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
- Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,4/10
5. My Friend Pedro
My Friend Pedro to wysoko oceniana gra platformowa z bardzo nietypowym zarysem fabularnym. Otóż wcielamy się tu w postać człowieka, który na polecenie pewnego banana eliminuje wszystkich na swojej drodze, pozostając jednocześnie w ciągłym tańcu.
Podczas zabawy przemierzymy wiele utrzymanych w industrialnym stylu lokacji, zgładzimy niezliczoną ilość wrogów i rozwiążemy garść niezbyt skomplikowanych zagadek. Warto jeszcze wspomnieć, że ważnym elementem rozgrywki w My Friend Pedro jest mechanika spowalniania czasu, która w połączeniu z możliwością strzelania w dwóch kierunkach jednocześnie znacznie zwiększa widowiskowość potyczek.
- Polska wersja językowa: nie
- Możliwość gry online: nie
- Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
- Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10
6. Seria Ori
W skład serii Ori wchodzą następujące gry:
- Ori and the Blind Forest
- Ori and the Will of the Wisps
Oba tytuły zostały utrzymane w konwencji metroidvanii. Głównym bohaterem Ori and the Blind Forest, czyli pierwszej odsłony serii, jest tytułowy Ori – młody duch lasu. W zamieszkałym przez niego lesie Nibel dochodzi do kataklizmu, w wyniku którego zostaje on całkowicie zniszczony. Jednocześnie śmierć ponosi opiekun protagonisty, a niedługo później on sam, lecz do życia przywraca go Drzewo Dusz.
Z czasem wskrzeszony bohater spotyka tajemniczego przewodnika, z którym udaje się w podróż mającą na celu odratowanie wspomnianego lasu. W Ori and the Will of the Wisps ponownie obejmujemy kontrolę nad postacią Oriego, lecz tym razem akcja nie rozgrywa się w lesie Nibel, a innej krainie znanej jako Niwen. Tytułowy duszek wraz z towarzyszącą mu sową rusza ku przygodzie, by odkryć swoje przeznaczenie. W obu grach nie brakuje ciekawych lokacji, zręcznościowych wyzwań ani wrogów do pokonania.
- Polska wersja językowa:
- Ori and the Blind Forest – nie
- Ori and the Will of the Wisps – tak (napisy)
- Możliwość gry online:
- Ori and the Blind Forest – nie
- Ori and the Will of the Wisps – nie
- Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
- Ocena graczy na Metacritic (Xbox One):
- Ori and the Blind Forest – 8,6/10
- Ori and the Will of the Wisps – 8,8/10
7. Spelunky 2
Spelunky 2 to urocza platformówka, której głównym bohaterem jest tytułowy „Grotołaz”. Rozgrywka skupia się tu przede wszystkim na eksplorowaniu losowo generowanych jaskiń, w których nie brakuje groźnych przeciwników czy pułapek, ale też skarbów wartych ryzyka.
Fabuły samej w sobie tu nie uświadczymy, ale to nie oznacza, że gra jest nudna, bo twórcy przygotowali dla nas masę zawartości. Podczas zabawy będziemy m.in. przemierzać zróżnicowane etapy, stawiać czoła wielu paskudztwom (np. pająkom i duchom) oraz wytwarzać własne przedmioty.
- Polska wersja językowa: nie
- Możliwość gry online: tak
- Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
- Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,8/10
8. Raji: An Ancient Epic
Akcja Raji: An Ancient Epic rozgrywa się w starożytnych Indiach. Wcielamy się tu w postać młodej dziewczyny imieniem Raji, która znalazła się w samym środku wojny pomiędzy bogami a demonami. Na barkach protagonistki spoczywa arcyważne zadanie powstrzymania inwazji demonicznych najeźdźców, a także odnalezienia Golu – swojego młodszego brata. Podczas rozgrywki odwiedzimy masę klimatycznych lokacji, liźniemy co nieco hinduskiej mitologii, a także stoczymy wiele walk i rozwiążemy mniej lub bardziej skomplikowane zagadki.
- Polska wersja językowa: nie
- Możliwość gry online: nie
- Dostępne na: PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
- Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,9/10
9. Terraria
Terraria to dla wielu Minecraft, tylko że w dwuwymiarowej oprawie graficznej. Podobnie jak w Killer Queen Black, w omawianej grze nie uświadczymy żadnej fabuły. Co więcej, Terraria nie ma nawet jasno określonego celu: zabawę rozpoczynamy w losowo wygenerowanym świecie, który możemy dowolnie rozbudowywać przy wykorzystaniu rozmaitych narzędzi. Wśród motywów przewodnich tej platformówki trzeba jeszcze wymienić m.in. wznoszenie budowli, odwiedzanie nowych lokacji, walkę z przeciwnikami, szukanie surowców i uprawę roślin.
- Polska wersja językowa: nie
- Możliwość gry online: tak
- Dostępne na: konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura
- Ocena graczy na Metacritic (Xbox One): 7,9/10
10. Seria Unravel
W skład serii Unravel wchodzą następujące gry:
- Unravel
- Unravel Two
Oba tytuły to świetne platformówki 2.5D, które zabiorą nas w niezapomnianą podróż po przepięknych lokacjach inspirowanych prawdziwym miejscami z krajów skandynawskich. Zarówno w Unravel jak i Unravel Two wcielamy się w postać uroczej maskotki wykonanej z włóczki.
Fabuła pierwszej części gry koncentruje się wokół poszukiwań zaginionej rodziny protagonisty, zaś druga odsłona to wciągająca opowieść o podróży i przyjaźni. Podczas zabawy odwiedzimy masę zapierających dech w piersiach miejscówek, a także stawimy czoła wielu wyzwaniom zręcznościowym i licznym zagadkom środowiskowym.
- Polska wersja językowa: nie
- Możliwość gry online:
- Unravel – nie
- Unravel Two – tak (kooperacja)
- Dostępne na:
- Unravel – PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S) – tylko dla posiadaczy subskrypcji PC Game Pass lub Xbox Game Pass Ultimate
- Unravel Two – PC, konsole (Xbox One, Xbox Series X|S), chmura – tylko dla posiadaczy subskrypcji PC Game Pass lub Xbox Game Pass Ultimate
- Ocena graczy na Metacritic (Xbox One):
- Unravel – 8/10
- Unravel Two – 7,5/10
Xbox Game Pass – najlepsze platformówki. Podsumowanie
To by było na tyle, jeśli chodzi o najlepsze platformówki w Xbox Game Pass. Trzeba uczciwie przyznać, że abonament Microsoftu to wprost idealna opcja dla miłośników tego typu gier, bo nie kosztuje dużo, a do tego oferuje naprawdę wiele różnorodnych tytułów.
Pod koniec muszę zaznaczyć, że zestawienie w niniejszym artykule jest całkowicie subiektywne, co oznacza, że nie wszyscy muszą się zgadzać z wybranymi przeze mnie pozycjami. W każdym razie mam nadzieję, że przynajmniej niektórzy gracze znajdą tu grę, która zapewni im dobrą zabawę na długie godziny.
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.