Arabia Saudyjska zamierza przejąć „wiodącego wydawcę gier”. W planach jest ogromna kwota

Arabia Saudyjska Flaga

Przejęcia w branży gier są obecnie powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza jeśli spojrzy się na Microsoft i jego próbę przejęcia Activision Blizzard oraz plany firmy na podbój wydawców w Japonii. Okazuje się jednak, że nie tylko „Zieloni” chcą stać się „ważnym graczem na rynku”. Podobne cele zdaje się mieć Arabia Saudyjska, która zamierza wydać ogromne kwoty na zaznaczenie swojej pozycji w tym sektorze branży rozrywkowej.

Arabia Saudyjska planuje zainwestować prawie 40 miliardów dolarów w rynek gier wideo

Według ostatnich komunikatów podawanych przez Arabię Saudyjską, kraj ten planuje w najbliższym czasie zainwestować kwotę 37,8 miliarda dolarów w branżę gier wideo. Około 13 miliardów dolarów ma zostać przeznaczone na przejęcie „wiodącego wydawcy gier”; kolejna część pieniędzy (około 18,6 miliarda) posłuży do wykupu mniejszościowych udziałów w kilku „kluczowych firmach”. Dodatkowo w planach Saudów są jeszcze inwestycje w „dojrzałych partnerów branżowych”, „innowacyjne firmy w celu rozwoju gier na wczesnym etapie” oraz w firmy e-sportowe; łącznie te plany mają kosztować około 5,3 miliarda dolarów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wszystkie te inwestycje mają być realizowane przez Savvy Games Group (skr. SGG), która jest własnością państwowego funduszu majątkowego PIF (ang. Public Investment Fund — niezależny fundusz inwestycyjny posiadany przez Arabię Saudyjską). Niniejsze działania mają na celu doprowadzenie SGG do miana „głównego gracza w branży”.

Mohammed bin Salman
Mohammed bin Salman

Saudyjski następca tronu oraz przewodniczący funduszem PIF — Mohammed bin Salman — wypowiedział się na temat tych planów w następujący sposób:

Savvy Games Group jest częścią naszej ambitnej strategii, której celem jest uczynienie Arabii Saudyjskiej największym globalnym centrum sektora gier i e-sportu do 2030 roku. […] Wykorzystujemy niewykorzystany potencjał w sektorze e-sportu i gier, aby zdywersyfikować naszą gospodarkę, napędzać innowacje w sektorze i dalej skalować ofertę rozrywki i zawodów e-sportowych w całym Królestwie

Na ten moment nie jest jasne o jakiego „wiodącego wydawcę” może chodzić, jednak wspomniana kwota 13 miliardów dolarów może nie być wystarczająca by przejęć w całości tak duże firmy, jak EA, czy Take-Two. W planach Saudów może być mniejsza korporacja, która już teraz posiada dość silną pozycję rynkową.

Przeczytaj też: Mody do Skyrim

Ostatecznie trzeba przyznać, że ogłoszone plany są naprawdę imponujące, a kwota niewątpliwie robi wrażenie, jednak nie można przeoczyć, że kraj ten już wcześniej poczynił pewne inwestycje w branży gier. W maju PIF wykupił 5% udziałów w Nintendo, stając się tym samym piątym w kolejności największym udziałowcem w tej firmie. Ponadto z inicjatywy księcia koronnego dokonano także zakupu akcji w takich spółkach jak EA, Activision, Capcom czy Take-Two.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.