PS5 sprzedaje się wyśmienicie, ale Sony może mieć inny problem. Gracze PlayStation nie kupują nowych gier

PS5 + DualSense

PS5 jest obecnie najlepiej sprzedającą się konsolą na świecie, pozostawiając w tyle konkurencyjne Xboxy Series X|S. Ostatni raport finansowy Sony wskazał jednak na istnienie innego problemu. Okazało się bowiem, że w ujęciu rocznym ostatni kwartał przyniósł spadek sprzedaży samych gier.

Gorsza sprzedaż gier na PlayStation

PlayStation
PlayStation

Mamy więc do czynienia z sytuacją zgoła odmienną od Xboxa. W przypadku platformy Microsoftu nie sprzedają się konsole, a rosną za to przychody z modelu subskrypcyjnego.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jeżeli chodzi o PlayStation, sprzedaż PS5 nie mogła chyba wyglądać lepiej. Jak przekazał jednak Bloomberg, Sony ma problem z monetyzacją sprzętu dzięki oprogramowaniu i subskrypcjom. Mówiąc konkretniej, kwartalna sprzedaż gier na konsole PlayStation spadła z 70,5 miliona sztuk do 68 milionów w porównaniu do podobnego okresu rok wcześniej.

Informację tę skomentował Hideki Yasuda, czyli analityk Toyo Securities. Według niego użytkownicy konsol „Niebieskich” po prostu nie kupują nowych gier.

Sprzedaż sprzętu rośnie zgodnie z planem Sony, ale dynamika oprogramowania, lukratywnej części biznesu gier, pozostaje słaba. To pokazuje, że użytkownicy PlayStation nie kupują nowych gier.

Hideki Yasuda

Trzeba wziąć jednak pod uwagę istotny czynnik, który sprzyja całej tej sytuacji. W ostatnim czasie nie pojawiły się bowiem żadne większe produkcje studiów należących do Sony. Na ten temat wypowiedział się kolejny branżowy analityk, Serkan Toto.

Po stronie oprogramowania Sony ma jeszcze wiele do zrobienia. Wszyscy czekają na gry mobilne i gry usługi od PlayStation. Gdzie one są?

Serkan Toto

Co więcej, liczba ogólnych użytkowników PlayStation zmniejszyła się do 108 milionów, gdy w kwartale świątecznym było to 112 milionów graczy, co można naturalnie wytłumaczyć mniejszą ilością wolnego czasu. Odnotowano za to nieznaczny wzrost abonentów usługi PlayStation Plus.

Zobacz też: Najlepsze gry platformowe

Oczywiście powyższe dane nie oznaczają, że przyszłość PS5 stoi pod znakiem zapytania. Jak tłumaczy Yasuda, liczba użytkowników najnowszej konsoli Sony wzrosła w ostatnich tygodniach. Jego zdaniem zwyczajnie potrzeba czasu, aby lepsza sprzedaż sprzętu przełożyła się na większe zaangażowanie.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2476 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.