Microsoft ujawnia statystyki Xbox Cloud Gaming. Fortnite pierwszą grą free to play w usłudze

Fortnite Xbox Cloud Gaming

Xbox Cloud Gaming to usługa Microsoftu pozwalająca na granie w chmurze, która istnieje na rynku już od jakiegoś czasu. Teraz firma postanowiła podsumować ostatnie lata i pochwaliła się wynikami swojego rozwiązania. Ponadto dowiedzieliśmy się, że do chmury będą trafiać także darmowe gry. Po prawdzie jedna produkcja free to play już pojawiła się w chmurze, a jest nią Fortnite.

Statystyki Xbox Cloud Gaming — liczba graczy i więcej

Xbox Cloud Gaming
Xbox Cloud Gaming

Usługa Xbox Cloud Gaming wystartowała w 2020 roku i od tego czasu wypróbowało ją już ponad 10 milionów osób. Gracze z 26 krajów grali na ponad 6 tysiącach różnych urządzeń, począwszy od smartfonów, a na różnych konfiguracjach PC-tów kończąc. Od początku istnienia usługi Microsoft nawiązał współpracę z ponad 125 deweloperami, co poskutkowało dodaniem obsługi chmury do ponad 350 gier z biblioteki Xbox Game Pass.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Idąc dalej, ponad 150 gier w chmurze obsługuje już sterowanie dotykowe, a według Microsoftu gry ze wsparciem dla sterowania dotykowego prowadzą do większego zaangażowania. Ponadto tytuły, które można obsługiwać bez kontrolera do smartfona, cieszą się dwukrotnie większą popularnością niż produkcje bez wsparcia dla tej funkcji. Co ciekawe, aż 20% użytkowników Xbox Cloud Gaming gra jedynie za pomocą dotyku. Jeszcze bardziej interesujący jest fakt, że subskrybenci Xbox Game Pass Ultimate, którzy grają w chmurze, odkrywają i odpalają prawie dwa razy więcej gier niż użytkownicy Game Passa niekorzystający ze strumieniowania.

Mimo że od premiery Microsoftowego grania w chmurze minęły już prawie dwa lata, to Cloud Gaming nadal jest dostępny jedynie w wersji beta. Amerykanie wciąż dopracowują swoją usługę i raczej będą robić to jeszcze przez długi czas, bo w marcu szefowa działu streamingu przyznała, że Xbox Cloud Gaming wciąż jest w bardzo wczesnym stadium rozwoju.

Z początku Xbox Cloud Gaming (wtedy jeszcze xCloud) było dostępne tylko na smartfonach i tabletach z Androidem, a gry w chmurze były uruchamiane na Xboxach One S. Pod koniec czerwca zeszłego roku wysłużone „eski” zostały zastąpione przez niestandardowe Xboxy Series X, a kilka miesięcy później usługa wystartowała na komputerach PC oraz smartfonach i tabletach Apple. Z kolei w listopadzie Xbox Cloud Gaming trafiło na konsole Xbox One i Xbox Series X|S, a dwa miesiące temu usługa zawitała na Steam Deck. Po drodze strumieniowanie stało się też dostępne w kolejnych krajach.

Gry free to play w Xbox Cloud Gaming. Na początek Fortnite

Fortnite w chmurze w ramach Xbox Cloud Gaming

Microsoft nie zamierza się zatrzymywać, dlatego firma ogłosiła rozszerzenie modelu biznesowego związanego z chmurą. Począwszy od dzisiaj, w ramach Xbox Cloud Gaming można już odpalić Fortnite, czyli pierwszą grę free to play w tej usłudze.

Przeczytaj też: Topowe monitory do Xbox Series X|S

Pierwszą, ale nie ostatnią — wraz z upływem czasu do Xbox Cloud Gaming będzie trafiać coraz więcej darmowych gier. Aby móc je uruchamiać (na ten moment tylko Fortnite), wystarczy udać się na stronę Xbox.com/play, zalogować się na swoje konto Microsoft i odpalić grę. W przypadku tytułów free to play w ramach Xbox Cloud Gaming subskrypcja Xbox Game Pass Ultimate nie jest wymagana.

O autorze
Kacper Kościański
Redaktor naczelny & CEO

Ojciec-założyciel XGP.pl. Zapalony gracz od najmłodszych lat, przygodę z dziennikarstwem growym zaczynał na własnych blogach, o których dzisiaj nikt już nie pamięta. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA ZNIŻKA DLA OBECNYCH SUBSKRYBENTÓW!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.