Pierwsza generacja PlayStation, znana również pod nazwą PSX, jest jedną z najbardziej udanych i wpływowych konsol w historii interaktywnej rozrywki. Japońska konstrukcja przyczyniła się do popularyzacji napędu CD oraz wysokiej jakości grafiki 3D, jednocześnie dając początek wielu kultowym seriom.
Spis treści
Postanowiliśmy uruchomić maszynę do podróży w czasie i wybraliśmy najlepsze gry na PS1. Innymi słowy, czołówka 12-letniego cyklu życia tak zwanego „szaraka” podsumowana w jednym artykule. Zapraszamy do lektury!
Najlepsze gry na PS1
W przeciwieństwie do tytułów z ery PS3, omawiane przez nas gry na PS1 są z łatwością dostępne na współczesnych urządzeniach. Oprócz oficjalnych rozwiązań Sony, takich jak kompatybilność wsteczna czy abonament PS Plus Premium, bogata biblioteka PS1 może być ogrywana także na emulatorach.
Ze względu na swój wiek, symulacja architektury pierwszego PlayStation nie wymaga potężnego sprzętu — wystarczy nawet telefon gamingowy. Co ciekawe, właściciele Xbox One i Xbox Series X|S również mogą emulować pionierską konsolę Sony przy pomocy aplikacji dostępnych w interfejsie UWP.
Zupełnie tak jak w przypadku zestawienia legendarnych gier na PS2, jak i najlepszych produkcji na PS4, poniższa lista zawiera tytuły z różnych gatunków, dlatego każdy powinien znaleźć na niej coś dla siebie. Bez przedłużania, omówmy sobie najlepsze gry na PS1!
Kolejność w zestawieniu jest przypadkowa. Zawiera ono 15 lub nawet 18 pozycji, jeśli liczyć osobno każdą odsłonę danej serii.
1. Resident Evil, Resident Evil 2, Resident Evil 3: Nemesis
Nie licząc jednego spin-offu, seria Resident Evil na PS1 tworzy trylogię, w której skład wchodzą:
- Resident Evil
- Resident Evil 2
- Resident Evil 3: Nemesis
Omawiane gry na PS1 osadzone są we wspólnym uniwersum, w którym fabuła koncentruje się wokół niepokojących poczynań korporacji Umbrella. Jeden z oddziałów tego międzynarodowego konglomeratu potajemnie opracowuje bowiem niebezpieczną broń biologiczną — wirus zamieniający ludzi w zombie lub inne przerażające stworzenia.
Akcja gry w „jedynce” toczy się w tajemniczej rezydencji, która szybko okazuje się skomplikowanym labiryntem wypełnionym krwiożerczymi potworami. Z kolei druga i trzecia część opowiadają o losach pobliskiego miasta Raccoon City, opanowanego przez hordy mutantów. Każdy z wymienionych tytułów oferuje nam kilka grywalnych postaci z oddzielnymi historiami, których losy wzajemnie się przeplatają, zapewniając głębsze zrozumienie przebiegu wydarzeń.
Fabuła omawianych produkcji może się wydawać znajoma ze współczesnych remake’ów, jednak Capcom wprowadził w nich wiele zmian względem klasycznych wersji. Spłycono na przykład oddzielne zakończenia części drugiej, czy też usunięto kilka sekcji z Raccoon City w „trójce”. Co więcej, dotychczas pierwsza odsłona w ogóle nie doczekała się nowoczesnej adaptacji. Podsumowując, zdecydowanie warto przeżyć oryginalną opowieść, która przez wielu fanów „Residenta” uważana jest za kompletną lub po prostu lepszą wersję.
Główne założenia rozgrywki omawianej serii pozostają niezmienne od lat 90. ubiegłego wieku. Charakterystyczne cechy trzech pierwszych części Resident Evil to między innymi liczne łamigłówki, często wymagające backtrackingu, system limitowanego ekwipunku, który skłania do rozsądnego zarządzania, oraz ograniczona amunicja i substancje lecznicze.
- Polska wersja językowa:
- Resident Evil: nie
- Resident Evil 2: nie
- Resident Evil 3: Nemesis: nie
- Rok wydania:
- Resident Evil: 1996
- Resident Evil 2: 1998
- Resident Evil 3: Nemesis: 1999
- Ocena graczy na Metacritic:
- Resident Evil (PS1): 9,5/10
- Resident Evil 2 (PS1): 9,3/10
- Resident Evil 3: Nemesis (PS1): 9,6/10
Kup Resident Evil, Resident Evil 2 lub Resident Evil 3: Nemesis (PS1)
- Sprawdź aktualne ceny Resident Evil na Allegro
- Sprawdź aktualne ceny Resident Evil 2 na Allegro
- Sprawdź aktualne ceny Resident Evil 3: Nemesis na Allegro
2. Metal Gear Solid
Fabuła omawianej gry na PSX przedstawia nam historię Solid Snake’a, emerytowanego członka elitarnej jednostki sił specjalnych FOXHOUND. Nasz protagonista zostaje ponownie wezwany do służby, aby zinfiltrować obiekt wojskowy i powstrzymać terrorystów przed rozpoczęciem ataku nuklearnego. Wraz z postępami w grze, odkrywamy jednak większy, mroczniejszy spisek.
W Metal Gear Solid gracze zachęcani są do unikania bezpośredniej konfrontacji z wrogami, aby pozostać w ukryciu jak najdłużej. Z kolei w przypadku, gdy wykrycie jest nieuniknione, Snake z łatwością pozbędzie się wrogów dzięki znajomości sztuk walki lub przy pomocy broni palnej. Znakiem rozpoznawczym popularnego MGS’a jest także system komunikacji radiowej, który odgrywa rolę przerywników filmowych. Za pomocą specjalnego interfejsu będziemy rozmawiać z różnymi postaciami, które dostarczają podstawowych informacji na temat postępów fabularnych lub rekonesansu danej misji.
Metal Gear Solid znany jest z pomysłowych mechanik rozgrywki, które pokazują jak powinny wyglądać najlepsze „skradanki”. Ponieważ misje można wykonywać na wiele różnych sposobów, opracowanie odpowiedniej taktyki jest bardzo satysfakcjonujące i jednocześnie daje pole do popisu naszej kreatywności.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 1998
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,4/10
Kup Metal Gear Solid (PS1)
3. Gran Turismo
Gran Turismo było ogromnym sukcesem japońskiego studia Polyphony Digital. Pierwsza część wyścigowej serii może się pochwalić tytułem najlepiej sprzedającej się gry na PSX w historii, z imponującą liczbą ponad 10 milionów sprzedanych kopii. Wymagający poziom trudności, duża liczba licencjonowanych aut i realistyczna fizyka na zawsze ugruntowały pozycję „GT” wśród fanów szybkiej jazdy.
Omawiana samochodówka została stworzona pod kierownictwem Kazunori Yamauchi, który znany jest z dbałości o najmniejsze szczegóły. Efektem ciężkiej pracy całego zespołu było 140 skrupulatnie zaprojektowanych samochodów o różnych właściwościach jezdnych. Co więcej, Gran Turismo oferuje 11 dopracowanych tras, a podczas wyścigów możemy zauważyć odbicia w karoserii samochodu oraz pracę, jaką wykonuje system oświetlenia i cieni. Nic więc dziwnego, że omawiany tytuł był uważany za jedną z najlepiej wyglądających gier na pierwszej konsoli Sony.
Na uwagę zasługują również dwa tryby rozgrywki. Pierwszy z nich o nazwie Arcade to odpowiednik „szybkich wyścigów”, umożliwiający dowolny wybór poziomu trudności, trasy lub samochodu, a także rozgrywkę dla dwóch graczy na podzielonym ekranie. Natomiast wybierając opcję Gran Turismo (Simulation w wersji NTSC), możemy wcielić się w rolę zawodowego kierowcy, zdobywając licencję na podstawie naszych umiejętności. Druga forma rozrywki stała się ikoną marki „GT”, która jest z nami do dzisiaj.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 1998
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,6/10
Kup Gran Turismo (PS1)
4. Final Fantasy IX
Omawiając najlepsze gry na PS1, nie sposób pominąć Final Fantasy IX. Dziewiąty główny epizod popularnej sagi uważany jest przez wielu fanów za jedną z najciekawszych pozycji w historii tej serii.
W produkcji studia Square, znanego dzisiaj jako Square Enix, wcielamy się w postać charyzmatycznego złodzieja o imieniu Zidane Tribal. Początkowo zadaniem protagonisty i grupy jego towarzyszy jest uprowadzenie księżniczki Alexandrii, jednak podczas realizowania planu wplątujemy się w znacznie większy konflikt. Dowiadujemy się bowiem o złowrogiej królowej tamtejszych ziem, która próbuje podbić świat za pomocą potężnej, magicznej broni. Naszą misją ostateczną będzie udaremnienie jej niecnych planów.
Znakiem rozpoznawczym Final Fantasy IX, jak i innych gier z tej serii, są potyczki wykorzystujące system turowy. Podczas walki wydajemy polecenia drużynie złożonej z maksymalnie czterech postaci — każda z nich dysponuje unikalnymi zdolnościami i ekwipunkiem. Co więcej, „FF IX” oferuje również ciekawe minigry, takie jak hodowla ptaków Chocobo, polowanie na żaby czy karciankę o nazwie Tetra Master.
Innym ważnym elementem rozgrywki jest eksploracja rozległego świata Gaia. Od tętniących życiem miast i małych wiosek, po mistyczne lasy i starożytne ruiny, każdy obszar ma swoją własną dynamikę, ukryte skarby i sekrety. Na naszej drodze napotkamy również postacie niezależne, z którymi można wchodzić w interakcje lub podejmować się zadań, co umożliwia poznanie osobowości głównych bohaterów w jeszcze większym stopniu.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 2000
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 9/10
Kup Final Fantasy IX (PS1)
5. Silent Hill
Silent Hill jest jedną z najlepszych gier survival horror w bibliotece PSX. „Straszna” produkcja opowiada o losach pisarza Harry’ego Masona, którego córka zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Warto wspomnieć, że wybory podejmowane podczas naszej przygody będą miały znaczenie, ponieważ fabuła może się skończyć na aż 5 różnych sposobów.
Motywem przewodnim tej kultowej gry na PS1 jest eksploracja tytułowego miasta Silent Hill, gdzie staniemy twarzą w twarz z przerażającymi potworami. Podczas walki możemy korzystać z broni białej lub palnej, wspomagając się kieszonkowym radiem — przydatne urządzenie „zaszumi” w pobliżu wrogów. W naszym wyposażeniu znajduje się również latarka, która oświetli mroczne uliczki lub wnętrza budynków, dając nam (złudne) poczucie bezpieczeństwa.
Elementem definiującym Silent Hill jest bez wątpienia przerażający klimat otaczającego nas świata. Charakterystyczny dla tej produkcji efekt mgły został zastosowany w celu ograniczenia widoczności, co w połączeniu z niepokojącą ścieżką dźwiękową i ograniczoną amunicją stwarza poczucie grozy na każdym kroku.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 1999
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,8/10
Kup Silent Hill (PS1)
6. Grand Theft Auto
1997 rok to historyczna moment, w którym narodziny miała jedna z najpopularniejszych serii gier wszech czasów. Co ciekawe, tradycja premiery owianej kontrowersją zaczęła się właśnie od pierwszej części Grand Theft Auto. Niektórzy politycy brytyjskiego rządu apelowali o zakazanie sprzedaży tego tytułu, ze względu na brutalne i przestępcze motywy występujące w produkcji studia DMA Design.
Akcja omawianej gry na PSX toczy się w trzech fikcyjnych lokacjach, zaprojektowanych na bazie prawdziwych miast Stanów Zjednoczonych. Jedną z czterech dostępnych postaci mamy okazję zwiedzać legendarne Liberty City, Vice City oraz San Andreas. Co więcej, ścieżka dźwiękowa składająca się z 7 radiostacji i 19 piosenek skomponowanych wyłącznie na potrzeby omawianego tytułu z pewnością umili nam czas spędzany w kryminalnym świecie GTA.
Jak na Grand Theft Auto przystało, rozgrywka charakteryzuje się dużą wolnością — w przerwie od wykonywanych misji dla mafijnych bossów możemy siać rozwałkę w nieskrępowanym stylu. Kradzieże samochodów, rozjeżdżanie przechodniów oraz policyjne pościgi z pewnością pozwolą nam się stać członkiem przestępczego półświatka.
Oprócz charakterystycznej perspektywy kamery przedstawionej z lotu ptaka, GTA słynie również z nietypowego jak na dzisiejsze czasy sposobu poruszania się. Tak zwane sterowanie czołgowe (z ang. tank controls) umożliwia poruszanie się tylko do przodu i do tyłu, natomiast kierunek nadajemy obracając naszą postacią wokół jej własnej osi.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 1997
- Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,8/10
Kup Grand Theft Auto (PS1)
7. Tony Hawk’s Pro Skater 2
Tony Hawk’s Pro Skater 2 z pewnością zainteresuje nie tylko fanów deskorolki, ale również miłośników gier zręcznościowych. Produkcja sygnowany nazwiskiem popularnego sportowca zyskała uznanie posiadaczy PS1 dzięki połączeniu widowiskowego gameplayu, dobrze zaprojektowanych poziomów oraz świetnie dopasowanej ścieżki dźwiękowej.
Oprócz tytułowego Tony’ego Hawka, w grze do dyspozycji mamy również innych popularnych skaterów, takich jak Steve Caballero czy Rodney Mullen. Naszym zadaniem będzie wykonywanie różnych sztuczek w jak najlepszym stylu, aby osiągnąć wymagany pułap punktowy danego poziomu. Otrzymane nagrody możemy wykorzystać na zakup dostępu do nowych skateparków, lepszych umiejętności danego sportowca lub oczywiście innych deskorolek.
Warto również wspomnieć o edytorze postaci i poziomów. Własnoręcznie zaprojektowani sportowcy lub areny znakomicie wpływają na re-grywalność omawianego tytułu. Co więcej, deweloperzy zadbali również o tryb dla dwóch graczy na podzielonym ekranie.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 2000
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 7,5/10
Kup Tony Hawk’s Pro Skater 2 (PS1)
8. Crash Bandicoot 3: Warped
Owocna współpraca Sony z zespołem Naughty Dog rozpoczęła się już w latach 90. ubiegłego wieku. Amerykańskiemu studiu zostało powierzone zadanie stworzenia maskotki PlayStation — tak narodziła się postać tytułowego Crasha. Trzecia część serii o podtytule Warped, na której skupiliśmy naszą uwagę, to jedna z najlepszych przygodówek 3D dostępnych na PS1.
Zadaniem głównego bohatera jest zebranie potężnych kryształów rozsianych po świecie gry, zanim zrobi to szalony naukowiec, niejaki Neo Cortex. Czarny charakter tej opowieści planuje wykorzystać moc magicznych przedmiotów do kontrolowania populacji planety, na co nasz protagonista i jego siostra Coco nie mogą pozwolić.
Przy pomocy machiny do podróży w czasie, Crash i Coco mogą się przenosić do różnych miejsc i okresów. Każdy większy obszar oferuje zestaw mniejszych map z różnymi wyzwaniami, kończący się zdobyciem jednego z 25 cennych kryształów.
Utrudnieniem na naszej drodze będą walki z bossami, które wymagają od nas pomysłowości i zastosowania odpowiedniej taktyki. W celu urozmaicenia rozgrywki, omawiany tytuł oferuje również kilka poziomów dodatkowych oraz zadania poboczne, takie jak próby czasowe lub wyścigi na skuterach wodnych.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 1998
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 9/10
Kup Crash Bandicoot 3: Warped (PS1)
9. Tekken 3
Omawiając fajne gry na PSX nie sposób pominąć dzieła japońskiego studia Namco. Trzecia część popularnej serii Tekken przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych bijatyk w historii cyfrowej rozrywki. Podczas swojej premiery na rynku azjatyckim, omawiany tytuł sprzedał milion kopii w ciągu zaledwie jednego dnia.
Tekken 3 to bezpośrednia kontynuacja poprzednich części, opowiadająca o konfliktach dwóch walecznych rodzin, Kazama i Mishima. Jeden z antagonistów, niejaki Heihachi, postanowił zorganizować zawody najlepszych wojowników w nadziei na schwytanie starożytnego Ogra. W turnieju Króla Żelaznej Pięści, bo o nim mowa, bierze udział również nasz główny bohater.
Fabuła popularnej „bijatyki” nie jest jednak najważniejsza, przejdźmy więc do rozgrywki. Do naszej dyspozycji udostępniono 23 postacie, z których każda ma unikalny styl i zestaw specjalnych ruchów. Na pochwałę zasługuje znakomity balans starć — deweloperzy upewnili się, aby poszczególni zawodnicy nie mieli przewagi nad innymi rywalami. Co więcej, niektóre walki toczą się na arenach z interaktywnym otoczeniem. Rzucając przeciwnikiem w zniszczalne obiekty lub pułapki zadamy dodatkowe obrażenia.
Oprócz standardowego trybu fabularnego lub „szybkiej walki” możemy również skorzystać z dodatkowych form zabawy. Jedną z nich jest Tekken Force, gdzie stawiamy czoła dużej liczbie przeciwników, czy chociażby Tekken Ball, pozwalający nam zagrać w „bijatykową” wersję siatkówki. Z kolei fanów rywalizacji z pewnością zainteresują potyczki jeden na jednego.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 1998
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 9,1/10
Kup Tekken 3 (PS1)
10. Legacy of Kain: Soul Reaver
Legacy of Kain: Soul Reaver to przygodowa gra akcji opowiadająca o losach wampira zdradzonego przez tytułowego Kaina. Produkcja studia Crystal Dynamics znana jest z klimatycznej atmosfery, rozbudowanej fabuły oraz innowacyjnych ówcześnie mechanik, które wyznaczyły nowy standard dla innych produkcji tego rodzaju.
Rozgrywka omawianej gry na PSX to połączenie eksploracji, łamigłówek oraz dynamicznej walki. Starcia w stylu hack’n’slash odbywają się zarówno w zwarciu, jak i na dystans za pomocą magii. A gdy na naszej drodze spotkamy jakąś przeszkodę lub pozornie niedostępne miejsce, z pomocą przyjdzie nam umiejętność wspinaczki lub szybowania. Wraz z postępami w grze zwiększymy również nadprzyrodzone umiejętności naszego bohatera, które z pewnością pomogą nam pokonać wymagających bossów.
Jednym z najciekawszych elementów rozgrywki jest bez wątpienia zdolność manipulacji sfer. Za pomocą specjalnych portali główny bohater może się przeistaczać w formę materialną lub duchową — każda domena ma inne właściwości oraz unikalne wyzwania. Wrogowie mogą istnieć w jednym wymiarze, a w drugim już nie. Pod postacią widma, Raziel zyskuje na przykład umiejętność przenikania przez przeszkody lub manipulacji obiektami w celu rozwiązania danej zagadki.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 1999
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 9/10
Kup Legacy of Kain: Soul Reaver (PS1)
11. Castlevania: Symphony of the Night
Zestawienie zawierające najlepsze gry na PSX nie mogło się obyć bez Castlevania: Symphony of the Night. Produkcja opublikowana przez Konami to połączenie gatunku RPG oraz struktury świata metroidvanii.
Akcja omawianej gry toczy się w 1797 roku i opowiada o losach Alucarda, syna Drakuli. Protagonista budzi się z długiego, wampirycznego snu, aby zbadać nagłe pojawienie się zamku swojego ojca. Sytuacja wydaje się co najmniej dziwna, ponieważ w poprzedniej części wspomniana budowla zapadła się pod ziemię, a jej właściciel został unicestwiony.
Aby odkryć tajemnice związane z historią rodziny wampirów, musimy eksplorować rozległe, płynnie połączone poziomy. Zamek Drakuli wypełniony jest sekretnymi przejściami i obszarami, które możemy odkryć dzięki uważnej eksploracji. W zależności od wykonanych zadań oraz podejmowaych decyzji, wątek fabularny zakończy się na jeden z czterech różnych sposobów.
Jak przystało na grę RPG, w Symphony of The Night będziemy stopniowo zwiększać kompetencje naszej postaci. Oprócz standardowych przeciwników, podczas rozgrywki spotkamy również kilku wymagających bossów, a zatem warto dbać o lepsze statystyki oraz ekwipunek Alucarda. Na szczęście deweloperzy udostępnili szeroką gamę broni, zaklęć i przedmiotów, co pozwoli na dostosowanie stylu walki wedle upodobań.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 1997
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 9/10
Kup Castlevania: Symphony of the Night (PS1)
12. Driver & Driver 2
Seria Driver jest często porównywana z wcześniej wspomnianym Grand Theft Auto ze względu na podobny styl rozgrywki, który jest połączeniem gry akcji z samochodówką w otwartym świecie. Jednak jak łatwo zauważyć, produkcje studia Reflections Interactive miały zdecydowaną przewagę pod kątem oprawy graficznej.
Głównym bohaterem w Driver jest policjant pod przykrywką, niejaki John Tanner, którego zadaniem jest infiltracja organizacji przestępczej. Aby dotrzeć do „głowy” mafii musimy wykonywać różne misje, takie jak nielegalne wyścigi czy zastraszanie pasażerów naszego pojazdu. Wspinając się po szczeblach kryminalnej szajki, odwiedzimy kolejno 4 miasta — Miami, San Francisco, Los Angeles oraz Nowy Jork.
Druga części serii Driver to bezpośrednia kontynuacja przygody detektywa Tannera. Główny zamysł fabuły jest dosyć podobny, skupmy się więc na usprawnieniach rozgrywki względem pierwszej odsłony. Tym razem eksploracja odbywa się na większych i bardziej dopracowanych mapach, które są inspirowane Chicago, Hawaną, Las Vegas oraz Rio De Janeiro. Oprócz tego deweloperzy dodali kilka nowych trybów rozgrywki, w tym możliwości dwuosobowej zabawy na podzielonym ekranie.
Jednak najważniejszą zmianą w Driver 2 względem pierwowzoru jest możliwość wysiadania z pojazdu — głównym bohaterem poruszamy się również pieszo. Dzięki temu możemy przejmować samochody innych uczestników ruchu drogowego lub wchodzić w interakcje z wybranymi elementami otoczenia. Biorąc pod uwagę całokształt rozgrywki Driver 2, można powiedzieć, że produkcja Reflections Interactive wyprzedziła konkurencyjne GTA III o prawie rok.
- Polska wersja językowa:
- Driver: nie
- Driver 2: nie
- Rok wydania:
- Driver: 1999
- Driver 2: 2000
- Ocena graczy na Metacritic:
- Driver (PS1): 8/10
- Driver 2: (PS1): 7,7/10
Kup Driver & Driver 2 (PS1)
13. Tomb Raider
W 1996 roku Tomb Raider zapoczątkował jedną z najlepszych serii gier przygodowych wszech czasów. Inspiracją brytyjskiego studia Core Design były filmy z Indianą Jones’em w roli głównej, a pierwszym konceptem protagonisty był mężczyzna przypominający słynnego poszukiwacza skarbów. Jednak ze względu na potencjalne kłopoty związane z prawami autorskimi, twórcy postanowili zmienić pierwszoplanową postać na kobietę — tak narodziła się ikoniczna Lara Croft.
Główna bohaterka zostaje wynajęta przez zamożną biznesmenkę, niejaką Jacqueline Natla, w celu odzyskania magicznego artefaktu o nazwie Scion. Archeologiczna wyprawa przebiega zgodnie z planem, do momentu w którym Lara dowiaduje się o złowrogim spisku i potężnych właściwościach antycznego przedmiotu. Naszym zadaniem będzie udaremnienie planów Jacqueline za wszelką cenę.
Jak łatwo zauważyć, rozgrywka omawianej gry na PSX toczy się z perspektywy trzeciej osoby. Do wykonania mamy 15 misji w 4 głównych lokacjach — każdy z poziomów oferuje sporą, półotwartą mapę z wieloma ukrytymi obszarami lub tajnymi przejściami. Podczas eksploracji będziemy również rozwiązywać łamigłówki, które mogą polegać między innymi na przesuwaniu ruchomych obiektów lub przełączaniu dźwigni w odpowiedniej kolejności.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 1996
- Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10
Kup Tomb Raider (PS1)
14. Spyro: Year of the Dragon
Spyro: Year of the Dragon to kolejna platformówka 3D w rankingu przedstawiającym fajne gry na PS1. Jednak tym razem jest to dzieło Insomniac Games, które obecnie znane jest głównie z serii Ratchet & Clank oraz Marvel’s Spider-Man.
Akcja baśniowej produkcji toczy się zaraz po wydarzeniach z poprzedniej odsłony serii Spyro. Nasz główny protagonista musi podróżować przez różne światy, aby odzyskać smocze jaja skradzione przez złowrogą czarodziejkę. Cenne przedmioty zostały rozsiane po 36 ciekawie zaprojektowanych poziomach, w których czekają na nas zróżnicowane wyzwania lub zagadki.
Jak na smoka przystało, Spyro może szybować w powietrzu, pokonując dłuższe odległości, oraz zionąć ogniem, aby pokonać wrogów lub niszczyć beczki z klejnotami. Drogocenne kamienie używane są w grze jako waluta, którą możemy przeznaczyć na ulepszenie umiejętności protagonistów.
Liczba mnoga jest nieprzypadkowa — do naszej dyspozycji udostępniono innych bohaterów o różnych stylach rozgrywki. Mowa tu m.in. o takich postaciach jak sierżant Byrd – pingwin wyposażony w wyrzutnię rakietową, czy Hunter – szybki i akrobatyczny gepard.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 2000
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,9/10
Kup Spyro: Year of the Dragon (PS1)
15. The Legend of Dragoon
The Legend of Dragoon to przedstawiciel gatunku RPG opracowany przez Japan Games, nieistniejące już studio zajmujące się tworzeniem ekskluzywnych gier wyłącznie na konsole Sony. Omawiany tytuł oferuje „filmowe” doświadczenia płynące z rozgrywki dzięki dużej liczbie zastosowanych przerywników filmowych CGI. Aby pomieścić wszystkie cutscenki oraz resztę plików, deweloperzy musieli wydać swoje dzieło na aż 4 płytach CD.
Głównym bohaterem opowieści jest niejaki Dart, młody wojownik, który wyruszył na misję celem pomszczenia śmierci swoich rodziców. Wkrótce po rozpoczęciu gry dowiadujemy się jednak o porwaniu naszej dawnej przyjaciółki, niejakiej Shany, którą oczywiście będziemy musieli najpierw uratować. Przemierzając fantastyczny świat Endiness dołączą do nas również inne postacie, które stworzą drużynę 9 grywalnych protagonistów.
Unikalną cechą omawianej gry na PS1 jest mechanika walki, ponieważ starcia toczą się w systemie turowym wzbogaconym o system quick time event. Po wybraniu komendy ataku, wciskając określone przyciski w odpowiednim czasie, zadajemy przeciwnikom więcej obrażeń. Co więcej, podczas przygody mamy okazję zdobyć inne, potężniejsze umiejętności o coraz to dłuższych kombinacjach „QTE”.
- Polska wersja językowa: nie
- Rok wydania: 1999
- Ocena graczy na Metacritic (PS1): 8,8/10
Kup The Legend of Dragoon (PS1)
Najlepsze gry na PS1 – podsumowanie
Wybrane gry na PS1 to gwarancja ciekawej i ówcześnie rewolucyjnej rozgrywki. Mimo swojego wieku – poza oczywistościami takimi jak oprawa audiowizualna – omawiane klasyki w niczym nie ustępują najnowszym tytułom. W końcu mechaniki znane nam dzisiaj często miały swój początek przeszło 2 dekady temu.
Przeczytaj też: Najlepsze gry na Xbox 360
Ponadczasowe produkcje z pewnością spodobają się zarówno weteranom, jak i nieco młodszym osobom, które interesują się historią lub ewolucją gier wideo. Dzięki współczesnej technologii dostęp do biblioteki PS1 jest łatwiejszy niż kiedykolwiek, a zatem zdecydowanie warto dać jej szansę.
A jak Wy wspominacie czasy 5. generacji konsol? Które gry na PS1 są Waszym zdaniem najlepsze? Jak zawsze dajcie nam znać w komentarzach poniżej!
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.