Najlepsze gry podobne do Diablo. TOP 10 alternatyw dla kultowej serii Blizzarda

Najlepsze gry podobne do Diablo

Premiera czwartej odsłony serii Diablo zbliża się wielkimi krokami, a demonicznym hordom ponownie czoła stawimy 6 czerwca. Czas oczekiwania na powrót do ulubionego uniwersum to idealny moment, by przyjrzeć się podobnym tytułom. W niniejszym artykule prezentujemy najlepsze gry podobne do Diablo, najlepiej świadczące o tym, że nie samym dziełem Blizzard Entertainment gatunek hack’n’slash stoi.

W zestawieniu postawiliśmy na angażujące tytuły, w których przyjdzie nam przemierzać zróżnicowane światy i gromić hordy napotkanych oponentów, jednocześnie rozwijając naszego herosa. Różnorodność wybranych produkcji oraz ich dostępność na wielu platformach gwarantują, że każdy gracz znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się naszym zestawieniem 10 najlepszych gier podobnych do Diablo!

Najlepsze gry podobne do Diablo

Zanim przejdziemy do listy przedstawiającej fajne gry podobne do Diablo, przypomnijmy jakie produkcje wchodzą w skład wspomnianej serii:

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
 • Diablo oraz dodatek Hellfire
 • Diablo II wraz z dodatkiem Pan Zniszczenia
 • Diablo III i dodatki Reaper of Souls oraz Przebudzenie Nekromantów
 • Diablo II: Resurrected (zremasterowana wersja Diablo II z dodatkiem Pan Zniszczenia)
 • Diablo: Immortal (gra mobilna)

Diablo to prawdziwa klasyka gier RPG akcji, a kolejne odsłony tej serii zdobyły duże uznanie graczy i wytyczyły szlak, którym po dziś dzień podążają powstające produkcje. Od momentu premiery pierwszej części w 1996 roku, tytuł Blizzarda stał się synonimem gatunku hack and slash. Przemierzanie mrocznego świata wypełnionego po brzegi zagrożeniami, wszechobecne bestie z piekła rodem, tony magicznych przedmiotów oraz rozwijanie zdolności naszego herosa to najważniejsze elementy charakteryzujące podobne gry do Diablo.

Dzięki ogromnej popularności serii poświęconej władcom piekieł powstało wiele pierwszoligowych produkcji czerpiących pełnymi garściami z dzieła Blizzard Entertainment. Wyraźna inspiracja Diablo nie oznacza jednak braku autorskich treści i rozwiązań — w wielu tytułach zawarto wyjątkową mechanikę rozgrywki, a opowiedziane w nich historie nie odstają od najlepszych gier fabularnych. Nie wszystkim przypadł do gustu klimat mrocznego fantasy oryginału, na szczęście zaprezentowane poniżej propozycje osadzone są w zróżnicowanych uniwersach, od science fiction, po antyczną Grecję pełną znanych z mitologii stworzeń.

Nasz ranking najlepszych tytułów dla pasjonatów cięcia i siekania przeciwników zawiera 10 produkcji, które z pewnością przypadną do gustu fanom Diablo. Mimo że wybrane produkcje różnią się między sobą na wielu płaszczyznach, sedno rozgrywki pozostaje niezmienne, a jest nim gromienie hord przeciwników oraz ciągłe zwiększanie potęgi naszego protagonisty. Bez dalszego przeciągania — zapraszamy do lektury!

1. Titan Quest – Anniversary Edition

Titan Quest
Titan Quest – Anniversary Edition

Titan Quest – Anniversary Edition to prawdziwa gratka dla fanów mitologii antycznego świata — w produkcji przemierzamy między innymi starożytną Grecję, Egipt oraz Babilon. Odświeżona wersja wydanej pierwotnie w 2006 roku produkcji pozwala nam bawić się na współczesnym sprzęcie i oferuje rozgrywkę, która w ogóle się nie zestarzała od czasu premiery.

W trakcie kilkunastogodzinnej przygody pokierujemy naszego herosa śladem Telkinów — tajemniczych istot, które pragną uwolnić Tytanów i sprowadzić ich ponownie na powierzchnię Ziemi. Zróżnicowane lokacje oraz mnogość zadań (w tym tych pobocznych) sprawiają, że podróż przez znane z kart podręczników do historii krainy nie będzie nam się dłużyła.

Na szczególną uwagę zasługuje system rozwoju naszego protagonisty. W Titan Quest nie decydujemy się na konkretną klasę postaci — zamiast tego jest ona ustalana na podstawie dwóch wybranych przez nas specjalizacji. Możemy więc popuścić wodze fantazji i stworzyć chociażby wojownika posługującego się mocą piorunów bądź też nekromantę korzystającego z sił natury. Jeśli lubimy gry hack’n’slash, choć z bardziej erpegowym podejściem do gatunku, Titan Quest z pewnością przypadnie nam do gustu.

Zwiastun Titan Quest – Anniversary Edition
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Titan Quest – Anniversary Edition

2. Path of Exile

Path of Exile
Path of Exile

Patch of Exile to jedna z najlepszych darmowych gier na Steam i przy okazji tytuł, który przez wielu uznawany jest za duchowego następcę Diablo II. Produkcja pozwala nam wcielić się w wyrzutka zesłanego do niegościnnego świata pełnego żywych trupów, krwiożerczych bestii oraz demonicznych istot. Aby przetrwać, możemy połączyć siły z innymi graczami w trybie multiplayer, jednak równie dobrze jesteśmy w stanie bawić się w pojedynkę.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Mroczny, przedstawiony w stonowanych barwach świat z pewnością przykuwa uwagę i buduje klimat, jednak najważniejszą cechą wyróżniającą dzieło Grinding Gear Games jest coś zgoła innego. Mowa tu o osławionym drzewku umiejętności pasywnych, którego rozmiar może okazać się przytłaczający dla nowych graczy. Co ciekawe, zdolności aktywne używane bezpośrednio w trakcie walki zależne są od umieszczonych w częściach ekwipunku klejnotów.

Omawiany tytuł jest nieustannie rozwijany, a kolejne sezony pozwalają nam na zabawę z niesłabnącym zainteresowaniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wspólnej rozgrywki zaprosić znajomych i wspólnie z nimi przemierzać mroczny świat Path of Exile. Jeśli interesują nas gry podobne do Diablo 2, to omawiana produkcja jest strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Path of Exile
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

3. Last Epoch

Last Epoch
Last Epoch

Na samym początku warto zaznaczyć, że Last Epoch to tytuł, który wciąż znajduje się w fazie wczesnego dostępu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest on w pełni grywalny i nawet w obecnym stanie potrafi zapewnić setki godzin przedniej rozrywki. Bawić możemy się zarówno samotnie, jak i w drużynie złożonej z naszych znajomych, z którymi wspólnie będziemy przemierzać świat Eterry i starać się uratować go przed zagrożeniem ze strony Pustki.

Ciekawą mechaniką są podróże w czasie, które pozwalają nam odwiedzić konkretne lokacje w różnych latach i odkrywać ich sekrety. Oprócz tego tytuł oferuje nam to, co najlepsze w gatunku hack and slash — zatrzęsienie potężnych artefaktów oraz magicznych przedmiotów, w znaczący sposób wpływających na nasz styl gry.

Nie należy dać się zwieść pozornie niewielkiej liczbie dostępnych klas postaci. Mimo że na początku gry wybieramy jeden z raptem pięciu archetypów, to w trakcie rozgrywki mamy szansę na obranie jednej z trzech dodatkowych ścieżek. Pozwalają one lepiej dopasować zdolności i charakter herosa do naszych oczekiwań. Last Epoch jest tytułem dość świeżym i wciąż rozwijanym, ale zdecydowanie zasługuje na szansę i zapoznanie się z nim.

Zwiastun Last Epoch
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): brak
 • Ocena graczy na Steam: bardzo pozytywna (84%)

Kup Last Epoch

4. Torchlight II

Torchlight II
Torchlight II

Torchlight II nie bez powodu nazywany jest przez graczy „kreskówkowym Diablo”. Styl graficzny produkcji rzeczywiście może przywodzić na myśl filmy animowane, jednak u jego podłoża leży satysfakcjonujący i mimo wszystko dość brutalnie wyglądający system walki.

Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych dla niniejszego tytułu jest jego proceduralność. Dzięki losowo generowanym obszarom rozgrywka nie znudzi się tak szybko i nie ma mowy o nauczeniu się mapy na pamięć. Sam świat gry prezentuje się nad wyraz urodziwie, a obrazu baśniowej krainy dopełniają zmienne warunki pogodowe oraz tryb dobowy.

W trakcie rozgrywki wcielamy się w przedstawiciela jednej z czterech klas postaci i ruszamy do boju samotnie bądź z przyjaciółmi. Co ciekawe, produkcja oferuje nam możliwość dostosowania wyglądu naszego awatara, co nie jest powszechne w tytułach z tego gatunku. Kolejnym miłym dodatkiem jest obsługa modów, co jeszcze bardziej zwiększa regrywalność dzieła Runic Games. Jeśli interesują nas fajne gry podobne do Diablo 3, Torchlight II świetnie wpisuje się w tę definicję.

Zwiastun Torchlight II
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Torchlight II

5. Grim Dawn

Grim Dawn
Grim Dawn

Jeśli mieliśmy już okazję zagrać w otwierający zestawienie Titan Quest i chcemy więcej zabawy w podobnym stylu, to Grim Dawn zdecydowanie nam jej dostarczy. Dzieło studia Crate Entertainment powstało pod czujnym okiem głównego projektanta wspomnianego już „mitologicznego” hack’n’slasha. Dalekie od prawdy byłoby jednak stwierdzenie, że Grim Dawn jest kalką owej produkcji — oba tytuły są do siebie podobne, jednakże różni je równie wiele, co łączy.

Grim Dawn osadzony jest w mrocznym świecie fantasy, w którym ludzkość balansuje na krawędzi zagłady. Mocny nacisk postawiono na elementy RPG, jako że w grze znalazło się miejsce nawet na zadania z wyborami moralnymi. Podobnie jak w najlepszych produkcjach fabularnych podejmowane decyzje mogą zaważyć na życiu postaci niezależnych oraz mają wpływ na naszą reputację wśród poszczególnych frakcji.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W omawianym tytule zaimplementowano dobrze przemyślany model dwuklasowy. Po zdobyciu pewnego poziomu możemy wybrać drugą specjalizację naszego bohatera, tworząc wszechstronną postać zgodną z naszym stylem gry. Alternatywnie pozostając tylko przy głównej klasie, mamy szansę szybciej rozwinąć najpotężniejsze umiejętności. Gdy połączymy to z angażującą fabułą, okazuje się, że mało które gry podobne do Diablo 2 dostarczają nam tak głębokiej i satysfakcjonującej rozgrywki jak Grim Dawn.

Zwiastun Grim Dawn
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Grim Dawn

6. Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen: Lords of Mayhem
Wolcen: Lords of Mayhem

Wolcen: Lords of Mayhem to kolejny tytuł na niniejszej liście, który osadzony został w mrocznym świecie fantasy. Dzięki wykorzystaniu silnika CryEngine szczegółowo zaprojektowane lokacje wywierają naprawdę dobre wrażenie. W niczym nie ustępują im także modele postaci, przystrojone w ozdobne pancerze i dzierżące mordercze bronie.

W omawianym tytule wcielamy się w jedno z trójki przyjaciół, członków republikańskiej armii Oczyszczaczy. W służbie inkwizytora Heimlocka ruszamy do walki z zagrożeniem, jakie stanowi tajemnicze Bractwo Świtu. W trakcie rozgrywki przedzieramy się przez zastępy przeciwników, zdobywając coraz potężniejsze elementy ekwipunku i zwiększając moc naszego protagonisty.

Na szczególną uwagę zasługuje dość istotne odstępstwo od gatunkowego standardu — w Wolcen nie wybieramy klasy postaci. Zamiast tego, umiejętności aktywne naszego bohatera definiowane są przez oręż, który w danym momencie jest w użytku. W grze nie ma także odpowiedzialnej za moc magiczną many, tak dobrze znanej z innych produkcji typu hack and slash. Zamiast tego w trakcie potyczek korzystamy z szału, mocy i wytrzymałości.

Zwiastun Wolcen: Lords of Mayhem
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 5,6/10

Kup Wolcen: Lords of Mayhem

7. Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr

Warhammer 40,000: Inquisitor - Martyr
Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr

Ten tytuł to prawdziwa gratka dla fanów science fiction, a dokładniej — kosmicznej odsłony niezwykle popularnego uniwersum stworzonego przez Games Workshop. Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr to gra RPG akcji, rozgrywająca się w odległej i niezbyt optymistycznej przyszłości, w której cała galaktyka trawiona jest nieustanną wojną.

W trakcie zabawy wcielamy się w jednego z tytułowych inkwizytorów i samotnie lub z trójką przyjaciół lądujemy w Sektorze Caligari, by oczyścić go z sił Chaosu. Wybieramy jedną z wielu dostępnych klas postaci, po czym ruszamy gromić bestie kryjące się w zakamarkach opuszczonego klasztoru. Warhammer 40k: Inquisitor – Martyr nie stroni od brutalności, a widok fruwających w powietrzu kończyć jest w produkcji studia NeocoreGames na porządku dziennym.

Gra doczekała się wielu aktualizacji oraz rozszerzeń, przez co na brak zawartości zdecydowanie nie można narzekać. Zatrzęsienie lokacji, frakcji przeciwników oraz elementów wyposażenia sprawia, że Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr prędko się nie nudzi. Jeśli mamy na celowniku fajne gry podobne do Diablo, to nie możemy przejść obojętnie obok tego tytułu.

Zwiastum Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,7/10

Kup Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr

8. Minecraft Dungeons

Minecraft Dungeons
Minecraft Dungeons

Tytuł, który spodoba się nie tylko dorosłym, ale też najmłodszym graczom — nie bez powodu Minceraft Dungeons znalazł się w naszym zestawieniu najlepszych gier dla dzieci na Xbox One. Opisywana produkcja pozwala na wspólną zabawę z nie więcej niż trójką znajomych, których możemy zabrać na eskapadę po zróżnicowanych poziomach wypełnionych po brzegi przeciwnikami oraz łupami.

Naszym zadaniem jest powstrzymanie Arcyzłosadnika, jednak droga do jego siedziby usiana jest licznymi niebezpieczeństwami. W podróży pomogą nam kolekcjonowane w trakcie przygody elementy rynsztunku, zapewniające naszej postaci unikalne zdolności i zwiększające jej moc. Tak jak w całej klasyce gier hack’n’slash dbanie o ekwipunek jest niezbędne, byśmy mogli stawiać czoła coraz bardziej wymagającym wrogom.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W dziele Mojang Studios nie uświadczymy podziału na klasy postaci, zamiast tego o umiejętnościach naszego herosa decydują noszonego przez niego przedmioty. Dzięki nim możemy wysyłać eksplodujące strzały, a nawet przywołać plującą na wrogów lamę. Minecraft Dungeons to pozycja godna polecenia nie tylko fanom Minecrafta, ale również pasjonatom dobrej rozrywki, niezależnie od ich wieku.

Zwiastun Minecraft Dungeons
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,4/10

Kup Minecraft Dungeons

9. Children of Morta

Children of Morta
Children of Morta

Polski akcent w niniejszym zestawieniu, który w zręczny sposób przeplata mechaniki znane z gier ARPG z elementami rogue-lite (czyli produkcji wywodzących się z gatunku roguelike). Wcielamy się w członków rodziny Bergsonów walczących z zepsuciem toczącym krainę Rea. W trakcie rozgrywki przedzieramy się przez proceduralnie generowane lokacje oraz podziemia tocząc emocjonujące walki w stylu najlepszych gier hack and slash.

Przepiękny, pikselowy styl grafiki w połączeniu z nowoczesnymi technikami oświetlenia sprawia niesamowite wrażenie, a opisywany tytuł jest prawdziwą ucztą dla oczu. Ścieżce dźwiękowej również nie można nic zarzucić, jako że wkomponowuje się ona idealnie w tempo akcji i jest przyjemna dla ucha.

Pomimo obecności niektórych elementów rogue-lite, nasze postaci nie giną na zawsze. W trakcie wędrówek zdobywają one doświadczenie i rozwijają nie tylko siebie, ale też cały swój ród. Children of Morta oferuje bardziej arcade’ową rozgrywkę niż pozostałe produkcje obecne w tym zestawieniu, jednakże to właśnie dzięki temu tytuł wyróżnia się na tle konkurencji. Trzeba przyznać, że mało które podobne gry do Diablo są w stanie dostarczyć tyle frajdy i emocji.

Zwiastun Children of Morta
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

Kup Children of Morta

10. The Incredible Adventures of Van Helsing

The Incredible Adventures of Van Helsing
The Incredible Adventures of Van Helsing

The Incredible Adventures of Van Helsing pozwala nam wcielić się w syna słynnego łowcy potworów. Wraz z naszym protagonistą odwiedzamy Borgovię, tajemniczą krainę osadzoną w klimatach gotyckiego noir. W podróży towarzyszy nam widmowa postać znana jako Lady Katarina, która służy bohaterowi nie tylko dobrą radą, ale i pomocą w trakcie starć.

Leśne ostępy oraz ulice gotyckich metropolii przemierzać możemy w trybie kooperacji lub samotnie. Rozwój naszej postaci przebiega w dość typowy dla gatunku sposób – decydujemy się na jedną z dostępnych klas, a wraz ze zdobywaniem kolejnych poziomów doświadczenia rozwijamy dostępne dla danej specjalizacji umiejętności.

Unikatową mechaniką w omawianej grze jest zarządzanie własną kryjówką. Jak przystało na profesjonalnego łowcę potworów i „eksterminatora poczwar wszelkiej maści”, Van Helsing dysponuje własną bazą wypadową. Mimo że przytoczony tytuł nie należy do segmentu gier AAA, to mimo wszystko warto się z nim zapoznać — podczas rozgrywki wręcz czuć pasję, z jaką ta produkcja powstawała.

Zwiastun The Incredible Adventures of Van Helsing
 • Rok wydania: 2013
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,1/10

Kup The Incredible Adventures of Van Helsing

Najlepsze gry podobne do Diablo – podsumowanie

Tym sposobem dotarliśmy do końca naszego zestawienia „diabelsko dobrych” tytułów hack and slash. Zaprezentowane w nim gry podobne do Diablo nie kryją swojej inspiracji klasyką ze stajni Blizzard Entertainment, ale jednocześnie posiadają własną, unikalną tożsamość. Co prawda biblioteka podobnych produkcji RPG akcji jest bardzo rozległa, jednak wybrana przez nas dziesiątka stanowi doskonałą reprezentację wszystkiego, co najlepsze w gatunku.

Przeczytaj też: Najlepsze gry z otwartym światem

Jakie są Wasze ulubione gry hack’n’slash? Jaką klasę postaci wybieracie najczęściej? Co najważniejsze: jeśli znacie świetny tytuł, o którym chcielibyście nam opowiedzieć, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.