Najlepsze gry ruchowe na Nintendo Switch. TOP 10 tytułów łączących zabawę ze spalaniem kalorii

Najlepsze gry ruchowe na Nintendo Switch

Konsola „Wielkiego N” to bardzo ciekawe urządzenie, bo nie dość, że łączy w sobie funkcje sprzętu stacjonarnego i handhelda w jednym, to dzięki wbudowanemu w kontrolerach żyroskopowi potrafi dodatkowo śledzić i odwzorowywać ruchy graczy. Co za tym idzie, na rynku ukazały się naprawdę fajne gry ruchowe na Nintendo Switch dla dzieci, jak i dorosłych. W tym zestawieniu pragniemy przybliżyć najlepsze z nich.

Najlepsze gry ruchowe na Nintendo Switch

Na łamach XGP.pl opisywaliśmy już m.in. najlepsze gry na Nintendo Switch po polsku, a także najciekawsze gry na „Pstryczka” dla dzieci. Teraz przyszedł czas, aby wyselekcjonować tytuły, które wymagają od nas ponadprzeciętnego wysiłku fizycznego. Gry ruchowe na Switcha to nic innego jak łączenie cyfrowej zabawy ze spalaniem kalorii, a dzieje się tak za sprawą ciągłego wymachiwania kontrolerami Joy-Con; głównie trzymanymi w rękach, ale czasem też przytwierdzonymi do nóg — w celu przeniesienia naszych ruchów na ekran telewizora.

Wyselekcjonowaliśmy aż 10 najlepszych tytułów, sprawdzając przy tym, czy istnieją również darmowe gry ruchowe na Nintendo Switch, którym warto poświęcić uwagę. Zestawienie wybranych przez nas produkcji rozpoczyna się poniżej, a jego kolejność jest całkowicie przypadkowa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

1. Mario & Sonic at the Olympic Games Tokyo 2020

Mario & Sonic at the Olympic Games Tokyo 2020
Mario & Sonic at the Olympic Games Tokyo 2020

Listę prezentującą najlepsze gry ruchowe na Nintendo Switch otwieramy mocnym akcentem, czyli crossoverem serii Mario i Sonic. Choć tytuł nawiązuje do Igrzysk Olimpijskich z 2020 roku, bez wątpienia jest to pozycja ponadczasowa.

Wcielając się w bohaterów z gier Nintendo i Segi, bierzemy udział w klasycznych, jak i nowych dyscyplinach olimpijskich — do tych drugich należą skateboarding, surfing, wspinaczka i karate. Gra oferuje spory wycisk przy użyciu kontrolerów ruchowych, a zabawę można toczyć do czterech osób w multiplayerze lokalnym, a także do ośmiu graczy poprzez sieć.

Zwiastun Mario & Sonic at the Olympic Games Tokyo 2020
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 6,9/10

Kup Mario & Sonic at the Olympic Games Tokyo 2020

2. Zumba: Burn It Up!

Zumba: Burn It Up!
Zumba: Burn It Up!

Zumba to rodzaj programu treningowego opartego na tańcu latynoskim, który angażuje pracę wszystkich mięśni. Ten typ treningu już wiele lat temu szturmem podbił polskie sale fitness, ale można go uprawiać także bez wychodzenia z domu.

W opisywanej grze mamy możliwość ćwiczyć choreografie ułożone przez najlepszych trenerów, a wszystko to w akompaniamencie ponad 30 rozpoznawalnych utworów muzycznych. W tytule „Zumba: Burn It Up!” została zawarta obietnica spalania kalorii i twórcy gry dotrzymują słowa!

Zwiastun Zumba: Burn It Up!
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 7,5/10

Kup Zumba: Burn It Up!

3. Just Dance 2020

Just Dance 2020
Just Dance 2020

Pozostając w klimatach tanecznych, lista zawierająca gry ruchowe na Nintendo Switch nie może obyć się bez chociaż jednej części cyklu Just Dance. W tej bijącej rekordy popularności serii Ubisoftu odtwarzamy zróżnicowane choreografie taneczne, które wyświetlane są na kolorowych, niemal hipnotyzujących planszach.

Oczywiście im lepiej odwzorujemy układ, tym wyższa będzie punktacja. Gra zawiera około 40 utworów, wśród których znajdziemy niejeden wakacyjny hit, co zawsze budzi pozytywne skojarzenia i podnosi poziom dopaminy.

Zwiastun Just Dance 2020
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 6,3/10

Kup Just Dance 2020

4. Nintendo Switch Sports

Nintendo Switch Sports
Nintendo Switch Sports

Niniejsza produkcja została stworzona z myślą o kontrolerach Joy-Con i polega na rywalizacji w klasycznych dyscyplinach sportowych: tenisie, siatkówce, piłce nożnej, badmintonie, kręglach czy szermierce.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Do zestawu z grą dołączona jest nawet specjalna opaska, która pozwala przypiąć kontroler do nogi i kopać w ten sposób wirtualną piłkę. Rozgrywka toczy się na bardzo uproszczonych zasadach, więc jeśli interesują nas gry ruchowe na Nintendo Switch dla dzieci, to ten tytuł powinien spełnić oczekiwania.

Zwiastun Nintendo Switch Sports
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 5,8/10

Kup Nintendo Switch Sports

5. Mario Tennis Aces

Mario Tennis Aces
Zwiastun Mario Tennis Aces

Kolejna na naszej liście produkcja z wąsatym hydraulikiem w roli głównej, ale tym razem uproszczony symulator tenisa. Gra oferuje zabawę dla jednego gracza w trybie fabularnym, co samo w sobie jest dość niespodziewanym i miłym akcentem w grze sportowej, a także klasyczne mecze w trybach wieloosobowych.

Mario potrafi stosować różne ataki specjalne, które szczególnie przydają się w pojedynkach z bossami. Całości towarzyszy kolorowa, przyjemna dla oka oprawa audiowizualna. Oczywiście konieczność wymachiwania Joy-Conami sprawia, że to także tytuł skutecznie pobudzający do wysiłku fizycznego.

Zwiastun Mario Tennis Aces
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 7/10

Kup Mario Tennis Aces

6. Neonwall

Neonwall
Neonwall

Przykład bardzo kreatywnej gry indie, która mimo wyjątkowo prostej oprawy potrafi wciągnąć na długie godziny. Zabawa polega na przemieszczaniu kulki od początku do końca planszy, a robimy to poprzez usuwanie przeszkód za pomocą dwóch laserów, którymi celujemy odpowiednio w kolorowe bloki. Neonwall udowadnia, że niezależni twórcy też potrafią robić dobre gry ruchowe na Nintendo Switch.

Zwiastun Neonwall
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 6,1/10

7. Ring Fit Adventure

Ring Fit Adventure
Ring Fit Adventure

Tytuł ten stanowi połączenie gry ruchowej i RPG, a jego nieodłącznym elementem jest opaska na nogę i specjalna obręcz Ring-Con. Rozgrywkę obserwujemy zza pleców bohatera, który nieustannie biegnie przed siebie i pokonuje różnego rodzaju przeszkody. Na tempo biegu wpływa przymocowany opaską do nogi Joy-Con, zaś obręcz służy do wykonywania pozostałych akcji.

Łącznie do przejścia jest 100 zróżnicowanych tematycznie poziomów, na których mierzymy się z różnymi przeciwnikami i bossami w systemie turowym. Podczas walk trzeba wykazać się umiejętnościami przybierania różnych pozycji z jogi, a ponadto twórcy przygotowali rozmaite minigry. Ring Fit Adventure doskonale pokazuje, że gry ruchowe na Nintendo Switch potrafią być bardzo kreatywne.

Zwiastun Ring Fit Adventure
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,6/10

Kup Ring Fit Adventure

8. Fitness Boxing

Fitness Boxing
Fitness Boxing

Pod powyższym tytułem kryje się nietuzinkowe połączenie gry muzycznej, sportowej i fitnessu. Rozgrywka polega na boksowaniu według wskazówek wydawanych przez profesjonalnego trenera, ale oczywiście zamiast rękawic bokserskich używamy Joy-Conów.

Istnieje możliwość przeprowadzenia treningu, który angażuje wszystkie partie mięśni, a dodatkowej adrenaliny dodaje rytmiczna muzyka. Nie bez powodu Fitness Boxing znalazł swoje miejsce również w naszym zestawieniu najlepszych gier muzycznych na Nintendo Switch.

Zwiastun Fitness Boxing
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 6,5/10

Kup Fitness Boxing

9. Jump Rope Challenge

Jump Rope Challenge
Jump Rope Challenge

Nie jest łatwo znaleźć godne polecenia darmowe gry ruchowe na Nintendo Switch, ale tej pozycji warto poświęcić uwagę. Jump Rope Challenge powstało w czasach globalnego lockdownu, gdy ludzie pracowali z domu i tam też spędzali czas wolny.

Ideą przyświecającą tej produkcji jest zachęta do podjęcia wysiłku fizycznego, a rozgrywka polega na używaniu Joy-Conów w taki sposób, jakbyśmy trenowali na skakance — tylko tyle i aż tyle. Nasze ruchy odzwierciedla uroczy królik widoczny na ekranie, a celem początkowym jest wykonanie 100 skoków dziennie. Jump Rope Challenge to całkiem wciągająca i pożyteczna rozrywka.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Spojrzenie na Jump Rope Challenge
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 7/10

10. Super Mario Party

Super Mario Party
Super Mario Party

Zestawienie prezentujące najlepsze gry ruchowe na Nintendo Switch zamykamy kolejnym tytułem z braćmi Mario w roli głównej. Tym razem zabawa polega na braniu udziału w różnego rodzaju minigrach, takich jak spływ kajakiem, rzut piłką do celu, omijanie przeszkód balonem albo łowienie ryb do sieci — oczywiście Nintendo zadbało tutaj o wykorzystanie kontrolerów ruchowych.

Całości towarzyszy jak zawsze kolorowa grafika i zagrzewający do rywalizacji soundtrack. Super Mario Party powstało przede wszystkim z myślą o multiplayerze i właśnie w takiej formie sprawdza się najlepiej.

Zwiastun Super Mario Party
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 7/10

Kup Super Mario Party

Najlepsze gry ruchowe na Nintendo Switch — podsumowanie

To już wszystko, co przygotowaliśmy w niniejszym zestawieniu i mamy nadzieję, że okaże się ono przydatne. Gry ruchowe to idealna propozycja zabawy dla całych rodzin, ale tego typu produkcje sprawdzą się równie dobrze podczas imprez w gronie znajomych. Co więcej, są one idealnym sposobem na to, aby dostarczyć organizmowi potrzebnego ruchu bez konieczności wychodzenia z domu.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na Nintendo Switch

Pytanie do użytkowników Switcha: czy fakt, że konsola Nintendo posiada kontrolery ruchowe, był jednym z powodów, dla których kupiliście ten sprzęt? Jeśli tak, to pewnie macie też swoje ulubione gry ruchowe — chętnie przeczytamy o nich w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.