Xbox, PlayStation czy Steam? Oto, z jakich platform korzystają najczęściej gracze w Polsce i na świecie

steam playstation xbox

Wojna pomiędzy graczami o to, który sprzęt do grania jest najlepszy, trwa i nawet przemówienie aktora wcielającego się w Kratosa namawiającego do zakończenia tego sporu niewiele zmieni. The GameDiscoverCo postanowiło sprawdzić, z jakich platform korzystają fani gier na całym świecie. Przeanalizowali oni publiczne profile użytkowników Xboxów, PlayStation oraz Steama i gdzie dana platforma jest najbardziej popularna.

W USA królują Xboxy i PlayStation; Steam jest platformą bardziej międzynarodową

PlayStation Statystyki
Procent użytkowników PlayStation z całego świata

Na pierwszy ogień The GameDiscoverCo postanowiło sprawdzić, skąd pochodzą użytkownicy PlayStation. Nie powinno być zaskoczeniem, że najwięcej graczy korzystających z PS pochodzi ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, gdzie w ostatnim czasie wzrosła sprzedaż ze względu na zwiększoną dostępność najnowszej konsoli Sony. Stanowią oni 44,8% konsumentów z całego świata. Polacy natomiast należą do 1,9% wszystkich użytkowników PlayStation.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Xbox Statystyki
Procent użytkowników Xboxów z całego świata

Fanów Xboxów również najwięcej jest w USA oraz Wielkiej Brytanii — łącznie stanowią oni 48,5% graczy z całego świata. Co pokazuje, że między użytkownikami korzystającymi z konsol jest w tych dwóch krajach remis, z niewielkim wskazaniem na „Zielonych”. Warto zauważyć, że ze sprzętu od Microsoftu częściej korzystają mieszkańcy Chin oraz Brazylii czy Meksyku w porównaniu do PlayStation. Polacy są na 14 miejscu, stanowiąc 1,4% użytkowników z całego świata.

Steam Statystyki
Procent użytkowników Steam z całego świata

Platforma Steam według badania The GameDiscoverCo jest najbardziej wyrównana pod względem narodowości. Choć nadal najwięcej użytkowników platformy od Valve pochodzi z USA (13,7%), to tuż za nimi uplasowały się Chiny (12,3%) oraz Rosja (9,7%). Warto dodać, że Chińczycy muszą korzystać z „nieoficjalnych” profili na Steamie, ponieważ teoretycznie powinni użytkować swoją rodzimą platformę, natomiast Rosjanie ze względu na wojnę kombinują z płatnościami w obcej walucie i VPN-em.

Polacy na Steamie zajmują 10 miejsce i stanowią 2,5% wszystkich użytkowników. W porównaniu do PlayStation oraz Xboxa można śmiało stwierdzić, że najchętniej korzystamy z komputerów osobistych. Jako ciekawostkę warto dodać, że na platformie od Valve jest niedobór gier z polską lokalizacją, choć na szczęście ulega to poprawie.

Podsumowując, The GameDiscoverCo zauważa, że Turcja oraz Argentyna są nadreprezentowane, ze względu na inflację i użytkowników z innych krajów, którzy chcą zaoszczędzić i kupują subskrypcje z lokalizacją z tych właśnie państw. Warto zauważyć, że Microsoft zdecydował się już na pierwsze kroki, aby nieco przystopować ten proceder.

Zobacz też: Najlepsze gry platformowe

A Wy korzystacie z Xboxów, PlayStation czy jednak komputerów osobistych? Dajcie znać w komentarzu poniżej!

O autorze
Magda Żugier
Autor

Pierwsze kroki w świecie gier stawiała budując drogi w Faraonie czy pływając statkiem w Sea Dogs. Nie przepada za multiplayerami, za to kocha gry z długą fabułą, ale specjalne miejsce na jej półce zawsze zajmuje FIFA. Jeśli nie gra na konsoli, słucha muzyki lub gra na gitarze. Pewnego dnia wystąpi w Masterchefie.

Liczba wpisów: 190 (w redakcji od 14.03.2023)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA OKAZJA!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.